Nalassus dermestoides

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Nalassus dermestoides

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Proszę o potwierdzenie oznaczenia oraz o jakieś informacje o tym gatunku. Czy jest to pospolity gatunek? Nigdy wcześniej w Polsce go nie spotkałem.
Załączniki
Nalassus dermestoides.jpg
Nalassus dermestoides.jpg (23.61 KiB) Przejrzano 2761 razy
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/cy ... toides.htm

Moim zdaniem to chyba ten gatunek, ale znawcą czarnuchów nie jestem.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Trochę przypomina to gatunek który fotografowałem 2 tyg.temu...W spróchniałym pniaku sosnowym pod linia wysokiego napięcia było kilkadziesiąt exx. Latem w pniakach na tym stanowisku znajdowałem również poczwarki.To także miejsce występowania C.problematicus ,które jak sie okazało rownież zimuja w ten sam sposób...
Pozdrawiam Rafał.
P.S.Jeśli to inny gatunek ,sorry za zamieszanie i proszę o oznaczenie :wink:
Załączniki
chrząszcze.jpg
chrząszcze.jpg (151.71 KiB) Przejrzano 2759 razy
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Rafał, na Twoim zdjęciu jest przedstawiciel rodzaju Uloma, prawdopodobnie U. culinaris
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki,wydawały mi się podobne :wink: ,pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Brak 100% potwierdzenia oznaczenia pozwala mi twierdzić, że gatunek oznaczyłem poprawnie. Gdyby ktoś dysponował jakimiś informacjami z nim związanymi byłbym zainteresowany. Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oczywiście KFP i KdOOP przejrzałeś. We fragmentarycznych notatkach nie mam odnotowanych publikacji o tym gatunku, co oczywiście nie znaczy, że ich nie było.
Łapałem go kilkukrotnie, np. w Dolinie Nidy i okolicach Łodzi. Pod Łodzią nam taką informację: "NOCĄ na pniach młodych sosen razem z Brachyderes incanus (Linnaeus, 1758) „, bardzo licznie!
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

czarnuchy

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ja spotykam często ćwieczaka Uloma culinaris oraz kilkakrotnie podobny gatunek Uloma rufa zarówno w próchnie, jak i pod korą różnych drzew, głównie dębów, brzóz, buków oraz sosen ale najwięcej w pniakach sosnowych już mocno zbutwiałych. W moich regionach jest ich sporo ( woj. zachodniopomorskie ). Nalassusa derestoidesa łapałem na dwóch stanowiskach, na jednym co roku pod korą tych samych wyschniętych słupów ogrodzeniowych (liściaste ) albo na drugim stanowisku w Puszczy Bukowej na piaszczystej ścieżce - martwy okaz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Dzięki za info. Na jednej ze stron natrafiłem na informację, zapewne błędną, że gatunek ten został zsynonimizowany z Nalassus laevioctostriatus. Złapany został w dość młodym sosnowym lesie gospodarczym. Nie wiem, co mnie podkusiło aby tam wejść, chyba tylko kończący się dzień i nadciągający zmrok. Jakieś 600-700m w głąb lasu natrafiłem na sporą polanę, na której rosły dwa wiekowe dęby. Spod kory jednego z nich wypadł właśnie ten stwór.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie znam aktualnej sytuacji w Tenebrionidae tak szczegółowo, ale sprawdziłem właśnie w CPC, że tam gatunki są uznawane za dobre (t.5, 2008).
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Nalassus convexus = N. dermestoides...

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Znalazłem w opracowaniu Folia Heyrovskyana No.2 2005 że Nalassus dermestoides ( Illiger, 1798 ) został zrównany z Nalassus laevioctostriatus ( Goeze, 1777).


Pozdrawiam
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”