Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Co prawda było już o tym gatunku sporo wzmianek w kilku wątkach - ale myślę, że należy mu się oddzielny temat - mam nadzieję, że pojawią się niebawem zdjęcia i obserwacje z Polski i zagranicy :!:
Załączniki
Minois dryas (SCOPOLI, 1763) - samiec - Wegry, 13.07.2008.
Minois dryas (SCOPOLI, 1763) - samiec - Wegry, 13.07.2008.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.69 KiB)
felix
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2007, 22:04
Lokalizacja: Trzebinia ad Krakow

Post autor: felix »

a to nasz z okolic Olkusza........... :mrgreen:
Załączniki
mdryas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (26.62 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 sierpnia 2008, 23:20 przez felix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Jarosław Bury pisze:mam nadzieję, że pojawią się niebawem zdjęcia i obserwacje z Polski i zagranicy
Oto i one :wink:
Dziś pierwszy raz spotkałem ten gatunek; łąka pod lasem, las sosnowy, gęste tarniny; traw niebrak, kwiatów również niebrak...
szkoda tylko że samiczek zabrakło :sad:
Ale i tak bardzo się cieszę że znalazlem stanowisko "gdzieś u siebie" właściwie :smile:
Załączniki
skalnik driada 4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.44 KiB)
skalnik driada 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.56 KiB)
skalnik driada 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.89 KiB)
skalnik driada.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.14 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ta obserwacja potwierdza utrzymywanie się tego gatunku na licznych stanowiskach w płd.-wsch. Polsce - gratuluję :!:

O innych stanowiskach była mowa w innych wątkach na tym forum.
Załączniki
Minois dryas (SCOPOLI, 1763) - samiczka, Podkarpacie, 2005.
Minois dryas (SCOPOLI, 1763) - samiczka, Podkarpacie, 2005.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.71 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

ciekawe co mu u nas przeszkadza, może troszkę zimno? na Węgrzech nad Balatonem spotykałem go w ilościach "hyperanthusowych" na byle łączkach, nawet zaśmieconych, żadnych tam xerotermach itp.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Coś dziwnego :shock:
Dzisiaj znalazłem kolejne stanowisko tego motyla; latały dwa osobniki (para) na łączce ok. 70/30m. pod lasem, także niespotkałem kserotermicznej roślinności :neutral:
Zdjęcia zaprezentuję trochę później, niektóre są troszkę lepsze od tych wczoraj :wink:

PS. Nie ma to jak wycieczka na rowerze :mrgreen:
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Ja go widywałem głównie w takim środowisku. Na kseroterm to nie wygląda.
Załączniki
Podkarpackie, sierpień 2006r.
Podkarpackie, sierpień 2006r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.82 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Owszem, ściśle kserotermy to to nie jest ale silnie nasłonecznione zbocza w Baligrodzie :) czy ogólnie w Bieszczadach mogą być dobrym siedliskiem. Właśnie wróciłem stamtąd.
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

:mrgreen: Ciekaw byłem Kamilu czy poznasz "swoje" tereny no i się nie myliłem :o Specjalnie nie podpisałem skąd dokładnie jest to zdjęcie :razz:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Już Krzywicki w swej pracy "Monografia motyli dziennych Polski" wydziela dwie "formy" tego motyla. Formę "z kseroterm" - nieco mniejszą, ale z większymi oczkami, i formę "łąkową", większą ale z mniejszymi oczkami. Na Węgrzech dominuje forma "łąkowa". Motyle widywałem licznie np. na śródleśnych łąkach, porośniętych wysoką trawą.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Kamil Mazur pisze:Owszem, ściśle kserotermy to to nie jest ale silnie nasłonecznione zbocza w Baligrodzie :) czy ogólnie w Bieszczadach mogą być dobrym siedliskiem. Właśnie wróciłem stamtąd.

Ja też właśnie wczoraj stamtąd wróciłem - dobry wybór na długi weekend 15-17.08- chyba najlepsza pogoda w Polsce, deszcz tylko w nocy z soboty na niedzielę, poza tym OK.

Jakoś motyli nie za dużo, ale znalazłem Dryasa w Zagórzu! Rzecz o tyle ciekawa, że miejsce to znam od lat, bywałem tam od połowy lat 70-tych, bo mieszka tam moja rodzina. Najczęściej w czasie wakacji i o tego właśnie w sierpniu. Teraz przyjechałem tam po blisko 10-letniej przerwie. Dla odmiany nie widziałem ani jednego koridona albo górówki etiops, które tam wcześniej latały.

Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że tam nie było wcześniej dryasa. Ganiałem wtedy dużo z siatką dokładnie w tych miejscach i nie możliwe jest, abym przez wiele lat przeoczył tak charakterystycznego motyla. A miejsce jet dosyć izolowane, bo rejon Zagórza jest dość mocno zagospodarowany i jest dużo pól uprawnych, zabudowań itp. (co prawda tak na oko obecnie gospodarka rolna jest tam mniej intensywna, więcej nieużytków). Może jednak dryas korzysta z ocieplenia klimatu i jest w fazie ekspansji z południa? Możliwe że przemieszcza się wzdłuż rzek - może larwy dostały się do Zagórza na roślinach z jakąś wiosenna "falą roztopów" rzeką Osławą? A może ktoś je tam wypuścił?


ciekawe, że dryas nie był poprzednio podawany z Bieszczad, było przecież kilka publikacji (np.Bielewicz - Motyle Bieszczad i Pogórza Przemyskiego) itp. Krzywicki też podawał - "na podkarpaciu brak". No i na pewno łaziło tam wielu entomologów......
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

M.dryas był podawany z Bieszczadów ale wcześniej, przed pracą Bielewicza.
Zresztą Bielewicz wzmiankuje ową listę gatunków Schramma na której jest ten gatunek jak i kilka innych które sam tam napotkałem (A.laodice, N.acaciae) a które nie zostały znalezione podczas tych badań.
Przez dwadzieścia lat badań ich nie spotkano co nie oznacza że ich nie było (nawet jest takie zdanie na którejś stronie że stworzona podczas badań lista z pewnością nie jest kompletna i należy się spodziewać kolejnych gatunków).

Niemniej jednak nawet S.Toll który na wylot przeczesał Baligród i okolice (większość gatunków pochodzi z jego właśnie obserwacji) nie spotkał dryasa ani acaciae, ani laodice, a wszystkie te gatunki łapałem w Baligrodzie lub najbliższych okolicach. Można sądzić że dryas faktycznie poszerza zasięg. Tydzień temu (nawet w tym samym czasie co Ty, Paweł) byłem w Baligrodzie i go widziałem w około dziesięciu okazach (a było pochmurno i mało co latało tylko czasami wylatywał z traw i zaraz siadał).

Praca Bielewicza jest już nieaktualna ale stanowi naprawdę świetny punkt wyjścia do obserwacji w tym terenie.

A czy się da pomylić dryasa z innymi? No wydaje mi się że z jakąkolwiek tam latającą erebią (ligea, aethiops, medusa, czy euryale) można pomylić, gdyby nie te rozmiary.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

zajrzałem głębiej/dawniej - Romaniszyn i Schiele podają "w Małopolsce nierzadki" - Olchowa koło Liska (czyli chyba Olszanica k. Leska? - Lesko i Lisko to na pewno to samo, ale Olchowa?) za Schramem - to już by było blisko.

A o Baligród też zahaczyłem i potwierdzam :-)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Tak, właśnie Olchowa, jest taka wieś na południe od Leska (nie mylić z Olszanicą, bo to co innego).
W Olchowej mieszkał J.Scheffner, którego zbiór motyli uległ zniszczeniu podczas I wojny, tak jak i jego notatki. Jednakże z notatek tych korzystał Romaniszyn stąd w jego Faunie Motyli Polski z 1929 są te dane.

Potem W.Schramm opublikował wszystkie te zachowane dane z Bieszczadów jak i swoje (łącznie obejmowały okres około 50 lat) w pracy z 1948 roku którą cytuje właśnie Bielewicz. I na tej właśnie liście znajduje się M.dryas, a więc latał tam przed 1948 rokiem, a od 1954-1973 (które to lata obejmuje praca Bielewicza) nie został znaleziony.

Jak widać z naszych obserwacji jednak sobie w Bieszczadach lata. I ma się dobrze sądząc po ilości.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Śledząc dyskusję na temat pojawienia sie Minois dryas w Bieszczadach, chciałbym zwócić uwagę, na zjawiska dynamiki zasięgów. Mamy skłonność do sądzenia, że gatunek "zaszył się" w jakimś zakamarku i potem został przypadkiem odnaleziony. Tymczasem wiele wskazuje, że mamy do czynienia z kurczeniem się, a potem z ekpansją zasięgów. Dobrze ilustruje to historia Aporia crataegi, który kiedyś był pospolity w całej Polsce, poten wycofał się prawie zupełnie, a teraz znów zajmuje nopuszczone przez siebie tereny. Podobnie jest z Cupido argiades. Niewątpliwie także Argyronome lodice zwiększa swój zasięg, a ponadto kilka innych gatunków motyli dziennych. Wśród nocnych także sa także liczne takie przypadki, np. gwałtowna ekspansja Eucarta virgo (jeszcze niedawno znany z Bieszczad, a już dotarł do Bałtyku). Wszystko wskazuje na ekspansję M. dryas w płd-wsch. Polsce (kilka lat temu obserwowałem ten gatunek w dużej liczebności na Ukrainie w poblizu polskiej granicy). Ponieważ zjawisko to własnie trwa, warto by monitorować jego przebieg, tak by za kilka czy kilkanascie lat można było okreslić jego przyczyny, kierunki i efektywność.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Chyba wszystkie motyle, nawet takie "zasiedziałe" na niewielkich stanowiskach muszą przecież przejawiać jakieś skłonności do migracji na dalsze obszary, bo przecież inaczej dawno by wyginęły- w naturze chyba rzadko który typ środowiska trwa nieustająco - to też dynamiczny proces. Ale zawsze zastanawiam się, jak pirithous doleciał do Łomży :-) Może jednak te opisane ekspansje są powodowane ocieplaniem się klimatu?

Drugi czynnik to zmiany preferencji roślin żywicielskich, tak jak dispar skorzystał na rozszerzeniu roślin pokarmowych o inne szczawie, gatunki bardziej ruderalne, a nie tylko wymagające podmokłego stanowiska. Zdaje się, że podobnie było np. z rohatyńcem, który pierwotnie jako związany z próchniejącymi dębami był rzadki, potem "przestawił" się na stosy kory wyrzucane z zakładów garbarskich i tartaków i stał się dużo częstszy (tak gdzieś czytałem). I to jest niezwykle ciekawe przy Satyridach, które często mają wiele wspólnych roślin pokarmowych, a występują z bardzo różną "częstotliwością".

Co do niestrzępa, to trzeba zauważyć, że załamanie ogólnopolskiej populacji nastąpiło w momencie wzmożenia stosowania insektycydów w sadach. Być może jabłoń była preferowaną rośliną, a tam gąsienice nie miały szansy przeżyć z uwagi na ilość zabiegów owadobójczych. "Krwawe deszcze", to raczej historyczne obserwacje. Obecnie chyba raczej występuje na innych roślinach i na pewno nie w rejonach intensywnej produkcji sadowniczej. Może teraz odbudowująca się populacja preferuje głogi, tarniny? W tym roku widziałem niestrzępy w puszczy knyszyńskiej, a w okolicach Warszawy - ostatni raz-pod koniec lat 70-tych (złapałem 1 okaz w sadzie jabłoniowym).
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Czesc,

Czy rzeczywiscie M. dyras jest jednym z najbardziej zagrozonych gat.?
(pytam w zwiazku z tym co stoi w czerwonej ksiedze)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Gatunek w Bieszczadach w pełni lotu, samce już zlatane, ale są już ładniutkie samice. Osobników jest dość dużo, tylko trzeba je wypłaszać głównie z traw (a trawska po pas), podlecą i siadają - wieje wiatr dzisiaj trochę i wyraźnie przerzuca poszczególne osobniki z północnego zbocza na południowe.
Jest też trochę C.croceusa.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Pod Krosnem znalazłem dziś kolejne stanowisko tego gatunku. Widziałem tylko jednego osobnika, bardzo świeżego, przypuszczam że to jeden z pierwszych...
Załączniki
dryas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.62 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Dziś, sprawdzając 2 ubiegłoroczne stanowiska trafiłem tylko na jedną samicę. Przypuszczam, że to już ostatnie osobniki w tym sezonie...
Na drugim stanowisku, silnym w ub.r. nie spotkałem żadnego osobnika. Czy mógł zacząć latać wcześniej?? Czy może z jakiegoś powodu się wysiedlił?? Rok temu obserwowałem samce 6 VIII. W tym roku byłem tam 2 i 10 VIII, po motylach ani śladu... Przeoczenie raczej nie wchodzi w grę :???:
Załączniki
dryas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.56 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Może lokalnie pojawił się nieco wcześniej - pierwsze zdjęcie w tym wątku pochodzi z 13 lipca - co prawda z Węgier...
W Polsce w Beskidzie Niskim obserwowałem go znacznie później, np. 23-go sierpnia, ale to teren górski.

Całkowity zanik licznej, lokalnej populacji w ciągu jednego roku jest raczej mało prawdopodobny - chyba, że mamy faktycznie do czynienia z falą migracyjną tego gatunku i szybką ekspansją w jakimś kierunku, kierunkach (np. na północ), ale i wówczas musi się to odbywać wg. mnie na bazie dość licznych populacji wyjściowych :?:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Jarosław Buszko pisze:Śledząc dyskusję na temat pojawienia sie Minois dryas w Bieszczadach, chciałbym zwócić uwagę, na zjawiska dynamiki zasięgów. Mamy skłonność do sądzenia, że gatunek "zaszył się" w jakimś zakamarku i potem został przypadkiem odnaleziony.
Nie wiem na ile może zdać się ta informacja, ale niejaki Brunicki Julian z lat 1906 - 1912 wymienia ten gatunek z powiatu stryjskiego (powiat należący do Galicji (dawne Austro - Węgry)) tj. ok. 30 km od Bieszczadów. Być może właśnie było i jest to większe skupisko w rejonie Bieszczadów w kierunku południowo - wschodnim. Może jest to dosyć silna populacja Minois dryas na granicy polsko ukraińskiej, którą warto monitorować i chronić.

cytuje opis,
"Dryas SC. (381). Rzadko widywany w lasach na dołach, między 20 VII, a 19 VIII.
ponizej podaję pełne źródło:
Brunicki J. 1912. Spis motyli zebranych w powiecie stryjskim. Część I-IV. Dział II. Spraw. Kom. fizyogr.: str. 32.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

To dość dawne dane, ale świadczące o możliwości występowania tego gatunku w terenie podgórskim - nowsze dane z południowo-zachodniej Ukrainy są dostępne w postaci mapy pod tym adresem:

http://www.alexanor.uzhgorod.ua/dmap0076.htm

Jak widać na południe od Bieszczadów na Zakarpaciu istnieje duże skupisko współczesnych stanowisk tego gatunku. Podstawą do wygenerowania tej mapy jest publikacja: SW Ukrainian butterfly database: report 1973-2005, Lepidoptera: Papilionoidea & Hesperioidea. S.G. Popov. Uzhgorod, 2005.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Wojtek Guzik »

17 VIII znalazłem kolejne stanowisko M. dryas, tym razem na Pogórzu Przemyskim. Licznie latały zarówno samice, jak i samce.
Załączniki
dryas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.9 KiB)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Łukasz »

Gratulacje, mi też znalezienie stanowiska jakiegoś nieczęstego motyla sprawia zawsze wielką satysfakcję :)
Zastanawiam się, dlaczego uważano jeszcze z 20 lat temu, że jedyne stanowisko jest w okolicach Krakowa - zwyczajny brak wiedzy o występowaniu motyla na Podkarpaciu? W ten sposób motyl ten robi się z roku na rok pospolitszy :D
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Janusz S. »

Wzmożone stosowanie insektycydów w sadach towarowych nadal trwa i równocześnie ma miejsce ekspansja niestrzępa.Kolonizuje inne siedliska,np.moją działkę,gdzie nie stosuję tego typu zabiegów.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Jeżeli to stanowisko jest faktycznie na Pogórzu Przemyskim, to obserwujemy zapewne ekspansję tego gatunku z Beskidu Niskiego i Bieszczadów na północ. Nie należy również zapominać o co najmniej jednym naturalnym stanowisku tego gatunku na Pogórzu Dynowskim oraz zapewne kilku sztucznych stanowiskach na Przedgórzu Rzeszowskim.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio ukazała się praca: FRAGMENTA FAUNISTICA 55 (1): 31–40, 2012 PL ISSN 0015-9301 © MUSEUM AND INSTITUTE OF ZOOLOGY PAS

Distribution of Minois dryas (Scopoli, 1763) (Lepidoptera: Nymphalidae) in Poland – review of the current state and new data prezentująca min. kilkanaście niepublikowanych dotychczas stanowisk tego gatunku w pd.-wsch. części kraju.

Kolegom chętnym do zapoznania się z treścią pracy mogę wysłać PDF - proszę o ew. kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

Janusz S. pisze:Wzmożone stosowanie insektycydów w sadach towarowych nadal trwa i równocześnie ma miejsce ekspansja niestrzępa.Kolonizuje inne siedliska,np.moją działkę,gdzie nie stosuję tego typu zabiegów.

a ciekawe na jakich drzewach? Mam swoją teorię że obecna populacja opiera się bardziej na "nieuprawnych" różowatych jak np. Głogi niż na jabłoniach. Dawne masowe pojawy były w rejonach uprawy jabłoni i tam czyniły szkody. Po nasileniu liczby zabiegów (również na inne szkodniki -sady kilkakrotnie przyjmują dawkę insektycydu w sezonie) - nie utrzymały się. Obecne miejsca liczniejszego występowania leżą poza miejscami wzmożonej uprawy sadów (region Grójec warka). Ale trzeba też powiedzieć że wyginięcie populacji brytyjskiej przypisuje się wyjątkowo niekorzystnym warunkom (szczególnie wiosną ) w latach dwudziestych XX w a więc zanim zaczęto stosować insektycydy, z tym że populacja na wyspach była zawsze nieliczna
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Dispar »

Podczas naszej wyprawy w końcu lipca znależliśmy M. dryas na północ od Sanoka. Ciekawi mnie czy to stanowisko znane było wcześniej. Podeślij mi Jarku tą pracę na: dispar@wp.pl
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

za moment będzie jak hyperantus :-)

Ja dodam górę Rzepedkę w Beskidzie Niskim w Paśmie Bukowicy.
Prawie na sam szczyt można wjechać terenówka (od strony Komańczy/Rzepedzi)bo szlak prowadzi droga leśną

o tu ktoś szedł podobna trasa
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=4001
łączki dryasowe
http://www.odyssei.com/pl/travel-article/11401.html
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Tak, na południu nie wykluczony jest wzrost ilości koloni i liczebności motyli w ich obrębie - ekspansja trwa!
Myślę, że warto ją monitorować, szczególnie w przypadku tak okazałego i w sumie niezbyt trudnego do obserwacji gatunku. Ciekawe jak daleko dotrze i gdzie ewentualnie ustali się granica jego zasięgu?

Prognozowana nisza ekologiczna tego gatunku w 2050 wygląda tak :mrgreen:
Załączniki
M. dryas -2050.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.75 KiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: krzysztof570630 »

Jarku. Wysyłałem meila z prośbą o tego pdf-a, jeżeli nie dotarł, to ponawiam prośbę. krzysztof558@o2.pl.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Malko »

Jarku prezentujesz Nisze Klimatyczną, a nie Nisze Ekologiczną dla tego Gatunku. Co nie zmienia jednak faktu, że taka dystrybucja nisz klimatycznych być może będzie powodowała przesunięciem granic zasięgów.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Tak, oczywiście o niszę klimatyczną tu chodzi - dziękuję za uwagę!
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Wojtek Guzik »

Dispar pisze:Podczas naszej wyprawy w końcu lipca znależliśmy M. dryas na północ od Sanoka. Ciekawi mnie czy to stanowisko znane było wcześniej.
Istnieje prawdopodobieństwo że odkryliście "moje" stanowisko :wink:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Dispar »

To te za cmentarzem :D .
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Edwin Buga »

Myślę że ekspansja trwa - w tym roku spotkałem go na dwu nowych stanowiskach w m-ci Szczawne Kulaszne i Myczkowce.
Na wiosne zobaczyłem wypaloną łąkę na któtej było jego stanowisko w m-ci Huzele koło Leska ( był tylko na tej łące o pow. 1ha ) sąsiednie łąki są koszone i tam go nie stwierdziłem. Kontrolowałem dokładnie to stanowisko żeby sprawdzić czy wypalanie traw zniszczyło tą populację całkowicie czy może się uchowała. 23.07. przy wietrznej ale słonecznej pogodzie hasało na łące około 15 samców i ani jednej samicy , dopiero po tygodniu stwierdziłem obecność kilku samic na stanowisku.
Nie udała się introdukcja tego motylka na łące w m-ci Łączki. W roku ubiegłym wypuściłem tam dwie pary - łąka nie koszona z 10 lat ale opanowana przez liczne kolonie mrówek.
Załączniki
DSC03080.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.83 KiB)
DSC03287-001.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.71 KiB)
DSC01794.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.39 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wlaśnie otrzymałem pracę Jarka Burego o rozmieszczeniu tego gatunku w Polsce. Uzupełniająco dodam, że M.dryas jest spotykany wspólcześnie na Pobrzeżu Bałtyku na kilku stanowiskach. Informacja jest niestety ustna od znajomego Niemca, który - wg. jego relacji - za każdym razem, kiedy jest w Polsce spotyka ten gatunek na łąkach w rozproszonych miejscach. Z mapki z pracy wynika, że brak jest współczesnych doniesień z tamtego rejonu, więc tym postem chcę zasygnalizować, że gatunek tam jest i ma się dobrze. Nie można też wykluczyć, że gatunek ten uchował się w centralnej Polsce np w Radzicach, gdzie teren jest dość rozległy a dojazd do stanowisk dość trudny ze względu na brak dróg i znaczne odległości. Jest szansa że gatunek się odnowi w Polsce, ale pewności nie ma. Tendencja jest zwyżkowa, ale to w tym krótkim okresie czasu. Czy to się utrzyma, czas pokaże. Można jednak byłoby wykorzystać to do próby odnowienia populacji poprzez ich kontrolowane rozmnażanie i zasilanie stanowisk.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Z mapki z pracy wynika, że brak jest współczesnych doniesień z tamtego rejonu, więc tym postem chcę zasygnalizować, że gatunek tam jest i ma się dobrze. Nie można też wykluczyć, że gatunek ten uchował się w centralnej Polsce np w Radzicach, gdzie teren jest dość rozległy a dojazd do stanowisk dość trudny ze względu na brak dróg i znaczne odległości.
Czekamy więc na potwierdzenia tych interesujących informacji. Na północy Polski działa przecież wielu entomologów - często odwiedzają te strony profesjonaliści, jak też spore grono amatorów - jeżeli M. dryas tam się utrzymuje, jego "odkrycie" jest tylko kwestią czasu!
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

a propos dryasa i roślin żywicielskich
czy to jest trzcinnik piaskowy Calamgrostis epigeos?
wyglądem mi pasuje, ale nie znam detali botanicznych, wogóle nie cierpię oznaczania traw :-)
Załączniki
Trzcinnik????
Trzcinnik????
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.29 KiB)
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Klaus_vK »

Ukazała się niedawno praca o ekologii skalnika- Resource use in two contrasting habitat types raises different conservation challenges for the conservation of the dryad butterfly Minois dryas.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to można prackę ściągnąć ze strony:
http://link.springer.com/article/10.100 ... 013-9560-1

Dyskusja i krytyka mile widziane :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Malko »

Dzięki za pdf. dobre czasopismo 8) to i artykuł będzie na poziomie!
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: domino »

Wiele lat wcześniej Minois dryas zasiedlał wilgotne łąki Polski półn. - zach. i występował nie tylko na połudn.-wsch. kraju. Aktualnie takiej podmokłej torfiastej łąki to raczej już nigdzie nie zasiedla. Przynajmniej ja nie znam przykładu. Motyl ostatnio trochę ograniczył akceptację biotopu. Pytanie dlaczego?
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Wojtek Guzik »

Tak z ciekawości, domino: a jakie przykłady znasz? Są to Twoje prywatne obserwacje czy może gdzieś wyczytane?
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: domino »

Ja ostatnio dużo czytam na temat motyli dziennych Polski.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Dispar »

To bardzo dobrze - bo my czytać nie umiemy i takie wiadomości bardzo się nam przydadzą :laugh: .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jacek Kurzawa »

domino pisze:Ja ostatnio dużo czytam na temat motyli dziennych Polski.
Bardzo dobrze robisz. :ok: (że dużo czytasz, nie że dużo piszesz...)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Marek Hołowiński »

domino pisze:Ja ostatnio dużo czytam na temat motyli dziennych Polski.
i to godne by było pochwały.
Jednak z zawartych w Twoich postach problemów, zastanawiam się czy czytasz właściwą literaturę
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Piotr Sroka »

spokojnie :) Kolega po prostu osobiście sprawdził wszystkie podmokłe, torfiaste łąki w Polsce. :)
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Klaus_vK »

Malko pisze:Dzięki za pdf. dobre czasopismo 8) to i artykuł będzie na poziomie!
Dzięki. Mam nadzieję, że praca będzie przydatna, także do celów ochroniarskich. Niestety tylko odnoszę wrażenie, że w przypadku opisanych kserotermów robi się tylko cokolwiek, żeby tylko coś zrobić, bez zważania na jakiekolwiek wytyczne (kolekcjonowane zapewne w szufladach urzędów)- np. koszenie niemal do gołej ziemi w lipcu; natomiast łąki wilgotne mimo, że częściowo wchodzą do obszaru Natura 2000 są pozostawione bez jakiejkolwiek opieki.
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jaszulin »

PawełB pisze:a propos dryasa i roślin żywicielskich
czy to jest trzcinnik piaskowy Calamgrostis epigeos?
wyglądem mi pasuje, ale nie znam detali botanicznych, wogóle nie cierpię oznaczania traw :-)
Tak to C. epigejos. Wnoszę to po tym jak wiecha jest złożona po przekwitnieniu. Posluguję się kluczem Rutkowskiego. Jak masz lepsze zdjęcia tej rośliny to można sprawdzić: liście 4-20 mm szer., płaskie lub nieco zwinięte, szarozielone, język 4-12 mm dl., grube kłącze.

Dla porównania:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... igejos.jpg
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Marcin Kutera »

PawełB pisze:a propos dryasa i roślin żywicielskich
czy to jest trzcinnik piaskowy Calamgrostis epigeos?
wyglądem mi pasuje, ale nie znam detali botanicznych, wogóle nie cierpię oznaczania traw :-)
tak tak,to zdecydowanie to Calamgrostis epigeos
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ukazała się nowa praca o tym gatunku, dostępna online:

http://forumfaunistyczne.pl/FF/2013_3-1 ... _01-06.pdf

Masło D, Wenta J., 2013. Skalnik driada Minois dryas (SCOPOLI) (Rhopalocera: Nymphalidae) w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Forum Faunistyczne, 3:1–2, p.1–6.
Witas

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Witas »

Klaus_vK pisze:Ukazała się niedawno praca o ekologii skalnika- Resource use in two contrasting habitat types raises different conservation challenges for the conservation of the dryad butterfly Minois dryas.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to można prackę ściągnąć ze strony:
http://link.springer.com/article/10.100 ... 013-9560-1

Dyskusja i krytyka mile widziane :)
Co szanowny kolega sądzi o tym?
viewtopic.php?f=40&t=22936
:tup: :tup: :tup:
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: domino »

Ciekawi mnie czy ktoś udzieliłby mi rzetelnej informacji odnośnie tego, czy Minois dryas jeszcze występuje gdzieśkolwiek we Wielkopolsce? Chodzi mi o pewną informację, a nie przypuszczenia. Myślę, że to ciekawy temat wart nieco rozwinięcia.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Antek Kwiczala † »

Brak jakichkolwiek współczesnych doniesień o występowaniu tego gatunku w Wielkopolsce. Ostatnie pewne informacje zawiera praca "Motyle dzienne Polski" (J.Buszko, J.Masłowski), gdzie podano, że w tym regionie wyginął około 1975 r. Gdyby ktoś go tam obserwował - zapewne informacja o tym pojawiłaby się na forum (tak jak to jest z południem Polski, gdzie jest coraz częściej obserwowany). Obserwacje jednak trzeba prowadzić - a nuż...
Łatwiej jest udowodnić, że jakiś gatunek występuje na określonym terenie - jeśli tam jest obserwowany, ale udowodnienie, że coś nie występuje, jest bardzo trudne (no chyba że to środek pustyni lub oceanu).
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: domino »

Dziękuję za wyjaśnienie. A czy wiadomo, gdzie on dokładnie występował do roku 1975? Bo z tego co ja się dowiedziałem, gdzieś w okolicach Puszczy Noteckiej, czyli północna Wielkopolska.
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Klaus_vK »

Właśnie ukazała się kolejna praca o skalniku driada. Tym razem głównym tematem jest mobilność tego motyla. Jeszcze raz gorąco zachęcam do komentarzy i dyskusji :) Pdf pracy jest dostępny do pobrania.

http://link.springer.com/article/10.100 ... ltext.html
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Malko »

Konrad jak zwykle świetna praca! Szczerze Gratuluję :brawo: I jeśli można prosić o PDF byłbym wdzięczny !
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Wojtek M »

Malko pisze:I jeśli można prosić o PDF byłbym wdzięczny !
PDF siedzi na innym piętrze, tu masz do niego windę:
http://link.springer.com/article/10.100 ... 13-9603-7/
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Klaus_vK »

Malko pisze:Konrad jak zwykle świetna praca! Szczerze Gratuluję  :brawo:  I jeśli można prosić o PDF byłbym wdzięczny !
Dzięki. Jak masz jakieś uwagi do pracy to pisz, a inne kwestie to na pw :)

Pozdrawiam,
Konrad
witaszek
Posty: 8
Rejestracja: środa, 4 czerwca 2014, 00:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: witaszek »

Sobotni rekonesans (26.07.2014) po UTM EA dał odkrycie trzech stanowisk M. dryas.
Siedliska to małe, niekoszone łąki o silnym nasłonecznieniu. Na każdym gatunek dość liczny - 10-12, 6-7 i 12-15 jednocześnie widzianych osobników, samce i samice, a także połączone pary. Nieopodal jednego ze stanowisk obserwowałem motyle latające i siadające na świeżo skoszonej łące. Także na plecaku (czarnym) i aucie (też czarnym) :) Nie zauważyłem też by motyle siadały na kwiatach.

Taki widok napełnia serce radością, bo jeszcze nie tak dawno wróżono driadzie zagładę. Jak dobrze, że przyroda zaskakuje, a ja czekam na driady pod Rzeszowem, by cieszyć się widokiem wielkich, czarnych motyli latających nad łąką :)

pozdrawiam, witaszek
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: mariuszmistrz »

dziś na stanowisku (duża, śródleśna łąka) obserwowałem kilkadziesiąt osobników M. dryas, w większości samce.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję kolejnych prac i cennych obserwacji :brawo:
The majority of movements were short and did not exceed 10 m. Movement distances were significantly larger in males. However, there was no direct effect of habitat type on movement distances. Our results suggest that the dryads from xerothermic grasslands have better flight capabilities, whereas those from wet meadows are likely to invest more in reproduction. This implies that mobility is shaped by resource availability rather than by recent evolutionary history. Lower female mobility may have negative implications for the metapopulation persistence because only mated females are able to (re)colonise vacant habitat patches efficiently. Conservation efforts should thus be focused on maintaining large habitat patches that prevent stochastic local extinctions. Furthermore, the recommendation of promoting the exchange of individuals among patches through improving matrix permeability, as well as assisted reintroductions of the species into suitable vacant habitats should also improve its conservation.
P.S. Co do mobilności gatunku - proszę o korektę, jeśli źle interpretuję pracę - ale 10 m jako dystans, na jaki mogą (średnio, jednorazowo) przelecieć samice wydaje mi się skrajnie niedoszacowany. Sam byłem świadkiem przelotów na dystansach kilkudziesięciumetrowych w kraju, a na Węgrzech jeden osobnik leciał wzdłuż drogi kilkaset metrów bez przysiadania, z tym, że był to samiec. Trzeba też brać pod uwagę możliwość tzw. lotów dyspersyjnych pod koniec okresu życia samic, które mogą inaczej zachowywać się przed i tuż po kopulacji.
No i wreszcie konkluzja sugerująca introdukcję, jako ważny element ochrony gatunku, w świetle ostatnio odkrywanych licznych nowych stanowisk rozsianych na obszarze niemal całej południowo-wschodniej Polski wydaje się również postawiona nieco na wyrost.
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: mariuszmistrz »

nie czytałem tej pracy, ale od siebie mogę dodać, że choćby dziś obserwowałem samice, przelatujące grubo ponad 10m. oczywiście nie widziałem tego z daleka, byłem niejako 'w centrum wydarzeń', gdyż polowałem na motyle obiektywem. prawda jest jednak taka, że nie płoszyłem zbytnio samiczek, z drugiej jednak strony nie mogę wykluczyć, że 'dawały dyla' na mój widok ;
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Dispar »

witaszek pisze: Jak dobrze, że przyroda zaskakuje, a ja czekam na driady pod Rzeszowem, by cieszyć się widokiem wielkich, czarnych motyli latających nad łąką :)

pozdrawiam, witaszek
Kilka lat temu obserwowałem 1 okaz tego gatunku na obrzeżach miejscowości Ropczyce.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

Darek, przy takiej skali ekspansji szykuj się już w Łosicach :-)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Z dzisiaj - 29.07.2014 - nowe stanowisko M. dryas na Pogórzu Dynowskim, okolica miejscowości Ulanica [EA82] - obserwacja 3 samców na przyleśnej zarastającej łączce. Wraz z M. dryas napotkałem kilka osobników I. podalirius, z innych owadów - Tachina grossa i Sc. destillatorium na baldachach.
Pogoda nie rozpieszczała, najpierw niemal 30 st. C. potem przelotny deszcz i niemal całkowite zachmurzenie...
Załączniki
2014-07-29 14.32.32(9x6).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.11 KiB)
2014-07-29 14.36.37(9x6).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (378.67 KiB)
2014-07-29 14.45.43(9x6).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (205.2 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Kilka lat temu obserwowałem 1 okaz tego gatunku na obrzeżach miejscowości Ropczyce
Moim zdaniem jest to całkiem prawdopodobne, bo M. dryas poszedł ostatnio mocno na północ i zagęścił sieć swoich stanowisk na dotychczasowym areale występowania. Hipotetyczne stanowisko w kwadracie EA44 dzieli obecnie od kilku innych znanych lokalizacji zaledwie 20-30 km...
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: romanzamorski »

Wczoraj podczas krótkiego wypadu w las za grzybami na stokach Góry Cieklinka (okolice wioski Badnarka, EV 29) pierwszy raz zaobserwowałem tego motyla. Sidział sobie na jakiejś trawce na ścieżce leśnej.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

No i proszę - zważywszy na kilka nowych stanowisk poza dotychczas znanym areałem występowania gatunku tempo ekspansji ostrożnie oceniam na 10-15 km na rok. Ale sezon jeszcze trwa...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Kolejne nowe stanowisko z 31.07.2014. Ponownie Pogórze Środkowobeskidzkie - mozaikowy charakter siedliska. Część obszaru wilgotna, porośnięta min. wiązówką błotną - obserwacja ostatnich żyjących jeszcze osobników B. ino. Stanowisko oddalone ok. 30 km od poprzedniego. Kilka zdjęć...

P.S. Dzisiaj temp. sięgnęła 32 stopni C, po czym ok. 14.00 pogoda załamała się...
Załączniki
IMG_9918(9x6)14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (273.06 KiB)
IMG_9946(9x6)14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (267.35 KiB)
IMG_9942(9x6)14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.58 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

Jak się dobrze pogrzebie , to i można larwy znaleźć :-)
Załączniki
Ostatnie stadium i ostatnie dni żerowania
Ostatnie stadium i ostatnie dni żerowania
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.42 KiB)
Przygotowania do metamorfozy
Przygotowania do metamorfozy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.38 KiB)
poczwarka
poczwarka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.17 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję doskonałych zdjęć - z natury czy z hodowli?
Załączniki
DSC_1610(8x6)ABm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.28 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: PawełB »

he he widzę że też masz, ale u Ciebie to prawie pod domem latają

Jarek, na twoim zdjęciu dobrze widać cechę odróżniająca gąsienice dryas od bardzo podobnej circe:
pas środkowy na grzbiecie jest przerywany (u różnych okazów w różnym stopniu, ale nigdy nie jest jednolity jak u circe). Na południu często oba występują razem na jednej łączce....
Awatar użytkownika
Piotr Glac
Posty: 162
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 23:07
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Piotr Glac »

PawełB pisze:Jak się dobrze pogrzebie , to i można larwy znaleźć :-)
taaa...zwłaszcza w słoiku na balkonie :laugh:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Minois dryas (SCOPOLI, 1763)

Post autor: Jarosław Bury »

Jarek, na twoim zdjęciu dobrze widać cechę odróżniająca gąsienice dryas od bardzo podobnej circe
To wczesne stadium, jak widać żeruje na jakimś gatunku delikatnej trawy, najpewniej kostrzewy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”