KUPA PIASKU

Błonkówki
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

KUPA PIASKU

Post autor: Tomasz Świderski »

Witam!

Po przeprowadzonych jesienią robotach została w dolince kupa piachu, miałem przyjemnoiść obserwować życie jej mieszkańców w ubiegłą niedzielę.. Niestety nie znam się na biologii błonkówek ani nawet nie rozpoznaję ich gatunków, no może poza najpopularniejszymi.
Na załączonych zdjęciach jej mieszkańcy... Mam pytanie kto jest kim.., Podejrzewam że pewni goście kręcą się tam jako pasożyty lokatorów, inni to lokatorzy. Proszę o info.
Załączniki
Tu widać go w całej okazałości.....
Tu widać go w całej okazałości.....
IMG_8551PRDF.JPG (135.69 KiB) Przejrzano 1260 razy
To jest lokator nr 2, przypomina nieco pszczołę miodną co widać na następnym zdjęciu....
To jest lokator nr 2, przypomina nieco pszczołę miodną co widać na następnym zdjęciu....
IMG_8557prdf4.JPG (105.52 KiB) Przejrzano 1230 razy
Być może z tego zdjęcia można oznaczyć gatunek "lokatora"?
Być może z tego zdjęcia można oznaczyć gatunek "lokatora"?
IMG_8571PRDF3.JPG (122.92 KiB) Przejrzano 1258 razy
To pewnie jest lokator....transportujący ofiarę do norki z potomstwem...-czyli drapieżnik
To pewnie jest lokator....transportujący ofiarę do norki z potomstwem...-czyli drapieżnik
IMG_8562PRDF2.JPG (114.81 KiB) Przejrzano 1265 razy
A to jest penie jakiś pasożyt..., odwiedzały rożne norki w krótkim czasie....piękna błonkówka
A to jest penie jakiś pasożyt..., odwiedzały rożne norki w krótkim czasie....piękna błonkówka
IMG_8587prdf.JPG (142.21 KiB) Przejrzano 1252 razy
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 maja 2009, 21:55 przez Tomasz Świderski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Ten grzebacz z ofiarą wygląda mi na Oxybelus sp. - niech zweryfikują to fachowcy od Hymenoptera. Ale na zdjęciu IMG_8551PRDF jest zupełnie inna błonkówka - coś z Apoidea (BTW, ostatnia fota jest chyba pomylona, bo po kliknięciu wyświetla się jeszcze raz grzebacz transportujący muchówkę).
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Dzięki...za odpowiedź i zwrócenie uwagi na pomyłki :oops: już poprawiłem, a to przez nadpisanie pliku...chociaż ikonka wyświetla się prawidłowo, już poprawiłem. Osobna kwestia to zamiana kolejności załączników po wyświetleniu na forum, ale to byłby już osobny temat.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16325
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Ta mała kolorowa to coś z Chrysididae.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HYMENOPTERA”