Orszoł

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Orszoł

Post autor: palipa »

Większości dostępnej popularnej literatury gatunek Trichius fasciatus opisywany jako gatunek podgórski, ale przecież ten gatunek jest dość pospolity na całym obszarze naszego kraju.
W atlasie L. Borowca natknąłem się na drugi gatunek Trichius rosaceus, niestety nie mogę znaleźć na jego temat prawie żadnych informacji. Jeśli ktoś mógłby przybliżyć mi ten gat. lub wskazać jakieś dobre źródło (pref. j. ojczysty lub ang.)
Wracając do T. fasciatus bo to raczej ten gatunek napotkałem i uwieczniłem na poniższych fotkach w tym roku nastąpił u mnie (CF 34) prawdziwy wysyp. Pojawiły się razem z Rutpela maculata (która też w tym roku była bardzo liczna) w pierwszych dniach lipca, i zaczęły znikać po ok 2-3 tyg.

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
IMG_3643.JPG
IMG_3643.JPG (94.04 KiB) Przejrzano 1296 razy
IMG_3189.JPG
IMG_3189.JPG (85.38 KiB) Przejrzano 1294 razy
IMG_3180.JPG
IMG_3180.JPG (85.03 KiB) Przejrzano 1287 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Trichius rosaceus to obecna nazwa T. zonatus. Znajdziesz o nim informacje w Katalogu fauny Polski i w polskim kluczu do żuków oraz w następującej publikacji:
Przewoźny M., 1999: Trichius zonatus GERMAR, 1831 (Coleoptera: Scarabaeoidea) – nowe stanowiska rzadkiego chrząszcza w Polsce. Wiad. entomol., 18(3): 190.

Napisz mi na pw Twój mail a dostaniesz tą publikację.

Tak przy okazji z Polski znany jest też trzeci gatunek Trichius sexualis. Ogromna rzadkość znany chyba tylko z jednego okazu z jednego miejsca w kraju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”