Odmiany barwne gąsienic

baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Odmiany barwne gąsienic

Post autor: baiwo »

Witam, dziś udało mi się zaobserwować dość ciekawą gąsienice narożnicy zbrojówki (Phalera bucephala). Wszystkie gąsieniczki pochodziły z jednego "miotu" a ta jedna miała bardzo ciekawą puszczkę głowową. Typowa głowa tej gąsieniczki jest zdajesie czarna z żółtym "Y" na środku, ta natomiast miała ją całą żółtą a igrek był tylko trosze jaśniejszy od tła. I tutaj moje pytanie: czy często zdażają się takie aberacje barw u gąsienic? Może ktoś ma zdjecia jakiś "odmieńców" i wrzuci na forum.

Fotografując gąsieniczki pomyślałem że może zająć się ich hodowlą. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z hodowlą tego gatunku? W sumie hodowla polegała by na wykarmieniu gąsienic do września a później tylko czekać na poczwarki. Tylko jak je przezimować i czy dałoby się np. zrobić im sztuczną zimową diapauzę (może w lodówce?). Bardzo będe wdzięczny za jakieś porady.

Mam jeszcze jedną fotkę, tym razem do oznaczenia. Jest to jakaś larwa, dla mnie przypomina gąsienice (tak mi wyglada jej puszka głowowa) tylko żeruje w nietypowym miejscu: jest to wałek sosnowy w którym żywi się łykiem. Przepraszam jeśli to nie motyl i że wystawiam fotke do oznaczenia nie w tym dziale ale nie chcę rozpoczynać nowego wątku. dzięki i pozdrawiam
Załączniki
4.jpg
4.jpg (149.07 KiB) Przejrzano 1361 razy
3.jpg
3.jpg (144.46 KiB) Przejrzano 1362 razy
2.jpg
2.jpg (147.09 KiB) Przejrzano 1361 razy
do oznaczenia.jpg
do oznaczenia.jpg (144.47 KiB) Przejrzano 1363 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na górnym zdjęciu (do oznaczenia) są larwy jakiegoś chrząszcza. Być może przeczyta Twój post jakiś chrząszczarz i je oznaczy. Jeśli nie, to będziesz musiał przenieść to zdjęcie do działu oznaczeń chrząszczy.
Co do "odmiany barwnej" to ewidentnie widać na zdjęciu, że gąsienica jest krótko po linieniu, stąd ta zmiana barwy. Ma wyraźnie większą puszkę głowową od pozostałych gąsienic, i widać jeszcze ślady po starym oskórku. Jutro będzie taka jak inne :D .
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Dzięki za odpowiedz, nawet o tym nie pomyślałem, jutro sprawdze bo może reszta będzie linieć. Zastanawiam się też na przeprowadzką tego towarzystwa do hodowlarki.

Co do tej pseudo gąsienicy to dałem niezłą plame, przecież to larwa szeliniaka sosnowaca Hylobius abietis ... :oops:
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

'do oznaczenia'

chyba czerw ryjkowca, duże były? moze opiszesz kształt tego żerowania, będzie prościej, czy smolik, czy kornis i jaki.
Ostatnio zmieniony środa, 8 sierpnia 2007, 22:20 przez M. Dworakowski, łącznie zmieniany 1 raz.
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Tak dość duże, to na 100% jest szeliniak, a ja błądziłem gdzieś po motylach...szkoda gadać.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

każdemu się zdarza.
BTW pisałem z tobą chyba w tym samym czasie, nie widziałem,z e piszesz, ze to szeliniak :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”