Martwe trzmiele

kkor
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2008, 01:27
Lokalizacja: aaa

Martwe trzmiele

Post autor: kkor »

Na 200 metrowej drodze zauwazylem kilkadziesiat a moze i setke martwych trzmieli. Wydaje mi się, że są to ziemne, na calej drodze lezały rowniez ze 3 martwe trzemielce, czyzby to byla jakas bitwa ? Czy moze rójka, nie znam zwyczajów tego gatunku owadow, moze samice usmiercaja samcow ? aha spora czesc trzmieli byla rozcieta na pol, w czesci odwloka nie posiadały na koncu dziure jakby po pozostawionym zadle. Dojadaly je juz inne robaki, garstke z 5 osobnikow w tym jeden pomaranczowy wiekszy trzmielec, lezaly na ziemi zywe energicznie sie poruszajac. Polozone obok nie walczyly. Droga ciagnie sie 200- 300 metrow przy drzewach, na tak dlugim odcinku zadziwiajaca tak potezna liczba martwych owadow.

Czy moze ktos mi pomoc zrozumiec wydarzenie ?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Najpewniej ktoś używał insektycydów, a uszkodzenia ciał są wynikiem późniejszej aktywnosci innych owadów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Podobne zdarzenie opisali: Dylewska M., Wiśniowski B. 2001. Pomór trzmieli i trzmielców w Chrońmy Przyrodę Ojczystą. Podane ewentualne przyczyny masowej śmierci owadów:
- pyłek lipy srebrzystej Tilia tomentosa jest toksyczny
- jeśli w trakcie kwitnienia kasztanowca zwyczajnego Aesculus hippocastanum wystąpią przymrozki to jego pyłek także staje sie toksyczny dla owadów
- gwałtowne obniżenie temperatury, co było przyczyną opisanego w periodyku przypadku.

Także w opisywanym przypadku autorzy zaobserwowali znaczne uszkodzenia ciała znalezionych owadów.

Po szczegóły odysłam do cytowanej pracy.

Grzegorz

PS. Gdybyś zebrała te trzmiele i trzmielce to można by je pooznaczać...
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Kazuistyka to kazuistyka, ale chyba przymrozków nie było i jest już po kwitnieniu zarówno kasztanowców jak i lipy??? Spadek temperatury co prawda był ale chyba nie aż tak odczuwalny...
Czy Grześku w opisywanym przypadku ktokolwiek przeprowadził zwykle badania toksykologiczne???
To najprostsze wytłumaczenie, przy stosowaniu pestycydów to norma.
kkor
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2008, 01:27
Lokalizacja: aaa

Post autor: kkor »

Jest tam jeden dom ale watpie zeby pestycydami psikali, tym bardziej ze wygladalo to na wiecej niz jedno gniazdo - 5-10 minut drogi dalej rowniez leza martwe. Droga z obu stron jest mocno porosnieta, w trawach zapewne rowniez leza. Fakt drzew jest trochę nie dane mi jednak znac ich gatunki. Spadek temeperatury faktycznie byl ale nie az tak znaczny.

Dzieki za zaspokojenie ciekawosci.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Masowy pomór trzmieli w Spale

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dokładnie to samo zaobserwowałem dzisiaj w centrum Spały. Pod lipami leżą setki trzmieli, niektóre jeszcze żyją, ruszają się, częśc jest już sucha, niektóre martwe okazy mają wygryzienia, ubytki. Te żywe po prostu spadają jak porażone - dosłownie przy mnie spadł jeden. Kwiat lipy to już końcowka, sporo leży ich już na chodniku.
Ostatnio było rzeczywiście zalamanie pogody i z upałów (30°C) temperatura kilka dni temu (z soboty na niedziele, burze) spadła o 15 stopni a teraz znów jest 25°C przy pochmurnym niebie. Noc byla równie ciepła. Ta koncepcja z toksycznością pyłku miałaby tutaj zastosowanie.
Tak czy inaczej widok jest smutny, ale może w Przyrodzie bywa i tak...
Czy Wy również zaobserwowaliście u siebie podobne zjawisko?
Załączniki
trzmiele1.jpg
trzmiele1.jpg (143.51 KiB) Przejrzano 3189 razy
trzmiele2.jpg
trzmiele2.jpg (162.46 KiB) Przejrzano 3192 razy
trzmiele3-fragment kostki pod lipą.jpg
trzmiele3-fragment kostki pod lipą.jpg (105.43 KiB) Przejrzano 3193 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

admin pisze:Czy Wy również zaobserwowaliście u siebie podobne zjawisko?
Np. wczoraj w Wolińskim Parku Narodowym.

Zaraz doczytam o tych różnicach temperatur w Pieninach i uzupełnię moją wcześniejszą informację. Sprawdzę też czy robiono toksyny.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

W Łasku nie w takich ilościach, ale liczba martwych trzmieli większa niż zazwyczaj.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Przedwczoraj też obserwowałem koło swojego domu martwe trzmiele, ale było to góra kilkanaście sztuk. Z opisywanych wyżej przyczyn tylko zmiana temperatury mogłaby mieć zastosowanie.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

trujący pyłek

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Ja jako niefachowiec, stawiam na trujący pyłek. Nie wiem, jak pyłek mógłby stać się trujący, co na to wpłynęło, ale to mi pasuje. Dziwna przyroda, ale na pewno "wie co robi".
Swagman
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 10:42
Lokalizacja: Ponidzie

Post autor: Swagman »

chciałbym zauważyć ze na zdjęciu znajdują się martwe trzmiele i opadłe kwiaty lipy srebrzystej dla pszczół miodnych tez to jest zabójcze a toksyczny nie jest pyłek tylko nektar- pszczoły pyłku z lip nie wiedzieć dlaczego ale nie zbierają :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”