Która to Cetonia a która Potosia, Protaetia??

Kruszczyce
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Która to Cetonia a która Potosia, Protaetia??

Post autor: Fibius »

Ja już się pogubiłem jak odróznic te rodzaje, w książkach pokazywana jest tylko C.aurata a o innych jej podobnych gatunkach nic nie ma, jak odróżnic te gatunki od siebie. Mam 3 zdjęcia, 3 okazów ... tylko do jakiego gatunku je zaliczyc? Prosze o pomoc i jakiś klucz może :)
Załączniki
znaleziony w Złotowie (gmina zawonia, powiat trzebnicki)
znaleziony w Złotowie (gmina zawonia, powiat trzebnicki)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.98 KiB)
Znaleziony w Wilczynie (wieś w gminie oborniki, powiat trzebnicki)
Znaleziony w Wilczynie (wieś w gminie oborniki, powiat trzebnicki)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.44 KiB)
znaleziony również w Złotowie (gmina Zawonia, powiat trzebnicki)
znaleziony również w Złotowie (gmina Zawonia, powiat trzebnicki)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.4 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Wg klucza Stebnickiej:

- Wyrostek śródpiersia między biodrami środkowych nóg kulisty, buławkowaty, nieowłosiony.......... Cetonia

- Wyrostek śródpiersia między biodrami środkowych nóg płaski, szeroki, owłosiony............Potosia

jednak układ do tego czasu sie dużo pozmieniał (Stebnicka wogóle nie wyróżnia rodzaju Proteatia), wiec może spece lepsi sie wypowiedzą sam sie chętnie dowiem :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

wydaje mi się na podstawie tych fotek http://www.goliathus.com/en/en-cetonidae.html że:

1 - to Potosia bo ten wyrostek tuż nad pierwszą parą odnóży (nie znam nazwy fachowej) jest koloru ciemnego, jak odnóża
2- to Cetonia bo ma włoski na stronie brzusznej
3 - to Protaetia gdyż owy wyrostek nad pierwszą parą odnóży jest koloru pancerzyka czyli zieolny lub jest to cetonia bo ma włoski xD

Klucz mi się mało przydaje bo tamtejsza terminologia jest mi obca :oops:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Fibius pisze:wydaje mi się na podstawie tych fotek http://www.goliathus.com/en/en-cetonidae.html że:

1 - to Potosia bo ten wyrostek tuż nad pierwszą parą odnóży (nie znam nazwy fachowej) jest koloru ciemnego, jak odnóża
2- to Cetonia bo ma włoski na stronie brzusznej
3 - to Protaetia gdyż owy wyrostek nad pierwszą parą odnóży jest koloru pancerzyka czyli zieolny lub jest to cetonia bo ma włoski xD

Klucz mi się mało przydaje bo tamtejsza terminologia jest mi obca :oops:
Nie fantazjuj z kolorami wyrostkow i nie biadol, ze nie wiesz jak sie nogi nazywaja. Jak nie wiesz co sie jak nazywa to pytaj, jak sie chcesz czegos nauczyc to czytaj forum (np. taki dzial, co ma ABC w naglowku). A jak chcesz nazwe a nie masz ochoty meczyc wzroku tymi wszystkimi trudnymi literami to wchodzisz w dzial "Jestem laikiem" (tam sie powinno dopisac "i laikiem chce pozostac").
Sorry za zlosliwosc, ale twoje podejscie jest wyjatkowo dziwaczne.
Pawel
Awatar użytkownika
eReM
Posty: 198
Rejestracja: wtorek, 8 lutego 2005, 15:14
Lokalizacja: Opole

Post autor: eReM »

Pawel Jaloszynski pisze:
Fibius pisze: Sorry za zlosliwosc, ale twoje podejscie jest wyjatkowo dziwaczne.
Pawel
sorry za złośliwość ale Twoje podejście jest wyjątkowo złośliwe
Rafał
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

:shock:
Można by stworzyć tez w dziale oznaczanie- cetonia czy netocia :) wiele osób o to sie pyta nie sprawdzajac forum.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

M. Dworakowski pisze::shock:
Można by stworzyć tez w dziale oznaczanie- cetonia czy netocia :) wiele osób o to sie pyta nie sprawdzajac forum.
Te wiele osob bedzie w dalszym ciagu pytac bez przejrzenia forum chocby byl tutaj poradnik na poradniku. Wiele rzeczy juz zostalo "stworzonych", miedzy innymi po to, zeby bylo dokad odeslac leniwych.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Paweł ma rację :-) znam fora, gdzie wyraźnie jest napisane, że za zadanie pytania na ktore jest juz odpowiedź (dyskusja, temat) będą dawane ostrzeżenia z automatu. Więc czlowiek po takim ostrzeżeniu najpierw uważnie czyta i inwestuje swój "cenny" czas, nie absorbując go innym, którzy tego czasu mają pewnie w nadmiarze ;-) Choć jak wiemy jest właśnie odwrotnie.
Ten modny temat Protaetia, Cetonia czy fruczak=koliber i parę innych to standardy i rzeczywiście najpierw trzeba wykorzystać wyszukiwarkę wpisując choćby "Protaetia" i przejrzeć dział "żukowate" a wątpliwości mogą prysnąć.

Inna rzecz, że laicy rzeczywiście nie mają wyczucia i bez końca zadają banalne pytania w stylu "No ale przecież ta Cetonia ma inny kolor niż tamta, a jest to samo, a ta podobna jest już czymnś innym?" I tak w kółko... I nie ma się co denerwować. Ktoś jest nowy i oczekuje pomocy.

Czytajcie Forum z znajdziecie! :-)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Fibius pisze:Klucz mi się mało przydaje bo tamtejsza terminologia jest mi obca :oops:
Sorry Winnetou, ale jak się chce oznaczać, trzeba się terminów poduczyć 8)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Klucz mi się mało przydaje bo tamtejsza terminologia jest mi obca
Bardziej doświadczeni forumowicze już się wypowiedzieli, więc może nie powinienem kolegi Fibiusa pogrążać, ale naprawdę nie ma co narzekać. Klucz Stebnickiej jest po polsku. Ja zajmuję się rodziną Carabidae, do której klucza po polsku (kompletnego) nie ma, a istniejące klucze do podrodzin obejmuja ok. 30% krajowych gatunków. Reszty muszę szukać gdzie indziej, głównie w kluczach niemiecko lub angielskojęzycznych. Niemiecki znam dość słabo, wiec bez pomocy słownika nie dałbym rady - to powiększa ilość czasu, który muszę poświęcić na oznaczanie. Tak więc widzisz - chcąc conieco oznaczać, trochę czasu trzeba poświęcić :wink:
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

Nie wnikam czy Pawełek ma jakieś trudne dni czy co ale jeśli to jest twoja odpowiedź na mój post to bardzo proszę zamilknij i wyżyj się np. rwąc gazete, walac głową o beton lub wymyśl inne schizo a nie pojeżdżaj ludzi tylko dlatego że jesteś zlekka chamski, ok? I proszę nie wypowiadaj się już tutaj bo tylko zaśmiecach temat. I skoro tak bardzo ci ten temat przeszkadza to skasuj go, ja nie bronię. Jesli to da ci satysfakcję to kasuj bez żadnego umiaru.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Fibius pisze: Jesli to da ci satysfakcję to kasuj bez żadnego umiaru.
Jak raz cos durnego napiszesz, dziecko, to bedzie to wisialo i nikt tego kasowac nie bedzie (a juz na pewno nie ja, nie mam takich mozliwosci). Jestes duzo mlodszy ode mnie, wiec wypraszam sobie "Pawelka". Dostales odpowiedz, ale nie chce ci sie jej zrozumiec ani nawet zadac pytan, ktore by ci pomogly z tej informacji skorzystac, i na to nikt poza toba samym nic nie poradzi.
Pawel
Awatar użytkownika
Fibius
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 22 września 2007, 23:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fibius »

Dla mnie Pawełek będzie Pawełkiem, na co ci wiek skoro zachowujesz się jak sfrustrowana nastolatka? Nawet nie czytałeś ze zrozumieniem mojej wypowiedzi a szkoda. A odpowiedź (jak sugerujesz ją nazwac) była niczym innym jak obraźliwą i cyniczną wypowiedzią sfrustrowanego dziecka. I poproszę po raz drugi nie wypowiadaj się ani nie odpowiadaj tutaj już chociaż i tak wiem że nie posłuchasz, ale jak sam mówiłeś, ludzie mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Papa moje ty maleństwo.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Oj, ktoś z jaszczurką w tle powinien dostać. Fibius się z lekka zagalopowawszy chyba, no nie ???
Paweł J. ma całkowitą rację - tu nie chodzi o glebienie kogokolwiek. Jeśli młody człeku siadasz do klucza i to tak prostego jak p.Stebnickiej to nie zasłaniaj się durnowato nomenklaturą. Jest ona, że tak powiem chrząszczocodzienna - nic tam strasznego. Poza tym, jak taki KTOś jak Paweł J. Cię uczy, to słuchaj i się ucz !!! - ja jestem nauczycielem i już miałbyś ze mną taniec na lekcji, co sie zowie :wink: .
brakkonta

Post autor: brakkonta »

oj, synu, synu, tyś ran Jego nie godzien całować
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Poza tym, jak taki KTOś jak Paweł J. Cię uczy, to słuchaj i się ucz !!!
Zgadza się :!: :idea: :wink:
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

No to tak powiem, jeżeli ktoś ma tego SPECJALISTĘ w profilu, a Paweł Jałoszyński takiego przywileju doświadcza, no to trzeba uchylić czoła i zacisnąć zęby, choćby w wymiarze entomologii zrównał nas nowicjuszy z ziemią. Tym bardziej iż to było powiedziane, a raczej napisane z żartem i to dość subtelnym, bo do cholery nie róbmy z nauki piaskownicy, jeżeli chce się zajmować entomologią i mieć taką wiedzę jak Paweł Jałoszyński czy inni Specjaliści, to trzeba coś z siebie dać. Poza tym uważam że mimo niemiłych opinii, które czasem się zdarzają, to nie powinno się odzywać do starszych po chamsku, przynajmniej mnie tak wychowano.
Awatar użytkownika
pepo.o
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2005, 01:57
Lokalizacja: Wrocław/J-L
Kontakt:

Post autor: pepo.o »

Gorzej jak z dziecmi (nie obrazajac nikogo...)
Zamiast sie klucic i pojezdzac chlopaka nie lepiej jakos po prostu pomoc? Po pierwsze przykleic jakis temat z kluczem (a najlepiej -ami), po drugie dac link lub chociaz podpowiedz gdzie znalezc mozna sensownie i w miare przystepnie pomoc przy czytaniu klucza - jakas ogolnodostepna ksiazka, witryna internetowa, cokolwiek!
Kulturalnie mozna...
a jesli ktois uwaza ze nie mozna, nie umie sie powtrzymac niech po prostu ominie temat...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

Aneta pisze:Tu kiedyś wrzucałam klucz:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2984
a tu jest morfologia chrząszczy opisana przez Pawła Jałoszyńskiego: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2429

Pozdrawiam Brać entomologiczną :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

pepo.o pisze:Zamiast sie klucic i pojezdzac chlopaka nie lepiej jakos po prostu pomoc?
Lenistwo dużej części młodego pokolenia zaczyna mnie przerażać (o arogancji już nie wspominając). Tak trudno poszukać znaczenia danej terminologii, zwłaszcza mając internet? Chyba że faktycznie ma się zamiar się pozostać laikiem na wieki wieków i jeszcze być z tego dumnym... Ale przy takim podejściu nie ma się co dziwić, że nikt nie chce głaskać po główce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cetoniinae”