Orthosia cruda [Paradrina clavipalpis]

Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Orthosia cruda [Paradrina clavipalpis]

Post autor: alps »

Proszę o potwierdzenie czy na zdjęciu jest gatunek z tytułu. Zdjęcie zrobiłem w czasie ostatnich Świąt Wielkanocnych.
Roman
Załączniki
DSCN1808.jpg
DSCN1808.jpg (47.31 KiB) Przejrzano 2072 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

To jest Paradrina clavipalpis, - bardzo wczesna obserwacja.
Być może niektóre okazy zimują, w zbiorze mam ten gatunek z datą 14 XII 1993r. Istnieje również możliwość zawleczenia gąsienic, poczwarek do domu i w takich warunkach szybszy wyląg.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Myślę Marku, że raczej ten drugi powód.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:bardzo wczesna obserwacja
No fakt,przy okazji w galerii zdjęć na stronce Krzysztofa zauważyłem błąd i chyba Conistra vaccini pracuje jako O. cruda.Może niech ktoś zerknie dla pewności ...fotka podpisana Jan Zieliński.
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Jak dla mnie to faktycznie Conistra vaccini.
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: alps »

W pierwszej wersji na szybko oznaczyłem ten okaz jako Paradrina sp. bo nie mogłem się zdecydować czy to Paradrina clavipalpis czy też może Paradrina selini (tylko P. selini była mi znana). Potem jak spojrzałem na okres pojawu zacząłem szukać w Orthosiach, które tez ostatnio na forum często się pojawiały. W żaden sposób nie mogłem jednak rysunku dopasować do okazów na stronie lepidoptera. Pierwsza myśl była, jak to w życiu najczęściej, najlepsza.

Dziękuję Marku, jesteś niezawodny :)
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Rafał Celadyn pisze:Conistra vaccini pracuje jako O. cruda.
Masz rację na 100% to Cinistra vaccinii.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Marek Hołowiński pisze:To jest Paradrina clavipalpis, - bardzo wczesna obserwacja.
Być może niektóre okazy zimują, w zbiorze mam ten gatunek z datą 14 XII 1993r. Istnieje również możliwość zawleczenia gąsienic, poczwarek do domu i w takich warunkach szybszy wyląg.
Adamczewski pisał, że motyl ten może zachowywać się jak szkodnik magazynowy, w temperaturach odpowiednio dodatnich, w pomieszczeniach zamkniętych, pojawia się w różnych porach, nawet zimą.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Orthosia cruda

Post autor: Tomasz Blaik »

Wczoraj (13 XI) złowiłem 1 okaz P. clavipalpis w Górach Opawskich. Nawiązując do dyskusji powyżej, wg Bergmanna (1954): "Grossschmetterlinge Mitteldeutschland" i Kocha (1991) (mam wrażenie, ze za Bergmannem), czasami mogą zimować motyle "generacji jesiennej". Nie precyzują oni jednak czy chodzi tu o III pokolenie, czy rozciągniętą w czasie II generację. Pojawienie się odrębnego, trzeciego pokolenia zakłada Ebert (1997), w odniesieniu do osobników łowionych w połowie listopada (grudniowych nie stwierdzili). Natomiast po przezimowaniu, motyle były łowione w Niemczech w kwietniu.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Orthosia cruda

Post autor: Janusz S. »

plasticonoband pisze:Wczoraj (13 XI) złowiłem 1 okaz P. clavipalpis w Górach Opawskich. Nawiązując do dyskusji powyżej, wg Bergmanna (1954): "Grossschmetterlinge Mitteldeutschland" i Kocha (1991) (mam wrażenie, ze za Bergmannem), czasami mogą zimować motyle "generacji jesiennej". Nie precyzują oni jednak czy chodzi tu o III pokolenie, czy rozciągniętą w czasie II generację. Pojawienie się odrębnego, trzeciego pokolenia zakłada Ebert (1997), w odniesieniu do osobników łowionych w połowie listopada (grudniowych nie stwierdzili). Natomiast po przezimowaniu, motyle były łowione w Niemczech w kwietniu.
Dwa razy żywego motyla spotkałem zimą,na wewnętrznej stronie witryny
sklepu spożywczego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sówki (Noctuidae)”