artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: Konto_usuniete »

Witold Niesiołowski PPE TXVII 1939-1948 zeszyt 2-4
Załączniki
artykul.pdf
(375.48 KiB) Pobrany 72 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzieki - fajny artykuł. Wynika z niego, że liczna rójka Ch.herbsti trwała w dn. 18-20.07 na kwiatach Spirea sp. Niestety, autor nie wskazał miejsca ani regionu. W centralnej Polsce tawuła kwitnie w połowie maja, razem z jarzębinami, krótko przed głogami. Wydaje mi się to dziwne, gdzie tawuła może kwitnąć w Polsce w drugiej połowie lipca.


Załączam wersję po OCR.
Załączniki
Niesiolowski W. Kopulacja miedzy przedst dwoch rodzin chrzaszczy.pdf
(192.81 KiB) Pobrany 47 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: mwkozlowski »

Świetne znalezisko, tym bardziej że "ucyfrawianie" krajowej literatury naukowej postępuje w ślimaczym tempie. Faktycznie kopulacja między przedstawicielami odrębnych rodzin chrząszczy to kompromitacja tak dla samca, jak i samicy i b. rzadko się ją w naturze widuje. Moja znajoma dał mi kiedyś własną rejestrację wideo usilnego molestowania samicy kałdunicy zielonki przez samca siedmiokropki, ale bez intromisjii. Podobnie, bez intromisji kończyły się usiłowania romansowania samców bogatków z rodzaju Julodimorpha bakewelli z butelkami po piwie typu "małpka", wyrzucanymi przez kierowców ciężarówek wzdłuż dróg w Australii. Znany eklog seksu szarańczowatych Daryll Gwyne dostał w tym roku Ig Nobla za te obserwacje sprzed grubo ponad 20 lat że "chrząszcze określonego gatunku kopulują z określonym rodzajem butelek po piwie" - z pamięci - co rozniosło się po portalach popularnych, np.:

http://www.science20.com/news_articles/ ... hind-83156

Słuchacze moich (obowiązkowych!) wykładów mogą znać ten australijski przykład blamażu samców bo, pokazywałem go jeszcze na slajdach erze rzutników "analogowych"
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: mwkozlowski »

Jacek Kurzawa pisze: Załączam wersję po OCR.
Jak się przekształca nieczułą na druk wersję pedeefu na ową OCR?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Używam Adobe 8 (pełna wersja) z pokładowym mechanizmem. Mozna uzyć ABBYY FineReader, ktory również robi ocr z pdf do pdf (i to dokładniej).
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: klekel »

Cantharidae i Cerambycidae... To ja dorzucę Cleridae i Scarabaeidae. Zdjęcie co prawda jeszcze przed połączeniem, ale w końcu się udało. Zanim do tego doszło miałem okazję oglądać niesamowitą aktywność ruchową Tripnoty... :mrgreen:
Załączniki
IMG_6638.JPG
IMG_6638.JPG (46.59 KiB) Przejrzano 2236 razy
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: Andrzej Matusiak »

Jacek Kurzawa pisze:W centralnej Polsce tawuła kwitnie w połowie maja, razem z jarzębinami, krótko przed głogami. Wydaje mi się to dziwne, gdzie tawuła może kwitnąć w Polsce w drugiej połowie lipca.
Tak dla wyjaśnienia...Autor podał konkretny gatunek: Spirea salicifolia L. - i u tego gatunku normalna pora kwitnienia to VI-VIII, czasem jeszcze IX. Większość gatunków tawuł o kwiatach białych (S. betulifolia, S. prunifolia, S. vanhouttei i in.) kwitnie wczesną wiosną (IV-VI), natomiast gatunki o kwiatach różowych i fioletowych (n.p. S. salicifolia, S. japonica, S. douglasii) kwitną zwykle później.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: artykul o kopulacji pomiedzy gatunkami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pomyslalem o tym, ale byłem caly czas poza siecią i pierwsze co sprawdziłem po powrocie to tą informacje. Wszystko się zgadza, dzieki za czujność. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”