kilka z gabloty

Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

kilka z gabloty

Post autor: Robert Zoralski »

trochę już siadam do oznaczania tegorocznych carabidae.
no i jak zawsze mimo posiadania literatury i kluczy, przeglądania zdjęć w internecie, idzie to jak po grudzie, czyli powooooli... ;)
no ale bez pośpiechu. zbiorek do dalszych porównań powoli powstaje, więc kiedyś będzie łatwiej :D

tymczasem proszę o wskazówki. wybrałem te największe, które mam jeszcze nie do końca oznaczone. zdjęcia raczej ne najlepsze, ale proporcje wielkości pomiędzy zdjęciami są zachowane. Ten największy ma 15 mm.

1. Harpalus sp.?, 24.09.2008, Gdynia
2. Anisodactylus sp? 05.09.2008, Gdynia
3. Licinus depressus, 03.10.2008, Gdynia
4. Nebria brevicollis, 01.10.2008, Gdynia
Załączniki
4.
4.
DSC_0136.jpg (119.05 KiB) Przejrzano 1344 razy
3.
3.
DSC_0131.jpg (118.55 KiB) Przejrzano 1346 razy
2.
2.
DSC_0127.jpg (118.42 KiB) Przejrzano 1351 razy
1.
1.
DSC_0113.jpg (122.88 KiB) Przejrzano 1367 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

1. Jeżeli wierzchołek pokryw i międzyrząd marginalny są owłosione, to jest to Anisodactylus binotatus). Jeżeli nie, to jest to gatunek z rodzaju Harpalus (przy tej jakości zdjęcia nie podejmę się go oznaczyć).
2. Amara aulica
3 i 4 — oznaczenie poprawne.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Dziękuję i pozdrawiam,

Robert
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Jeśli chodzi o pierwszego osobnika Harpalus/Anisodactylus to całe jego pokrywy są równomiernie owłosione - pokryte krótkimi gęstymi włoskami. Dzięki temu całe pokrywy tego chrząszcza oglądane pod pewnym kątem (pod światło) mienią się kolorem złotym. Załączone zdjęcie oczywiście nie oddaje tego efektu. Przedplecze gładkie, niepunktowane, tylne końce niezaokrąglone. No i długość 15mm. Z klucza by mi wychodziło, że to Pseudoophonus rufipes.
Ale to oznaczenie raczej niepewne bez zbioru porównawczego. Kiedyś się sprawdzi ;)

Znalazłem również w zbiorze jeszcze nieoznaczone 3 osobniki prawie identyczne (może ciut bardziej proste krawędzie przedplecza) mniejsze, tzn. długości 9-10mm z identycznym owłosieniem pokryw i połyskiem. Wszystkie trzy z końcówki sierpnia i pocz. września tego roku. To mógłby być P. griseus.

Mam tylko pytanie czy P.rufipes i P.griseus wystepują na północy Polski i czy taka jest aktualnie poprawna nazwa gatunkowa?

Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 października 2008, 21:12 przez Robert Zoralski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

W takim układzie jest to Ophonus stictus Steph..
Pseudoophonus Motsch. jest podrodzajem rodzaju Harpalus Latr.. Harpalus (Pseudoophonus) rufipes (De Geer) jest gatunkiem bardzo pospolitym w całym kraju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”