owady w hiszpani

koza
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 24 lipca 2010, 05:56

owady w hiszpani

Post autor: koza »

witam wszystkich
niewiem gdzie tego szukać??
wybieram się do hiszpanii na wspinanko a jestem total obawiający się owadów czy może mnie ktoś pokierować aby sprawdzić jakie niebezpieczeństwa mnie czekają ????
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: owady w hiszpani

Post autor: mwkozlowski »

przekierować się na wspinanko na antarktydzie, tam jest total brak owadów (w zasadzie)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: owady w hiszpani

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio byłem w Bułgarii - owadów rzeczywiście było sporo, ale komary nie doskwierały wcale, zabiłem dosłownie jedna sztukę, gorsze były inne bąkopodobne muchówki - te dały się nieco we znaki, poza tym bez pecjalnych utrudnień w postaci krwiopijczych insektów, czy też pajęczaków...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owady w hiszpani

Post autor: Jacek Kalisiak »

Owady Hiszpanii - takie hasło ma dla większości tu bywających wydźwięk pozytywny, ekscytujący. Raczej przywodzi na myśl jakieś możliwości poznania, czy zbliżenia się do fauny owadów Hiszpanii :D A tu niespodzianka i pewien kłopot. Nie wiem czy wśród bywalców forum jest ktoś szczególnie interesujący się zagrożeniami ze strony owadów dla ludzi. To dosyć specyficzna specjalizacja, raczej należałoby się takiej wiedzy spodziewać u jakiegoś lekarza zajmującego się jednostkami chorobowymi spowodowanymi przez owady. Ale pewnie i bywalcy tego forum mają jakąś wiedzę na ten temat, byś może rozproszoną, skupioną na poszczególnych grupach systematycznych,
Ogólnie mógłbym zasugerować, że należy się spodziewać takich zagrożeń jak i u nas, i podobnie się zabezpieczać, czy zaopatrzyć w odpowiednie środki medyczne. Np., jeżeli jesteś uczulony na jad pszczół lub innych żądłówek. Pewnie występują tam inne i więcej gatunków, np. Scolie, których w Polsce może nie spotykałeś, czy komary przenoszące niewystępujące w Polsce choroby. Ale te grupy owadów stanowią zagrożenie podobne jak ich polskie odpowiedniki, więc jest to zagrożenie ci znane.
Z grup niewystępujących w Polsce można by wymienić skolopendry i skorpiony, Jednak i one nie rzucają się na człowieka, lecz raczej usiekają i ustępują mu z drogi. Wiele zależy od twoich zachowań w terenie, miejsca spania, odpoczynku. Ogólnie podsumowałbym, że zagrożenie ze strony owadów jest w Hiszpanii podobne jak w Polsce i przeciętna ostrożność powinna być zupełnie wystarczająca, a poważne zagrożenia analogiczne jak w Polsce i ich wystąpienie w skrajnej formie mało prawdopodobne.

A inni forumowicze może coś dodadzą.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: owady w hiszpani

Post autor: Aneta »

Nie wsadzać paluchów pod kamienie - skorpiony nie lubią, gdy zakłóca im się dzienną drzemkę, o wężach już nie wspominając ;)
Możesz jeszcze przejrzeć tę stronkę:
http://www.practicalspain.com/spanish-arthropods.htm
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”