MOTYLE DZIENNE KRYMU

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Jarosław Bury »

Na przełomie grudnia i stycznia br. wraz z Władimirem Savchukiem ukończyliśmy pracę nad książką - Motyle dzienne - Hesperioidea & Papilionoidea - Krymu. Atlas rozmieszczenia i bionomii.
Pozycja zawiera dane o 117 gatunkach motyli z obu tych nadrodzin występujących na Krymie, część fotograficzna obejmuje ok. 2000 zdjęć stadiów rozwojowych większości gatunków, biotopów i części roślin żywicielskich. Książka zawiera wstęp opisujący podział geograficzny i zbiorowiska roślinne typowe dla poszczególnych części Krymu.

W imieniu autorów chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się swą pomocą, radą, pracą nad korektami, lub w jakikolwiek inny sposób do powstania tej książki.

P.S. W chwili obecnej pozycja istnieje w postaci manuskryptu, i jest przygotowywana do druku.
Kilka zdjęć.
Załączniki
Okładka.jpg
Okładka.jpg (319.96 KiB) Przejrzano 3810 razy
P. afra.jpg
P. afra.jpg (461.06 KiB) Przejrzano 3810 razy
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: PawełB »

czy można się już zapisywać na egzemplarze autorskie?
w cenie "forumowej" :-)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Malko »

Dobre pytanie :) I jaka byłaby cena? Z chęcią stanę w kolejce
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnych liczb - praca autorów została zakończona - teraz pora na wybór wydawnictwa, kalkulację kosztów wydruku, ect.

Z ciekawostek, książka zawiera nieznane dotychczas relacje kilku gatunków modraszków z mrówkami, zobrazowane są gatunki rzadkie i krytycznie zagrożone wyginięciem w Europie, choćby Coenonympha (Triphysa) phryne oraz gatunki endemiczne dla Krymu.

Bardzo dziękuje za komentarze, w momencie wydania książki drukiem postaram się poinformować o istotnych szczegółach wszystkich zainteresowanych.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z tych kilku zdjęć można się domyślić, że książka będzie bogato ilustrowana :brawo: , a także w polskiej wersji językowej :okok: . Czy planujecie wydanie w innych językach (angielskim, ukraińskim?) - grono zainteresowanych zakupem zapewne znacznie by się poszerzyło :) .
Stare (z 1985 r.), rosyjskojęzyczne wydanie "Motyli dziennych Krymu" autorstwa J. Nekrutenki, i o wiele uboższe graficznie, obejmowało 114 gatunków. Porównywaliście może różnice składu gatunkowego - ówczesny i obecny?
brakkonta

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: brakkonta »

od wieeeeelu już dłuuuuugich miesięcy śledzę "na żywo" proces powstawania tej Książki.....i piszę tu z dużej litery w pełni świadom tego co czynię. Książka szykuje się cudownie, ba, jest cudowna. Z Niej ten Krym aż pachnie, aż słychać chrzęst zielska spalonego słońcem. Zdjęć powalająca ilość, wszystkie stadia rozwojowe, w tym niektóre arcyunikatowe, treść - wszystko to, co ma być, kompaktowo, przystępnie.
Jednym słowem trzeba mieć (a i ja w kolejce stoję) i jechać pod Czatyrdah.
Mazep.......szczerze oczarowany całością manuskryptu.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Jarosław Bury »

Tak, oczywiście - ilość gatunków wymienianych przez różnych autorów z terytorium Krymu jest o wiele większa - i tu musieliśmy dokonać selekcji gatunków - część z nich to ewidentne pomyłki w oznaczeniu, część rekordów trudno dziś zweryfikować, bowiem pochodzą np. z końca XIX w. i dotyczą nigdy więcej tam nie obserwowanych gatunków.
Książka zawiera gatunki ewidentnie udokumentowane i obserwowane przez autorów tego opracowania oraz pracowników naukowych stacji badawczych zlokalizowanej na Krymie - istnieje dość bogata literatura dotycząca Krymu, licząca kilkadziesiąt pozycji, w części z nich odnaleźć można korekty starych pomyłek, niekiedy dokonywane przez tych samych autorów, którzy sami podawali błędnie oznaczone gatunki!!!

Co do języka - ważą się losy wersji językowych, najprawdopodobniej pozostanie jedna!
brakkonta

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: brakkonta »

Jarosław Bury pisze:Co do języka - .......najprawdopodobniej pozostanie jedna (wersja językowa)!
Logika i rynek nakazują wydać to po angielskiemu. Ja jednak marzę o polskiej wersji, bo i po angielsku jeno fakju i kis maj as potrafię rzec :-(
Co by nie było - kupię.
Mazep
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Aneta »

J.M. pisze:Ja jednak marzę o polskiej wersji, bo i po angielsku jeno fakju i kis maj as potrafię rzec :-(
Może i mało, ale za to życiowo :mrgreen:
A książka zapowiada się świetnie, też mam już na nią ochotę :]
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tak z ciekawości - jak bardzo zaawansowane są prace nad wydaniem tej książki Jarku?
brakkonta

Re: MOTYLE DZIENNE KRYMU

Post autor: brakkonta »

Antku, raczej kaplica (pozwolę sobie to w imieniu Jarka napisać, może mi po południu nie odmówi kawy ;-).
Przyczyna prozaiczna :| - Jarek musiałby na starcie wtopić potężną kasę, książka byłaby wtedy dość droga i szlag wie, czy by się rozeszła? Owszem, Ty, Aneta, ja...kupimy. Jednak ilu jest chętnych? Tu leży strach przed wydaniem tejże książki. Książki cudownej, wiem bo widziałem manuskrypt. No ale......może tym postem wyciągnę Jarka do tego, by tutaj objaśnił nas dokładniej, matematyczniej że tak powiem.
Mazep
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”