Korfu 2011

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Korfu 2011

Post autor: red45 »

Witam!

Jestem aktualnie na Korfu, zakładam temat, w którym będę się dzielił spostrzeżeniami i zdjęciami. Wifi raz działa, raz nie, prawdopodobnie podsumowanie i porządne zdjęcia wyślę po powrocie. Wyspa jest rajska, jestem tu jeden dzień, a już spotkałem kilka gatunków, które widzę po raz pierwszy w życiu. Na początek prezent dla Anety i motylarzy :-)
Załączniki
paj.jpg
paj.jpg (117.63 KiB) Przejrzano 12431 razy
mot.jpg
mot.jpg (69.53 KiB) Przejrzano 12431 razy
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Korfu 2011

Post autor: Tymek »

Gerard Durrell lata młodości spędził na Corfu i tam zaraził się przyrodniczym bakcylem. W którejś książce (chyba "Moja rodzina i inne zwierzęta") opisał te lata, świetnie się to czytało i długi czas "chorowałem" na wyjazd na tą wyspę.
Awatar użytkownika
młody89
Posty: 78
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 10:21
Specjalność: Araneae
Lokalizacja: Toruń

Re: Korfu 2011

Post autor: młody89 »

Pająk to Erasus cinnaberinus (poskocz krasny). Rzadki gatunek figurujący w Polskiej Czerwonej Księdze zwierząt bezkręgowych. Preferuje ciepłe murawy kserotermiczne. Gratuluję znaleziska :wink:

PS. Heh doczytałem dopiero że zwierzaczki nie "nasze". W takim wypadku lepiej zostawić Erasus sp.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Korfu 2011

Post autor: Aneta »

Eresus. Może E. kollari, ale nie znam arachnofauny greckich wysp, więc to bardziej podejrzenie ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyl też ciekawy. To samczyk Gonepteryx cleopatra.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Korfu i Durrell - to było moje marzenie od dzieciństwa :-) Przyjechałem tu właśnie ze względu na Jego książki i lata marzeń po ich przeczytaniu :-) Będę się starał znaleźć na wyspie miejsca związane z rodziną Durellów. Na razie ruszam w teren.

Co do motyla - jest ich tu pełno i wyglądają przepięknie w locie - całe żółto-pomarańczowe i wielkie. Na razie widziałem sporo modraszków i bielinków, ale ani jednej rusałki. No i oczywiście będę polował na pięknisia sułtanka, modliszki i jakieś egzotyczne błonkówki. Może wieczorem będę miał coś nowego.

BTW - tak wygląda jedzenie śniadania i podstawowy biotop tutaj :-)
Załączniki
sniadanie.JPG
sniadanie.JPG (70.35 KiB) Przejrzano 12288 razy
oliwki.JPG
oliwki.JPG (146.59 KiB) Przejrzano 12288 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Korfu 2011

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Czy się nie mylę że fotka z widokeim na zatokę jest wykonana w miejscowości Liapades ? Byłem tam i jest ślicznie !!! Zapisuję się na wszelkie okazy Tenebrionidae :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

http://www.panoramio.com/photo/20129971 to ta knajpka :-)

Zgadza się, widać nawet cień po lewej stronie na skalach, slońce mocno z lewej strony z samego rana. Jaki ten świat zrobił się mały.


Milego wypoczynku!

PS. Możesz tam spotkać kilka gatunków Dorcadionów, przy czym dwa pierwsze to rzadkości (nie wiem czy tam są takie rzadkie, pierwszy jest tylko tam więc masz okazję go spotkać, ale trzeba wiedzieć gdzie, na jakiej wysokosci i kiedy):

Dorcadion (Pedestredorcadion) corcyricum Ganglbauer, 1884 - endemit
Neodorcadion virleti (loc.typ.)
Na Mount Pantokrator jest Dorcadion etruscum.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Macie mnie :-) Faktycznie jestem w okolicy Liapades i jest to jedno z najpiekniejszych miejsc, jakie widzialem w zyciu. Dzisiaj nie bylo czasu na owady, zrobilem sobie siedmiogodzinna, piesza wycieczke do Palaiokastritsy i z powrotem. Kolory morza i ksztalty tamtejszych skal i zatok sa po prostu nie do opisania. Po drodze widzialem pierwszego pazia krolowej, duzego motyla w kolorze czarno-bialym i sporo drobnicy. Wysylam nastepna porcje zdjec, nie wiem za dobrze co na nich jest :-) Nie wiem nawet czy ten Colias to jakis bardziej poludniowy gatunek czy jakis zwyczajniak. Wzialem ze soba pdfy Tolmana i inne przewodniki, ale szkoda mi czasu na ich otwieranie - tu jest tyle do zobaczenia, ze nie warto marnowac chwil na komputer. Niestety musze rozczarowac pytajacych - nie bede niczego lapal, bo nie mam ani czym ani w co. Bede sie za to staral robic jak najwiecej zdjec. I prosze o dalsze sugestie, jakie ciekawe zwierzaki moge tu spotkac i gdzie mam ich szukac. Bez internetu ciezko samemu cos wymyslic, a jadac tu mialem obietnice biura, ze na miejscu jest bezpladny dostep do sieci, wiec nie zgrywalem za wiele informacji na dysk. Sieci nie ma, ale moze to i lepiej, bo jest wiecej czasu na przyrode :-). Przepraszam za jakosc zdjec, mam na laptopie gimpa, ktory jest... ktorego na codzien nie uzywam :-)
Załączniki
colias.JPG
colias.JPG (69.81 KiB) Przejrzano 12117 razy
prosty.JPG
prosty.JPG (75.95 KiB) Przejrzano 12117 razy
trojka.JPG
trojka.JPG (64.11 KiB) Przejrzano 12117 razy
mucha.JPG
mucha.JPG (102.52 KiB) Przejrzano 12117 razy
pal3.JPG
pal3.JPG (83.42 KiB) Przejrzano 12117 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jarosław Wenta »

Też uwielbiam książki Durrella ze wspomnieniami o Korfu. Jak znajdziesz jakieś ślady po nim (może willę z łazienką ;-)) koniecznie wrzuć fotkę. A może na "taryfie" jeździ jakiś potomek Spira?

Miłego pobytu.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Korfu 2011

Post autor: Aneta »

"Prosty" to Poecilimon sp.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Korfu 2011

Post autor: Pramczas »

Przepiękne miejsce. Grecja to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych krajów Europy- moim zdaniem najpiękniejszy ;) Szkoda, że ja nie miałem okazji zobaczyć żadnego Eresus'a. Czekamy na modliszki, bo jest ich w Grecji trochę: Rivetina' y i Amelesy będą uciekać spod nóg i dosyć łatwo je zauważyć mimo kamuflażu (o tej porze roku jednak nie wiem czy te drugie nie siedzą jeszcze w ootekach, albo dopiero co z nich wyszły, więc raczej trudno będzie je dostrzec). Ja widziałem jeszcze Empusy (to samo co Amelesy- w tym okresie jeszcze bardzo małe) no i oczywiście Religiosy, ale nie wiem czy akurat one występują na tej wyspie.
PS: uwaga przy podnoszeniu kamieni- w Grecji występuje Mesobuthus gibbosus uważany za najbardziej jadowitego skorpiona Europy ;)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Korfu 2011

Post autor: L. Borowiec »

A ile kolega krajów europejskich zwiedził, aby wyrażać taki pogląd. Też mi się Grecja bardzo podoba (w tym roku byłem już na Krecie, a w przeszłości również w innych miejscach kontynentalnych i wyspowych tego kraju), ale mam też i innych faworytów. A co do straszenia skorpionami to "strachy na lachy". W czasie każdego wyjazdu w rejon śródziemnomorski przerzucam tysiące kamieni i rozwalam setki pniaków. Miałem spotkania z setkami skorpionów (i również jadowitymi skolopendrami) i nigdy nie były to spotkania mrożące krew w żyłach. No chyba żeby takiego kolesia złapać w dłoń i ścisnąć, albo włożyć do ust ale na taki masochizm mało kto się pisze.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Szlaczkoń, to Colias crocea. Inne pomarańczowe szlaczkonie (C.caucasica, C.aurorina) występują jedynie w wyższych górach płn. wsch. Grecji - na Korfu ich nie znajdziesz.
Na zdjęciu "trójka" ten po lewej to Satyrium sp. (zapewne S. ilicis), a po prawej Lycaena phlaeas. W locie jakaś pszczoła - ale to przerasta moje umiejętności.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Przedpoludnie spedzone na polowaniu. To miejsce to raj dla milosnika owadow. Wystarczy oddalic sie troche od wioski, stanac przy kepie roslin i poczekac. Po kilku sekundach dostrzezemy wiecej owadow niz w calym Ogrodzie Botanicznym. Zartuje oczywiscie, ale jest tu tego zatrzesienie, a co wiecej wszystkie sa kilka razy wieksze niz w Polsce. Zatrzesienie prostoskrzydlych - ale ciagle brak modliszek - jutro postaram sie wrzucic ich zdjecia. Masa chrzaszczy - tak samo - zdjecia beda pozniej. Teraz na szybko dwa wielkie bzygi, piekny szerszen przy posilku i niespodzianka. Zastanawialem sie, jak pokazac piekne kolory wnetrza skrzydel G.clepopatra, a dzisiaj problem rozwiazal sie sam - a raczej rozwiazal go za mnie pewien pajak :-) Wracajac do rozmiarow - nauczylem sie juz rozrozniac buczenie szerszenia, wielkich bzygow i gigantycznych Tabanidae. Te ostatnie sa wielkosci polowy malego palca u reki. Serio :-) Nie probowalem im robic zdjecia, za to z powodu wymiarow udalo mi sie jednego kopnac w locie. Wyobrazam sobie jego ugryzienie... Udalo mi sie spotkac kilka modraszkow i wielkiego pazia, ktory szybowal sobie wysoko. Do tego przepiekny skakun, co najmniej dwa razy wiekszy niz nasze, z czerwonym odwlokiem. Kilka kolorowych ciem, pluskwiaki, ktore widzialem pierwszy raz w zyciu, sporo kokonow pajakow z malymi, duzo egzotycznych blonkowek... Duzo by pisac, pewnie po powrocie bede systematycznie zamieszczal poszczegolne gatunki.
Dziekuje za komentarze i oznaczenia. Jeszcze pytanie o te modliszki - gdzie one najczesciej siedza? Jakies laki, roslinnosc przydrozna?
Załączniki
bzyg.JPG
bzyg.JPG (77.77 KiB) Przejrzano 11968 razy
bzyg2.JPG
bzyg2.JPG (61.93 KiB) Przejrzano 11968 razy
cleo.JPG
cleo.JPG (48.61 KiB) Przejrzano 11968 razy
szer.JPG
szer.JPG (74.2 KiB) Przejrzano 11968 razy
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Korfu 2011

Post autor: Pramczas »

red45 pisze:pytanie o te modliszki - gdzie one najczesciej siedza? Jakies laki, roslinnosc przydrozna?
Ja spotykałem najczęściej w garigu u podnóży wzniesień (nie było tam drzew, ani trawy, podłoże to piasek ze żwirem i do tego krzewinki, z czego najwięcej było zawsze tymianku i do tego pojedyncze krzewy)- najwięcej było Rivetin, religios i Amelesów, wyżej nie było już Rivetin i mniej innych gatunków, za to spotykałem Empusy (niżej ich nie widywałem). Jak mówię teraz wszystkie gatunki są niewielkich rozmiarów, albo siedzą jeszcze w ootekach, także trudno je dostrzec. Uciekających z pod nóg Rivetin ciężko nie zauwazyć, religiosy często są zielone i wyraźnie odcinają się od szaro- brązowych krzewinek. W terenie jaki widzę na zdjęciach niestety mi również nie udało zaobserwować się modliszek. Szukaj też dalej od wybrzeża.
Możesz spróbować z barberówkami, bo powinny bardzo dobrze sprawdzać się przy greckich gatunkach.
Tak przy okazji- modliszka, którą mam w avatarze to właśnie Rivetina balcanica, modliszki o tyle ciekawe, że potrafią składać ooteki w ziemi, co nie jest bardzo popularne wśród modliszek ;)
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Korfu 2011

Post autor: Roman »

Świat jest taki piękny. Zazdroszczę koledze. Bardzo podoba mi się zdjęcie z cleopatrą i pająkiem.

pozdro
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korfu 2011

Post autor: CARABUS12 »

Roman pisze:Świat jest taki piękny. Zazdroszczę koledze. Bardzo podoba mi się zdjęcie z cleopatrą i pająkiem.

pozdro
A mnie nie mało chrząszczy :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ten piękny syrphid to Milesia semiluctifera (Villers 1798) (Syrphidae, Milesiinae). Gatunek jest rzadki, okaz przydałby sie w zbiorze ....

http://syrphidae.com/specie.php?genus=M ... ent=Europe

Galeria fotek Milesia:
http://www.biodiversidadvirtual.org/ins ... 12072.html
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Jacku, co zrobic, zeby zlapac i zakonserwowac takiego syrphida? Nie mam ze soba nic (no moze scyzoryk :-) ) - jakies sugestie?

Chrzaszcze beda. Gdybym mial normalne lacze juz by byly. Teraz jest tak, ze place 10EU za 5h wifi o predkosci zaleznej od widzimisie szefa kuchni :-)

Co do miejsca - ja sobie tez zazdroszcze, czekalem na to 39 lat ;-) Niestety, to juz nie Korfu Durrella - zalew turystow, kazdy kawalek gaju oliwnego i kawalka trawy odgrodzony. Trzeba naprawde sie nachodzic, zeby udalo sie znalezc jakis bardziej dziki teren o swobodnym dostepie...

Dzisiaj krotko i motylarsko. Jutro jade do "Elbonii" wiec postanowilem sie oszczedzac dzisiaj. Skonczylo sie na tym, ze wyszedlem o
osmej rano, a do hotelu wrocilem po piatej. Caly czas na nogach, caly czas goniac lokalne zwierzaki :-) Zaczalem od znanego mi juz
habitatu oliwkowo-gorsko-zaroslowego, pelnego prostoskrzydlych, motyli i wszelkich muchowek o rozmiarach wrobli. Pozniej zszedlem na
dol i udalo mi sie odkryc sciezke na jakas niekoszona lake a z niej droge wiodaca na plaskim terenie wsrod oliwek i innych
charakterystycznych dla tego rejonu drzew. Po gorskich sciezkach to byla nowosc pelna kolejnych gatunkow do odkrycia. Zreszta bardzo
wyraznie bylo widac roznice - na nizinie nie ma prawie G.cleopatra, za to duzo wiecej jest modraszkow i wietkow. Dzisiejszy odcinek
przeznaczony jest dla motylarzy. Nie wiem dokladnie co jest na zdjeciach, bo nadal nie udalo mi sie rozpakowac Tolmana (jest w rarze, a
sciagniecie nawet tak krotkiego pliku graniczy tu z cudem). Paz wyglada jak 'nasz' paz krolowej, ale moze to jednak jakis poludniowiec?
Podobnie z innymi - wygladaja znajomo, ale moze znajome nie sa :-)
Załączniki
paz.JPG
paz.JPG (94.19 KiB) Przejrzano 11811 razy
m1.JPG
m1.JPG (59.38 KiB) Przejrzano 11811 razy
m2.JPG
m2.JPG (68.16 KiB) Przejrzano 11811 razy
m3.JPG
m3.JPG (77.71 KiB) Przejrzano 11811 razy
m4.JPG
m4.JPG (74.62 KiB) Przejrzano 11811 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

paź - to jednak Papilio machaon
m1 - Limenitis reducta
m2 - Zygaena ephialtes
m3 - Lycaena phlaeas
m4 - raczej jednak Maniola jurtina, choć na Korfu może też latać Maniola telmessia - pewność można by mieć jedynie mając motyla w ręku - ze zdjęcia raczej będzie ciężko je rozpoznać.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

red45 pisze:Jacku, co zrobic, zeby zlapac i zakonserwowac takiego syrphida? Nie mam ze soba nic (no moze scyzoryk :-) ) - jakies sugestie?
Wypoczywaj! Naciesz się przyrodą, okolicą, miejscem, czasem, wszystkim co Cię otacza i nie przysparzaj sboie niepotrzebnych problemów. Mucha nie jest ważna, kiedyś sobie zlowię, to nie ma wiekszego znaczenia. Z przyjemnoscią popatrzę na fotki i poczytam relacje,
pozdrawiam!

PS. Muchówkę taką jak Milesia można "przygnieść" jak to robi się z motylami i zachować w jakimkolwiek pudełku (mozna np uzyć papieru toaletowego czy chusteczki higienicznej zmiętej, żeby owad po wyschnięciu nie obijał sie o scianki pudełka). Inną metodą może być zatopienie jej w alkoholu (np jakaś piersioweczka z wódeczką starczy na wiele okazow). Potrzeba jest matką wynalazkow. Kazda metoda jest dobra, nawet jesli sie nie sprawdzó to chociaz przeprowadzisz probę metody trasportu wymyslonego na poczekaniu. 8) :D
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Kilka obiecanych chrzaszczy. Wczoraj spod nog prysnal mi wielki, calkowicie czarny biegacz, ale nie zdazylem zrobic mu zdjecia.
Dzisiejszy dzien spedzilem w Albanii. Przedziwny kraj. Faktycznie 95% samochodow na ulicach to mercedesy, faktycznie pelno tu bunkrow, zburzonych domow (kazdy budowal jak chcial, potem wprowadzono jakis gigantyczny podatek budowlany, kto nie zaplacil, temu rozwalano parter, reszta sie osypywala, wlasciciel mial to uprzatnac, ale chyba zaden tego nie zrobil), w Sarandzie, gdzie bylem, budowane jest od nowa wlasciwie cale miasto, ktore skladac sie ma z hoteli, apartamentow i kasyn. Taki drugi Dubaj, wygladajacy jak Monaco albo Jalta. Nie wiem ilu turystow musialoby tu przyjechac, zeby to zapelnic. Na ulicach roche szczurow, troche jaszczurek, w sklepach telewizory kineskopowe, no i te mercedesy :-) Wyglada to przedziwnie, troche jak najlepsze bazary w latach 80tych. Najlepsza autostrada Albanii czasami przechodzi w droge zwirowa - taka jechalismy do miejscowosci Butrint, gdzie znajduje sie park narodowy ze stanowiskiem archeologicznym porownywalnym do Pompejow, ktore zostalo juz prawie doszczetnie rozgrabione. Przyroda bardzo bujna, eukalipusy, rzekotki i pewnie pare setek gatunkow owadow. Niestety przegoniono nas przez park bez jakiejkolwiek szansy na zrobienie zdjecia. Przypadkiem tylko trafil sie jeden motyl, ale to juz jutro.
Załączniki
ch1.JPG
ch1.JPG (69.93 KiB) Przejrzano 11662 razy
ch2.JPG
ch2.JPG (77.5 KiB) Przejrzano 11662 razy
ch3.JPG
ch3.JPG (59.76 KiB) Przejrzano 11662 razy
czarnoczer.JPG
czarnoczer.JPG (64.97 KiB) Przejrzano 11662 razy
alb2.JPG
alb2.JPG (103.5 KiB) Przejrzano 11662 razy
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dzisiaj nie mam czasu na pisanie, wrzucam za to maly mix tego, co dzisiaj widzialem...
Załączniki
mix1.JPG
mix1.JPG (78.35 KiB) Przejrzano 11604 razy
mix2.JPG
mix2.JPG (69.1 KiB) Przejrzano 11604 razy
mix3.JPG
mix3.JPG (74.47 KiB) Przejrzano 11604 razy
mix4.JPG
mix4.JPG (107.54 KiB) Przejrzano 11604 razy
mix5.JPG
mix5.JPG (48.47 KiB) Przejrzano 11604 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Korfu 2011

Post autor: Aneta »

mix1 - Pholidoptera sp.
mix3 - Xylocopa sp.
mix4 - Philaeus sp., najprawdopodobniej Ph. chrysops
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dzisiaj znowu maly mix. Chodzilem sobie po gajach oliwnych, wzgorzach, pozniej troche po lace i w dolinie rzeki (ktorej nie znalazlem). Pare uwag. Po pierwsze wszystkiego jest tu duzo. Jezeli pisze o G.cleopatra, prostoskrzydlych czy chrzaszczach, to znaczy, ze nie widuje 2-3 w czasie spaceru jak w Lodzi, tylko, ze na kazdym krzaku siedzi ich pare egzemplarzy. Na kazdym. I w ogole sie nie boja. Fotografowanie tutaj motyli czy np. bujanek to latwizna. Po drugie - mimo tej ilosci, nie ma zbyt duzej roznorodnosci gatunkowej - wynika to pewnie z mojego polozenia przy wybrzezu i z tego, ze spenetrowalem obszar moze do 10km w glab. No i oczywiscie brak czasu - o okreslonek porze dnia w danym miejscu moga byc rozne gatunki, rosliny zywicilskie moga byc na waskim obszarze, etc. Do modliszek dalej nie mialem szczescia, za to udalo mi sie poobserwowac gekkony (i 3 inne gatunki gadow). Tak czy inaczej i tak mam szczescie, ze w ciagu tygodnia odnalazlem juz kilka zwierzakow, o ktorych pisal Gerald Durrell. Zostal mi jeszcze tydzien tutaj, on mial na badania 6 lat 24/7 :-)

Jacku - dzisiaj znowu widzialem tego pieknego bzyga, w sumie 3 egzemplarze, niestety bardzo ostrozne - bez sprzetu mozna je najwyzej poogladac. Ale przynajmniej wiem gdzie wystpuja :-)
Załączniki
gekkon.JPG
gekkon.JPG (40.94 KiB) Przejrzano 11498 razy
habitat.JPG
habitat.JPG (120.62 KiB) Przejrzano 11498 razy
m1.JPG
m1.JPG (77.42 KiB) Przejrzano 11498 razy
m2.JPG
m2.JPG (69.21 KiB) Przejrzano 11498 razy
prosty2.JPG
prosty2.JPG (67.97 KiB) Przejrzano 11498 razy
Zbiory.net
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 06:08

Re: Korfu 2011

Post autor: Zbiory.net »

Kapitalne zdjęcia! :) Szczególnie zainteresowały mnie chrząszcze, te zdjęcia aż proszą, by się tam osobiście wybrać:)
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Korfu 2011

Post autor: Maciej Zelek »

Gekon -Hemidactylus turcicus?
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Korfu 2011

Post autor: Pramczas »

To Hemidactylus turcicus Linnaeus, 1758 ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

m1 - Argynnis paphia
m2 - Carcharodus alceae
z poprzedniego postu mix5 - para to Zygaena carniolica
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dzisiaj cos mnie podkusilo i zrobilem sobie chyba 20to kilometrowy spacer, a w nim wejscie na jakas najwyzsza w okolicy gore. Calosc zajela mi od 10 do 17, a wiec zaliczylem po drodze najwiekszy upal. Widdoki byly tego warte - z gory roztacza sie wspaniala panorama na kawal zachodniego wybrzeza Korfu, wraz z zatokami o nieziemskich kolorach morza. Poniewaz nie chcialo mi sie zmieniac obiektywow, a robilem glownie krajobrazy, dzisiaj nie bylo zbyt wiele zdjec owadow. Wysoko widzialem kilka ciekawych motyli, ale nie bylo to nic nadzwyczajnie egzotycznego. Wyglada na to, ze na tych wakacjach zmecze sie o wiele bardziej niz w domu. Przynajmniej fizycznie. Ale nie jestem typem lezacym caly dzien przy basenie (aczkolwiek wlasnie przy basenie mozna spotkac wazki - niestety nie mozna im robic zdjec, bo od razu wszyscy patrza jak na zboczenca), wole bedac w nowym miejscu starac sie je zbadac na ile sie da. Kiedy ide tutaj droga to chce zobaczyc co jest za zakretem albo za wzgorzem, i za jeszcze jednym, bo moze beda inne motyle, a moze ciekawe miejsce, albo pajak, a moze jaszczurki, etc, etc...
Pare slow o Tabanidae, bo sa bardzo interesujace tutaj. Udalo mi sie spotkac kilka gatukow, w tym jeden ogromny, zielonooki, wielkoscia zblizony niemal do szerszenia. Muchy te maja bardzo glupia (z punktu widzenia czlowieka) strategie polowania. Siedza i obserwuja teren, kiedy zobacza duzego ssaka podlatuja i robia kilka okrazen na wysokosci kolan a nastepnie siadaja na nodze. Wynika to pewnie stad, ze zeruja na jakichs osiolkach, ktore maja na nogach najciensza skore, a moze nie moga stamtad takiej muchy strzasnac. W kazdym razie nie nalezy wykonywac zadnych gwaltownych ruchow - muche doskonale slychac i widac -tylko poczekac spokojnie az usiadzie na nodze, a nastepnie celnym ciosem sprowadzic ja do parteru. Dotychczas z Tabanidami prowadze do zera - zadna jeszcze mnie nie napoczela. Dzisiaj cos dla milosnikow wazek - trzy szablaki spotkane w bardzo roznych srodowiskach - suchy obszar laki, zarosla przy kamienistej drodze oraz antena samochodowa :-) A wlasciwie kolejna droga, juz w bezposredniej bliskosci morza, antene sam bym tam wybral na punkt obserwacyjny.
Załączniki
szab3.JPG
szab3.JPG (58.18 KiB) Przejrzano 11363 razy
gora2.JPG
gora2.JPG (58.04 KiB) Przejrzano 11363 razy
gora.JPG
gora.JPG (64.84 KiB) Przejrzano 11363 razy
szab1.JPG
szab1.JPG (34.72 KiB) Przejrzano 11363 razy
szab2.JPG
szab2.JPG (52.31 KiB) Przejrzano 11363 razy
taba.JPG
taba.JPG (87.14 KiB) Przejrzano 11363 razy
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dzien spedzilem w calosci chodzac po gajach oliwnych. Na Korfu jest podobno okolo 5 milionow drzew oliwnych. Skad sie wziely? Z czasow Wenecjan, kiedy to za kazde posadzone 10 drzewek doza placil zlotego euro :-) W porownaniu z okolicznymi obszarami wyspa jest oaza zieleni i cienia. Kto odpoczywal w czasie upalu pod oliwkami potrafi je docenic! Idac tak ciagle naprzod natknalem sie na niesamowity widok - na zboczu gory, wsrod oliwek, staly ruiny, a wlasciwie same fundamenty domu. Ktos postawil sobie dwa fotele, stol z desek, wytyczyl pokoje i zasadzil kwiaty w ogrodzie. Nie wiem czy ktos zrobil to 'na dziko' czy moze obecni wlasciciele powoli sie buduja. Jedno jest pewne - to miejsce od razu skojarzylo mi sie z teledyskiem Depeche Mode do piosenki Enjoy The Silence. Nie moglem sobie odmowic przyjemnosci zajecia fotela i podziwiania widokow. W dodatku miejsce okazalo sie podwojnie szczesliwe - po raz pierwszy w zyciu zobaczylem pazia zeglarza. Niestety tylko jednego i tak krotko, ze nie dalo sie zrobic zdjecia. A propos zdjec - dzisiaj nietypowo - dwa przepiekne jaszczury doslownie mieniace sie kolorami w sloncu. Widzialem tutaj jeszcze jeden gatunek bardzo duzych, calkowicie zielonych jaszczurek, ale sa one tak ostrozne, ze nie ma szansy ich sfotografowac. Do tego gasienica, nie wiem jakiego gatunku, ale przypomina mi troche jakas odmiane pazia (?). A na koniec mucha, ktora od razu bardzo mi sie spodobala, bo wyglada na krewniaczke naszej morio. I tyle na dzis, jest juz pozny wieczor, ide sie pokrecic kolo hotelu i poszukac gekonow i modliszek przy latarniach.
Załączniki
enjoy.JPG
enjoy.JPG (96.86 KiB) Przejrzano 11313 razy
gas.JPG
gas.JPG (51.32 KiB) Przejrzano 11313 razy
jaszczur1.JPG
jaszczur1.JPG (69.61 KiB) Przejrzano 11313 razy
jaszczur2.JPG
jaszczur2.JPG (109.88 KiB) Przejrzano 11313 razy
morioprawie.JPG
morioprawie.JPG (90.68 KiB) Przejrzano 11313 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Korfu 2011

Post autor: Tomasz Świderski »

Gąsienica wygląda na Papilio alexanor
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Korfu 2011

Post autor: Aneta »

Jaszczury pasują na Algyroides nigropunctatus. A te całe zielone to może były Lacerta viridis.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Korfu 2011

Post autor: Jakub Liberski † »

Szab3 to Orthetrum ;-), szab1 to fonscolombii a szab2 to sanguineum.
Fajna fotorelacja :-)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Korfu 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Bujanka to Exoprosopa sp.
mucha.jpg to Merodon nawet z okazem obecnie trudno oznaczyć do gatunku.Z tego rodzaju obecnie lata tam pewnie z kilkanaście gatunków:)
Milesia semiluctifera faktycznie robi wrażenie, mam taką muchę również z Grecji, ale z Lefkad. Sam jeszcze tego nie łapałem i zazdroszczę.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

No i jest! Moja pierwsza modliszka na Korfu. Dzisiaj szedlem sobie taka kamienna droga wsrod pol, wokolo nie bylo zadnych ludzi, tylko ja i motyle, bujanki, ptaki, rzekotki... i nagle spod nog cos mi szybko skoczylo i zamarlo. Ja tez zamarlem, zeby nie sploszyc zwierza. Mala, bardzo dobrze zamaskowana modliszka gapila sie na mnie wyczekujaco. Zrobilem troche zdjec, potem owad znudzil sie przepadl wsrod traw. Specjalnie zawrocilem i przeszedlem ten odcinek drogi raz jeszcze. I jeszcze. I tak chyba z szesc razy. Modliszka byla tylko jedna. Smialem sie, ze chyba Wyspa nagradza moj wysilek, kilometry i litry potu jakie tu przelewam takimi spotkaniami. Droga biegla plaska dolina u podnoza gory i od razu dalo sie zauwazyc zmiane w skladzie fauny. Pojawily sie nowe gatunki motyli, spotkalem kilka nowych bujanek i prostoskrzydlych. Wiele czytalem o pladze os, tymczasem blonkowki naleza do rzadkosci. Nie zeby ich nie bylo, ale np. osy sa widoczne bardzo rzadko i pojedynczo, lata troche szerszeni, widzialem tez kilka duzych, egzotycznych dla mnie gatunkow, ale wszystko to byly single. Pomimo braku zbiornikow wodnych (przynajmniej ja ich nie zauwazylem) lata sporo wazek. Dzisiaj znowu sfotografowalem kilka szablakow. Oprocz nich lataja duzo wieksze gatunki, ale te niestety caly czas patroluja obszar w powietrzu. Mam za malo czasu! Ciagle ide naprzod, chce zobaczyc nowe rzeczy i nowe miejsca. To nie Ogrod Botaniczny, gdzie pol godziny moge siedziec nad jedna wazka czekajac, az usiadzie i bede mogl zrobic jej dobre zdjecie. Jutro wybieram sie do stolicy Korfu, to przeciwne wybrzeze, wschod, teren bardziej plaski i obfitujacy w zatoki i rozlewiska. Mam nadzieje, ze uda mi sie pogodzic architekture i przyrode. Musze odwiedzic przede wszystkim kosciol Sw.Spirydiona gdzie Margo Durrell calowala stopy patrona wyspy :-)
Załączniki
bujanka.JPG
bujanka.JPG (57.75 KiB) Przejrzano 11232 razy
modl.JPG
modl.JPG (78.45 KiB) Przejrzano 11232 razy
motek.JPG
motek.JPG (109.45 KiB) Przejrzano 11232 razy
sz1.JPG
sz1.JPG (47.36 KiB) Przejrzano 11232 razy
sz2.JPG
sz2.JPG (45.84 KiB) Przejrzano 11232 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Korfu 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Bujanka jest z rodzaju Systoechus.
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Korfu 2011

Post autor: Pramczas »

Modliszka to Mantis religiosa religiosa, która dosyć niedawno wyszła z ooteki ;) Czy mógłbyś pokazać obszar, na którym ją znalazłeś? Jestem ciekaw, czy pokrywa się z moimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

motylek (motek) to Brintesia circe.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dzisiaj wycieczka do stolicy wyspy, zwanej dzieki turystom, Corfu Town. Jak zwykle malo czasu, chodzilem sam po miescie, wszedlem na Stara Twierdze, obejrzalem Nowa Twierdze, a przede wszystkim przez kilka godzin wloczylem sie po starym miescie. Ta czesc przypomina troche Dubrownik albo Budve - waskie uliczki, stare mury, zaulki, schody, wszedzie kwiaty, stare koscioly, zapomniane place, szczegoly, ktore nie sa opisane w zadnym przewodniku. Przede wszystkim udalem sie do kosciola Sw. Spirydiona. Piekne wnetrze, obrazy, plaskorzezby, palace sie swiece oraz... turysci poubierani jak idioci. Przed wejsciem jest tablica oznajmiajaca, ze jest to miejsce kultu i nalezy zwazac na stroj. W srodku natomiast pelno panow w groteskowych krotkich gaciach z palemkami i pan prosto z plazy. Wielu panow w czapeczkach bejzbolowych na glowach, zapewne chroniacych ich glowy przed udarem od swiec. Ale ja nie o tym. Po prawej stronie oltarza jest niewielkie wejscie do kaplicy-krypty. Ciemne sciany pokrywaja stare malowidla, na suficie zawieszono setki misternie wykonanych kadzielnic, modeli okretow a nawet samochodow - wszystkie z srebra i zlota. Sw.Spirydion jest patronem rybakow i chyba tez obecnie kierowcow. Na srodku, na podwyzszeniu stoi wielki, zloty sarkofag zawierajacy mumie swietego. Stanalem sobie z boku i obserwowalem Grekow. Nic nie zmienilo sie w ich stosunku do ukochanego swietego od czasu kiedy Durrell opisywal spotkanie z nim. Nadal modla sie zarliwie, skladaja na kolanach swoje prosby, a potem goraco caluja sarkofag. I robia to w sposob zupelnie szczery i naturalny. To byl bardzo wzruszajacy i budujacy widok. Niedlugo pozniej trzeba bylo wracac. Piec godzin spedzone w tym fantastycznym miescie to nic - potrzeba pewnie z piec tygodni, zeby zapoznac chocby pobieznie z jego zabytkami i miejscami. Z akcentow Durrellowskich udalo mi sie jeszcze odnalezc tablice poswiecona pamieci Larrego - polozona jest w pieknym parku przy Starej Twierdzy. Oprocz potkania z kilkoma paziami i skakunami na nagrzanych murach innych akcentow przyrodniczych dzisiaj nie bylo. Musicie mi wiec wybaczyc, dzisiaj relacja bardziej krajoznawcza.
Załączniki
Agios Spirydion.JPG
Agios Spirydion.JPG (84.65 KiB) Przejrzano 11140 razy
Stara Twierdza.JPG
Stara Twierdza.JPG (67.85 KiB) Przejrzano 11140 razy
Klimaty.JPG
Klimaty.JPG (111.87 KiB) Przejrzano 11140 razy
Larry Durrell.JPG
Larry Durrell.JPG (96.84 KiB) Przejrzano 11140 razy
klimaty2.JPG
klimaty2.JPG (99.32 KiB) Przejrzano 11140 razy
klimaty 3.JPG
klimaty 3.JPG (68.91 KiB) Przejrzano 11140 razy
Nowa Twierdza.JPG
Nowa Twierdza.JPG (81.12 KiB) Przejrzano 11140 razy
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Korfu 2011

Post autor: Roman »

waskie uliczki, stare mury, zaulki, schody, wszedzie kwiaty, stare koscioly, zapomniane place, szczegoly,
ktore nie sa opisane w zadnym przewodniku.
Taki rodzaj zwiedzania jest również mnie bardzo bliski. To co w przewodnikach to dekoracja, dopiero od kulis widać więcej, chyba... :) Życzę jeszcze spotkania z sułtankiem

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Korfu 2011

Post autor: Piotr M. »

Jakub Liberski pisze: szab1 to fonscolombii
To Trithemis annulata :) . S.fonscolombii nie ma posiada kredowego różowego nalotu. Ten tutaj jeszcze charakterystycznie kończy się przy końcu odwłoka (końcówka zostaje bez nalotu) tak jak to zwykle u T.annulata bywa.


sz1 Dla mnie S.meridionale
sz2 S.sanguineum
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jako ciekawostkę podam, że na zdjęciu klimaty2 na pierwszym planie jest kwitnące na niebiesko, bardzo charakterystyczne drzewo Jacaranda mimosifolia. Często spotykane w regionie śródziemnomorskim i Afryce, choć pochodzi z Ameryki Płd.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

To juz przedostatni dzien na Korfu, dwa tygodnie minely blyskawicznie. Dzisiaj znowu maly mix tego, co spotkalem po drodze. Bardzo duzo lata tu karlatkow, na oko kilka gatunkow, ale ich zdjecia beda po powrocie, bo musze sie nad nimi zastanowic glebiej :-) Jest troszke modraszkow, ale chyba nic egzotycznego, znowu natknalem sie na nowe gatunki prostoskrzydlych i w koncu sfotografowalem pierwsza (i pewnie ostatnia), piekna zlotolitke. Do tego nowy gatunek jaszczura, niewielki, z jasnymi pasami na grzbiecie. Szedlem obok kupy suchych, palmowych lisci i nagle cos schowalo sie do dziury. Postalem nieruchomo i w koncu pojawil sie nowy jaszczur. Kazda proba zrobienia zdjecia konczyla sie ucieczka. W koncu zaczal oswajac sie coraz bardziej, juz prawie udalo sie go podejsc, kiedy pojawil sie jakis duren na ryczacym quadzie i tyle bylo po jaszczurze. Powoli zaczynam poznawac przyrode wyspy, zachowania i rejony wystpowania zwierzat. Widac, ze pierwsze dwa tygodnie wystarcza na zapoznanie sie z podstawami, teraz przydalyby sie ze dwa miesiace na dokladniejsze studia :-) Miejsce ma ogromny potencjal.

ps. jako bonus miejsce, w ktorym znalazlem modliszke
Załączniki
lycaenidae.JPG
lycaenidae.JPG (65.24 KiB) Przejrzano 11006 razy
muchamala.JPG
muchamala.JPG (57.85 KiB) Przejrzano 11006 razy
nowyjasz.JPG
nowyjasz.JPG (88.09 KiB) Przejrzano 11006 razy
zloto.JPG
zloto.JPG (69.22 KiB) Przejrzano 11006 razy
prostykamienie.JPG
prostykamienie.JPG (85.95 KiB) Przejrzano 11006 razy
habmodliszki.JPG
habmodliszki.JPG (131.57 KiB) Przejrzano 11006 razy
Awatar użytkownika
Pramczas
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 13:02

Re: Korfu 2011

Post autor: Pramczas »

Ja obserwowałem licznie występujące modliszki w Grecji na nieco innym terenie, może stąd tylko jedna sztuka. Tak abstrahując nieco od tematu- robisz bardzo ładne fotografie :wink:
Aha, naprawdę piękna złotolitka.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Korfu 2011

Post autor: igor »

Na którym zdjęciu jest złotolitka?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

igor pisze:Na którym zdjęciu jest złotolitka?
Na trzecim od dołu
zloto.JPG
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Korfu 2011

Post autor: Aneta »

Konik to Acrotylus sp.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Korfu 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

muchamala.JPG- Amictus sp.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Marcin Kutera »

Jeszcze do poprzedniej Twojej porcji zdjęć - zdjęcie prosty2.JPG to gatunek z rodzaju Eupholidoptera sp. być moze któryś z podgatunków: Eupholidoptera chabrieri spp.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Temat stary, ale tak się akurat złożyło, że 'moje' biuro podróży przysłało mi aktualny katalog. Siłą rzeczy zacząłem się zastanawiać, gdzie spędzić wakacje 2012 i tak na 90% będę się starał wrócić na Korfu. Tym razem może uda się zbadać południowy obszar wyspy. W ramach wspomnień z wakacji i aktywnej walki z zimą kilka wspominkowych fotografii. Jak zwykle w grudniu, trudno uwierzyć, że może istnieć temperatura zbliżona do 30C :-)
Załączniki
flashback.jpg
flashback.jpg (107.65 KiB) Przejrzano 10541 razy
flashback2.jpg
flashback2.jpg (96.37 KiB) Przejrzano 10541 razy
flashback3.jpg
flashback3.jpg (86.97 KiB) Przejrzano 10541 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Korfu 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

:shock:
Może jakieś zbliżenie na Mythicomyiidae z pierwszej fotki? :D
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

@Łukasz - Mythicomyiidae z pierwszej fotki raczej nie da się za bardzo zbliżyć, ale w ramach zadośćuczynienia wysyłam dzisiaj jeszcze kilka innych muchówek :-)

Kolejna porcja wspominek z wakacji. W sumie tegoroczna zima nie jest taka zła - jeszcze trochę ponad trzy miesiące i znowu będzie wiosna :-)

Jak zwykle zależy mi na chociaż orientacyjnej identyfikacji bohaterów moich zdjęć, szczególnie motyla k3. I jeszcze pytanie - jak te zdjęcia wyglądają na różnych monitorach? Odkąd mam monitor lcd fullhd straciłem orientacje - nie mogę się nadal przyzwyczaić do różnic w stosunku do monitora analogowego i nie wiem czy nie przeostrzam albo nie rozmywam fotografii w czasie obróbki.

ps. właśnie skojarzyłem, że kalendarzowa zima jeszcze się nawet nie zaczęła, lol.
Załączniki
k1.jpg
k1.jpg (70.49 KiB) Przejrzano 10389 razy
k2.jpg
k2.jpg (97.45 KiB) Przejrzano 10389 razy
k3.jpg
k3.jpg (149.44 KiB) Przejrzano 10389 razy
k4.jpg
k4.jpg (141.28 KiB) Przejrzano 10389 razy
k5.jpg
k5.jpg (96.27 KiB) Przejrzano 10389 razy
k6.jpg
k6.jpg (78.55 KiB) Przejrzano 10389 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Jacek Kurzawa »

k1 - Lomatia (Bombylidae)
k4 - Bombylius (Bombylidae)

Rodzaj Lomatia jest reprezentowany w Grecji przez 14 gatunków (abbreviata, alecto, atropos, belzebul, erynnis, grajugenea, lachesis, lateralis, obscuripennis, pallida, polyzona, rogenhoferi, sabaea, tysiphone) (na podst. Catalog Beeflies, 2003)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Korfu 2011

Post autor: Antek Kwiczala † »

k2 - Brintesia circe
k3 - Carcharodus alceae - samiczka
z poprzedniej serii flashback2 - Gonepteryx cleopatra
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Brachytron »

Złotolitka to Chrysura cuprea/dichroa lub inne podobne ustrojstwo. W tamtych okolicach ilość gatunków i podgatunków wyraźnie wzrasta.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: red45 »

Dziękuję pięknie wszystkim za pomoc w identyfikacji :-) Jakoś nie miałem szczęścia do egzotycznych motyli (poza cleopatrą oczywiście), może następnym razem się uda. Przekopię materiał w wolnej chwili i jeszcze coś tu powrzucam od czasu do czasu.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Korfu 2011

Post autor: Łukasz Mielczarek »

red45 pisze:@Łukasz - Mythicomyiidae z pierwszej fotki raczej nie da się za bardzo zbliżyć, ale w ramach zadośćuczynienia wysyłam dzisiaj jeszcze kilka innych muchówek :-)

Szkoda, to są jedne z moich ulubionych :)
k5- Tabanus sp.
k6- Cylindromyia
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Korfu 2011

Post autor: Rafał Celadyn »

red45 pisze:I jeszcze pytanie - jak te zdjęcia wyglądają na różnych monitorach? Odkąd mam monitor lcd fullhd straciłem orientacje - nie mogę się nadal przyzwyczaić do różnic w stosunku do monitora analogowego i nie wiem czy nie przeostrzam albo nie rozmywam fotografii w czasie obróbki.
...fotki małe, ale wyglądają jakbyś je za bardzo odszumiał,u mnie wyglądają jakby były 'zalaminowane" ,poza tym piękne :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”