lokator w mrowisku?

Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, cykady i in. - Hemiptera, Heteroptera, Homoptera
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

lokator w mrowisku?

Post autor: MAck »

Cóż to za owad? Kilka razy spotykałem je w gniazdach mrów z gatunku Tetramorium caespitum, nie wiem jednak co to może być. Zdjęcie:

Obrazek
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Wygląda mi to na larwę jakiegoś pluskwiaka
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Mi to wyglada na Paracletus cimiciformis von Heyden, ale widzialem ten gatunek tylko na rysunkach, wiec musi sie jakis specjalista od mszyc wypowiedziec.

Pawel
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: MAck »

Próbowałem szukać przez googla zdjęć tego gatunku w celu porównania ale nic nie znalazłem :(
Za to udało mi się trochę poczytać na temat Paracletus cimiciformis i opisy tego gatunku zdają się potwierdzać tę identyfikacje :) np.:

"One particular aphid Paracletus cimiciformis is only found in the nests of the ant Tetramorium caespitum where it is fed and cared for by ants even though it now rarely if ever excretes honeydew. It has evolved in fact into a parasite and gains most of its food from the ants who offer it nectar. On plants, ants tend to herd aphids to the tops of plants which in fact has been found to render them more liable to predation. It has been found that ant attended aphids are 10 times more likely to be parasitised than unattended ones."
http://www.beedata.com/apis-uk/newslett ... uk0504.htm
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Czyli nie pluskwa, no wybaczcie ;)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ludzi zajmujacych sie mszycami jest w Polsce calkiem sporo, wiec ktos powinien zweryfikowac oznaczenie. Swoja droga, akurat u tego gatunku mrowki mozna spotkac bardzo ciekawe (i bardzo rzadkie) gatunki chrzaszczy, wiec MAck, jesli znasz wiecej stanowisk T. caespitum to moze kiedys sfotografujesz cos duzo ciekawszego niz pluskwiaki. A ja ciagle nie mam w zbiorze tetramorki...

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 6 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Powinienem mieć jakiś mały nadmiar okazów, jak wrócisz do kraju daj zanć :)
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: MAck »

Pawel Jaloszynski pisze:Swoja droga, akurat u tego gatunku mrowki mozna spotkac bardzo ciekawe (i bardzo rzadkie) gatunki chrzaszczy, wiec MAck, jesli znasz wiecej stanowisk T. caespitum to moze kiedys sfotografujesz cos duzo ciekawszego niz pluskwiaki.
Wiesz może gdzie w gnieździe występują takowe chrząszcze? Czy są głęboko czy może tuż przy powierzchni?
Pawel Jaloszynski pisze:A ja ciagle nie mam w zbiorze tetramorki...
Zajmujesz się hodowlą mrówek czy jedynie trzymasz je w gablotkach?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

MAck pisze:Wiesz może gdzie w gnieździe występują takowe chrząszcze? Czy są głęboko czy może tuż przy powierzchni?
To zalezy od pogody ;-). Te ciekawsze chrzaszcze zwiazane z Tetramorium (mam na mysli glownie Pselaphinae) lapane sa zwykle w powierzchniowych partiach, ale to moze byc zwiazane glownie ze sposobem penetracji kolonii przez zbieraczy.
MAck pisze:Zajmujesz się hodowlą mrówek czy jedynie trzymasz je w gablotkach?
Zajmuje sie grupami chrzaszczy, wsrod ktorych jest bardzo duzo myrmekofili, stad koniecznosc jakiejs tam orientacji w mrowkach, czyli tez gromadzenia zbioru porownawczego. Hodowle to akurat same do mnie przychodza, w tej chwili mam przez cale mieszkanie mrowczy szlak ;-)

Pawel
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: MAck »

Pawel Jaloszynski pisze:To zalezy od pogody ;-). Te ciekawsze chrzaszcze zwiazane z Tetramorium (mam na mysli glownie Pselaphinae) lapane sa zwykle w powierzchniowych partiach, ale to moze byc zwiazane glownie ze sposobem penetracji kolonii przez zbieraczy.
Będę więc szukać ;) jak coś znajdę zgłoszę się po identyfikacje bo na "żuczkach" kompletnie się nie znam.
Pawel Jaloszynski pisze:Zajmuje sie grupami chrzaszczy, wsrod ktorych jest bardzo duzo myrmekofili, stad koniecznosc jakiejs tam orientacji w mrowkach, czyli tez gromadzenia zbioru porownawczego. Hodowle to akurat same do mnie przychodza, w tej chwili mam przez cale mieszkanie mrowczy szlak ;-)
Też hoduję mrówki w domu ale w sposób kontrolowany ;)

Jakby ktoś z Warszawy zbierał mrówki i miał już jakąś kolekcje to z chęcią sfotografuję :)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

MAck pisze: Też hoduję mrówki w domu ale w sposób kontrolowany ;)
U mnie tez jest pelna kontrola - jak chce, zeby sie z metr czy dwa przesunely to przenosze worek ze smieciami w inne miejsce i za godzine sznurek mrowek uprzejmie sie przemieszcza ;-) Lepsze mrowki niz skolopendra wylazaca spod lodowki.

Co do fotografowania myrmekofili, to jest to o tyle klopotliwe, ze najwiecej ciekawych zwierzakow zamieszkuje kopce rodzaju Formica, ale tych bez szpadla i kombinezonu przeciwchemicznego obfocic w naturze sie nie da. Mozna co najwyzej zabrac kawalek kopca do domu i bawic sie w warunkach studyjnych. Latwiej jest fotografowac myrmekofile zwiazane z koloniami pod kamieniami czy pod kora, bo czesto takie zwierzaki usadawiaja sie wlasnie na dolnej powierzchni takich obiektow. Tylko przewaznie sa to szybkie owady lubiace ciemnosc i trzeba duzej cierpliwosci i wielu prob, zeby jedno dobre zdjecie ustrzelic. Pokazywalem gdzies dawno na forum zdjecia mrowiszczaka mrówkomirka z kolonii Lasius sp.; kupe czasu mnie kosztowalo trafienie z ostroscia w tego szalonego stwora.

Pawel
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: MAck »

Pawel Jaloszynski pisze:Pokazywalem gdzies dawno na forum zdjecia mrowiszczaka mrówkomirka z kolonii Lasius sp.; kupe czasu mnie kosztowalo trafienie z ostroscia w tego szalonego stwora.
Próbowałem szukać na forum tego zdjęcia ale chyba nie ma tu możliwości szukania po słowach kluczowych... Jeśli byłbyś w stanie zlokalizować to zdjęcie to bardzo chętnie zobaczę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pluskwiaki [FOTO-oznaczanie]”