kokony actias selene

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Witek M
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2011, 11:30
UTM: CA74
Lokalizacja: Oświęcim

kokony actias selene

Post autor: Witek M »

Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem, choć mam już małe doświadczenie w entomologii. Mam jednak pewne pytanie dotyczące actias selene. Mój "problem" polega na tym, że poczwarki w oprzędach są bardzo ruchliwe. Nie mówię tutaj o jednym czy dwóch ruchach, tylko całych seriach trwających nawet kilkanaście sekund! Poczwarki są bardziej ruchliwe w nocy. Taka sytuacja utrzymuje się już kilka dni (około 3). Stąd moje pytanie, czy to normalne? Czy też powinienem zacząć się martwić o sukces mojej hodowli? Czy może to wynikać z nieprawidłowego ułożenia poczwarki w przestrzeni, tj. czy nie wisi ona głową w dół?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki jak rozwiązać ten problem.
Awatar użytkownika
Paweł Torba
Posty: 89
Rejestracja: środa, 24 listopada 2010, 20:42
Lokalizacja: bieszczady UTM EV87

Re: kokony actias selene

Post autor: Paweł Torba »

Większość saturniidae, które hodowałem, zachowywały się w ten sposób, ruszają się głównie wtedy kiedy się je niepokoi. Gorzej gdyby się w ogóle nie poruszały. Czy masz przycięty oprzęd? To usprawni wyjście motyla z poczwarki. Na tej stronie dowiesz się jak o zrobić http://www.mojemotyle.pl
Awatar użytkownika
Witek M
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2011, 11:30
UTM: CA74
Lokalizacja: Oświęcim

Re: kokony actias selene

Post autor: Witek M »

Nie, nie przycinałem kokonów by usprawnić wyjście motyli.
Ruch na pewno nie jest spowodowany niepokojem, bo co może niepokoić poczwarkę np. o 2 w nocy? Ale to fakt, lepsze to niż całkowity bezruch. Mam nadzieję, że jakoś się to unormuje i poczwarki się "uspokoją".
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: kokony actias selene

Post autor: Antek Kwiczala † »

Poczwarki są bardziej ruchliwe w nocy
Poczwarki mogą się poruszać o każdej porze dnia i nocy, tylko w nocy lepiej to słychać. Gdy w pokoju jest cicho, słychać je także w dzień. Przyczyny mogą być zewnętrzne, co sugeruje Paweł (np.trzaski, drgania podłoża) ale mogą też być spowodowane nadchodzącą porą wylęgu któregoś motyla. Ruch jednej poczwarki prowokuje inne do "odpowiedzi".
Co by jednak nie było tego przyczyną, świadczy, że poczwarki żyją, i to jest pozytywny sygnał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”