Co to za robak??

ORTHOPTERA
andiqqqq
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 sierpnia 2007, 21:46

Co to za robak??

Post autor: andiqqqq »

Hej znalazłem dzisiaj 30 km od warszawy robaka. Miał ok 5 cm długości. Był raczej nietypowy. Miał długi odwłok jak szerszeń a na końcu parę czułek. Co ciekawe miał 4 nogi a dodatkowa para wychodziła z głowy. Głowa była przykryta chitynowym pancerzem w kształcie niemieckiego hełmu. Te przednie odnóża były zgrubiałe i przypominały maczugi. Miały od spodu po 4 zęby jak w pile. Chce również dodać, że miał nie wykształcone skarłowaciałe skrzydła. Mam nadzieję że zdjęcia pomogą w rozpoznaniu gatunku.

Pozdrawiam
Załączniki
rob3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (10.27 KiB)
rob2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (9.71 KiB)
rob1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (18.07 KiB)
rob.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (8.63 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Turkuć...buhahahahaha...

Post autor: Wujek Adam [†] »

BUHAHAHAHAHA!!!...
Jeden z najlepszych dowcipów na tym Forum!
Jeszcze w życiu nie spotkałem takiego opisu turkucia podjadka Gryllotalpa gryllotalpa - bo to właśnie postać młodociana tego gatunku jest uwieczniona na fotkach.
Na końcu odwłoka para czułek...
Cztery nogi i dodatkowa para wychodząca z głowy...
Niemiecki chełm, maczugi i zęby jak w pile...

Ciekaw jestem, kogo było stać na taki żart udramatyzowany dodatkowo wiekiem piszącego post! Jak pamiętam, to już w podstawówce uczono nas, że robaki to są w dupie. Czy ktoś może wziąć na serio, że 24-ro letni człowiek może napisać poważnie takie rzeczy?
Jeśli tak, to... to... BUHAHAHAHAHA! - raz jeszcze!
Dawno się tak nie ubawiłem :lol: !
Serdecznie pozdrawiam!
Wujek Adam
andiqqqq
Posty: 2
Rejestracja: środa, 15 sierpnia 2007, 21:46

Lecisz w kule wujaszku??

Post autor: andiqqqq »

Wiesz co frajerze... nie jestem specem od robali i nie grzebie sie w gównie jak ty. Zajmuje sie innymi rzeczami na co dzień i to, że zainteresowałem sie tym robakiem to chyba dobrze. Nie jestem głupi i ciekawi mnie świat. Znalazłem to forum bo nie wiedziałem co to jest. Jak pisze, że wyglądały jak maczugi i z zębami od piły to tak wyglądały. Możesz to nazwać po łacinie i być figofago, ale nikt tego oprócz 100 osób w Polsce cię nie zrozumie. Pewnie siedzisz i sie onanizujesz nad tymi robakami, a sadze tak bo odpisałeś na posta po 5 minutach. Skoro forum to twoje życie to gratki. Nie musisz kpić z każdego z każdego nowicjusza na tym forum. Życzę wam żeby to forum padło jak najszybciej skoro popieracie taka politykę. Zjechać każdego nowego!!! BRAWO!!!
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Turkuć w natarciu!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Uff...
Mądrość Twych słów przemówiła do mnie!
Zaiste, gnębienie "nowych" nie jest rzeczą godna pochwały! Jednak racz nie oceniać całego Forum po pisaninie jednej czarnej owieczki :cry:
Może faktycznie czas wyciągnąć rękę z gaci i przestać się zajmować jedynie swym robalem?
Od dziś postaram się właściwie, stosownie i z powagą reagować nawet na największe kretynizmy, pierdoły i niedorzeczności, byleby tylko nie urazić Ciekawych Świata.
Człowieku! Masz 24 lata i po sposobie pisania widać, żeś nie całkiem zbaraniały! A jednak brak Ci podstawowych wiadomości, które powinieneś mieć we łbie od podstawówki. Temu się dziwię. Bo "robaki" to glisty, owsiki itp. A Ty trafiłeś na OWADA - i to dość znanego i pospolitego. To naprawdę takie dziwo i czarna magia dostępna jedynie dla garstki wtajemniczonych?
Twój opis był przezabawny i wręcz poetycki, lecz świadczył o dobrej zgrywie, lub o braku elementarnych wiedzy przyrodniczej wpajanej wszystkim na poziomie VI klasy szkoły podstawowej. Masz mi za złe, że obstawiłem tą pierwszą opcję?
PZDR!
Uważaj na turkucia. Może ugryźć gorzej niż ja. Poważnie.
Wujek Adam
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

no to daliście sobie po razie...
nie bierzcie panowie wszystkiego tak poważnie bo za chwilę się okaże że wszyscy tu jesteśmy starymi prykami.

mi tam się ten opis podobał. naprawdę :)
ciekawe czy na podstawie samego opisu (bez zdjęć) udałoby się tego turkucia oznaczyć :D

dla rozluźnienia zagadka.
czyja to czupryna?
Załączniki
DSC_0100.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.27 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Stwora z fotki nie znam, ale...

Post autor: Wujek Adam [†] »

Bardzo fajny pomysł!
Mam nadzieję, ze autor postu się nie obrazi, gdy wykorzystam fragment jego turkuciowego opisu i wkleję na inne Forum przyrodnicze z pytaniem, czy w/g tych słów da się stworzonko zindentyfikować :roll:
O wynikach Gryllotalpowego Experymentu nie omieszkam tu wszystkich powiadomić :D
A jeśli chodzi o rozluźnienie - no cóż, raczej - jako "chrząszczarz" - się spiąłem, bo za Chiny Ludowe i pół Korei Południowej nie powiem, co to za futrzak jest na fotce... :cry:
Pozdrawiam!
Wujek Adam
ps. Panie Robercie! Czy nie mógłby Pan czasem zajrzeć w ten i ów wątek i nieco ściągnąć Bardzo Mądre i Śmiertelnie Poważne Entomologiczne Głowy z obłoków i niedosiężnych wyżyn ich Wiedzy na ubity, a czasem i grząski grunt forumowego padołu łez, śmiechu i dobrej przyrodniczej zabawy?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Stwora

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tak, tak, ciezkie jest zycie frajerow grzebiacych w gownie, szczegolnie tym pozostalym po marnej edukacji...

Jak ktos kiedys napisze FAQ dla tego forum to powinien tam byc punkt "widziales robaka, ktory mial cztery nogi a z glowy wyrastaly mu maczugi? albo to byl turkuc, albo twoj diler zrobil cie w konia" ;-)
Robert Zoralski pisze: za chwilę się okaże że wszyscy tu jesteśmy starymi prykami.
Ale wlasnie stare pryki sa tutaj na wiekszym luzie niz niejeden dwudziestoczterolatek ;-)

Pawel
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Mnie się bardzo podoba sposób w jaki opisał onego "robaka". Świat byłby mało ciekawy jeśli wszyscy znaliby się na owadach :wink:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Spokojnie Koledzy ;)
widzę ze nasz początkujący miłośnik przyrody ma pewne braki ale przecież jak sam słusznie zauważył na owadach sie nie zna (bo robaki to sie ma jak sie mało pije i pali ;)
Jednak trochę tolerancji myślę że lepiej dogadamy się z Zulusem niż np z użytkownikami forum komputerowego czy innymi jeszcze bardziej specyficznymi.

przykład postu z jednego z forów na temat... no właśnie kto zgadnie jaki :)

Fhr 0 5 9 14 20 30 42 60 86 142 280
Przy standardowym sprzęcie będziemy osiągali próg 42 fhr ( 3 x sk 12 fhr + 7 fhr jewel w wizzim =43)
Ewentualnie jak kogoś stać to może trzymać w skrytce jeszcze dodatkowe sk/sc fhr aby założyć je vs trap assa.

I co ...wszytsko jasne

To ja ide na piwo z kolega Zulusem :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Coś na temat diablo, czarodziejka (soso) fhr-faster hit recovery szybkosc wstawania po udrzeniu. zkrócone statysatyki postaci i strategia na podwyższenie
Do zobaczenia na BN

Opis turkucia bardzo poetycki, ale jak ktoś wie jak wyglada, to domyslec się mozna bez djeć, anwet bez testowania tego na innych ludziach nie związanych z entomologią (Adamie...)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Ech...a już myślałem że kogoś zagnę ale widzę przynajmniej ze nie tylko owady nam w głowie. Do zobaczenia na BN
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Skoro gąsienica nie odgadnięta to przesyłam zdjęcie numer dwa.
Tej samej gąsienicy ma się rozmieć.

A opis słowny to dałbym taki:
"Mała biała kudłata liszka z czerwonym pindolkiem na końcu". :D

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
DSC_0104_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.5 KiB)
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Calliteara pudibunda :mrgreen:
I dajta już spokój człowiekowi od turkucia. Całkiem fajnie go opisał - nie brał dziada do rąk (i dobrze, bo żre jak ławica) tylko pooglądawszy postarał się o solidny opis. I wyszło mu fajnie. Mnie (jako nauczycielowi) sie podoba - mnóstwo spostrzeżeń, porównań, szczegółów. A że nie zna fachmańskiej budowy - nie każdy musi znać. Ważne jest że go szlachetna Poznawczość przysłała pośród nas.....a tu niestety dostał po garach :cry: ....będzie to pamiętał - żal
A co do słowa "robak" - sam go stosuję pośród ludzi nieobeznanych z arkanami entomologii. Z resztą jest coś sympatycznego w takim określeniu i mnie się podoba, a komu nie, to mu mogę dwa nagie miecze wysłać. A Platyhelmintesy, Nemertery i Nematody na pewno się nie obrażą o kradzież nazwy
:wink:
Mazep
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

gąsienica zgadnięta :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

A co to za robal?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Od dupy strony to nie sztuka! Ten "zadkowy irokez" jest supercharakterystyczny!

To teraz może coś trudniejszego? Czy po samym opisie potraficie oznaczyć to stworzenie?:

Baaardzo okazały inscect, wywodzący się z Białowieży, od jakiegoś czasu przenikający cyklicznie do Warszawy. Stworzenie owadolubne, pojawiające się dość regularnie na tym Forum. Przedstawiane symboliką graficzną obrazowaną kolażem napoju alkoholowego i chrząszcza chronionego. W zasadzie nowość dla fauny Polski ujawniona kilka lat temu. Charakteryzuje się pewną uszczypliwością i właściwą dla gatunków wędrujących adaptacyjnością, kombinatoryka i mimikrą. Wywiera niezbyt silną presję na środowisko, choć postrzega się na pewno przynajmniej jako subdominant. Badania nad nim ciągle trwają i być może już wkrótce dostarczą nam bardzo ciekawych i zaskakujących informacji.

Za prawidłową odpowiedzi przewiduję nagrodę: dzieło Pana Pawła Górskiego o kózkowatych Warszawy z odręcznym autografem autora, lub parkę Chlorphorus glabromaculatus...
Pozdrawiam i życzę powodzenia w determinowaniu "stwora" :wink:
Wujek Adam
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

To proste, to:
[hide]M. Dworakowski[/hide]
a odpowiedź ukryłem, żeby innym nie sugerować. Nagroda mnie nie interesuje, zajmuję się motylami :wink:
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Czyżby przyjaciel żubra Macroleptura thoracica Mateusz Dworakowski??
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Grzegorz Michoński pisze:Czyżby przyjaciel żubra Macroleptura thoracica Mateusz Dworakowski??
No to chyba Chlorophorus-a glabromaculatus-a masz w kieszeni :wink:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Wróciłem właśnie z urlopu i i od razu natknąłem się na gorącą dyskusję. W przeciwieństwie do niektórych osób zabierajacych tu głos zajmuję się zawodowo owadami i przyznam, że opis turkucia wcale mnie nie poraził :wink: . Poraziła mnie natomiast odpowiedź Wujka Adama)!!! :evil: Otóż chciałbym poinformować Szanowne Grono, że nie wszyscy piszący na Forum są entomologami! Jest wiele osób, które owadami się nie zajmują i mają prawo nie znać morfologii. W szkołach zdarzają się różni nauczyciele, także tacy, co sami na temat owadów niewiele wiedzą i często mówią o nich - robaki. Być może nasz kolega miał takich nauczycieli. Coraz częściej odpowiedzi niektórych osób na Forum zahaczają o zwyczajne chamstwo! Nie tędy droga. Forum powinno nowicjuszom pomagać, zachęcać do lepszego poznania świata owadów, w sposób kulturalny poprawiać błędy. Daleki jestem od tego, aby na Forum zapanowała śmiertelna powaga, ale nie należy przeginać w drugą stronę. Odnoszę też wrażenie, że niektóre osoby udzielające się na Forum uznały, że mają monopol na wiedzę o owadach. Informuję, że nie mają!!! Nikt z nas takiego monopolu nie ma. Szanownii Koledzy - WIĘCEJ POKORY!
pozdrawiam
Konto nieaktywne

Re: Lecisz w kule wujaszku??

Post autor: Konto nieaktywne »

andiqqqq pisze:Wiesz co frajerze... nie jestem specem od robali i nie grzebie sie w gównie jak ty. Zajmuje sie innymi rzeczami na co dzień i to, że zainteresowałem sie tym robakiem to chyba dobrze. Nie jestem głupi i ciekawi mnie świat. Znalazłem to forum bo nie wiedziałem co to jest. Jak pisze, że wyglądały jak maczugi i z zębami od piły to tak wyglądały. Możesz to nazwać po łacinie i być figofago, ale nikt tego oprócz 100 osób w Polsce cię nie zrozumie. Pewnie siedzisz i sie onanizujesz nad tymi robakami, a sadze tak bo odpisałeś na posta po 5 minutach. Skoro forum to twoje życie to gratki. Nie musisz kpić z każdego z każdego nowicjusza na tym forum. Życzę wam żeby to forum padło jak najszybciej skoro popieracie taka politykę. Zjechać każdego nowego!!! BRAWO!!!
DOBRE!!! Dawno tak się nie uśmiałem!!!

A tak poważnie zgadzam się - nie wszyscy muszą się znać i jeżeli już ktoś nowy zechciał tu zawitać nie należy go mieszać z błotem.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Ufff - no nareszcie. Masz to jeszcze w Rzplitej prawych i cnych ludzi.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Nieco mnie zdziwiły opinie Szanownych Kolegów - można Wujka Adama nie lubić, można krytycznie wypowiadać się o Jego odpowiedzi, ale w swoim wpisie zachował przynajmniej minimum kultury. Natomiast jakoś nikt nawet nie zająknął się na temat popisu chamstwa i ordynarności, jaką zaprezentował osobnik podpisujący się "andiqqqq" - czyżby, skoro dotyczyło to WA, to było w porządku? W takim razie uświadamiam Szanownym Kolegom, że te "głupki, marnujące czas na grzebanie się w gównach" to było o wszystkich entomologach, także o Was. Tu nieśmiała sugestia do Admina - jeżeli tego typu odzywek nie będziemy tępić w zarodku, to nasze forum szybko zejdzie, wzorem wielu innych, do poziomu rynsztoka, a tego bysmy chyba nie chcieli.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Zgadzam się, że odpowiedź na post Wujka Adama nie była kulturalna, ale może byłaby inna, gdyby Wujek Adam inaczej odpowiedział. Tego już raczej się nie dowiemy. A na marginesie Wujka Adama bardzo szanuję za jego wielką pasję entomologiczną
pozdrawiam
brakkonta

Post autor: brakkonta »

przychylam się do CAłOśCI wypowiedzi mych szanownych dwóch przedmówców.
"andiqqqq" poniosło z lekka, ale że młody wataszka, to i mu z czupryny zadymiło, a tacy to i za szabelkę łapią nie myśląc. Ale....no jest i ale, bo i taki mam charrrrakterek. Młody nie młody - nie zasłużył sobie na taki zryp na dzień dobry. to jak kto, ale Wujek właśnie powinien go wziąć za rękę i z lekka poprowadzić poprzez tajniki Mateńki Entomologiji. Fachman co się zowie, ale jak ja bym np. wyglądał w szkole na lekcjach biologii i przyrody, gdybym właśnie tak reagował na uczniowskie szaleństwa dziwosłowne przy opisach typu "proszę pana, a u mnie na podwórku to dzisiaj widziałem".....i tu zaczyna się przeważnie szał ciał i uprzęży w opisach.
Admin - fakt - w zarodku łeb urwać Hydrze i spokój, po przez takie duperelasy potnie nam się towarzystwo i i każdy z piaskownicy zabierając zabawki pójdzie w inną stronę
Pax vobiscum, pax między Chrześcijany, pax Panowie szlachta - usiądźmy do flaszy jakiej i zalejmy gniewy ambrosią z chmielu :mrgreen:
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Żeby nie było wątpliwości ja również szanuję Wujka (i wielu wujków poza moim własnym, który pozbawił mnie majątku, ale to inna historia...) ale wypowiedź acośtam uważam za niezwykle trafną karykaturę postawy wielu entomologów i dlatego mimo jej chamskiego tonu nadal uważam ją za zabawną.
pozdrawiam
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dzisiaj dopiero przeczytalem dyskusje.
Pierwszy post nie jest w niczym dziwny - było juz wiele takich opisów, że wiadomo że pisze to laik. Ale w tym nie ma nic nadzwyczajnego - 30 kilka milionów ludzi w Polsce tak ma i na Forum zagladają, piszą i jest wszystko dobrze.
Potem jest drugi post. Wystrzelony z grubej lufy. Bez pardonu. Po pierwszych kilku słowach wiadomo, że jest bardzo NIE TAK! Tu jeszcze nie ma dialogu - to jest ostra, mocna i niestety, wg. mojego odczucia też chamska, riposta. I takiego "pomagania" entomologom czy wogóle "człowiek-człowiekowi" to nikt nie pochwali. I nie ma sie co później kalać i bić w pierś Adamie. Bo to jest niepoważne. Albo się jest kimś i się nim jest albo nie jest. I zrobiła się jatka.
Osobiście gdyby ktoś tak mnie odpisał gdy miałem 24 lata (byłem wtedy na 4 roku studiów dziennych i juz miałem dwójkę dzieci, więc nie byłem jakimś tam gówniarzem) to nie przebierałbym w słowach tak samo jak andiqqq. I brawo - z wrogami i chamstwem trzeba ostro walczyć. Twoja wypowiedź andiqqq jest jak najbardziej OK i nie zgadzdam się z Markiem W., że była chamska - to jest naturalny odruch obronny każdego pokrzywdzonego i zaatakowanego człowieka.

NO i teraz dalej - żadna wiedza nie upoważnia nikogo do dominowania nad laikiem w taki sposób. Wujek Adam jest jak wiadomo PREZESEM Sekcji Entomo (wiadomo...) więc też to powinno zobowiązywać do dawania dobrego przykładu.

Reasumując- wszyscy LAICY i AMATORZY są mile widziani na tym forum które dzięki wielkiej życzliwości wielu entomologów-amatorów, pasjonatów i specjalistów największego formatu jest pomocne każdemu kto pyta i interesuje się owadami. I mam nadzieję że TAK ZOSTANIE. Entomologia jest piekna i trzeba ją w dobry sposób propagować.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

.ad. pisze: Twoja wypowiedź andiqqq jest jak najbardziej OK i nie zgadzdam się z Markiem W., że była chamska
Nie potrafie sobie wyobrazic, zeby moj poziom percepcji chamstwa mial sie kiedykolwiek znalezc w okolicach, w ktorych bede sklonny zgodzic sie z powyzszym zdaniem.

Pawel
brakkonta

Post autor: brakkonta »

a Ty psia krew "andiqqqq" wylazuj z nory i powiedz co ludzkim głosem, bo się w końcu chopaki pobiją o Ciebie i to niepotrzebnie, bo i chopaki fajne, a i nie ma się w końcu o co lać
:evil:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Paweł - Ty byś tak jak adiqq nie odpisał. A ja być może tak. Każdy z nas jest inny.
Z drugiej strony Twój zamysl jest taki, że chamstwa nie należy popierać w zadnej postaci (tu jako riposty) i nic tego nie tłumaczy. I tu się zgadzam.

Co do opisu owada, to mnie też się podobał. Helm, rogi to całkiem sugestywne okreslenia. Wielokrotnie spotykałem się z takimi opisami w mowie potocznej i w sieci i takie opisy bywają fajne. A ze nie mają nic w sobie z podstaw budowy owada, to trudno. Tak już jest. Pozdrawiam owadolubów "z luzikiem" :-)
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: A co to za robal?

Post autor: Robert Rosa »

Ostatnio nie bywam na forum, a i coraz rzadziej pisuję, gdyż i tak wygrałem swego czasu żółtą koszulkę lidera "cynizmu, kiepskich żartów i chamstwa" :mrgreen: . Ale właśnie widząc pierwsze potsy z tematu, zdejmuję ja ze swego zgarbionego karczycha i oddaję honorowo, choć nie bezpłatnie WUJKOWI ADAMOWI :!: . I w związku z tym próba mojej odpowiedzi na zagadkę w/w osobnika:
Wujek Adam pisze:Baaardzo okazały inscect, wywodzący się z Białowieży, od jakiegoś czasu przenikający cyklicznie do Warszawy. Stworzenie owadolubne, pojawiające się dość regularnie na tym Forum. Przedstawiane symboliką graficzną obrazowaną kolażem napoju alkoholowego i chrząszcza chronionego. W zasadzie nowość dla fauny Polski ujawniona kilka lat temu. Charakteryzuje się pewną uszczypliwością i właściwą dla gatunków wędrujących adaptacyjnością, kombinatoryka i mimikrą. Wywiera niezbyt silną presję na środowisko, choć postrzega się na pewno przynajmniej jako subdominant. Badania nad nim ciągle trwają i być może już wkrótce dostarczą nam bardzo ciekawych i zaskakujących informacji.
Odp.: WUJEK ADAM..... zgadłem :?: :?: ....... :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Niiiiiiii, po mojemu to Matias Dvorakovsky (i nie tylko thoraciki piją pywo)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Nasza Grupa Kulturowa

Post autor: Wujek Adam [†] »

Witam wszystkich!
Co by nie powiedzieć - na nudę i brak głosów w tym wątku nie narzekamy chyba :wink:
Mimo, że to założyciel tematu jest wzywany do zabrania głosu ja też sie wypowiem, bo i mnie się to wszystko poniekąd tyczy.
1. Zaliczam się do kulturowej grupy reprezentowanej przez Panów: Pawła Jałoszyńskiego, Marka Wełnickiego i Andrzeja56, których po prostu rażą wulgarne i prymitywne odszczeknięcia. Jeżeli ktoś nie widzi różnicy między ciętą krytyką a chamskim bluzganiem to cóż - przynajmniej wiemy, jak do niego się na przyszłość zwracać. Ja jednak obiecuję nie zniżać się do używania pewnych zwrotów i wyrazów. I czy będzie to zbyt wiele, gdy poproszę o takie wzajemne się tu traktowanie? Ostro i dosadnie, a nawet denerwująco, prowokująco i kontrowersyjnie - nie mam nic przeciw, ale z klasą, Panowie, z klasą...
2. Swój pomysł przekułem w czyn. Sprawdziłem, czy na podstawie tego już sławetnego opisu da się oznaczyć turkucia. Experyment jest tutaj: http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?p=39320#39320
Okazuje się, że można.
3. Wszyscy jesteśmy inni (jak to już ktoś tu zauważył). Mamy inne poczucie humoru, wrażliwość, temperament, wiedzę, sposób patrzenia na przyrodę, życie i drugiego człowieka. Dlatego nieuniknione są tarcia, nieporozumienia, animozje i przeróżne"zadymy". Na pewno nie należę do ludzi milutkich, spokojniutkich, grzecznych i chorobliwie bojących się, by przypadkiem czasem kogoś nie urazić. Jednak bardzo się staram i myślę, że momentami nawet udaje mi się tu komuś pomóc czy doradzić. Ale tą razą po prostu nie wyrobiłem... Czemu? Ten post rozbawił mnie, rozłożył na łopatki i zażenował. Na każdego z nas coś oddziałuje silnie. Na mnie właśnie turkuciowy opis podziałał trochę jak płachta na byka.
4. Dyskusja zaczynała się robić z leksza mniej śmieszna, co pierwszy zauważył Pan Robert Zoralski, próbując ją przekierować na fajną gąsienicę. Ale nie załapało. Widocznie jednak turkuciowy syndrom wart był (i jest) dogłębniejszej analizy. Znów potężny off-top, ale jakże interesujący i wzbudzający żywiołowe reakcje!
5. Mój żartobliwy opis "kolejnego trudnego gatunku" został przez niektórych potraktowany bardzo poważnie. W każdym razie zwycięzcę: Pana Grzegorza Michońskiego (po dobrowolnym ustąpieniu z placu boju Pana Adama Larysza) poproszę o deklarację którą z nagród woli. Panu Robertowi Rosie powiedziałbym tu chętnie na jaką koszulkę czy inną część garderoby zasłużył swymi postami, ale nie chcę tak szybko rozpętywać kolejnej burzy :wink:
6. Bardzo dziękuję wszystkim za ciepłe i miłe słowa pod mym adresem. Pozostałym też dziękuję - nie omieszkam w stosownym czasie i przy dobrej okazji odpowiednio się odwdzięczyć. Możecie na mnie liczyć :D

Ciekaw jestem dalszego rozwoju wypadków w tym wątku. Lecz mam wrażenie, że bez głównego pokrzywdzonego nasza dyskusja jest niepełna. Szkoda. Wygląda na to, że obszedłem się z nim nad wyraz surowo, lecz myślałem czytając jego impulsywną odpowiedź, że zniesie to dzielnie i łatwo się nie zrazi. Czyżby okazał się (kolejnym) w gruncie rzeczy delikatnym, czułym początkującym Miłośnikiem Przyrody, z którego wulgarny prymityw wyłazi tylko wtedy, gdy ktoś ośmieli sie go skrytykować?
Serdecznie pozdrawiam!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

jak to przeczytalem to galy mi wyszly w morde jeza
ale czasami musza byc male spięcia
takie zycie :lol:

[ Dodano: 21-08-07, 23:13 ]
[quote="andiqqqq"]Wiesz co frajerze...

ale te slowa to lekka przeginka i chamstwo
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

:lol: no to dalszy ciąg wypadków:
ad.1 - "Zaliczam się do kulturowej grupy...." - znając dokonania "forumowe" Pawła, Marka i Andrzeja ... to nie sądzę, aby chcieli się do takiej "grupy coolthoorowej" zaliczać... jakoś wydaje mi się, że nie stać ich na to... i nie chciałbym się mylić :o ... i o jakiej klasie mówimy ... chyba IIB z "władających muchami" ;
ad.2 - ... kujmy, kujmy Panowie i Panie...
ad.3 - ... drażliwość jest oznaką niestabilności emocjonalnej, stanów zagrożenia ...ot psychologia ... ja np. się tym postem jeno ubawiłem i już :lol:
ad.4 - ... nie "turkuciowy syndrom" był wart tak żywiołowej reakcjii, tylko bezpośrednia odpowiedź na ten post ... btw: a co to wogle znaczy "turkuciowy syndrom"?? - że niby mamy tu wszyscy schizę na tle jakiegoś turkucia?! :shock: ... "inteligentna gąsienica" załapała... tylko "coś" ją przyćmiło :mrgreen:
ad.5 - co do koloru i rodzaju garderoby, to rzeczywiście ... wolę damskie czerwone stringi (sorki dziewczyny za moje preferencje :oops: )... tylko jak one się mają do moich przytoczonych "zasług" ... hmmm
ad.6 - ja tysz dziękuję... naprawdę dodały otuchy w tak ciężkich chwilach...ufff... reszta kwestii jak u rasowego polityka :roll: ... ale to już nie moja broszka;
ad. epilog - "główny pokrzywdzony" - kim by nie był, ale inteligentny i "kulturny" gość ... odpuścił sobie na wstępie... czasem w narodzie zdarzają się jednostki , którym obce jest znaczenie zwrotów typu np. "iść na wydrę" itp., itd. ... i w drugą stronę ... i jakoś prymityw z niego nie wyszedł... dziwne nieprawdaż?!... no może dla niewielu... ludzie zaiste są różni, ale to aksjomat.
Sorki Panowie i Panie, ale spadam na dłużej ... żołądek podleczyć i wątrobę ... bo jak to u "etatowego chama" żółcią podeszła ... pewnie z nadmiaru podpuszczki i kazeiny w spożywanym pokarmie co się znajdowała ukryta podstępnie... bye, bye :lol:
P.S. Jakąż to radość sprawiają mojej wypaczonej psychice i błądzącej duszy dywagacje takowe, jak wyżej przytoczone, a i ulgę na sumieniu poczułem wzbierającą, choć przylgi na kłykciach od wystukiwania spłaszczyły się nieco i obolałymi stały....howq
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Robert Rosa pisze:znając dokonania "forumowe" Pawła, Marka i Andrzeja ... to nie sądzę, aby chcieli się do takiej "grupy coolthoorowej" zaliczać...
Stare przysłowie pszczół mówi "nie sądź, abyś nie był sądzony" :) . Ponieważ zasugerowałeś mi pewną postawę, czuję się w obowiązku nieco naprostować. Z Adamem znamy się dobre kilka lat, różnimy się bardzo w wielu sprawach i mamy diametralnie odmienne zdanie na wiele tematów. Owocuje to często ostrymi dyskusjami i polemikami (zwłaszcza podczas dłuższych dojazdów na owady :D ), ale nie zdarzyło mi się nazwać Adama jakimkolwiek obraźliwym epitetem, czy obrzucić inwektywami podobnymi do tych zawartych we wpisie andyqqq, ani też z Jego strony takie nie padły. Chyba taką "grupę kulturową" miał na myśli.
"główny pokrzywdzony" - kim by nie był, ale inteligentny i "kulturny" gość ... i jakoś prymityw z niego nie wyszedł...
Jakoś nie mogę się z tym zgodzić - może należymy do innych "grup kulturowych".
Cała ta dyskusja chyba powinna się już zakończyć. Dobrze by było, gdyby w jej wyniku przynajmniej niektórzy zastanowili się, jaki tekst wklepują z klawiatury.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Marek Wełnicki napisał to co powinno dawno być napisane. Czas zakończyć tę dyskusję. Slowo pisane ma tę przewage nad bezpośrednią dyskusją w "cztery oczy", że można się dłużej zastanowić nad doborem słów...Panowie na przyszłość więcej szacunku do siebie.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Piewcy czasów zarazy

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cześć!
Dyskusja się zakończy, kiedy wszyscy już napiszą, co mają do napisania, albo... odpuszczą sobie, lub znudzą. Tak więc nie ma co nawoływać do jej przerwania, dopóki wciąż są chętni do wypowiedzi. Jak ich zabraknie - ten temat (jak i wszystkie inne) sam przesunie się w dół tabeli...
A co do grupy kulturowej : dokładnie to miałem na myśli, o czym napisał Marek Wełnicki. Możemy w tym i owym się nie zgadzać, spierać i ostro dyskutować, ale zawsze w pewnej konwencji i na pewnym poziomie. Uważam, że takie spory nam służą pomagając zrozumieć punkt widzenia drugiej strony i poszerzając nasze widzenie świata. Jednak wulgarne ataki personalne, czy chamskie i małostkowe przysrywki nie są budującym elementem. Wydawało się (nie tylko mi zresztą), że to dość oczywiste, zrozumiałe i na pewnym poziomie kultury osobistej naturalne i bezdyskusyjne. A jednak wygląda na to, że pauperyzacja moralna równająca wszystkich z piwkowymi cwaniaczkowatymi żulikami pożera coraz to nowe przestrzenie... Zastanawiające. Niepokojące. Zasmucające. Zniechęcające. Nieuniknione?
Kończąc tym przygnębiającym akcentem życzę jednak wszystkim miłego dnia!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Szanowni Koledzy. Niepotrzebnie jątrzycie temat. Gość, który zaczął wątek już się tu nie pojawia i pewnie nigdy nie pojawi. Może pewnym rozwiązaniem byłoby (aby uniknąć tego typu sytuacji) utworzenie nowego podforum typu "jestem laikiem, robaki mam gdzieś ale co to mi przyleciało na balkon?" I tam takie opisy nikogo by pewnie (chyba :mrgreen: ) nie bulwersowały. Ale to praca dla admina i moderatorów, którzy musieliby mieć stałe baczenie na to co się tu wypisuje.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

To jest dobra myśl!

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dwa słowa do postu Pana Grzegorza Michońskiego:
Doskonały pomysł!
PZDR!
Wujek Adam
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Adasiu, nie ma jak dobry "robak" :D
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Może pewnym rozwiązaniem byłoby (aby uniknąć tego typu sytuacji) utworzenie nowego podforum typu "jestem laikiem, robaki mam gdzieś ale co to mi przyleciało na balkon?" I tam takie opisy nikogo by pewnie (chyba ) nie bulwersowały
W takim razie - takie pod-Forum teraz utworzyłem, dobry pomysł chyba ....
https://entomo.pl/forum/viewforum.php?f=61
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Uważam, że bardzo dobry. Wpisy tutaj będzie można traktować z "przymrużeniem oka". Oby tylko owi laicy chcieli się tu wpisywać. Nie każdy chce się do tego przyznać, że czegoś nie wie.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Koncepcja jest słuszna!

Post autor: Wujek Adam [†] »

No i super!
Kto poczuje się na siłach i będzie miał ochotę będzie tu mógł pomagać osobom mającym różne robaczywe kłopoty :wink:
Jednak Pan Admin będzie miał przypuszczalnie sporo roboty, z przenoszeniem ewentualnych pojawiających się "laickich" wątków w to - czyli we właściwe - miejsce. Nie chcę przysparzać roboty, ale może jakoś przydałoby się lepiej zareklamować czy uwidocznić to subforum, by ci, którzy pierwszy raz zaglądają na te strony od razu kojarzyli, że istnieje takie miejsce?
PZDR!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

A może umieścić u samej góry strony? Może trzeba by stworzyć taka krótką informację, rozsyłaną zaraz po rejestracji, o zasadach panujących na Forum. A posty ewidentnie nie na temat danego działu Forum zwyczajnie kasować. Może to zdyscyplinuje piszących.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

wlasnie moze teraz cos o "robaku"
M.Dworakowski

POZDROWIENIA Z WAKACJI

Post autor: M.Dworakowski »

Wielce jestem zasmucony, że będąc obecnie na wakacjach nie mogę brać udziału w dyskusji, i ustosunkować się do "zagadki" zaistniałej dzięki robaczywemu umysłowi wujka adama. Z wielkim zdumieniem i zaskoczeniem przyjąłem ten nibyżart i obiecuję odpowiedzieć za kilka dni. :evil:

POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW (Wykluczywszy z tego grona wujka adama) :twisted:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Na wakacjach ale dostep do sieci chyba masz skoro odpisujesz :P
Napisz zagadke bedzie ciekawie :P :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Mam, a raczej miałem chwilowo :(

Zagadka, odpowiedź, i relacje z wyprawy za tydzień Przemku :D

POZDRAWIAM !
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Z jakiej wyprawy?????
Gdzies Ty Mateo bywal????
Coz zes polawial????
pozdr
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

J.M. pisze:Niiiiiiii, po mojemu to Matias Dvorakovsky (i nie tylko thoraciki piją pywo)
Hmm Matias Dvorakovsky, Mazepus 2007 fajnie brzmi
Gratuluję nastepcy Ulricha Be nowej synonimiki :) Tak się nigdy nie pisałem, uważam, ze też się za to nagroda należy :)

Adamie, na początku się obraziłem i byłemz askoczony Twoja zagadką, ale po kilkukrotnym jej przeczytaniu, uważam ze napisałeś samą prawdę, Gabartrty moje wszyscy znać mogą ze zdjeć zamieszczanych w różnych wątkach,
Nowo odkryrty raczej nie jestem, bo mnie nikt nie dokrywał- kilka osób zna mnie od lat
Cieszę się, że nie wywieram wpływu na środowisko,
Nie postrzegam sie także jako subdominant, np. Twojego pokroju- nie jeżdzę po calej Polsce,nie mam pairów na wszystko, nie inwentaryzuję calych Regionalnych Dyrekcji, nie łapię i nie hoduje "kosmosów",
Nie urządzam wypraw do Łomnej,
No i przede wszystkim
a wszystko to możemy wyczytać z artykulików ssekcji E "Bociana"
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Reasumując : A teraz kochane dzieci pocałujcie Misia w d%pę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

nijakiego całowania futrzastego misia po zadzie !!!! Ja chcę nagrodę, ja chcę nagrodę !!!!!!
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

J.M. pisze:nijakiego całowania futrzastego misia po zadzie !!!! Ja chcę nagrodę, ja chcę nagrodę !!!!!!
Jak rozpoznac gatunek niedzzwiedzia???

Proste:
podchodzimy po cichu do misia i kopiemy go z calej sily w dupe i uciekamy na najblizsze drzewo
I rozpoznajemy
- mis wlazi na drzewo za nami...identyfikacja niedzwiedz brunatny
- mis trzesie drzewem az spadniemy w jego lapy identyfikacja niedzwiedz grizzly
- mis sie nie rusza identyfikacja mis pluszowy
- uciekamy a dookola nie ma zadnego drzewa identyfikacja niedzwiedz polarny

stare ale fajne to w kwestii misiow :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

a jak zapąłcze, to Kolargol, największa pierdoła wśród niedźwiedzi...
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

klucz

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Mam teraz mały dylemat. Czy powyższy klucz dodać do nowo utworzonej przeze mnie podstrony z kluczami do oznaczania ;) Podoba mi się okrutnie (włączając Koralgola).
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Dodaj :)
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

No to dodam, trzeba się czasem rozluźnić.
Przemek1

Nierozpoznana osa

Post autor: Przemek1 »

Witam
Chciałbym rozpoznać owada, którego w życiu widziałem trzy lub cztery razy. Jako młody chłopak interesowałem się trochę entomologią dlatego posiadam trochę starych albumów lecz w żadnym z nich nie mogłem znaleźć jego podobizny. Mam nawet zdjęcie tej osy lecz nie jest ono rewelacyjnej jakości. Jest to jakaś osa o długości 4-5cm, smuklejsza i dłuższa od szerszenia. Posiada (chyba?) pokładełko (rurkę wychodzącą z odwłoka). Ma czułki długości odnóży (żółte i długie), odnóża też są żółte, czułki grubsze od nóg. Budowa ciała jest najogólniej dużo delikatniejsza jak u szerszenia. Nieduża głowa, żółto czarny odwłok, długie wąskie skrzydła. Jest grubości zwykłej osy i niejest tak cienka jak osy żzyjące samotniczo. Jeśli napiszecie jak to mogę zeskanować zdjęcie i umieścić je na forum. Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie. Bo od czasu do czasu dopada mnie ono i bardzo jestem wtedy tego ciekaw. Pozdrawiam Przemek.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

po mojemu to trzpiennik - popatrz czy to nie takie cóś....
Załączniki
urocerus_gigas-1[1].jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.82 KiB)
Przemek1

Post autor: Przemek1 »

Dokładnie tak - trzpiennik olbrzymi. Pozdrawiam i wielkie dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne. [FOTO-oznaczanie]”