Obserwacje rusałek - jesienne odloty

brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

Dzisiaj latało sporo rusałek. Najwięcej było pawików, dużo admirałów, trochę pokrzywników i osetników.
Wszystkie admirały leciały w kierunku słońca, na południe. A osetniki nie - tylko odżywiały się na kwiatach.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: igor »

U mnie to samo, tylko, że pawiki i admirały żerowały tylko na kwiatach. Widać, już zaczynają migrować. Skończą się te piękne kolory. :wink:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Antek Kwiczala † »

pawiki i admirały żerowały tylko na kwiatach. Widać, już zaczynają migrować.
Powiedzcie skąd macie takie informacje, że pawiki, pokrzywniki, czy admirały migrują u nas jesienią ? Dwa pierwsze gatunki (pawik, pokrzywnik), zimują u nas jako imagines, i świetnie sobie z tym radzą - nigdzie teraz nie migrują. Admirał migruje wiosną, ale na północ. Niestety jesienne pokolenie próbuje u nas przezimować, co mu się nie udaje. Motyle można czasem jeszcze spotkać w listopadzie - pokarmu mają dosyć (opadnięte owoce w sadach), ale zimowych temperatur na ogół nie przeżywają. Jedynie osetnik odlatuje od nas na południe, i ponownie przylatuje wiosną (jako kolejne pokolenie).
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: PawełB »

no właśnie - czy jest jakaś publikacja na temat migracji admirała? o osetniku jest dość sporo.....
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Jest takich publikacji b. dużo - jedna z nich, z dwustronnicową listą literatury, dostepna w sieci:

OSKAR BRATTSTROM, NILS KJELLEN, THOMAS ALERSTAM & SUSANNE AKESSON - Effects of wind and weather on red admiral Vanessa atalanta migration at a coastal site in southern Sweden - ANIMAL BEHAVIOUR, 76: 335-344 (2008)

Początek abstraktu :wink:
Each autumn, large numbers of red admirals migrate throughout northern Europe, flying south, to reach
areas with conditions suitable for surviving the winter...
Z innych ciekawszych prac polecam:

Constantí Stefanescu - The nature of migration in the red admiral butterfly Vanessa atalanta: evidence from the population ecology in its southern range. Ecological Entomology, 26: 525–536 (2001)


Oskar Brattström, Staffan Bensch, Leonard I. Wassenaar, Keith A. Hobson, Susanne Åkesson - Understanding the migration ecology of European red admirals Vanessa atalanta using stable hydrogen isotopes. Ecography, 33: 720–729 (2010)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: PawełB »

masz może ściągnięte te ciekawe pracki? Ja niestety nie mam żadnego dostępu....
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Inne - dostępne w sieci:
Kauri Mikkola - The red admiral butterfly (Vanessa atalanta, Lepidoptera: Nymphalidae) is a true seasonal migrant - an evolutionary puzzle resolved? Eur. J. Entomol. 100: 625-626 (2003)

Silvano Benvenuti, Paolo Dall'Antonia & Paolo Ioalè - Migration pattern of the red admiral, Vanessa atalanta L. (Lepidoptera, Nymphalidae) in Italy. Boll. Zool. 61: 343-351 (1994)

OSKAR BRATTSTRÖM - Is there seasonal variation in size and mass of Red Admirals Vanessa atalanta on Capri, Italy? ORNIS SVECICA 16: 69–73 (2006)
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

Wędrówka admirała (Vanessa atalanta) z północy na południe zaczyna się późnym latem i trwa do ostatnich ciepłych dni jesieni. Część osobników zostaje jednak u nas i "próbuje" przezimować (stąd motyle w listopadzie).To wskazuje, że migracja jesienna admirała jest częściowa, ale pewnie większość osobników odlatuje na południe w cieplejsze rejony Europy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jacek Kurzawa »

brat pisze:To wskazuje, że migracja jesienna admirała jest częściowa
A może te które ostają się u nas to osobniki pochodzące z przylotów z północy Europy, np ze Szwecji? A może jakaś część?

Znakowanie osobników mogłoby przyczynić się do poznania natury zjawiska, o ile nie zostało to już zrobione.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Czytając prace prezentowane powyżej można wysnuć wnioski, że admirał jest migrantem "nieregularnym" - o podjeciu decyzji o migracji decyduje wiele czynników - min.: temp., kierunek i siła wiatru, a nawet zachmurzenie. Nie wszystkie osobniki podejmują próbę wędrówki na południe w tym samym czasie.
Migracja rozkłada sie w czasie i może trwać od lata do późnej jesieni...

Logicznym wnioskiem tego ostatniego stwierdzenia jest możliwość obecności na naszym terytorium późną jesienią osbników rodzimego pokolenia, które nie podjęły decyzji o migracji (np. z powodu niesprzyjających warunków pogodowych) lub zbyt późno wyszły z poczwarek oraz tej części migrantów z północy, która nie zdołała osiągnąć bardziej południowych rejonów przed nastaniem zimy.

W poszczególnych latach sytuacja może wyglądać inaczej - co dobrze ilustruje Figure 2. Numbers of red admirals migrating out over the sea at Falsterbo each day during autumn (a) 2005 and (b) 2006. The broken line indicates the median date of passage for each year. w pracy z 2008 r.

P.S. Po spacerze po ogrodzie sytuacja u mnie przedstawia się następująco - ok. 20 osobników r. pawika na rabacie cyniowej, 3 osobniki r. osetnika, 1 admirał na fermentujących owocach - brak pokrzywników, chociaż kilka dni temu je obserwowałem, najliczniejszy obecnie jest osadnik egeria - ponad 20 osobników, poj. megery i świeży szlaczkoń siarecznik...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

15.09.2011 - ta sama rabata z cyniami - 8 osetników i jeden admirał (też skusił się na cyniowy nektar :) ) - wszystkie osobniki b. świeże - wyglądają jakby dzisiaj wyszły z poczwarek.
Załączniki
DSC_2106A(9x5)11.jpg
DSC_2106A(9x5)11.jpg (148.22 KiB) Przejrzano 8648 razy
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Janek »

Pięknie urządzona rabatka Jarku, pewnie sporo fruczaków odwiedza te cynie :)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

To prawda, ostatniego widziałem wczoraj :)
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Janek »

Ja czekam aż te wędrujące pokażą się na budlejach, w zeszłym roku dziennie widywałem po kilkanaście, było to w okolicy 25 września, i zawsze w godzinach późnopopołudniowych, tuż przed zachodem, tak, że już się zaczynało ściemniać.
Pozdrawiam :D
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

Och, mieć taki ogród to fajna rzecz... :cry:
Jarosław Bury pisze:15.09.2011 - ta sama rabata z cyniami - 8 osetników i jeden admirał (też skusił się na cyniowy nektar :) ) - wszystkie osobniki b. świeże - wyglądają jakby dzisiaj wyszły z poczwarek.
Tu nasuwa mi się pytanie - czy to są osetniki z jednego pokolenia, które rozwija się w Polsce, czy może z dodatkowego, które wydaje się być u nas całkiem prawdopodobne. Taką możliwoścć sugerował Jerzy Heintze w swoim atlasie "Motyle Polski":
Motyl prowadzi podobny tryb życia do admirała, ale pokolenie krajowe odlatuje wcześniej na południe, bo już w sierpniu. ...Motyle, spotykane niekiedy w początku IX należą prawdopodobnie do drugiego, częściowego pokolenia.
Dodam, że w niektóre lata świeże osetniki obserwuje się przez cały wrzesień, a niekiedy nawet w pażdzierniku!
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Kolejne pokolenie rodzime osetnika (oprócz pierwszego, letniego pokolenia rodzimego) w Polsce to rzecz zupełnie pewna i udokumentowana - pisze o tym Krzywicki w swej monografii. Być może w niektóre lata na południu kraju może wystąpić szczątkowe III rodzime pokolenie?
Mnie udało sie obserwować wylęg osetnika w naturze 01.11.2010 - o czym pisałem w wątku viewtopic.php?f=24&t=15144&start=80

Nie jest to jednak rekord Polski - o pojawie osetnika w połowie listopada donosi - KULESZA W. 1936 - Przyczynek do znajomości fauny motyli niektórych okolic Polski. Spraw. Kom. Fizyogr. PAU, Kraków, 55, 56: 151-156.

P.S. Dziekuję za opinie o moim ogrodzie - żona lubi kwiaty :mrgreen:
Załączniki
Clip_2.jpg
Clip_2.jpg (171.4 KiB) Przejrzano 8558 razy
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Janek »

Jarosław Bury pisze:P.S. Dziekuję za opinie o moim ogrodzie - żona lubi kwiaty :mrgreen:
Hehe, jak będzie trzeba coś zaprojektować, i urządzić, to polecam się na przyszłość :mrgreen:
Dobra koniec OT :wink: Osetnika w tym roku zaobserwowałem też dość wcześnie, około 20 kwietnia, co dla mnie było absolutna anomalią, bo zazwyczaj widywałem je dopiero w połowie maja, i później. czy tak wczesny pojaw nie jest dziwny?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że nie - wszystko zależy od warunków pogodowych - przy sprzyjających okolicznościach, wczesnej i ciepłej wiośnie oraz obecności silnych wiatrów południowych pierwsze okazy mogą pewnie pojawiać się nieco wcześniej niż zazwyczaj.

P.S. Na stronie K. Jonki najwcześniejszy pojaw tego gatunku w Polsce, to następujący rekord:

2009-04-16 Śląskie Grodziec Śląski, CA41 Ł. Skoczylas
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Janek »

No akurat ja i Łukasz mieszkamy na jednym terenie, gdzie nie ukrywam dzieją się dziwne rzeczy, jeśli chodzi o motyle, a wiatr na wiosnę (halny) jest tutaj częstym gościem :D
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

W Krakowie tak jak tydzień temu super piękna pogoda, słonecznie i bardzo ciepło.
Rusałek tak samo dużo, albo jeszcze więcej :wink: .
Najbardziej zaskakująca jest niesamowita ilość osetnika (Vanesssa cardui). Zamiast odlotu to jest prawdziwy nalot. Tylko na jednej łące z kwitnącą koniczyną i lucerną o dł. 50 m widziałem kilkadziesiąt swieżych osobników - jest to ewidentnie drugie pokolenie. Tak naprawdę to osetnik lata dosłownie wszędzie - np. między osiedlami i blokami na nie ściętych trawnikach z kwitnącą na różowo koniczyną.
Po za tym masa pawików i sporo pokrzywników. A admirały tak jak tydzień temu, tylko w przelocie - między godz. 10 a 12 zaobserwowałem kilkanaście osobników lecących w kierunku południowym, zawsze przeważnie z lekkim odchyleniem na zachód.
Po południu za miastem rusałek latało trochę mniej, dodatkowo dwa ceiki i nareszcie oprócz paru przelatujących, kilka "stacjonarnych" admirałów w różnych zagajnikach (ale nie na kwiatach).
Z innych motyli latały:
  • Issoria lathonia
    Lasiommata megera
    Pararge aegeria
    Colias hyale
    Colias croceus
    Pontia edusa
    Polyommatus icarus
    Plebejus argyrognomon
    Cupido argiades
    Latały jeszcze bielinki, a nie było cytrynków, które były tydzień temu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lista dość imponująca jak na ten okres - akurat widziałem dzisiaj cytrynka. Dzisiaj było bardzo ciepło, ponad 24 C.

W kwestii osetnika - w okolicach Tomaszowa (Łódź) nie obserwuję go. Po prostu go tu nie ma.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Malko »

Dzisiaj w Tarnowie jak na polski biegun ciepła przystało bardzo ciepło, świeżutkie V. atalanta, V. cardui, I. lathonia, P. icarus, C. argiades .Szczególnie obsiadywały takie rabaty kwiatowe jak prezentowane były z ogrodu Jarka bodajże :) .
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

Mamy już październik, a tu nadal ciepło, słonecznie i bezwietrznie - pogoda prawie jak w lecie.
I od września w zasadzie nic się nia zmieniło, osetników nadal sporo - latają z kwiatka na kwiatek i uganiają się za sobą.
Razem z nimi jak zwykle latają pawiki i pojedyńcze pokrzywniki.
A admirały wciąż lecą na południe, może już trochę mniej - obserwowałem kilka okazów na pół godziny.
Nie wiem na co czekają osetniki, na razie nie widziałem lecących na południe osobników. Albo jeszcze nie odlatują, albo może odlatują - tylko nie w tak spektakularny sposób jak admirały. A może pokolenie jesienne jednak nie odlatuje, tylko letnie? Zobaczymy, może znikną nagle niewiadomo jak i kiedy? :wink:
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: brat »

Dzisiaj w Krakowie słonecznie, ale po zimnej nocy rano był szron i temperatura w dzień ledwo na chwilę osiągnęła 10 st.C.
Jednak mimo chłodu widziałem na jednej łączce latające modraszki ikarusy :!: (kilka całkiem swieżych osobników), jednego siarecznika oraz rusałkę pawik i admirała.
Osetników nie było, pewnie odleciały do ciepłych krajów, ale nie wiem czy na pewno, bo zniknęły nie wiadomo kiedy. Latały do 6 pażdziernika, później pzyszło ochłodzenie i już ich nie widziałem. Ciekawe, czy może się jeszcze pokażą, oczywiście jak się ociepli ?
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Tomasz Żuk »

Południe Wielkopolski - okolice Ostrowa Wlkp.
16 października.
Po nocnym przymrozku w południe (10stC) na łąkach obserwowałem C. hyale.
W sadzie na gnijących owocach V. atalanta.
Witas

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Witas »

O 9,15 skrobałem szyby... Ale sezon jeszcze trwa...
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: krzysztof570630 »

Szeregowcy odlecieli - pozostała jeszcze "admiralicja".
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Malko »

U mnie na działce też jeszcze Admirały przylatują do gnijących owoców.
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: emcezet »

Ja dziś, ku swemu zdumieniu, obserwowałem w Krakowie C. croceus :) przeszybował przez jezdnię 3 metry nad ziemią w okolicy przystanku "RUCZAJ" zaraz koło kampusu i w okolicy ulicy Zachodniej. A już myślałem że to zimno już zakończyło sezon ;)
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: modraszka »

U mnie rusałki (atalanta, io, urticae) nadal są obecne, choć już mniej licznie. Można też bez problemu spotkać C.hyale.
Dzisiaj było cieplutko i na ciągle jeszcze kwitnących kwiatach obserwowałam L.phlaeas, trzecie pokolenie tego gatunku u nas nie jest rzadkością, ale nie pamiętam aby takie świeżutkie osobniki latały tak późno :).
Załączniki
tn_18.10.2011. 013.jpg
tn_18.10.2011. 013.jpg (131.25 KiB) Przejrzano 7862 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

U mnie też się dzisiaj ociepliło (18.10.2011) - kilka V. atalanta, A. io, A. urticae, P. rapae, G. rhamni - samica oraz L. megera...
Osetników brak.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: modraszka »

U mnie cieplutko i nadal obserwuję V.atalanta i to zupełnie świeże osobniki, najwięcej ich teraz na cmentarzu ale dzisiaj jeden (jak spod igły) zawitał również do mojego ogrodu :D .
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

04.11.2011 - EA94 - z rusałek V. atalanta i P. c-album.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: krzysztof570630 »

Dodaję kilka V. atalanta i P. c-album.Jest Pięknie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

05.11.2011 - EA93 - V. atalanta...
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Łukasz »

Dziś w ogrodzie całkiem przyzwoicie wyglądający osetnik. Oby tylko było jeszcze tak ciepło jak dziś :)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Wojtek Guzik »

Ja również widziałem dziś osetnika; w polach we Wrocance EV59
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: panczo »

a u mnie koparki i ciągły napływ warszawiaków i nowopseudobogackich. Motyli z roku na rok coraz mniej. Polaków niby coraz mniej ale potrzebują coraz więcej miejsca na osobę. To przerażające.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Malko »

Wczoraj w Radłowie jeden Admirałek :wink:
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Konto_usuniete »

Dziś na Powązkowskiej w W-wie - admirał - ciut sfatygowany ale sprawny :mrgreen:
Załączniki
0035_ 015.jpg
0035_ 015.jpg (150.52 KiB) Przejrzano 7502 razy
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: krzysztof570630 »

Cudowne trzy osetniki(świeże), kilka admirałów- nie wiem czy to jeszcze lato?...cztery G.rhamni - w tym jedna samica. przypadkiem obudzony urticae a na termometrze na południowej ścianie 36 stopni.
Umieszcz EA;30, a na południe taki kawał drogi. Czy zdążą...?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jarosław Bury »

Wczoraj, tj. 8.11.2011, EA93 - w starym sadzie kilkanaście admirałów i jeden ceik, co ciekawe nie latał ani jeden pawik, kilka odnalazłem w stercie drewnianych skrzynek, w szopie na drewno opałowe (w trakcie hibernacji).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przez cały czas jest ładna pogoda, ostatnio nawet się ociepliło i pojawiło się ostre słonce. Zdziwiłem się jednak widząc na parkingu siedzącą rusałkę pawik (I.io) (29.11.2011 r. godz 14:14). Jak widać ze zdjęcia, siedzi z tylu zaparkowanego samochodu i musiała tam usiąść tego dnia. Słońce jednak schowało się za budynek i temperatura spadła na tyle, że motyl zrobił się ospały. Posadziłem go na słońcu i za chwilę rozłożył skrzydła, aby dogrzać się od promieni słonecznych.

Jak widać jest szansa na spotkanie rusałek nawet w grudniu! Czy wy spotykacie jeszcze rusałki w terenie?
Załączniki
rusalka pawik 29.11.2011_1.jpg
rusalka pawik 29.11.2011_1.jpg (116.79 KiB) Przejrzano 7329 razy
rusalka pawik 29.11.2011_2.jpg
rusalka pawik 29.11.2011_2.jpg (164.75 KiB) Przejrzano 7329 razy
rusalka pawik 29.11.2011_3.jpg
rusalka pawik 29.11.2011_3.jpg (190.62 KiB) Przejrzano 7329 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Obserwacje rusałek - jesienne odloty

Post autor: Antek Kwiczala † »

W tym roku nie, ale mam zdjęcie (kiedyś je nawet pokazywałem na forum) rusałki pawika, którą zaobserwowałem na ścianie mojego domu w wigilię Bożego Narodzenia. Musiało w tym dniu być ciepło.
Załączniki
Inachis io w grudniu.jpg
Inachis io w grudniu.jpg (101.59 KiB) Przejrzano 7323 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”