Strona 1 z 1

Czy to była modliszka?

: wtorek, 13 września 2011, 17:43
autor: modraszka
Dzisiaj wracając rowerem do domu Filip zauważył na drodze rozjechaną ważkę (tak mu się skojarzyło) ale to chyba samiec modliszki???

Re: Czy to była modliszka?

: wtorek, 13 września 2011, 17:47
autor: Wojciech Kubiak
Cóż ta modliszka kiepsko zakończyła swój żywot. Mantis regiliosa. Szkoda to śliczny owad. I rzadki.

Re: Czy to była modliszka?

: wtorek, 13 września 2011, 18:01
autor: modraszka
Dziękuję za potwierdzenie. Nie byłam świadoma że mogę je u mnie spotkać. Ta była jakieś 150m od mojego domu, szkoda że w taki sposób dowiedziałam się o jej u nas bytowaniu. Mam nadzieję że spotkam ją również w innej sytuacji :) . W zasadzie warunki są dla modliszek sprzyjające, ciepłe łąki, nieużytki... Czy ktoś może dać mi jakieś wskazówki odnośnie okresu występowania?

Re: Czy to była modliszka?

: wtorek, 13 września 2011, 18:17
autor: PawełB
warto przeszukać kępy roslin "wyrastające ponad otoczenie" - jakies baldaszkowe, może nawłocie?, ewentualnie na suchych miejscach jakieś kepy malin/jeżyn. Tam polują samice.
O tej porze roku samce już mogą być zjedzone :-), ale sa one bardzo aktywne i można je wypłoszyć idąc przez łąkę - fruwaja trochę jak pasikoniki - w lasach janowskich raz mi taki wylądował na głowie. Samice, zwłaszcza "wypasione" raczej nie są w stanie latać.

Re: Czy to była modliszka?

: wtorek, 13 września 2011, 18:46
autor: modraszka
Są kępy nawłoci, maliny i jeżyny, duże kępy marcinków.... . Co trochę widzę jakiegoś pasikonika szybującego nad roślinnością, może to nie były tylko pasikoniki ;), muszę się lepiej przyjrzeć następnym razem :).
Pawle bardzo dziękuję za informacje.

Re: Czy to była modliszka?

: poniedziałek, 14 września 2015, 18:19
autor: modraszka
Modliszki w mojej okolicy są obecne i to w dwóch formach barwnych. Samice ciężkie, zbyt ciężkie by latać, za to samce bardzo zwinne i wspaniale szybują :)

Re: Czy to była modliszka?

: poniedziałek, 14 września 2015, 20:59
autor: modraszka
Doczytałam że na Opolszczyźnie występuje Mantis religiosa religiosa wg. pracy Romana Królika:Mantis religiosa religiosa (Linnaeus, 1758) (Mantodea) w Polsce. Acta entomologica silesiana. Vol. 18, 2010: 5-7.