Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie mam artykułów z doniesieniami o znajdowaniu tego gatunku (poza doniesieniem Byka). Możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Znacie jakieś doniesienia lub macie własne doświadczenia?
Wczoraj spotkałem tego chrząszcza w Łodzi, po raz kolejny wczesną wiosną lub późną jesienią.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Wg mnie rzadka nie jest, mam sporo okazów wszystkie z bardzo późnej jesieni. Wydaje mi się iż znacznie rzadsza jest Tetratoma ancorum, jeszcze jej na oczy nie widzałem
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Mam okazy z 4 kwadratów UTM i 11 egzemplarzy w kolekcji. Spotykałem tego chrząszczyka znacznie częściej, ale nie mordowałem niepotrzebnie. Osobiście uważam, że to pospolity owad w odpowiednich dla niego miejscach i czasie (swoje okazy łapałem w dwóch okresach: od połowy stycznia do początku kwietnia i w połowie grudnia)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No właśnie też mam kilka okazów z jesieni i wiosny z okolic Łodzi (w tych okresach raczej nie wyjeżdżałem dalej w Polskę). A że okolice Łodzi w rzadkie chrząszcze nie obfitują, to też myślę, że to chrząszcz występujący w całej Polsce i nierzadki. Tymczasem w KFP mało stanowisk i opinia o rzadkim łapaniu. Może by zebrać te dane w jakąś publikację?
T.ancorum łapałem tylko z okolic Przemyśla i też sądzę, że jest znacznie rzadsza, w każdym razie publikacji o nowych stanowiskach też nie znam.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Tetratoma ancora na południowym wschodzie kraju, wbrew pozorom jest dość liczna. Odławiałem ją głównie po opadach deszczu na stosach gałęzi drzew liściastych. Czasem na owocnikach grzybów z rodzaju Polyporus-żagiew,pod kora martwych drzew liściastych. Według moich obserwacji częściej trafić na ten gatunek można w lasach zbliżonych do naturalnych, z wiekszą ilością martwego drewna.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Darku, KFP takie rozmieszczenie podaje.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

To były moje własne obserwacje, do katalogu nie zaglądałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jasne Darku, że twoje. Te o okolicznościach łapania też są ciekawe. Ja tylko zwracam uwagę, że twoje obserwacje częstości występowania w tym terenie pokrywają się z wnioskami przytoczonymi w KFP.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Obydwa gatunki obserwowałem ostatnio na pniu olszy pokrytej owocnikami grzybów 31 października 2008 w Warszawie na forcie Bema. Z moich własnych obserwacji wynika, że Tetratoma fungorum jest nieco liczniejsza.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Fotka słaba ale wydaje mi się że to chrząszcz z tematu. Schwytany wczoraj na uschniętym dębie obsypanym owocnikami jakiejś huby więc i środowisko by się zgadzało. Proszę o weryfikację.
Dziękuję, Witek.
Załączniki
10.III.10  - Łaznowska Wola -  DC12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.01 KiB)
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Witam.
Według mnie T. fungorum jest pospolitsza, w listopadzie tego roku obserwowałem w parku w Brynku rójkę tego gatunku (ponad setkę osobników, dużo kopulujących par, na spodniej stronie owocników hubiaka pospolitego, porastających pień brzozy), na innych stanowiskach też występuje licznie, natomiast T. ancora licznie łowiłem tylko w Bieszczadach, na innych stanowiskach pojedynczo.
Współczesne doniesienia o tych gatunkach sa bardzo skąpe;
T. ancora; BYK, A. et all. 2006, KUBISZ, D. 1995, SZAFRANIEC, S. & SZOŁTYS, H. 1997, KUBISZ, D. & PAWŁOWSKI, J. 1998, PAWŁOWSKI, J. et all. 1994,
T. fungorum; SZAFRANIEC, S. & SZOŁTYS, H. 1997
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Tetratoma sp.

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Jeden okaz odłowiłem wiele lat temu i jeden okaz w tym roku, 20 marca w Warnołęce w woj. zachodniopomorskim - na spodniej stronie huby rosnącej na brzozie na piaszczystym brzegu Zalewu Szczecińskiego.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 13:14 przez Rafał SZCZECIN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Obserwowany okaz:

W hubie 10.01.2014
Dąbie, Kraków, DA24
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Odgrzany kotlet po latach ożył, więc dorzucę własną obserwację. W tym roku, na południu Warszawy, na konkretnych grzybach dość liczny.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zebrałem kiedyś od niechcenia kilkadziesiąt okazów, których kolonia szczelnie pokryła wewnętrzną warstwę luźno przrylegającej kory, było ich tam kilkaset exx, pod korą starego buka.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Markus »

Jacku, czy to jest ten stwór, którego swego czasu (około 2002) łapałeś przy mnie w okolicach Wiączynia?
Pozdrawiam,
Markus
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie Marku, co prawda Tetratoma fungorum też łapałem w Wiączyniu, ale dopiero trzy lata później. Zapewne masz na myśli świecenie, podczas którego ciągnąłem was niemal przemocą do płótna, żeby wam pokazać Macronychus quadrituberculatus, który wtedy był dla mnie sensacją :hurra Nie dość, że uchodziła za bardzo rzadki, to przyleciał do płótna w środku lasu, w którym są tylko okresowe cieki wodne! Wtedy uchodził za rzadki gatunek wskaźnikowy czystości wód bieżących.
Myślę, że to wydarzenie zapamiętałeś, z Tetratom też byłem zadowolony, ale raczej z łapania w Łodzi i okolicach. Już wtedy sądziłem, że ich rzadkość jest przeceniana, ale było mało danych literaturowych. Teraz w okolicy Łodzi pojawiło się wiele gatunków rzadkich owadów, zapewne w skutek zmian klimatycznych.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: CezaryN »

Mam okazy T. fungorum z 4 stanowisk z okolic miejsca zamieszkania. Łapane we wrześniu, październiku, styczniu i marcu, z notatek wynika, że na owocnikach żółciaka siarkowego.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jacek Kalisiak »

I zrobiła się okazja na mały test w którym możecie pomóc, a kilka osób właśnie wzięło w nim udział. Wpiszcie swoje dane (bez szczegółów) o Tetratomach, Za kilka/kilkanaście dni będziemy mogli to porównać z danymi w nowym tomie ColPol.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Markus »

Jacku,

Pamiętam świecenie, w trakcie którego przyświecając sobie czołówką oglądałeś huby na takim starym buku. Siedziały na nich stada jakichś czarnuchowatych, które miały należeć do rzadkiego gatunku, spotykanego pod korą. To musiało być około 2002, bo świeciliśmy zbierając okazy do mojego doktoratu. Zresztą nieistotne - grunt, że jest co wspominać ;-)
Pozdrawiam,
Marek
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Też bardzo miło wspominam te wspólne świecenia w Wiączyniu :tak: W miejsca gdzie świeciliśmy chodziłem wielokrotnie i na starych bukach i jodłach czasami coś tam się znalazło, ale ze sporym trudem. Potem pojechałem tam kiedyś z wieczora i spotkałem nowe gatunki, ale dopiero podczas świeceń, chodząc nocą od drzewa do drzewa, miałem okazję zobaczyć ile chrząszczy tam żyje (i wcale nie leci do światła !). Chciałbym tak kiedyś pochodzić po Rezerwacie Ścisłym w Białowieży :mysl:
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Chiffchaff »

Choć nie jestem chrząszczarzem, to jednak zdecydowałem się zabrać głos, bo już kiedyś czytając ten wątek miałem swoje przemyślenia i doświadczenia do dodania.
Otóż gatunek ten jest przeze mnie regularnie, spotykany gdy przeglądam odstającą zagrzybioną korę. Jako że lubię przeszukiwać tego typu substraty szczególnie w okresie jesieni-zimy-wiosny, natrafiam na ten gatunek w mojej okolicy regularnie. Regularnie, to znaczy, że jeśli podczas spaceru zaglądnę w jednym kawałku lasu za korę ok. kilkunastu-30 drzew, to ten gatunek na którym w końcu trafię. Ale substrat musi być wilgotny i przegrzybiały. Nawet w takiej rachitycznej sośnince jak pod moim domem gatunek ten znajduję najczęściej za korą brzozy. A dzisiaj do napisania postu skłoniło mnie wreszcie znalezienie tego gatunku bezpośrednio na mym ogródku wśród zamierającego pnia leszczyny. Więc chyba jednak nie taki rzadki.
Jarek S.
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 24 lipca 2010, 15:53

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: Jarek S. »

21.02.2015, przy ujściu Świdra do Wisły (Józefów k/Otwocka), kilka osobników pod korą martwego drzewa.
Załączniki
Tetratoma_fungorum_m.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.67 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?

Post autor: rysiaty »

18 X 2016 Gorzów Wlkp. WU14 pod korą martwej dużej topoli w mieście

a jak tam ...
Jacek Kalisiak pisze: I zrobiła się okazja na mały test w którym możecie pomóc, a kilka osób właśnie wzięło w nim udział. Wpiszcie swoje dane (bez szczegółów) o Tetratomach, Za kilka/kilkanaście dni będziemy mogli to porównać  z danymi w nowym tomie ColPol.
Załączniki
Tetratoma_fungorum_6208_Gorzow_Wlkp_WU14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.69 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”