Gąsienice

Hodowla owadów
kasiakoczur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 1 października 2011, 18:28
Gender: women

Gąsienice

Post autor: kasiakoczur »

Witam Was ;)
Mam kilka pytań.

Więc znalazłam gąsienicę. Jest czarna, z prześwitkami brązowego i ma włosy (?)
Więc do plastikowego pudełka po brzoskwiniach wsypałam ziemi, i wsadziłam 2 babki zwyczajne ( które bardzo lubi)
I pewnego dnia, zaglądam do pudełka, a tam druga gąsienica. Jest ona brązowa z jakimiś wzorkami. Dopiero dzisiaj zauważyłam to forum, i dowiedziałam się, że jeżeli się zakopuje, to przygotowuje się do przeczwarczenia (???) nie wiem, czy dobrze gadam :? Nie mam pojęcia jak się tam znalazła, ale cóż..
I nie wiem, jakie warunki powinny mieć gąsienice. Co powinny jeść, jak powinno wyglądać ich terrarium? Czy powinnam je trzymać razem? Bardzo bym prosiła o odpowiedzi, i o podpowiadanie mi, jak powinna przebiegać hodowla. :)


PS. Jeżeli zadałam pytanie w złym dziale, to przepraszam, i proszę o wyrozumiałość ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienice

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli gąsienica jest włochata, i żeruje na babce, to z dużym prawdopodobieństwem jest to jakaś niedźwiedziówka. Drugą zapewne przyniosłaś z rośliną pokarmową (babka). Być może była mała i jej początkowo nie zauważyłaś - ale teraz podrosła :) . Trudno zgadnąć jakie to gatunki, i czy mają zamiar się przepoczwarczyć, czy będą zimować jako gąsienice. Spróbuj zrobić im jakieś porządne zdjęcie - może wtedy sprawa się wyjaśni.
kasiakoczur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 1 października 2011, 18:28
Gender: women

Re: Gąsienice

Post autor: kasiakoczur »

.. Dziękuję za odpowiedź. Ta brązowa, się zagrzebuje w ziemi, więc nie mogę jej znaleźć ;/ A tej czarnej spróbuję zrobić zdj. :)

A jeżeli jeszcze mogę o coś zapytać, to czy takie podłoże w terrarium może być ?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienice

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jako ziemi na spód terrarium możesz użyć dowolnej ziemi ogrodniczej lub torfu. Warstwa 3-4 cm wystarczy.
Awatar użytkownika
mysz lesna
Posty: 92
Rejestracja: wtorek, 12 czerwca 2007, 12:05
UTM: 34U EC 0 8
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gąsienice

Post autor: mysz lesna »

A co na przykład zimą robi się z takim kokonem ? Bo na dworze byłby chyba zamarznięty. A może kokony nie zimują, tylko jaja ?
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Gąsienice

Post autor: igor »

Mysz leśna, zależy od gatunku. U niektórych zimują jaja u innych poczwarki, czy gąsienice lub dorosłe motyle. Dziś u babci na wsi w szopie widziałem zimującą rusałkę pawik.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Gąsienice

Post autor: igor »

Pawik był imago. :wink:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienice

Post autor: Antek Kwiczala † »

na dworze byłby chyba zamarznięty
Owady stosują różne strategie, by przetrzymać mrozy. Jedną z nich jest zmiana składu chemicznego płynu komórkowego, tak, by nie zamarzł w niskiej temperaturze. Wszystkie owady w naszej szerokości geograficznej muszą mieć jakieś stadium zimujące - i każdy jakoś przeżyje bez pomocy człowieka (choć niektóre umieją ludzką obecność wykorzystać, zimując np. w piwnicach, na strychach i t.p.)
kasiakoczur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 1 października 2011, 18:28
Gender: women

Re: Gąsienice

Post autor: kasiakoczur »

a czy gąsienice jedzą jakieś warzywa/ owoce ?
I czym karmić je w zimę ?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienice

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy gąsienice jedzą jakieś warzywa/ owoce ?
Niektóre tak. Na pewno spotkałaś robaczywe jabłko lub śliwkę. Wewnątrz żerują gąsienice różnych motyli (np. Cydia pomonella).
czym karmić je w zimę ?
Niczym. Zima to okres diapauzy dla różnych stadiów motyli, w tym i gąsienic. Należy je trzymać w niskiej temperaturze - spowalniają wtedy swój metabolizm i nic nie jedzą. No chyba, że trzyma się je w ciepłym pokoju - wtedy trzeba im zapewnić pokarm, jaki konsumują latem (na ogół liście drzew).
kasiakoczur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 1 października 2011, 18:28
Gender: women

Re: Gąsienice

Post autor: kasiakoczur »

To w zimę, wygrzebywać rosliny z pod śniegu i dawać gąsieniczkom ?
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 30 maja 2006, 17:36
Lokalizacja: Londyn , czasami Olsztyn

Re: Gąsienice

Post autor: Dragon »

kasiakoczur pisze:To w zimę, wygrzebywać rosliny z pod śniegu i dawać gąsieniczkom ?
Nie , zasadzić w doniczce roślinę pokarmową
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Gąsienice

Post autor: Antek Kwiczala † »

wygrzebywać rosliny z pod śniegu i dawać gąsieniczkom ?
Ale po co?? Przecież Ci napisałem, że zimujące gąsienice nic nie jedzą!! Dlaczego się upierasz, by je żywić? To wbrew naturze.
Awatar użytkownika
Dragon
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 30 maja 2006, 17:36
Lokalizacja: Londyn , czasami Olsztyn

Re: Gąsienice

Post autor: Dragon »

Antek Kwiczala pisze:No chyba, że trzyma się je w ciepłym pokoju - wtedy trzeba im zapewnić pokarm, jaki konsumują latem (na ogół liście drzew).
Myślę że kasiakoczur miała na myśli to o czym napisałes - cieplutki pokój vs hodowla zimujących gąsienic
kasiakoczur
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 1 października 2011, 18:28
Gender: women

Re: Gąsienice

Post autor: kasiakoczur »

Dokładnie o to mi chodziło :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”