b pratense - występowanie i środowiska - wasze spostrzeżenia

Ważki
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

b pratense - występowanie i środowiska - wasze spostrzeżenia

Post autor: Marcin Kutera »

Witam
poniżej wysyłam foto samca brachytron pratense i jego srodowisko z jednej sadzawki obok olsu porzeczkowego utworzonego w pradolinie Wisły wkomponowanych w kopleks torfowiska niskiego "Bagno Całowanie" - obszar Natura 2000

ja spotykam ten gatunek wzdłuż wolno płynących wąskich rzek na Kielecczyźnie, zaś na Mazowszu to nieiwelkie oczka wodne - mam wrażenie, że jest to gatunek ogólnie spotykany w kraju, lecz nie pospolity, niekiedy lokalny...
proszę o komentarze w tej materii, będę wdzięczny
Załączniki
brachytron pratense b całowanie.JPG
brachytron pratense b całowanie.JPG (82.54 KiB) Przejrzano 2161 razy
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

i jeszcze wysyłam fotkę środowiska
Załączniki
środowisko całowanie dla b pratense.JPG
środowisko całowanie dla b pratense.JPG (146.25 KiB) Przejrzano 2154 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: b pratense - występowanie i środowiska - wasze spostrzeż

Post autor: Brachytron »

O Brachytronie garść informacji podałem już gdzieś tu, natomiast po Twoim pytaniu należy cos dodać.
Marcin Kutera pisze:ja spotykam ten gatunek wzdłuż wolno płynących wąskich rzek na Kielecczyźnie, zaś na Mazowszu to nieiwelkie oczka wodne
Jeśli idzie o środowiska to pasuje, warto by potwierdzać rozwój z wód płynących. Rozmaite podręczniki piszą właśnie o wodach płynących nie rozróżniając w których częściach zasięgu. Stąd moim zdaniem powstaje pewien stereotyp. Można oczywiście założyć, że rozwój w wodach płynacych powinien być częstszy na południu Polski ale kto wie. Twoje obserwacje mogą to potwierdzać, ale od spotykania ważki w danym środowisku do potwierdzenia rozwoju droga daleka. Ja głównie operując w Wielkopolsce i na Pomorzu, przez 15 lat zabawy z ważkami nigdy nie potwierdziłem jego rozwoju z cieków.
Marcin Kutera pisze: - mam wrażenie, że jest to gatunek ogólnie spotykany w kraju, lecz nie pospolity, niekiedy lokalny...
Moim zdaniem jest to gatunek ogólnie spotykany w kraju, jest pospolity, czy lokalny raczej wątpię (zależy co się rozumie pod tym pojęciem) tę kwestię rozwiąże ukazanie się jesienią Atlasu. Na pewno nie jest gatunkiem licznym, co może wpływać na wrażenie pospolitości czy lokalności. Jeżeli moja baza licząca jakieś 35 tys. rekordów, na hasło Brachytron wywala mi tylko jakieś 120, z tego ok. 60 osobników obserwowanych, 50 wylinek i niecałe 10 w zbiorze, to myślę że o czymś to świadczy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Uważam, że nie jest to częsta ważka, spotkałem ją dotąd tylko 1 raz (w r. 2008).
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Post autor: Piotr M. »

Na stanowiskach w Międzyrzecu Brachytrona widze raz na jakiś czas. czasami kilka dziennie przeleci nisko nad wodą w gąszczu pałek, podobnie jak Żagnica jesienna... W tym roku jeszcze ani jednego nie widziałem,choć wylinek było sporo. Ciężki gatunek do fotografi... z resztą żadna ważka z Żagnicowatych nie jest łatwa do fotografowania...Oczywiście ktoś może sobie złapać i schłodzić ważke, posadzić na roślince i Cacy... Ale jak dla mnie takie coś satysfakcjonujące nie jest.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

dziękuję za cenne informacje
Szymon Śniegula
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 22:45
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

na drawskim wcale nie taka rzadka...

Post autor: Szymon Śniegula »

Ja nie zgodził bym się do końca z Jackiem.
Na pojezierzu drawskim bardzo często obsewuje B. pratense o tej porze roku. Zbieram również jego wylinki bardzo wielu siedliskach eutroficznych.
Natomiast potwierdzam fakt, że populacje są zazwyczaj średnio lub mało liczne.

pozdrawiam, Szymon
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: na drawskim wcale nie taka rzadka...

Post autor: Brachytron »

Szymon Śniegula pisze:Ja nie zgodził bym się do końca z Jackiem.
Na pojezierzu drawskim bardzo często obsewuje B. pratense o tej porze roku. Zbieram również jego wylinki bardzo wielu siedliskach eutroficznych.
Natomiast potwierdzam fakt, że populacje są zazwyczaj średnio lub mało liczne.

pozdrawiam, Szymon
A w którym miejscu się ze mną nie zgadzasz? Potwierdziłeś wszystko o czym pisałem :wink: (przy danych z mojej bazy nie podałem z ilu stanowisk go mam...)
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 449
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Na Pojezierzu Ińskim B. pratense występuje na wielu stanowiskach, jednak nielicznie. Rozpiętość siedliskowa dość znaczna - od dość dużych jezior lobeliowych po eutrofy śródpolne (nie te najmniejsze).
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

Hej,
dziś złowiłem kilka B.pratense nad jez. Karas w rezerwacie Ptasi Raj w Gdańsku.
Czy ktos ma może stwierdzenia z wyspu sobieszewskiej chronionych ważek (wg nowego rozporzadzenia)?
Pozdrawiam
Szymon Bzoma
Awatar użytkownika
BOAEDON
Posty: 172
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 16:14
Lokalizacja: EPBC
Kontakt:

Post autor: BOAEDON »

Hej.

W niedziele udało mi sie sfotografować samca (tylko dlatego,ze sie posilał) nad rozlewiskiem Rządzy w okolicach Załubic (Mazowsze). W pobliżu plunie rzeczka (rzadza) ale ja go spotkałem od strony starorzecza, w postaci dosc płytkiego ale szerokiego i długiego "jeziorka", sądzę, że raczej w nim przechodził rozwój niż w pobliskej rzece. Aha w podobnym środowisku spotykałem często ważki rude, moze to jest jakaś wskazówka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”