Pentatomidae

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Pentatomidae

Post autor: Chiffchaff »

Pentatomidae tarczówkowate
Przyszła kolej na jedną z najbardziej znanych, a już na pewno najbardziej obfotografowaną rodzinę pluskwiaków. Tarczówkowate, bo o nich słowo pisane, są najliczniejszą rodziną w nadrodzinie Pentatomoidea. O jej zróżnicowaniu świadczy także fakt, że ponad 4 tyś gatunków zaliczanych do tej rodziny plasuje tarczówkowate na czwartej lokacie wśród światowych rodzin Heteroptera.

W Polsce żyje ok. 1% światowych gatunków tarczówkowatych, czyli 46 gatunków zgrupowanych w 3 podrodzinach (Podopinae, Pentatominae, Asopinae) i 27 rodzajach.
Pentatomidae posiadają trójczłonowe stopy, pięcioczłonowe czułki, nogi pozbawione długich i mocnych kolców. Ich tarczka jest trójkątna, na ogół sięga do połowy odwłoka, a u przedstawicieli podrodziny Podopinae wyjątkowo sięga do końca odwłoka, lecz wówczas jej szerokość u nasady nie jest większa niż szerokość tylnej krawędzi przedplecza.

Częsta obecność Pentatomidae w postaci ich zdjęć na forum wynika z kilku cech tej grupy, do najważniejszych zaliczyłbym ich wielkość i atrakcyjne ubarwienie. Wiele gatunków jest stosunkowo dużych (rekordzista w kraju Pinthaeus sanguinipes do 17 mm) i kolorowo ubarwionych. W ubarwieniu prócz brązów znajdziemy gatunki czerwonawe (Graphosoma lineatum, niektóre gatunki z rodzaju Carpocoris, Eurydema) zielone (Palomena, Chlorochroa), lub wręcz opalizujące (Zicrona caerulea, Eurydema oleracea). Stanowią stąd dla fotografika zdobycz łatwą do wypatrzenia i atrakcyjny obiekt do fotografowania. Ta łatwość w wypatrzeniu wynika też z tego, że większość gatunków to gatunki szeroko rozpowszechnione w Polsce i prowadzące jawny (dla zwykłego człowieka z aparatem) tryb życia. Tarczówkowate spotykamy w szerokim spektrum środowisk lądowych, większość gatunków przebywa wprost na trawach, roślinności zielnej lub na liściach krzewów i drzew. Nieliczne tj. Podops inuncta, Menaccarus arenicola, gatunki z rodzaju Sciocoris są związane bardziej z wierzchnią warstwą gleby i nasadową częścią roślin. Preferencje pokarmowe rozłożyły się odmiennie wśród Podopinae razem z Pentatominae z jednej strony, a Asopinae z drugiej. Te pierwsze to fitofagi i fakultatywne zoofagi, druga grupa to typowe zoofagi. Gatunki fitofagiczne żerują na owocach, nasionach, wysysają soki wprost z łodyg i liści. Zoofagi polują głównie na gąsienice motyli i larwy chrząszczy. Wobec dużego przegęszczenia populacji oraz braku pokarmu roślinnego obserwuje się kanibalizm polegający na wysysaniu jaj własnego gatunku. Żeby nie było tak strasznie, to wśród przedstawicieli Pentatominae znane są przypadki opieki samic nad jajami i pierwszym stadium larwalnym. Dominującą postacią w której przeżywają zimę to imago.
Odłowy tarczówkowatych nie nastręczają trudności. Wystarczą standardowe metody: czerpakowanie i otrząsywanie. Do odłowu gatunków związanych z wierzchnią warstwą ziemi oraz nasadową strefą roślin niezbędne będzie sito entomologiczne lub metodyczne czerpakowanie u samej nasady roślin.
Na ogół unikam pisania o szkodliwości-pożyteczności gatunków, ale tu jako ciekawostkę tylko podam, że wśród światowych tarczówkowatych jest najwięcej gatunków o znaczeniu gospodarczym. Uważa się, co często powtarzają choćby podręczniki entomologii leśnej, że właśnie zoofagiczne gatunki Pentatomidae odgrywają ważną rolę w biologicznej ochronie lasu przed „szkodnikami leśnymi”.
Tarczówki są przyjemnym obiektem badawczym dla adepta entomologii. Są duże, mocno zbudowane, i nie tak kruche jak wiele Cimicomorpha. Stąd łatwo je się nakleja na kartoniki, a duże gatunki przebija wprost przez tarczkę.

Oznaczanie wielu tarczówek jest łatwe, wiele gatunków można oznaczyć bez pomocy binokularu. Ci niewprawieni, chcący iść po ścieżce według klucza do oznaczania, muszą pamiętać, że niezbędne może się okazać spojrzenie na spodnią stronę ciała. Są tam cechy rodzajowe, a nawet wyróżniające podrodziny.

Jak do poprzednio prezentowanych rodzin, tak i do tej mamy polski klucz:
Jerzy Lis. 2000. Tarczówkowate – Pentatomidae. Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XVIII Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera. Zeszyt 14: 76 ss.

No i zdjęcia kilku częściej spotykanych gatunków:
Załączniki
Graphosoma_lineatum2.jpg
Graphosoma_lineatum2.jpg (102.03 KiB) Przejrzano 6211 razy
Carpocoris_purpureipennis.jpg
Carpocoris_purpureipennis.jpg (85.83 KiB) Przejrzano 6211 razy
Eurydema_dominulus.jpg
Eurydema_dominulus.jpg (95.21 KiB) Przejrzano 6211 razy
Eurydema_oleracea.jpg
Eurydema_oleracea.jpg (77.61 KiB) Przejrzano 6211 razy
Pentatoma rufipes (3).jpg
Pentatoma rufipes (3).jpg (123.37 KiB) Przejrzano 6211 razy
Palomena prasina.jpg
Palomena prasina.jpg (90.12 KiB) Przejrzano 6211 razy
Picromerus_bidens.jpg
Picromerus_bidens.jpg (134.36 KiB) Przejrzano 6211 razy
Dolycoris_baccarum.jpg
Dolycoris_baccarum.jpg (136.97 KiB) Przejrzano 6211 razy
Eysarcoris_aenus.jpg
Eysarcoris_aenus.jpg (125.29 KiB) Przejrzano 6208 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: Miłosz Mazur »

A to, że śmierdzą jak jasne nieszczęście to juz nie wspomniałeś ;)
Jedna sztuka w ekshaustorze potrafi przyprawić o odruch wymiotny nawet wytrawnych "wciągaczy" ;)
karaczandjz
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 7 stycznia 2011, 19:33
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: karaczandjz »

A propos, odoru....
Jak napisał Klasyk: " pesymiści uważają, że koniak śmierdzi pluskwami, a optymiści, że pluskwy pachną koniakiem".
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: Pentatomidae

Post autor: Witek Płachta »

Fajnie by było wydzielić dział forum gdzie znalazłyby się te opracowania rodzin przez Ciebie zrobione bo ciekawe to i szkoda by zostało gdzieś zepchnięte.
Pozdrawiam.
Witek.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Pentatomidae

Post autor: Chiffchaff »

Jak powiedział inny XI wieczny klasyk "Jednemu śmierdzą nogi, drugiemu pomarańcze" :)

Co do wydzielenia tych prezentacji rodzin to jestem bardzo za, bo mam zamiar pomalutku prezentować wszystkie rodziny Heteroptera. Pluskwiaki różnoskrzydłe rzadko goszczą na forum, prezentacja tych rodzin ma w mym zamyśle ułatwić orientację w grupie, wskazać zainteresowanym klucze do poszczególnych krajowych rodzin, kierować na ciekawostki i ciekawsze gatunki. Poza tym w miarę możliwości chciałbym pod każdą rodziną zamieszczać zdjęcia najczęściej spotykanych/wrzucanych na forum w postaci zdjęć przedstawicieli. Może wtedy trochę odwróci się stosunek zdjęć Coreus marginatus, Kleidocerys resedae czy Palomena prasina na rzecz innych, ciekawszych gatunków (ciekawszych faunistycznie).
karaczandjz
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 7 stycznia 2011, 19:33
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: karaczandjz »

Chiffchaffie,

mój cytat pochodzi z: Witold Koehler "Saga rodu sześcionogów'', rozdział "Czar pluskwy'', str.40.
BTW polecam, szczególnie młodym entomologom.
A Twój o pomarańczach to z kogo?
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pentatomidae

Post autor: panczo »

POtwierdzam, że tarczówkowate łatwo się fotografuje i nawet na forach fotograficznych czuć przesyt tym tematem. Zawsze jednak można coś ciekawego ustrzelić jak zdjęcie poniżej
Załączniki
1.jpg
1.jpg (118.87 KiB) Przejrzano 5943 razy
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Pentatomidae

Post autor: Chiffchaff »

Ja tam przesytu nie odczuwam,
ale zdjęcie genialne! Pokazuje właśnie co Picromerus bidens lubi najbardziej, i dlaczego uważany jest za sprzymierzeńca człowieka w walce z gatunkami szkodliwymi gospodarczo.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: Robert Zoralski »

Fajne te artykuły. Dorzucam jako uzupełnienie wątku zdjęcie jednej z tacek ze zbioru. Pluskwiaki zabieram ze sobą sporadycznie, więc sorry, że tak mało - może czas zacząć robić zbiór, bo są naprawdę ładne ;) Ten wielki potwór złapany w centrum miasta Rodos na greckiej wyspie Rodos - a więc max. południe Europy. Jeszcze nie udało mi się go oznaczyć ;) Ale jak rozumiem to też Pentatomidae... :)

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0224_2_4.jpg
DSC_0224_2_4.jpg (117.92 KiB) Przejrzano 5898 razy
DSC_0224_5.jpg
DSC_0224_5.jpg (79.19 KiB) Przejrzano 5896 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pentatomidae

Post autor: Aneta »

Robert Zoralski pisze:Ten wielki potwór złapany w centrum miasta Rodos na greckiej wyspie Rodos - a więc max. południe Europy. Jeszcze nie udało mi się go oznaczyć ;) Ale jak rozumiem to też Pentatomidae... :)
Wg mnie to może być Apodiphus amygdali.

I jeszcze dorzucę - żeby było kolorowo ;) - zdjęcie absolutnego tegorocznego dominanta z tarczówek w centralnej Polsce:
Załączniki
Carpocoris fuscispinus
Carpocoris fuscispinus
7020.jpg (142.2 KiB) Przejrzano 5874 razy
Awatar użytkownika
panczo
Posty: 378
Rejestracja: środa, 6 października 2004, 13:35
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pentatomidae

Post autor: panczo »

Wszystko fajne, ale teraz wciąż szukam Palomena viridissima i to jest jak szukanie igły w stogu siana. Może jakbym miał okaz do porównania, byłoby łatwiej, a może u mnie takich nie ma. To samo jest z Elasmucha. Tej bez kolca na przedpleczu, to szukanie i nieznajdowanie, tymbardziej, że tylko w zbliżeniu tą cechę można znaleźć.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: Dark »

To ja dorzucę stare foty. Chyba Carpocoris z młodymi:
http://fc00.deviantart.net/fs49/f/2009/ ... Raptor.jpg
http://fc04.deviantart.net/fs70/f/2010/ ... ca5b16.jpg
Jak ktoś może oznaczyć, będę "dźwięczny" :)

I Palomena z Bułgarii przy porannej toalecie...
http://fc06.deviantart.net/fs70/f/2010/ ... Raptor.jpg
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Pentatomidae

Post autor: Aneta »

Dark pisze:To ja dorzucę stare foty. Chyba Carpocoris z młodymi:
http://fc00.deviantart.net/fs49/f/2009/ ... Raptor.jpg
http://fc04.deviantart.net/fs70/f/2010/ ... ca5b16.jpg
Jak ktoś może oznaczyć, będę "dźwięczny" :)
To akurat Acanthosomatidae - Elasmucha ferrugata.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: Dark »

Tradycyjnie... ;) Dziękuję za oznaczenie :)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: kolagen »

Staram się ogarnąć w rodzaju Carpocoris i prócz C. fuscipinus, którego często na pierwszy rzut oka można odróżnić mam problem z innymi...
Jakie cechy odróżniają poszczególne gatunki?
Znalazłem stronę http://hemiptera.free.fr/Carpocoris.html ale mój zerowy francuski i tłumacz google ciążko sobie radzą z tym kluczem.
Czy okaz w załączniku to C. purpureipennis?
Nie ma dużego wcięcia w tarczce jak C.pudicus, i inna kolorystyka niż C.mediterranus (choć te dwa gatunki nie wiem jakby miał odróżnić to tez miałbym problem)

[jeśli lepiej było otworzyć osobny temat to proszę post przesunąć]
Załączniki
carpo.JPG
carpo.JPG (92.35 KiB) Przejrzano 5548 razy
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: admin »

Witek Płachta pisze:Fajnie by było wydzielić dział forum gdzie znalazłyby się te opracowania rodzin przez Ciebie zrobione bo ciekawe to i szkoda by zostało gdzieś zepchnięte.
Pozdrawiam.
Witek.
Dopiero teraz przeczytalem ten post. Oczywiscie kazdy dobry pomysl winien być zrealizowany, dlatego skoro jest taka potrzeba z chęcią to zrobię. Piszcie mi, please, o takich sprawach choćby na PW, bo ja naprawdę... nie czytam wszystkich postów na forum, bo zwyczajnie przerasta to moje fizyczne mozliwości. No i ucieklo.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Pentatomidae

Post autor: Chiffchaff »

Po co się męczyć z translatorami jak mamy podawany wcześniej przeze mnie polski klucz. Przejrzysty, czytelny i aktualny.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Pentatomidae

Post autor: kolagen »

Serwer PTE nie działał, bałem się ze nie ma już dostępu do kluczy, ale to było chwilowe - sciągnąłem i wszystko stało się jasne - C. purpureipennis :)


Dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wybrane rodziny - omówienie”