Gabloty z tackami - porządkowanie zbioru

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Gabloty z tackami - porządkowanie zbioru

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Temat rzeka, ale chciałbym pokazać zdjęcie (kiepskie, ale widać o co chodzi) gabloty z tackami. Tacki zrobione zostały samodzielnie, pracochłonne, ale bardzo tanie (ok. 30 gr. sztuka). Przy ciągle rozrastającym się zbiorze, trudno zapanować nad jego właściwym uporządkowaniem. Ciągłe przekładanie z gabloty do gabloty jest nie tylko pracochłonne, ale i frustrujące, poza tym takie operacje mogą spowodować uszkadzanie okazów. Mój zbiór ilościowo "dojrzał" już do porządków, stąd poszukiwania optymalnej metody. Tacki okazały się strzałem w dziesiątkę.
Temat tacek był już na forum dyskutowany jakiś czas temu, proponuję przyjrzeć mu się ponownie i podyskutować. Być może jeśli mi się uda znaleźć czas, opiszę i sfotografuję cały proces "produkcji" tacek oraz udostępnię potrzebne szablony wydruku.
Załączniki
Gablota z tackami (microlepidptera)
Gablota z tackami (microlepidptera)
Drawer.jpg (26.38 KiB) Przejrzano 13153 razy
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

skoro o gablotach: gdzie mozna kupic pianke poliuretanową i za ile- stosuję styropian ale mam go dosyć - robia się dziurki i nie jest gładki. widzialem ofery w sklepie internetowym VooDoo ale mam inny wymiar gablot i cena prawdę mówiąc nie napawa mnie optymizmem.
Może ktoś używa czegoś innego??

Będę wdzięczny za namiary tudziez propozycje

pozdrawiam,
Kuba
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pianka (niestety) jest najlepsza. Można używać styropianu po oklejeniu go białym papierem, ale problem "dziurek" po szpilkach nie zniknie, tylko gładkość i jakość się trochę poprawi. Ja używam płyt piankowych 2x5mm (kiedyś były do kupienia w sklepach z kasetonami - zupełnie gładkie arkusze) - cena około 20 zł. za 10 szt. rozmiar 50x50. Natomiast w tackach używam styropianu 1cm oklejonego białym papierem.
Jeśli przekłada się ciągle okazy (co ma miejsce w przypadku braku tacek) dziurki rzeczywiście mogą frustrować, przy tackach, gdy okazy nie są wypinane nie ma to większego znaczenia. Polecam tacki - dużo pracy, ale efekt murowany. :-)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Tacki

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz, może byś opisał w jaki sposób robisz te tacki ? Bo to faktycznie niesłychanie pożyteczna rzecz i ułatwiająca życie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tacki

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:Grzegorz, może byś opisał w jaki sposób robisz te tacki ? Bo to faktycznie niesłychanie pożyteczna rzecz i ułatwiająca życie. Pozdrawiam
Sam opis niewiele da, ale jeśli jest zainteresowanie, to przygotuję opis ze zdjęciami co i jak robię oraz szablony do wydruku. Ja używam tacek 5.9x9.3 (32 szt. w gablocie) głównie do microlepidoptera, ale małe miernikowce czy chrząszcze też by się nieźle w takich układały. Gdyby chcieć zrobić inne wymiary trzeba zmodyfikować szablony, a być może w ogóle podejść trochę inaczej do tematu. Ponieważ wylęgają mi się właśnie spore ilości motyli (micro), po ich spreparowaniu spróbuję się zabrać za ten opis.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Produkcja tacek cz. 1

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Postaram się zwięźle opisać w punktach co i jak:
1. Drukujemy szablon na kartonie A4 (celowo wybrałem ten format, bo jest łatwy do kupienia i tani), nieco grubszym niż ten z bloku technicznego ale tak, żeby dało się na nim drukować.
2. Wycinamy nożykiem całość (rys. 1 i 2)
3. Kostką introligatorską "wyciskamy" wewnętrzne linie (za wyjątkiem tych, które znajdują się na węższych bokach) Na zdjęciu są to skrajna górna i dolna linia.

PS. Dla rozmiaru pokazanego na zdjęciach mogę wysłać szablon zrobiony w bazie Accessa jako raport, proszę tylko o e-mail, jeśli jest ktoś zainteresowany.
Załączniki
IMG_0040.JPG
IMG_0040.JPG (34.6 KiB) Przejrzano 13040 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 marca 2004, 16:23 przez Grzegorz Banasiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Produkcja tacek cz. 2

Post autor: Grzegorz Banasiak »

4. Sklejamy tak jak na zdjęciach węższe boki tacki.
Załączniki
IMG_0046.JPG
IMG_0046.JPG (36.61 KiB) Przejrzano 12966 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Produkcja tacek cz. 3

Post autor: Grzegorz Banasiak »

5. Następnie odginamy boki i wklejamy do środka prostokątne kartoniki. Generalnie cała konstrukcja została pomyślana tak, żeby ze stosunkowo cienkiego kartonu zrobić w miarę sztywną konstrukcję - stąd te wklejane prostokąty.
6. Po wklejeniu prostąkątów, sklejamy odgięte boki do środka.
Załączniki
IMG_0049.JPG
IMG_0049.JPG (33.31 KiB) Przejrzano 12916 razy
Odgiete boki i wklejone prostokątne
Odgiete boki i wklejone prostokątne
IMG_0048.JPG (28.83 KiB) Przejrzano 12882 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 marca 2004, 16:21 przez Grzegorz Banasiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Produkcja tacek cz. 4

Post autor: Grzegorz Banasiak »

7. Na koniec sklejamy węższe boki tacki. Ich linia zgięcia jak pamiętamy nie została wyciśnięta kostką co teraz przy zginaniu umożliwi nam drobne korekty niedokładności jakie często wynikają w czasie klejenia.
8. Po sklejeniu należy dokładnie docisnąć wszystkie klejone powierzchnie kostką instroligatorską i uformować wyrównując linie zgięć, tak, żeby były proste.
9. Pozostaje wklejenie podłoża, które może być wykonane z pianki, albo - tak jak ja to robię z 1cm. styropianu okrejonego papierem. Do klejenia styropianu i papieru używam dobrej jakości kleju biurowego, smarować należy bardzo cienko - tylko styropian, wtedy papier nie będzie miał tendencji do fałdowania się.

PS. Zdjęcia robione na szybko, z ręki, bez dodatkowego oświetlenia, ale chyba widać co nie co :-)
Załączniki
Gotowa tacka.
Gotowa tacka.
IMG_0050.JPG (34.13 KiB) Przejrzano 12897 razy
jalod
Posty: 50
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

przescieradło

Post autor: jalod »

Styropian nie jest najlepszy, ale tani i do zdobycia na każdej budowie. Po obciągnieciu białym materiałem - np. stare prześcieradło wygląda zupełnie przyzwoicie - uzyskujemy gładka powierzchnie, dziurki nie stanowią problemu, przescieradło mozna co pewien czas prać.
Pozdrawiam.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: przescieradło

Post autor: Pawel Jaloszynski »

jalod pisze:Styropian nie jest najlepszy, ale tani i do zdobycia na każdej budowie. Po obciągnieciu białym materiałem - np. stare prześcieradło wygląda zupełnie przyzwoicie
To wszystko pieknie, jesli chodzi o motyle. Chrzaszcze maja bardzo nieprzyjemna tendencje do zaczepiania pazurkami o wszelkie nierownosci wykladziny i trzeba z nimi bardzo ostroznie, bo szybko moga stracic stopy. Wtedy raczej plotno i inne takie wynalazki warto zastapic bialym papierem. Tyle tylko, ze trzeba go jakos nakleic na styropian, bo inaczej bedzie sie marszczyl...
Pawel
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: przescieradło

Post autor: Grzegorz Banasiak »

żeby się nie marszczył i fałdował trzeba smarować styropian i dopiero na to papier. Przynajmniej na małych prostokątach, takich jakie używam do tacek wszystko pięknie się klei bez fałd. Jest na forum jeden introligator, którego nie wymienię z nazwiska - być może zechce coś napisać w tej sprawie - w końcu kto jak kto, ale On powinien wiedzieć.
Doszy?

Re: przescieradło

Post autor: Doszy? »

Problem marszczenia sie papieru jest rzeczywiscie uciazliwy i potrzeba wprawy by kleic wieksze powierzchnie. Jedynym sensownym wyjsciem dla osob nie parajacych sie "introligatorstwem" jest uzycie klejów na bazie innej niz woda. jest tego mnostwo (b. dobry "momen" o ile pamietam "Patexa"). Godne polecenia sa kleje w sprayu - rozprowadzic go rownomiernie dosc latwo nawet na duzych powierzchniach.
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Papier

Post autor: ZbyszekZalewski »

Panowie:)


No i wydało się jestem po Szkole IntroligatorskiejJ

Boję się trochę pisać ten post bo nie wiem jak to wyjaśnić:

Przy przyklejaniu cieńszego papieru na jakąś powierzchnię przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę bieg włókien arkusza papieru, który chcemy nakleić, dobrze jest też jeśli z prasujemy powierzchnie które kleimy np.: położyć Encyklopedię, cegłę cokolwiek co jest ciężkie i wyprze ewentualne pęcherzyki powietrza z pomiędzy powierzchni klejonychi zapobiegnie odrazu fałdowaniu się papieru. Nawet wycinając siatkę do tych tacek dobrze jest wziąć to pod uwagę pieg włókien, wtedy unikniemy ewentualnego wykrzywiania się ścianek tacki,
to tak w dużym skrócie

ehhhh ... tylko jak to dalej rozwinąć... może ktoś będzie wiedział jak sprawdza się bieg włókien ...
a może po prostu zamieszczę na stronie numer telefonu do mnie i będę tłumaczył na bieżąco:)

mam nadzieję że to co jest napisane powyżej jest zrozumiałe jeśli nie napiszę ponownie ale o innej porze;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: przescieradło

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pawel Jaloszynski pisze: warto zastapic bialym papierem. Tyle tylko, ze trzeba go jakos nakleic na styropian, bo inaczej bedzie sie marszczyl... Pawel
Można spróbować żelazkiem na ciepło przyprasować papier. Styropian lekko rozgrzany przyłapie papier od spodu, a powierzchnia papieru powinna wyjść bardzo gładka.
Majkowski Firma Stolarska

Tacki

Post autor: Majkowski Firma Stolarska »

Chcielibysmy poinformowac wszystki zniecheconych robotkami recznymi, iz w naszej firmie aktualnie mozna zamawiac tacki wyklejone angielska pianka PLASTAZOTE w nastepujacych rozmiarach:
"8-ki" i "16-ki" od reki, oraz wszystkie inne wymiary na zamowienie.

nasza strona znajduje sie w serwisie jednak przypominamy adres:

www.majkowskibm.republika.pl
012 654 28 47
pozdrawiam
Marek Majkowski
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Prosimy o podanie cen i zamieszczenie jakichś zdjęć na Waszej stronie.
Jacek

Post autor: Jacek »

Grzegorz Banasiak pisze: Prosimy o podanie cen i zamieszczenie jakichś zdjęć na Waszej stronie.
Ponieważ dostałem taką przykładową tackę od p.Majkowskiego to pozwolę sobie napisać kilka uwag o tackach.
Sam robię sobie analogiczne tacki jak te p. Majkowskiego od kilkunastu lat. Są najprostsze z możliwych. Z wcześniej przyciętych z jednostronnie białej tektury prostokątów po nacięciu nożykiem wzdłuż zgięć, wycinam narożniki, składam wzdłuż nacięć i sklejam dobrą taśmą klejącą. Wycinam nieco mniejszy prostokąt pianki i wklejam silikonem do środka. Wewnętrzne ścianki tacki są białe, zewnętrznych w gablocie nie widać. Tacki p.Majkowskiego są z nieco innych materiałów i mają inne wymiary.

A w czym są problemy.
1. Widziałem tacki z łomnej wiele lat temu. Pomijając kwestie pianki, były one całe oklejane papierem, o wiele bardziej pracochłonne, ciężkie, funkcjonalnie analogiczne. Więc ewentualny kierunek to estetyka, ale za większą cenę.

2. Wymiary i uniwersalność. Tacki są związane z gablotami. Ja używałem gablot o ściankach 1cm grubości. Kupiłem kilka gablot p. Majkowskiego (bardzo jestem z nich zadowolony!!!), a one mają 1,2cm grubości ścianki i już mam mały problem ze zmieszczeniem tacek, robiąc je ręcznie trudno trzymać wymiar wszystkich, w moich starych gablotach był odpowiedni luz, a w nowych są na "ciasno". Ponadto wklejając piankę należy raczej zostawiać luz niż robić na wcisk, bo tacki mają tendencje do "beczkowania" boków i źle układają się w gablocie.
Wysokość tacki, moim zdaniem, powinna być większa od wysokości szpilki i jednocześnie większa od wysokości dolnej części gabloty, tak aby zamykając gablotę najpierw „objąć” tacki górną częścią gabloty. Inny patent na sprawne zamykanie gablot („beczkujące tacki”) to wykleić boki gabloty paskiem gąbki (uszczelki) trzymającej tacki z dala od jej brzegów.

3. Tacki których używam pozwalają mi oglądać owady pod binokularem bez ich wyciągania z tacek.

Myślałem kiedyś o tackach z plastiku białego lub przezroczystego robionych na wtryskarce. Zalety to stały wymiar, sztywność, estetyka, szczelnie wklejona pianka. Może już czas żeby ktoś coś takiego zaoferował po rozsądnej cenie? Myślę, że takie w rozmiarze 9 na gablotę (3x3) miałyby zbyt.

Jacek Kalisiak
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki za uwagi. Sam też robię tacki ręcznie, ale to syzyfowa robota. Rozmawiałem telefonicznie z p. Majkowskim na temat tacek, z rozmowy wynika, że są przyzwoite i solidne. Zresztą jeśli są równie dobre jak gabloty, to nie ma się nad czym zastanawiać. Muszę się zorientować w potrzebach i wysłać zamówienie.
Awatar użytkownika
Jacek Doszyn
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 29 kwietnia 2004, 11:57
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Jacek Doszyn »

problem "seryjnej" produkcji tacek jest nie do przeskoczenia z przyczyn, o których pisał "gość Jacek". Wystarczy 2-3 mm różnicy w grubości ścianek gabloty [na boga! dlaczego standaryzacja wymiarów gablot nie dotknęła również tego wymiaru?:-)] by tacki nie pasowały. Pozostaje także grubość materiału jakiego używa się do produkcji tacek - Grzegorz używa kartonu, ale ja np. tektury introligatorskiej (gr.~ 1mm) - którą to grubość należy przecież wziać pod uwagę! Sam myślałem nejednokrotnie o "masowej" produkcji czyli zamówieniu tego w drukarni. Ale:
- koszt jest dla mnie za wysoki; sam wykrojnik kosztuje paręset złotych, do tego dochodzi w miarę rozsądny nakład (tysiąc?)
- zamówienie tego dla paru osób jest możliwe, ale trudności (patrz wyżej) sprawiają, że gdyby zamówić nakład nawet dla paru osób, musiały by one dysponować identycznymi gablotami.
- nawet omijając te przeszkody, dostajemy tylko jeden wymiar tacek, inny wymiar i cała operacja zamówienia łącznie z wykrojnikiem od nowa.
Tak więc pozostaje albo własnoręczna "robótka" lub zamawianie krótkich, "introligatorskich" serii, co ma wpływ oczywiście na cenę.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Idealnego dopasowania tacek raczej nie polecam. Dobrze jest zostawić kilkumilimetrowy luz i wypełnić go np. gąbką. Rzeczywiście wewnętrzny wymiar gablot jest różny stąd wynikają problemy dopasowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gabloty, tacki”