N. xanthomelas czy N. polychloros

Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

N. xanthomelas czy N. polychloros

Post autor: Jakub Augustyniak »

ściągnąłem dzisiaj trochę motyli z rozpinadeł i przy oznaczaniu jednego zgłupiałem: nie potrafię określić czy to N. xanthomelas czy N. polychloros. Motyl jest dość mocno zlatany i to znacznie utrudnia poprawne oznaczenie. Czytałem gdzieś że xanthomelasy mają ognóża żółte a polychlorosy cienmobrązowe.
Czy na podstawie koloru odnóży można pewnie rozróżnić te gatunki?

Proszę szanownych i o wiele bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w oznaczeniu tego motyla.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

u polychlorosa przed wierzchołkiem skrzydła znajduje się żółta plamka a u xanthomelasa ta plamka jest biała
ale przy zlatanych okazach oznaczenie po tej plamce chyba też nic nie da...

a i teraz jeszcze doczytałem w Atlasie Motyli Polski 1cz.
pisze oprócz tej plamki białej lub żółtej że polychloros: "Czarna plama w nasadowej części tylnego skrzydła rozmyta w kierunku nasady skrzydła. Nogi ciemno brunatne."

a z kolei xantomelas: " Czarna plama w nasadowej części skrzydła od strony wewnętrznej mocno odgraniczona od tła. Nogi żółte.

ja też złapałem coś i mogę przypuszczać że to polychloros bo xantomelas jest rzadszy
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

to naprawdę proste , kiedy już ma się oba te gatunki , wtedy widac różnice jak na dłoni .
Więc tak : nogi u polychlorosa są tej samej barwy , co tułów , a więc czarne . Zaś u xanthomelasa są nie tyle żółte , co słomiane , różnią się od barwy tułowia wyraźnie .
Druga cecha : przepaska na krawędzi drugiej pary skrzydeł jest u xanthomelasa znacznie szersza i bardziej ''rozmyta ''
Trzecia i czwarta cecha to te , które opisał Zbyszek . Ale w sumie to nogi wystarczą .
I jeszcze coś : Jakub daj sobie spokój z łowieniem zlatanych okazów , choćby rzadkich , jeśli już masz ten JEDEN z twojej okolicy ( jako DOWODOWY ) . Latem złowisz więcej i polychlorosów i xanthomelasów , w dobrym stanie . A tak to po kilku sezonach okaże się że te zlatane , które teraz wydają się cenne i tak powędrują do lamusa ...wiem z własnego doświadczenia .
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

No to wszystko jasne...

Post autor: Jakub Augustyniak »

Wielkie dzięki!

Jak nogi wystarczą to nie mam najmniejszych wątpiliwości. Atlas motyli 1. mam i tam pewnie przeczytałem o barwie odnóży. Złowiłem wcześniej xanthomelasa i nie miałem problemu z oznaczeniem bo jest w miarę dobrym stanie. A okaz o którego pytałem jest dość mocno postrzępiony - gdy go rozpinałem wyglądał na polychlorosa (wąskie obrzeże skrzydeł - wynik silnego postrzępienia:)) lecz gdy spojrzałem na plamki na skrzydłach coś mi nie pasowało, a poza tym te słomkowe nogi - porównałem z polychlorosami i juz nie wiedziałem co to jest. A co do plamki w górnym rogu skrzydła to wogóle nie mogłem określić czy jest żóta czy biała bo motyl taki jest zjechany :)
Co do wypowiedzi Piotra: złowiłem w sumie 5 sztuk w tym 2 xanthomelasy i 3 polychlorosy bo takie miałem potrzeby - nie posiadałem tychże motyli po przezimowaniu ( w sumie to się tyczy tylko polychlorosów bo xanthomelasy widzę po raz pierwszy w życiu :))

serdeczności :)
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

N. xanthomelas czy N. polychloros

Post autor: Paweł Bojar »

Zgadzam się z Piotrem,przy znacznym stopniu zlatania różnice na wierzchu skrzydeł między tymi gatunkami zanikają,ale kolor nóg zawsze daje możliwość odróżnienia.U N.polychlorosa nogi zlewają się z tułowiem,są tej samej barwy,natomiast u N.xantomelasa nogi są siwe,szare czasami słomkowe,ale zawsze wyraźnie jaśniejsze od tułowia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”