Atlas chrząszczy Polski 13

ICONOGRAPHIA COLEOPTERORUM POLONIAE - o stronie Lecha Borowca
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Atlas chrząszczy Polski 13

Post autor: L. Borowiec »

Do atlasu podłączyłem rodzinę Anthribidae, trochę zwariowanych kusaków i kilka rodzajów z Carabidae:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/news.htm

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom niektórych forumowiczów przygotowałem miniaturki na przykładzie rodzaju Ampedus:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ampedus.htm

Myślę, że taka forma prezentacji z aktywnymi łączami z miniaturki na pełny obraz w zupełności zadowoli. Proszę o komentarze, jeżeli będą pozytywne to powoli uzupełnie minatury do już wstawionych rodzajów.

Rodzaj Amara robiłem dość dawno i na starym sprzęcie. Ciemne gatunki nie wyglądają zbyt dobrze i chyba je zrobię jeszcze raz.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 marca 2008, 16:29 przez L. Borowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Post autor: Michał Michlewicz »

Kawał świetnej roboty, i pomocna rzecz. Miniatury to bardzo dobry pomysł.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Wielkie dzieki za te kobielatki i całą resztę .
Pozdrawiam Wojtas .
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Miniaturki - super. Tego właśnie mi brakowało :smile:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Cudowna rzecz !!! Miniatury są genialne !!!
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Rzeczywiście miniatury bardzo dobrze wygladaja i pomagają szukać.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Jest to niezmiernie pomocne - po prostu ułatwia przeglądanie zasobów atlasu - rewelacja!
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

SUUUUPEEEERRRRRRRR..... widze że do ryjków coraz bliżej ;) juz nie moge sie doczekac :)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Cudownie, już nie czuję się jak dziecko we mgle! Jak najszybciej rozszerzyć to na inne grupy!
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

rewelacja! miniaturki bardzo pomagają.
gratuluję wytrwałości!

Pozdrawiam
Robert
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

No cóż - oryginalny nie będę - również uważam miniatury za bardzo dobry pomysł pod kątem przeglądania atlasu i porównywania gatunków :smile:
Cieszy mnie też bardzo fakt, że i na Carabidae przyszła wreszcie pora :smile:
Nie widziałem wcześniej ani na żywo, ani na zdjęciu Amara chaudoiri incognita - teraz już nie muszę sobie wyobrażać z opisu, jak też to wygląda, bo wreszcie mogę sobie zobaczyć. Ale jeszcze trochę takich gatunków zostało, mam nadzieję na ich rychłe pojawienie się w atlasie :smile:
Co do rodzaju Amara ogólnie - faktycznie, większość gatunków wyszła bardzo ciemna (może poza A. aulica, A. equestris i wspomnianą już A. chaudoiri incognita, ew. jeszcze A. curta) i pokrywy z przedpleczem są jakby zlane w jedną ciemną plamę. Rozjaśnienie ich ma na pewno sens :wink:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Drobna korekta :wink: - to nie jest Amara equestris lecz A. fulva!
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze:Drobna korekta - to nie jest Amara equestris lecz A. fulva!
Faktycznie, jakaś jasna mi się wydała, ale nawet nie pomyślałem, że może być źle podpisana :???:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Najzgrabniej to by było zgłaszać takie wątpliwości bezpośrednio do autora atlasu, niekoniecznie poprzez forum :razz:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Jacku,
Każda forma zgłaszania poprawek mi odpowiada. Nie mam żadnych obiekcji w takich sprawach zwłaszcza w grupach, w których nigdy nie byłem mocny. Akurat nasze Amara są oznaczone przez F. Hieke, najlepszego specjalistę w tym rodzaju. Ale zdarzają się pomyłki techniczne. Te chrząszcze mają rzeczywiście jego etykiety z determinacją "A. fulva" ale zostały wpięte do gabloty pod paskiem z nazwą "A. equestris". Ja robię zdjęcia hurtowo i podpisuję zgodnie z paskiem w gablocie (tu nazwy są wzięte z Katalogu FP). Kiedy wrzucam je do atlasu to sprawdzam z katalogiem palearktycznym czy nie zaszły jakieś zmiany nomenklatoryczne (dlatego link do nazwy zdjęcia wskazuje czasem inną nazwę niż jest w atlasie). Potem udostępniam to w internecie i od czasu do czasu ktoś, tak jak Mietek, zwraca uwagę na błędy (np. w Amara były dwa takie same zdjęcia dla różnych gatunków, bo robiąc linki omsknęła mi się ręka nie na ten obiekt). I dobrze, jeżeli ktoś taki błąd wyłapie. Zresztą mogę się wysypać, że Mietek wie iż czeka na niego w naszym zakładzie cała gablota nie oznaczonych Carabidae. W zbiorze oznaczonym mamy tylko ok. 140 gatunków, a więc mniej nniż 1/3 krajowych gatunków i liczę, że trochę jeszcze dojdzie z tych materiałów nie oznaczonych.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:Najzgrabniej to by było zgłaszać takie wątpliwości bezpośrednio do autora atlasu, niekoniecznie poprzez forum :razz:
Jacku! Może i masz rację, ale kiedy pisałem post prostujący oznaczenie nie pomyślałem o tym, natomiast uznałem, że zasygnalizowanie potrzeby wprowadzenia korekty nie przyniesie autorowi atlasu ujmy (tym bardziej, że otwarcie przyznaje się do tego, iż Carabidae Mu ”nie leżą”). Cóż, błędy popełnia każdy i u Lecha cenię sobie to, że potrafi się do nich przyznać :wink:.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

W naszym jak najlepiej pojętym interesie jest wspierać Lecha w tym atlasie i zamiast bić pianę lepiej poświęcić czas na wspieranie projektu :razz: W każdej formie, jak kto umie :mrgreen: Choćby wykonując korekty techniczne :shock:
A że ja Lecha bronić nie muszę i on tej obrony nie potrzebuje, to sam wiem :!:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Oj, Jacek! Czyżbyś uważał, że nie wspieram Lecha w jego wspaniałej inicjatywie? Daleki jestem od bicia piany i chyba nie o to tu chodzi. Względem Lecha zobowiązałem się, że jak tylko znajdę sposobność, to oznaczę biegaczowate w jego zbiorze i ponadto udostępnię (przekażę) materiały z mojego zbioru. Jak dotąd tak niefortunnie się składało, że nie mogłem wygospodarować wolnego dnia, aby podjechać do Wrocławia. Być może nareszcie uda mi się to w przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Mietek, jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam. Ale więcej luzu proszę, to co piszę na forum nie jest skierowane zwykle do konkretnych osób, ale do całej społeczności, która to forum stanowi, wszyscy się czegoś możemy tu nauczyć.
Z pozdrowieniami :lol:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Nie, w żaden sposób nie poczułem się urażony :grin:, tylko odniosłem wrażenie (z pewnością mylne), że to Ty jesteś nieco rozdrażniony (pewnie to uboczny efekt jak dotąd chłodnej wiosny :wink:) i stąd taka moja reakcja.
Pozdrawiam serdecznie :grin:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas chrząszczy Polski (L.Borowiec)”