Strona 1 z 1

15 Elateridae: Ampedus, Denticollis, Melanotus, Stenagostus

: środa, 12 sierpnia 2009, 02:47
autor: Pawel Jaloszynski
Większość larw sprężyków wygląda podobnie; wyjątkiem są Cardiophorinae, więc ta grupa znajdzie się w osobnym odcinku. Tutaj pokazuję tylko wybrane przykłady, uwzględniające najczęstsze typy zakończeń odwłoka. Podobne larwy, z ciut innym kształtem terminalnych segmentów, na pewno się tu jeszcze kiedyś pojawią.

Trzy z pokazywanych rodzajów są bardzo pospolite i łatwe do znalezienia w próchnie, natomiast ostatni, Stenagostus, jest u nas dość rzadki i warto wspomnieć, że akurat ta larwa została znaleziona w hubie na dębie, wypełnionej po brzegi larwami i poczwarkami Bolitophagus reticulatus.


Gatunki przedstawione na pierwszym zdjęciu, od lewej:

Ampedus sp.
Denticollis linearis
Melanotus rufipes
Stenagostus rhombeus

Re: 15 Elateridae: Ampedus, Denticollis, Melanotus, Stenagostus

: wtorek, 6 października 2020, 12:52
autor: Bartek Pacuk
W tym roku jakoś mam szczęście do larw Stenagostus rhombeus. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo wcześniej takich raczej nie spotykałem. W każdym razie proszę o potwierdzenie lub korektę, bo larwy to nie moja specjalność i dopiero zaczynam się ich trochę uczyć. Pod spodem podaję daty, miejsca i okoliczności:
3017 - 30.07.20, rez. Źródliska Czarnej Wody (pomorskie), pod korą powalonego buka
3701 - 19.08.20, Czymanowo (pomorskie), pod korą leżącej kłody bukowej
3779 - 20.08.20, Kartoszyno (pomorskie), pod korą złamanej topoli (chyba)
4737 - 31.08.20, rez. Źródliska Czarnej Wody (pomorskie), pod korą powalonego buka (chyba)
5564 - 29.09.20, rez. Źródliska Czarnej Wody (pomorskie), pod korą leżącej gałęzi brzozy

Re: 15 Elateridae: Ampedus, Denticollis, Melanotus, Stenagostus

: wtorek, 6 października 2020, 19:11
autor: Marek Miłkowski
Bartku, może się nie mylisz ale ja byłbym ostrożny. Z tych zdjęć nie mam pewności bo niektóre z larw to może być Diacanthous undulatus.

Re: 15 Elateridae: Ampedus, Denticollis, Melanotus, Stenagostus

: środa, 7 października 2020, 11:31
autor: Bartek Pacuk
Marek Miłkowski pisze:Bartku, może się nie mylisz ale ja byłbym ostrożny. Z tych zdjęć nie mam pewności bo niektóre z larw to może być Diacanthous undulatus.
Kurde, nie wiedziałem że larwy D. undulatus są tak podobne...Tych z rezerwatu zebrać nie mogłem, ale te z pozostałych 2 lokalizacji jak najbardziej. Niestety tego nie zrobiłem, a szkoda, było by łatwiej powalczyć z kluczem Tarnawskiego i Buchholza. Dobrze że go w ogóle mam, bo z tego co wstępnie się zorientowałem są różnice w długości i kształcie urogomf u tych 2 gatunków. Więc może nawet ze zdjęć coś mi się uda zwojować. Dzięki Marku za naprowadzenie na D. undulatus, to też niezły gatunek, właściwie nawet by było ciekawiej, gdyby się okazało że mam oba.