Prośba o oznaczenie do rodziny

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Prośba o oznaczenie do rodziny

Post autor: Adam Larysz »

Kolejna prośba do szanownych koleopterologów o oznaczenie tego stwora do rodziny.
Okaz muzealny, nie mój, na razie nie podam skąd pochodzi, aby niczego nie sugerować.
Załączniki
no name
no name
cos.jpg (92.7 KiB) Przejrzano 2066 razy
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Ostrożnie zasugerował bym Rhipiphoridae. Lokalizacja by mogła być pomocna chyba, że ma to być trudniejsza zagadka.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

To nie miała być zagadka, nie znam przecież odpowiedzi :wink:
To Nowozelandczyk.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Staphylinoidea to na pewno nie jest. Po wierzchu dość typowy Aderidae (głowa, tylne stopy), ale lepiej by było wypowiadać się dopiero po dokładniejszym obejrzeniu okazu, bo z takim strzelaniem na podstawie zdjęcia to przy egzotach można się przejechać.

Paweł
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzięki Paweł, liczyłem na Ciebie :wink:
A że w Staphylinoidea, to zupełny przypadek - po prostu gdzieś to zdjęcie musiałem umieścić i padło akurat na to...
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wanat »

Też obstawiam Aderidae - czułki są dziwaczne jak na tę rodzinę, ale zdarzają się mocno pectinate u amerykańskich Emelinini. Mam gdzieś jedną bardzo podobną sztukę z Nowej Kaledonii. Jak znajdę i sfotografuję, to podeślę zdjęcie R. Leschenowi - powinien znać tak charakterystyczne bydlę, skoro to u niego żyje.
Roland Dobosz
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 17 stycznia 2005, 11:04
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Roland Dobosz »

Adam z rozpędu pomylił lokalizację. To nowokaledończyk, a nie noowozelandczyk. Powoli rośnie liczba okazów indet (nawet do rodziny) wraz z postepem preparacji. Z tego gatunku mam jeszcze minimum 1 samicę i samca z innego gatunku. Może być tego więcej ale jak szacuję jeszcze jakieś 10 tysiecy do spreparowania - oczywiscie z samej Nowej Kaledonii
Roland
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”