pszczółka tegoroczna

Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

pszczółka tegoroczna

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Już dziś widziałem dwa gatunki pszczółek. Jedna to p. miodna a drugiej nie znam. Miodna latała po krokusach a ta ze zdjęcia pasła się na kompoście, na skórkach pomarańczy.
Załączniki
pszczółka
pszczółka
P3243144b.jpg (40.07 KiB) Przejrzano 2903 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Samiec Andrena, trudno rzec więcej.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

dzięki

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzięki, na razie to mi musi wystarczyć. Widziałem też dziś Osmia cf rufa i trzmiela.
Porównałem pierwszy pojaw Trzmiela ziemnego w tym roku i w 2007 i wychodzi z tego, że mamy 3 tygodnie później wiosnę. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Wcześniej czy później - fenologicznie lepiej chyba rozpatrywać wiosnę z punktu widzenia florystycznego. Dla trzmiela ziemnego taką ogólną datą jest połowa marca - czasem wcześniej, czasem później. Co z tego że wyleci jak nie będzie miał co jeść. A jeść jest wtedy gdy zakwitną wierzby i mniszki :wink:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

trzmiel

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A czy on może coś spożywać na krokusach, bo ten mój łaził po każdym napotkanym i coś tam w środku szukał. Chyba też znajdował, bo tak to wyglądało.
Najwcześniej ze wszystkich, w mojej okolicy to kwitnie podbiał na groblach stawów potorfowych. Opodal znajduje się jezioro z dużą ilością najprzeróżniejszych wierzb.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Podbiał owszem jest cenną bazą dla głównie drobnych pszczół np. Andren (warto się wybrać i połowić), ale czy krokus? To chyba nie ten typ kwiatostanu, choć trzmiel jako silne bydle może brać co chce nie zważając na przeciwności :mrgreen:
W przyrodzie zawsze zdarzają się pospieszalscy, czasem się uda a czasem nie...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Ja dziś obserwowałam pszczoły miodne na krokusach, więc chyba coś interesującego dla błonek w tych kwiatkach jednak jest (pyłek?). Ba, do jednego, jeszcze nierozwiniętego do końca, dobierało się po kilka pszczół na raz, normalne przepychanki uskuteczniały - nie mogłam się nadziwić, co one w tym egzemplarzu widzą ;)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

jest ich trochę - damska iwa z męskimi pszczolinkami... z wczoraj
Załączniki
DSC04193.JPG
DSC04193.JPG (61.23 KiB) Przejrzano 2901 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

tak na 90% to vagi.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

nie za małe jak na A. vaga?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

...albo kotek wyrośnięty :)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

no i stało się... tak to się robi na kotkach..dymorfizm!!!! A. vaga to na pewno nie jest, cóż więc?; miałem świetny atlas pszczołowatych, akle dostał się w lepkie łapy jakiegoś studenta i przepadł...
Załączniki
kotek.JPG
kotek.JPG (56.18 KiB) Przejrzano 2909 razy
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Może A. barbilabris?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

No tak, nie wziąłem pod uwagę proporcji substratu :oops: vaga to nie jest tak samo jak i barbilabris. Raczej okolice praecox...

Ale, ale. Co to był za świetny atlas do pszczołowatych? Miałem przekonanie, ze takowy nie istnieje...
Borsuk
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: Borsuk »

U mnie też w ogródku zakwitły parę dni temu krokusy i zleciały się do nich trzmiele.
Co drugi kwiatek jest okupowany przez trzmiela (powiedziałbym, że to z wyglądu charakterystyczny i pospolity trzmiel ziemny, który coś tam w środku zawzięcie dłubie).

Do tego koło krokusów trzmiele wykopały dziurki (nie są to raczej mysie norki) w których "siedzą i nic nie robią". Znalazłem kilka takich dziurek w których zakopany jest trzmiel (czasami widać go kawałek).
Trzmiel co jakiś czas wylatuje do pobliskiego krokusa, a jak się "nażre" to wraca z powrotem.
Oby tylko te krokusy wytrzymały do czasu gdy co innego zakwitnie...

Czy ktoś mógłby mi pomóc zinterpretować te obserwacje?

1. Czy trzmiel może odżywiać się nektarem krokusa?
2. Co on robi zakopując się w tej dziurze (czy to początek budowy gniazda czy też zimowisko?)

I jeszcze jedno pytanie:
Obserwując latające trzmiele zauważyłem, że raz na jakiś czas któraś z nich (no bo teraz to latają tylko królowe) czymś z okolic odwłoka "psiknie".
Co to takiego?
Odchody?

Obserwowane przeze mnie trzmiele są na razie takie trochę jakby pijane (zimno jeszcze).
Nie żadlą, (można im pozwolić pochodzić po ręce) ale z zapamiętaniem szukają czegoś w krokusach.
Oprócz krokusów i wrzośca nic innego właściwie jeszcze nie kwitnie.
komar
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 2 maja 2009, 17:50
Lokalizacja: Janikowo

Post autor: komar »

Borsuk, spróbuję odpowiedzieć na twoje pytania. Jeśli nie ma jeszcze zbyt wielu kwitnących roślin, trzmiele odwiedzają także krokusy. Na pewno samice spożywają pyłek bogaty w białka, nie wiem czy piją nektar. W każdym bądź razie języczki mają długie. Na drugie pytanie odpowiedzi raczej nie udzielę. Nie wiem czy trzmiele mają w zwyczaju powracać do miejsc swego zimowania. Norki które opisujesz są raczej za płytkie, aby uznać je za miejsca hibernacji. Może to próby poszukiwania miejsc na gniazdo. Jeśli natomiast chodzi o "psikanie " z odwłoka, może któryś z bardziej doświadczonych forumowiczów to wyjaśni. Ja uznałbym to za wydalanie odchodów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”