Budowa koszyczka

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Budowa koszyczka

Post autor: Kamil Mazur »

Proces budowy koszyczka wygląda następująco: gąsienica wpierw przycina na odpowiednią długość trawę czy patyczek (który chce przyczepić do swojego koszyczka) lecz nie odcina go jeszcze całkowicie. Następnie przegryza swój koszyczek od środka robiąc w nim okienko, przez które wystawia głowę i nogami przyciąga przygotowany kawałek trawy odcinając go już teraz, po czym zatyka tym kawałkiem okienko i zalepia przędzą od środka okienko.

Przeglądając dzisiaj pojemnik, w którym trzymam część koszówek, znalazłem przegryzioną w pół E.plumella (w środku nienaruszona żywa gąsienica) przez dominującą gąsienicę C.unicolor, która po prostu potraktowała koszyczek E.plumella jak patyk i postanowiła przyczepić go w dwóch kawałkach do swojego. Nakryłem ją na etapie przyciągania przez wycięte okienko przeciętego już koszyczka.
Plumella podejrzewam, że nie będzie już potrafiła naprawić sobie tak uszkodzonego koszyczka. Zdjęcia poniżej.

Kiedyś gąsienica A.atra przyczepiła sobie cały koszyczek innej gąsienicy, która poniosła tym samym śmierć (nie zapewniłem jej wówczas materiału do budowy koszyczka więc zrobiła to z desperacji). Zdjęcie atry poniżej.

Znane są również przypadki budowy koszyczka z kawałków gazy przykrywającej hodowlarkę lub z kawałków gazety.
Załączniki
PICT0006 - kopia.jpg
PICT0006 - kopia.jpg (76.56 KiB) Przejrzano 1722 razy
atra.jpg
atra.jpg (77.19 KiB) Przejrzano 1719 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Kamil ciekawie to napisałeś, a nie masz może zdjęć takich "zaimprowizowanych koszyków" z gazy, gazety lub innego nietypowego materiału?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Nie, mnie się zdarzyło jedynie to co opisałem z atrą i to z dzisiaj (obu przypadków zdjęcia są powyżej). Sam proces przegryzania koszyczka dokładnie podpatrzyłem wielokrotnie np. u M.viciella. Oczywiście nie wszystkie gatunki tak robią. Niektóre nie naruszają w ten sposób konstrukcji swych koszyczków. Ale np. u Dahlica triquetrella stąd się właśnie biorą te kanciaste krawędzie wzdłuż koszyczka.

Ciekawe jest jak gąsienice odmierzają sobie nieraz niemalże równe kawałki patyczków bez metra krawieckiego. - Wychodzą na czubek pędu po czym cofają się i ileś "kroków" i przegryzają.

Fascynujące te zwierzaki...
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Nietypowy materiał budulcowy zdarza się także w naturze. Takie oto "dziwadło" znalazłem na tarninie. Pod krzakiem leżał rozkładający się plastykowy worek ze śmieciami. Najwyraźniej spodobał się gąsienicy i użyła go do budowy swojego domu :-)
Załączniki
DSCF0895_filtered.jpg
DSCF0895_filtered.jpg (41.46 KiB) Przejrzano 1725 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

I to jest to, świetny ! Mam nadzieję, że go wziąłeś ze sobą. Swoją drogą jak nie potrzebujesz to bym go chętnie przygarnął ;)
Moja C.unicolor właśnie buduje koszyczek z gazety, jak zrobi to wrzucę zdjęcia :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Niesamowite zdjęcie z tym plastikowym koszykiem recykling :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Koszówka w stylu modern, miodzio :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”