Galeria fotografii przyrodniczej

Linki do stron entomologicznych
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Ostatnio przebywając w terenie sporo czasu poświęciłem fotografowaniu zwierząt, oczywiście owady też były przed obiektywem. Zebrało się już sporo zdjęć na dyskach i pomyślałem aby je pokazać szerszej publiczności. Wyszło, że najlepszym sposobem będzie własna stronka gdzie mógłbym sam zmieniać, modyfikować i dodawać zdjęcia według uznania. No i po wielu godzinach pracy, nauki tworzenia stron www powstała galeria, którą chcę Wam przedstawić. Strona jest jeszcze w budowie i pewne elementy będą dodawane, jak to się mówi w długie zimowe wieczory. Liczę na sugestie co do samej strony, co zmienić może dodać, gdzie są błędy, tylko bez przesady bo jest to pierwsza strona jaką robiłem. Jednocześnie chcę się Was poradzić w kwestii opisów zdjęć owadów. Jeśli na zdjęciu jest chrząszcz np. Ropalopus femoratus to dla chrząszczarzy nazwa gatunkowa jest wystarczającą informacją pod zdjęciem, natomiast dla laika ten tekst to czarna magia a chrząszcz to nic innego jak „czarny robaczek”. Jak sądzicie jakie informacje powinny się znaleźć pod zdjęciem, aby zainteresować osobę nie związaną z entomologią.

stronka do obejrzenia pod adresem:
www.krzysztofsztaba.pl
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Rafał Celadyn »

Jak dla mnie rewelacja :) ,ptasiory przepiękne !
Pozdrowki Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Marek Hołowiński »

Galeria świetna. Czekam na kolejne fotki.
I maleńka uwaga - owady to też zwierzęta, a zatem nie było by lepiej rozdzielić na kręgowce i bezkręgowce, lub bardziej szczegółowo; ssaki, ptaki, gady,... owady?
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Nad podziałem tematycznym galerii długo się zastanawiałem i wyszło mi, że tak będzie dla mnie najwygodniej. Natomiast co do zwierząt na stronie w informacji jest:
"Wydzielenie owadów z galerii zwierząt było podyktowane wyłącznie względami organizacyjnymi strony i szczególnym podejściem do tej grupy zwierząt przez autora"
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Aneta »

Krzysztof S. pisze:Jeśli na zdjęciu jest chrząszcz np. Ropalopus femoratus to dla chrząszczarzy nazwa gatunkowa jest wystarczającą informacją pod zdjęciem, natomiast dla laika ten tekst to czarna magia a chrząszcz to nic innego jak „czarny robaczek”. Jak sądzicie jakie informacje powinny się znaleźć pod zdjęciem, aby zainteresować osobę nie związaną z entomologią.
Można dodać do łaciny - trzymając się tego konkretnego przykładu - np. "kózka" albo dłuższą wersję "chrząszcz z rodziny kózkowatych", to IMO zawsze trochę oswoi tę poważną naukową nazwą ;) Jednak, o ile wiem, w przypadku kóz większość gatunków ma jednak nazwę wernakularną (R. femoratus = węglarek leśny).
A co do samych fotografii, przyłączam się do aplauzu. Ptaki świetne, bardzo spodobało mi się zdjęcie dwóch patrzących w jednym kierunku mew :)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1384
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Almandyn »

Woow! Przepiękne zdjęcia!!!
Widzę, że nie obce jest Ci jest korzystanie z czatowni :wink: . Podziwiam Cię, bo wymaga to umiejętności i ogromnej cierpliwości, a także samozaparcia. Zdjęcia z tak miękkim, pięknym światłem wychodzą tylko o wschodzie słońca, gody ptaków odbywają się w marcu, kwietniu - więc jest i zimno i wilgotno.
Może niedyskretnie spytam: jakiego 'Marka' używasz i jakiej 'elki'?
Dzięki za link i życzę dalszych tak udanych fotek.
Serdeczności
Ala
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Tomasz Żuk »

Brawo Krzysztofie. Z przyjemnością przeglądałem wszystkie zdjęcia.
Tomek
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jarosław Wenta »

Dawno nie widziałem tak wielu, tak doskonałych zdjęć.
Szczerze gratuluję!
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Marcin Kutera »

Krzysztofie,
Zdjęcia piękne. Może warto było je podpisać Twoim imieniem i nazwiskiem? Chodzi mi o prawa autorskie. Fotografie są za dobre, by je wrzucić ot tak do netu, to przecież Twoja ciężka praca i inwestycja w sprzęt. Chociażby sprzedaż do jakiegoś albumu. W tym przypadku zdjęcia będą kopiowane na wszelkie potrzeby bez Twojej zgody.
bartek.g

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: bartek.g »

Tej wielkosci zdjecia nie nadaja sie raczej do druku. Napis na zdjeciu nic nie zmieni. Jezeli ktos bedzie chcial uzyc zdjecia to uzyje, jezeli bedzie mu przeszkadzac napis, to go usunie.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Świetne! Myślę o własnej galerii online i dostaję kompleksów.
Marcin, zdjęcia są podpisane...
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Dzięki wszystkim za pozytywną ocenę zdęć.

Anetko - z tą nazwą rodziny to ciekawy pomysł. Zauważyłem, że ludziska jak sfotografują jakiegoś owada na łące czy ogródku to wydaje im się, że może to być niezwykle cenne znalezisko. Idąc tym tropem może by tak dopisać np. informacje dotyczące rozsiedlenia czy liczebności-rzadkości gatunki w Polsce.

Almandyn – tak właśnie jest. Zdjęcia nie powstaną bez czatowni i setek godzin w niej spędzonych. Światło jak piszesz najlepsze przed zachodem i wschodem słońca. Jeśli to wschód to trzeba wstawać już w nocy aby dojechać i dotrzeć do czatowni najpóźniej godzinę przed wschodem słońca. Wilgoć, upał, komary, kleszcze, mordercze przedzieranie się przez chaszcze, bagna, wodę, to chleb powszedni.

Marcin – zdjęcia są podpisane znakiem wodnym. Jeśli ktoś w miarę sprawnie posługuje się PS-em to każdy podpis usunie.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Tomasz G. »

Jestem pod wrażeniem zdjęć i pracy włożonej w ich tworzenie.

Bardzo podoba mi się fotografia, na której są walczące jelonki i mucha- genialny moment.

Myślę, że to dobry pomysł z tymi informacjami o rozsiedleniu i nazwie rodziny. Można by nawet napisać przy niektórych jakąś ciekawostkę, czy coś w tym stylu. Im więcej ludzi zachwyci się i zaciekawi owadami, przez zobaczenie wspaniałego zdjęcia z niewielką pomocą ciekawego podpisu tym lepiej :D

Co do kopiowania zdjęć- nie wiem czy to taka tragedia jak ktoś skopiuje na własny użytek- np. żeby powiesić sobie na ścianie jako plakat?
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Tomaszu ze zdjęcia cyfrowego o rozmiarze 900 x 600 pikseli plakatu nie będzie.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Tomasz G. »

To tym bardziej nie ma się co martwić, że ktoś je wykorzysta :)
Muszę jeszcze raz stwierdzić, ze jestem pod wrażeniem zdjęć, szczególnie ptasich, bardzo podoba mi się "Piskliwiec i ważka".

Zastanawiam się co się dzieje na zdjęciach, gdzie jedna pomarańczowa mucha siedzi na drugiej- samiec pilnuje samicy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tomasz Grzegorczyk pisze: Zastanawiam się co się dzieje na zdjęciach, gdzie jedna pomarańczowa mucha siedzi na drugiej- samiec pilnuje samicy?
Kombinuj..... 8) :D :wink:

Galeria jest jedną z najładniejszych fotograficznych galerii (entomologicznych), jaką widziałem, a to, że są tam "zacne" gatunki dodaje jej entomologicznej pikanterii, którą cenię sobie w niej najbardziej. Bo widzieć niektóre "modele" żywe to jest coś.
Awatar użytkownika
Jerzy Zięba
Posty: 1166
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 22:56
Lokalizacja: Pieniny
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jerzy Zięba »

Przyłączam sie do opinii koleżanek i kolegów -zdjęcia świetne.
Jakim konkretnie aparatem robisz zdjęcia ?
Pozdrawiam
JurekZ
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Tomasz Blaik »

Nie będę oryginalny... od kilku dni przeglądam Twoje zdjęcia z zachwytem. Owady - oczywiście mistrzostwo, jednak szczególne wrażenie na mnie robią ptaki. To jak artystycznie uchwyciłeś żurawie, polującego bielika, śmieszki... wzbudza mój szczery podziw.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Chiffchaff »

Krzyśku galeria rzeczywiście świetna, miód się już polał, więc ja trochę dziegciu :)
czernica to podgorzałka
krwawodziób to juwenalny brodziec śniady
sieweczka obrożna to sieweczka rzeczna
pliszka żółta samiec z ciemnym kapturem to rzadko spotykany w Polsce podgatunek M.f. thunbergi
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jurek Szypuła »

:shock: :shock: :shock: Zdjęcia powalające :!: Szczere gratulacje
Popraw łacińską nazwę rodzajową konarka tajgowego, powinno być Phryganophilus.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Bardzo fajne zdjęcia :mrgreen: Może coś udostępnisz na tapety? Ja mam 1680x1050 8) Będę zaglądał!

A ponieważ nie mam sensownych uwag :wink: , to zapytam, czy dzik był poraniony czy poranny :lol: :?:
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Jurek Szypuła »

Tak z ciekawości to gdzie było zrobione zdjęcie konarka tajgowego :?:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Łukasz Mielczarek »

http://www.krzysztofsztaba.pl/owady-1/s ... chy-1.html to jest rodzaj Choerades. Zawsze mnie zastanawiało czemu ludzie podpisują błędnie wszelkie łowiki jako łowik szerszeniak :roll:
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Jacek Kurzawa – tak to prawda, oglądać żywe okazy „ciekawych” gatunków to niesamowite wrażenie. Bywało często przy wymianie, że najbardziej cieszyły właśnie te żywe, które były nieosiągalne inną drogą.
Już jakiś czas temu myślałem aby zamieścić zdjęcia w galerii na entomo.pl w dziale „zdjęcia owadów nadesłane”, oczywiście jeśli admin wyrazi zgodę :wink: . Może właśnie teraz jest dobry moment bo można wybrać te zdjęcia, które najbardziej będą odpowiadały.

Jerzy Zięba – system Canon, aparat 40D, obiektywy różniste.

Chiffchaff – o takie uwagi i wytykanie błędów mi chodziło. Kaczkę pierwotnie oznaczyłem jako głowienkę (co do szaty spoczynkowej u kaczek to sam nie poradzę), następnie zwrócono mi uwagę, że to czernica, a teraz wychodzi że to podgorzałka. Co do pliszki to właśnie tego typu informacje chciałbym, umieszczać pod zdjęciami. Pozostałe poprawię ale chcę jeszcze przewrócić kilka kartek w literaturze. Widzę, że siedzisz mocno w ptakach, czyżby ornitologia to druga Twoja pasja??

Jurek Szypuła – to błąd przy wpisywaniu nazwy, oczywiście poprawię – dzięki. Konarek jest z PB.


Jacek Kalisiak – napisz, które zdjęcia to przygotuję o odpowiednich rozmiarach i podeślę. Pliki, które przechowuję na dyskach są zbyt duże do przesłania (tiff-y 16-sto bitowe).
Jacku dzik był ranny i wieczorny :) .

Łukasz Mielczarek - bo niewielu się ludzi zna tę rodzinę, a szerszeniak jest dość powszechny.
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: tempelik »

Nic tylko pogratulować pasji oraz smykałki do dobierania tematów zdjęć ;)
Zazdrość mnie bierze, że jeszcze nie miałem szansy na spotkanie żywych osobników niektórych gatunków. :roll:
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Wreszcie znalazłem trochę czasu i dokończyłem, oraz wrzuciłem na serwer opisy pod zdjęcia owadów stosując się do udzielonych wskazówek. Zastosowałem pomysł Anety aby umieścić informacje dotyczące przynależności do rodziny, natomiast zostawiłem nazwy łacińskie w pierwszym członie opisu. Przy gatunkach chronionych nie podawałem żadnych informacji mogących świadczyć o miescu występowania i lokalizacji stanowisk. Skupiłem się również na określeniu ogólnej liczebności-rzadkości gatunku w Polsce, o czym pisałem już we wcześniejszym poście. Starałem się to wszystko opisać w możliwie kilku zdaniach.
Dziękuję Robertowi Zoralskiemu za oznaczenie muchówek.

Za wszelkie uwagi, sugestie i wytknięte błędy będę bardzo wdzięczny.

Krzych

http://www.krzysztofsztaba.pl
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Galeria fotografii przyrodniczej

Post autor: Krzysztof S. »

Serdeczne podziękowania za uwagi i spostrzeżenia dla Tomasza Grzegorczyka. Cenię sobie bardzo wszystkie Twoje spostrzeżenia i uwagi. Jak już napisałem, zwracasz uwagę na szczegóły, a szczegółach zazwyczaj tkwi problem.

Krzych
ODPOWIEDZ

Wróć do „LINKI”