Zawisak powojowiec

jon

Zawisak powojowiec

Post autor: jon »

Mam pytanie. Czy ktoś w tym roku obserwował już tego "koliberka"?. Dziś przesiedziałem cały wieczór do godz. 23 i nic niestety, ale może mam zbyt małe poletko z floksami?. Może lepiej wygląda to w przypadku bielunia czy tytoniu u kogoś?
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Post autor: MarcinW »

Miałem ten sam temat wywołać. Też mnie to w tym roku zaskoczył deficyt powojowca.....
i nie jest to głos bezpodstawny
-na stronie Krzysztofa Jonki
http://www.lepidoptera.eu funkcje / obserwacje był notowany w 2007
od 26 lipca 2007 w tym roku ....brak
-na stronie Zawisaki Polski - Baza Danych (cieżko baza 'chodzi' czasami)
http://motyle.info/zawisaki/przegl/tabela.php
Forum Entomologiczne (Owady) Strona Główna » Motyle (Lepidoptera) » Zawisaki (Sphingidae) » Sezon 2008
viewtopic.php?p=50080#50080
tez brak wpisów
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 sierpnia 2009, 00:25 przez MarcinW, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

I ja też go nie widziałem, chociaż od lat to był u mnie najpospolitszy zawisak na wiciokrzewie :neutral:
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Muszę trochę pomyszkować po pięknych ogrodach sąsiadów, może w końcu coś się znajdzie; rok temu spotkałem go ok. 7 razy, przy floksach, wiciokrzewie, bieluniu i surfiniach; w tym roku jak narazie nic...
Przypomnę, że rok temu pierwsze dwa osobniki spotkałem 28 VII, zaś dwa lata temu spotykałem go od 15 VIII :idea:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

heh, u mnie na razie też nic, i raczej nic nie będzie, ponieważ wiciokrzew sąsiada, który rośnie na naszym płocie, usechł :cry: W zeszłym roku pierwszego powojowca zaobserwowałem gdzieś pod koniec czerwca, najprawdopodobniej osobnik z południa :smile: niestety, nie udało mi się go złapać (brak wprawy w machaniu siatką, chyba przez 3 lata łowiłem rękoma :roll: )
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Przypomnę, że rok temu pierwsze dwa osobniki spotkałem 28 VII, zaś dwa lata temu spotykałem go od 15 VIII
a to ciekawe, bo ja u siebie widywałem je już w czerwcu.. No i oczywiście potem liczne pokolenie w sierpniu i trochę w lipcu. W zeszłym roku była tylko jedna sztuka, chyba z czerwca. A 2 lata temu już o wiele więcej, nie wspominając o 2005 kiedy latały bez przerwy od czerwca do początku września.
Awatar użytkownika
Etro
Posty: 58
Rejestracja: środa, 20 kwietnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Wejherowo CF24

Post autor: Etro »

2005 był wyjątkowo udany jeśli chodzi o powojowca, skoro tak dużo doleciało nawet na Pomorze :wink: Prawie codziennie od końca lipca do połowy sierpnia wlatywało mi do pokoju po pare sztuk
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Łukasz pisze: widywałem je już w czerwcu
dziwna sprawa z tym co mówicie...
Moglibyście kiedyś zrobić zdjęcie takiego, albo czekać aż złoży jajka?? Przecież to nic trudnego chyba... Ja jak bym tylko miał taką okazję od razu starałbym sie o jajka, zwłaszcza, że to było więcej osobników a wśród nich na pewno także samiczki :roll:
Etro pisze:Prawie codziennie od końca lipca do połowy sierpnia wlatywało mi do pokoju po pare sztuk
nie no, to już chyba przesada :???: Koniecznie zdjęcia albo coś takiego; to musi bardzo ciekawie wyglądać jak po pokoju lata KILKA powojowców naraz... :shock:
Awatar użytkownika
Etro
Posty: 58
Rejestracja: środa, 20 kwietnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Wejherowo CF24

Post autor: Etro »

Nie mam żadnych zdjęć :oops: Ale nie mówiłem, że wszystkie naraz wpadały mi do pokoju, możliwe ze jednej nocy były to te same, bo wypuszczałem je od razu. Niektóre wziąłem do kolekcji.
W 2005 była to najpospolitsza ćma w mojej okolicy (w okresie wystepowania)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

albo czekać aż złoży jajka?? Przecież to nic trudnego chyba...
Istnieje pewien problem... Okazy spotykane u nas w czerwcu, to motyle przylatujące z południa. Składają one jaja i w sierpniu pojawia się kolejne, tym razem nasze pokolenie. Gdyby złapać samiczkę w czerwcu, faktycznie byłaby okazja na hodowlę. Istnieje wszakże uzasadnione podejrzenie, że motyle lęgnące się w sierpniu nie są gotowe do dalszego rozmnażania. Po prostu samce i samice nie kopulują. Najprawdopodobniej wracają one z powrotem na południe i w tym czasie osiągają dojrzałość płciową. Gdyby więc nawet złapać wtedy samiczkę, a ta zniosła jaja, byłyby one niezapłodnione.
Jeśli ta teoria nie jest prawdziwa, i komuś udało się wyhodować kolejne pokolenie z jaj od sierpniowej samiczki, warto, by się z tą informacją podzielił...
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Mi chodziło tylko o te z czerwca...
Wiem o tym że nasze pokolenie jest bezpłodne, mnie samemu nigdy przynajmniej nieudało się rozmnozyć (raz miałem cztery p;oczwarki z ziemniaczyska- powykluwały się i nawet niezwracały na siebie zbytniej uwagi :neutral: )
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Wczoraj dostałem maila od pewnej pani z Mikołowa, w którym były fotki powojowca, obfoconego wczoraj na jej balkonie.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Mam pytanko. Czy przepoczwarczenie gąsienicy zawisaka tawulca odbywa się w ziemi czy na drzewach ???

Pozdrawiam
Kacper
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

W ziemi oczywiście, na głębokości do ok 10 cm.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

w ziemi czy na drzewach ???
Nieomal wszystkie zawisaki przepoczwarczają się w ziemi, bądź w oprzędach tuż nad ziemią. Pewnie na palcach jednej ręki można by wyliczyć wyjątki. Należy do nich np. Theretra alecto, który może się przepoczwarczyć w oprzędzie wśród liści winorośli, na której żerowała gąsienica, bądź w szczelinach kory najbliższego drzewa.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Dzięki za odpowiedź.
kuba
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 17 lipca 2008, 21:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kuba »

Zaobserwowałem kilka miedzy 14.08 a 18.08 w sumie przyleciało ich 7 do kwiatów floksa, między godz. 20.40 a 22. dość ciepło 16 stopni. jeden przyleciał o 1 w nocy przy niskiej już temp. bo 11 stopni, a gdzieś wyczytałem że poniżej 16 nie lubią latać. Pierwszy raz widziałem go w tym roku w Bieszczadach od kilkunastu lat obserwacji.
pozdrawiam
Załączniki
IMG_4738.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.77 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

U mnie też się pojawił :smile:
Wczoraj przypadkiem spotkałem jednego siedzącego tuż przy ziemi powracając z lotniska...
Do kwiatów nic... jeszcze spróbuję, może u mnie później zaczynają :roll:
Awatar użytkownika
Kamil Kukla
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 23 czerwca 2007, 12:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Kamil Kukla »

Znaleziony wczoraj na łące.
Załączniki
A.convolvuli-(14-wrzesnia-2008).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.95 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Na południu chyba nie jest najgorzej - kilka obserwacji z ostatnich dni, łącznie 4 sztuki - od 5 do 10 września 2008 r.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Ja podobnie jak Jarek,obserwowałem 3 exx. przy lampie 0d 01.09- 07.09...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj spotkałem jednego w ładnym stanie siedzącego na budynku (Rzeszów - Lisia Góra).
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Rafal Celadyn pisze:Ja podobnie jak Jarek,obserwowałem 3 exx. przy lampie 0d 01.09- 07.09...
Czy mógłbym wiedzieć o której godzinie?? Kilka razy spotkałem ten gatunek pod latarnią, ale dopiero rankiem... Gdy świeciłem, o północy dawałem se spokój bo nic nie leciało... :razz:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

dziś

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzisiaj przyleciał jeden do tytoniu. Temperatura +9st. C, silny wiatr, odczuwalne zimno, godzina 19.45. Poniżej fotka, tylko jedna, prześwietlona, bo więcej nie zdążyłem. Błysk lampy go wnerwia i zaraz ucieka. To już druga sztuka w tym misiącu złapana w obiektyw. Pierwsza sztuka 05.09.2008. ale było ciepło.
Unika też żarówek przed domem, jedna 100 druga 150 W.
Załączniki
Agrius convolvuli
Agrius convolvuli
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.21 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Wracając do tematu przepoczwarczenia, znajomi złapali mi ostatnio gąsienicę tawulca i zanim zdążyłem odebrać, przepoczwarczyła się im w pudełku bez żadnej ziemi.
Moje pytanie: pierwszy raz będę zimował zawisaka, czy doniczka z mchem to dobry pomysł?
Łukasz1985
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 2 października 2008, 08:13
Lokalizacja: leżajsk

Post autor: Łukasz1985 »

Miałby ktos na sprzedaz skopertkowanego powojowca??
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Zawisak powojowiec

Post autor: Jarosław Wenta »

Pod koniec września jedna obserwacja w Zakopanem i jedna w Jordanowie.
W galerii okaz z Jordanowa siedzi na pniu drzewa.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”