Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Chciałbym wszystkich zainteresowanych koszówkami poinformować, że gatunek, który aktualnie badam (z Centralnej Polski) jest nowy dla wiedzy.
Wykluczyłem już wszystkie znane na świecie gatunki tego rodzaju, łącznie z R. gertrudae.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję i czekamy na uwieńczającą te badania publikację :brawo:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jarosław Bury pisze:Gratuluję i czekamy na uwieńczającą te badania publikację :brawo:
Troszkę się jeszcze zejdzie bo hodowle muszą się zakończyć, żeby poza tradycyjnie suchym opisem można było napisać trochę o biologii. Poza tym fotografie, rysunki, konsultacje i dopiero na koniec ostateczny tekst. Od paru dni byłem już prawie pewien, dzisiaj oglądałem preparaty pod "zwykłym" mikroskopem i upewniłem do końca. Rozkrojenie 1.5mm samicy na kawałki nawet przy użyciu mikroskalpeli nie było łatwe, kopulator też udało się przyzwoicie wypreparować.
W hodowli trochę mi psuje szyki niemiłosierny upał, boję się, że może to mieć wpływ na śmiertelność gąsienic bo zarówno w domu jak i na zewnątrz temperatura jest grubo ponad normę.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Jarosław Wenta »

Miło się czyta takie nowiny - dołączam się do gratulacji. A co do upałów - ze mnie siły wyssały, a hodowle też ledwie zipią i grożą rozwojem pleśni...
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzegorz Banasiak pisze:Chciałbym wszystkich zainteresowanych koszówkami poinformować, że gatunek, który aktualnie badam (z Centralnej Polski) jest nowy dla wiedzy.
Wykluczyłem już wszystkie znane na świecie gatunki tego rodzaju, łącznie z R. gertrudae.
Adam Larysz już kilka lat temu sygnalizował że Reiseronia znalezione przez niego w Imielinie może być nowa dla wiedzy. Zdaje mi się że prace nad tym trwają, a najlepiej gdyby On sam się do tego odniósł. Czy Twoje Grzesiek motyle to jeszcze coś innego od tych z Imielina?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Marek Hołowiński pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Chciałbym wszystkich zainteresowanych koszówkami poinformować, że gatunek, który aktualnie badam (z Centralnej Polski) jest nowy dla wiedzy.
Wykluczyłem już wszystkie znane na świecie gatunki tego rodzaju, łącznie z R. gertrudae.
Adam Larysz już kilka lat temu sygnalizował że Reiseronia znalezione przez niego w Imielinie może być nowa dla wiedzy. Zdaje mi się że prace nad tym trwają, a najlepiej gdyby On sam się do tego odniósł. Czy Twoje Grzesiek motyle to jeszcze coś innego od tych z Imielina?
Nie mam jeszcze okazów z Imielina do dokładnego porównania ale z oględzin dziesiątek zdjęć, które mam od Adama wynika, że to różne gatunki. Być może okaże się, że mamy dwie nowe Reisseronia sp. Moja na pewno nie jest R. gertrudae, Adama okaz Hatenschwiller oznaczył jako R. gertrudae ale zastrzegał różnice w budowie nóg i ja te różnice na zdjęciach widzę ale potrzeba okazu pod mikroskopem żeby być pewniejszym. Widzę także różnice w kopulatorze pomiędzy preparatem Adama i moim. Kopulator z samicy Adama jest bardziej podobny do wzorcowego R. gertrudae ale nie chcę opiniować tylko na podstawie zdjęć.
Rodzaj Reisseronia jest o tyle specyficzny, że żyje na ziemi i ma maleńkie koszyczki. Właściwie bez znajomości biologii ich znalezienie jest raczej kwestią przypadku. Populacje występują na niewielkim obszarze, czasem w promieniu kilkunastu/kilkudziesięciu metrów.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Reisseronia (Lepidptera, Psychidae) - nowy gatunek z Polski !

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek dzięki za wyjaśnienie. Przyłączam się do gratulacji.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”