solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Chciałbym zaprezentować bardzo ciekawe stanowisko w Inowrocławiu. Zakłady chemiczne mają osadniki z kredą strącaną z których wypływa solanka. Spowodowało to, że na tym terenie powstało solnisko typowe dla terenów nadmorskich. Zebrałem tutaj 3 nowe dla Polski gatunki Gelechiidae: Scrobipalpa salicorniae, S.stangei i S.nitentella. W tym roku też wyhodowałem z turzycy na tym solnisku, prawdopodobnie nowy dla nauki, gatunek Elachisty. Z kolei z chrząszczy biegaczowatych znaleziono na tym terenie: m.in. Anisodactylus poeciloides, Dyschirius chalceus.
Zdjęcie z lata, a to przebarwione na czerwono to widok solniska jesienią
Załączniki
img039.jpg
img039.jpg (130.29 KiB) Przejrzano 3144 razy
img038.jpg
img038.jpg (127.56 KiB) Przejrzano 3120 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: M. Stachowiak »

O solnisku w Inowrocławiu na tym forum już było, ale bardzo dobrze, że przypomniałeś temat :-). Nie masz racji pisząc, że solnisko to jest „typowe dla solnisk nadmorskich".
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Mówiąc o podobieństwie do solnisk nadmorskich miałem na myśli skład gatunkowy motyli. Oczywiście jest ono unikalne i w chrząszczach (na których się nie znam) może być zupełnie co innego.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Najgorsze jest to że od jednej strony zaczęto "rekultywować" solnisko nawożąc wapnem. Teren ten zaliczono do Inowroclawskiej Strefy Gospodarczej i jest niebezpieczeństo że zginie na zawsze. Czy uważacie że takie "sztuczne" zbiorowisko zasługuje na ochronę? Może ze względu na unikalność flory i fauny należałoby je zachować wbrew zakusom przedsiębiorców?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: M. Stachowiak »

Tzw. „rekultywacja” to tylko zabieg, którego celem jest zatuszowanie oddziaływania słonych odcieków z osadników. Solniska inowrocławskie tak szybko nie zanikną :-). Zresztą solniska występują nie tylko w Mątwach, ale też między Mątwami i Pakością.
Rozmawiałem z konserwatorem przyrody, aby solniska inowrocławsko-janikowskie objąć jakąś formą ochrony i nawet w latach dziewięćdziesiątych opracowałem projekt rezerwatu przyrody. Niestety, ze względu na genezę solnisk nie ma na to szans.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Czy macie pomysły jak takie gatunki co zasiedlają to solnisko się rozprzestrzeniają? Solnisko powstało zdaje się na początku XX wieku i jest już zasiedlone przez gatunki halofilne. Muszą mieć duże zdolności dyspersji. Może gdzieś tam znajdują sie w Polsce naturalne solniska z których gatunki te się rozprzestrzeniają? Może nadmorskie? Ale to i tak jest wszystko wcześnie zasiedlane. Czy ktoś ma jakieś inne przykłady środowisk które powstały niedawno i są już zamieszkane przez specyficzną faunę owadów.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Miłosz Mazur »

Gratuluje pięknych odkryć :)

Mam nadzieję, że zamierzasz opublikować ten nowy gatunek ;)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Oczywiście Miłoszu.
Zamierzam to opublikować. Jestem na etapie konsultacji z innymi europejskimi specjalistami od Elachistidae. Muszę się upewnić że nie stworzę kolejnego synonimu w tym rodzaju.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: Rafał Ruta »

M. Stachowiak pisze:Niestety, ze względu na genezę solnisk nie ma na to szans.
W przypadku rezerwatów Jeziorko Daisy, Okopy Konfederackie, Nietoperek i wielu innych nikt tego problemu nie zauważył.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: solnisko w Inowrocławiu, Gelechioiidea i biegaczowate

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, to prawda :). Widać, że w przypadku solnisk inowrocławskich „nie ma dobrej woli”, aby utworzyć tam rezerwat przyrody.
„Naturalnym” jest solnisko w Kołobrzegu, ale tam również jest opór ze strony miejscowych władz, aby utworzyć rezerwat przyrody. Póki co, solniska kołobrzeskie chronione są w obszarze Natura 2000 Dorzecze Parsęty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”