Mikroskop dla miłośników makrofotografii...

Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Mikroskop dla miłośników makrofotografii...

Post autor: Krzysztof S. »

Myslę, że warto zerknąć na taki sprzęt.

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6187
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ciekawy kompakt, troche drogi jak na kieszen przecietnego Kowalskiego, zamierzajacego wykonywac jedynie zdjecia spod mikroskopu. Osobiscie nie robie zdjec niczego poza przeswietlonymi preparatami ektopasozytow wykorzystujac jednynie stara ( niektorzy pamietaja pierwsze zdjecia zamieszczane na forum) kamerke instalowana w gniezdzie okularu i obrobke obrazu w programach graficznych.
Niemniej gdybym mial pare zlotych wiecej to kto wie....
pozdr
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Dość ciekawa, ale jak na tak skromne możliwości bardzo droga zabawka. W zamian za nieco wyższą cenę (około 5000 zł) wybrałbym kompaktowy mikroskop stereoskopowy Leica EZ 4D. Ma on wbudowaną kamerę cyfrową, oświetlenie diodowe do badań w świetle odbitym i przechodzącym, a o jakości optyki nawet nie wspomnę, bo po prostu nie wypada :).
Zainteresowanych odsyłam do strony http://jmgroup.pl/kawaska/download/Leic ... ine_en.pdf
Obecnie w Polsce dystrybutorem mikroskopów Leica jest firma KAWA.Ska (www.kawaska.pl)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Leica bardziej do mnie przemawia, chociaz jest to spory wydatek. W komfortowej sytuacji znajdują się pracownicy naukowi zatrudnieni w jednostak naukowych, badź naukowo-dydaktycznych, zakup takiego sprzętu (bądź też znacznie droższego) nie jest specjalnym problemem. Abstrahując od tematu jakości optyki, głównym problemem pozostaje jak zwykle dla większości zgromadzenie kwoty wysokości 5 tys. złotych, ba nawet połowy tej kwoty-mając ochotę na kompakt będący tematem przewodnim tego postu, większość będzie musiała oblizać sie ze smakiem poszukując tańszych metod dokumentacji fotograficznej...
Gospodarka rynkowa i demokracja odbija właśnie piętno na naszych zainteresowaniach :(
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przemku, przesadzasz :!: Dzisiaj to jest bajka dla entomologów amatorów. Świat stoi otworem, jest Internet, dostęp do literatury ...
Pomyśl, że amatorzy działali z powodzeniem przed '89, ale czemu wtedy mało być łatwiej :?:, bo chyba nie ze względu na powszechne bogactwo :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Jacku wyjmiesz 2500/5000 zl z kieszeni na sprzet??
ja pomimo 2 etatow nie
:mrgreen:
i to nie dlatego ze skapie tylko jest to zbyt duze obciazenie dla mnie i rodziny.
Jezeli istnieja inne mozliwosci - w znaczeniu tansze- to czemu z nich nie skorzystac????
:mrgreen:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

No cóż... chyba nadchodzi pora rozstania ze starym MBS-10. Czyżby na Leicę? :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Jezeli istnieja inne mozliwosci - w znaczeniu tansze- to czemu z nich nie skorzystac????
Przemku! Zwykle tańsze nie znaczy, że równie dobre. Rozumiem Twój dylemat związany z chronicznym brakiem kasy (mimo dwóch etatów też na niego cierpię :wink:), ale właśnie dlatego za zasadę przyjąłem, że na tanie rozwiązania po prostu mnie nie stać! Nikt nie zmusza nas przecież do "szybkich" zakupów. Lepiej przeznaczyć dłuższy czas na zgromadzenie większej gotówki i dopiero wtedy zdecydować się na zakup.
Bardzo dobrej jakości mikroskop stereoskopowy (Leica, Zeiss) klasy badawczej można już dziś kupić za mniej więcej 15 tys. zł. Nie jest to więc kwota porażająca. Problemem pozostaje jednak kwestia priorytetów, to znaczy, czy i co kupić najpierw - samochód, telewizor HD, czy mikroskop...
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Drogi Mietku :)
ja jak zwykle namieszalem, otoz generalnie mowie o mikroskopie prywatnym do wykonywania zdjec w domu, po godzinach pracy takim wiesz ,,do pracy po godzinach pracy'' w laboratorium pracuje na Nikonie Eclips tudziez na Zaissie, tudziez na innych a jest ich mnogosc.
Oczywiscie moge wykonywac zdjecia w pracy bo ww maja zainstalowane lustrzanki cyfrowe, ale wiesz, caly czas w pracy siedziec nie chce a czasmi w domu mozna sie tez pobawic z mikroskopkiem, w wolnej chwili jak deszczowo...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przemku, nie chcę przedłużać tej dyskusji, ale nie rozumiem stwierdzenia:
Gospodarka rynkowa i demokracja odbija właśnie piętno na naszych zainteresowaniach
bo jeżeli narzekasz na gospodarkę rynkową i demokrację, to chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kalisiak pisze:Przemku, nie chcę przedłużać tej dyskusji, ale nie rozumiem stwierdzenia:
Gospodarka rynkowa i demokracja odbija właśnie piętno na naszych zainteresowaniach
bo jeżeli narzekasz na gospodarkę rynkową i demokrację, to chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
Ej to mysl wolna nie zwiazana z tematem wczorajsze przemyslenia po wyjezdzie w Bieszczady...
sorki jakis roztargniony jestem dzisiaj zona poza domem w domu nielad ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No to musimy się wspierać, bo moja żona też poza domem :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Przemku! Wskazując na Leica EZ 4D właśnie taki („do domu”) mikroskop miałem na myśli. To oczywiście w tym przypadku, gdy ma się dostęp do sprzętu wyższej klasy. Sądzę jednak, że dla średnio zaawansowanego amatora, który nie ma dostępu do lepszych mikroskopów wspomniany Leica EZ 4D (lub EZ 4 open z dodatkowymi okularami 16x, ale ten jest bez zintegrowanej kamery) w zupełności wystarczy.
Jak zauważyłem, w krajowym piśmiennictwie brak jest rzeczowych recenzji sprzętu optycznego. Skutek jest taki, że z powodu braku wiedzy kupowane są mikroskopy kiepskiej jakości, najczęściej produkcji chińskiej, które po krótkim czasie użytkowania nadają się tylko do złomowania. Czy nas na to stać? Temat ten był już poruszany na tym forum, jednak warto do niego wrócić. Jakie parametry przy wyborze mikroskopu należy brać pod uwagę? Co jest ważne, a co nie? Na pytania te postaram się odpowiedzieć w odrębnym wątku, który wkrótce założę.
I jeszcze tytułowa makrofotografia przy pomocy mikroskopu. Jest to temat niezwykle ciekawy, jednak bardzo obszerny. Dzięki temu, że na rynku dostępne są już tanie, dość dobrej jakości kamery cyfrowe przystosowane do współpracy z mikroskopami, makrofotografie można wykonać z wykorzystaniem nawet najprostszego mikroskopu stereoskopowego. Problem w zasadzie sprowadza się do obróbki zdjęć, szczególnie gdy naszym celem jest uzyskanie dużej głębi ostrości. Tu pomocne są darmowe, a przy tym bardzo dobre programy typu „stacker”: CombineZM lub MicroPicS. Osobiście używam modułu „Montage” firmy Syncroscopy, który wchodzi w skład pakietu Leica Application Suite. Ciekawy jestem Waszych doświadczeń w zakresie makrofotografii z wykorzystaniem mikroskopu (szczególnie stereomakrofotografii). Podzielcie się nimi.

PS
Moja żona też jest poza domem :wink:, ale już jutro wraca... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

M. Stachowiak pisze:Moja żona też jest poza domem :wink:, ale już jutro wraca... :mrgreen:
Cholera, a moja nie chce nigdzie wyjechać :lol:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Zony poza domami !!!szkoda ze nie zrobilismy nasiadowy ,,slomianych wdowcow" gdzies w terenie :)
Mietku masz racje :)
co do doswiadczen moge powiedziec ze moje kamerki maja dosc kiepska rozdzielczosc, z tym ze ja robie zdjecia uzywajac swiatla przechodzacego, - preparaty totalne, przeswietlone i jako taki efekt uzyskuje - z wykorzystaniem Photoshopa, zreszta program ten mam dzieki Szczepanowi Ziarce i chwala mu za to, bo na temat fotografii bezkregowcow wie naprawde bardzo duzo, zreszta na inne zwlaszcza ,,kozkarskie" jeszcze wiecej :)
Moge powiedziec ze ,,choruje" na prywatny sprzet jakosci Leica, z tym ze rzeczywiscie poki co urzadzanie nowego mieszkania pochlania caly moj wolny czas i pieniadze.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Na moment wrócę jeszcze do oferty Nikona, która sprowokowała naszą dyskusję. Z treści artykułu wynika, że mikroskop za granicą kosztuje w przeliczeniu 2250 - 3400 zł (bez kamery!). Można zatem przyjąć, że w Polsce poniżej górnego pułapu ceny nie kupi się go. Jeżeli do tego doliczymy najmniej 1000 zł za aparat fotograficzny, to w sumie za zestaw zapłacimy około 4500 zł! Nie jestem przekonany, że ten sprzęt wart jest tej ceny.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Adam Larysz pisze:
M. Stachowiak pisze:Moja żona też jest poza domem :wink:, ale już jutro wraca... :mrgreen:
Cholera, a moja nie chce nigdzie wyjechać :lol:
I martwisz się Adamie, że nie będziesz się mógł cieszyć z jej powrotu tak, jak cieszy się Mietek :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Do czasu powrotu naszych żon wróćmy do tematu :D.
W załączeniu przykład stereomakrofotografii anaglifowej. Do obejrzenia fotki w trójwymiarze potrzebne są okulary z filtrami: czerwonym dla lewego oka i cyan dla prawego. Zdjęcie przedstawia holotyp nowego dla wiedzy, jeszcze nie opisanego gatunku z rodzaju Pogonus Dej. z Armenii. Przepraszam za nie najlepszą jakość zdjęcia, ale dopuszczalny na tym forum rozmiar załącznika nie pozwolił mi na zamieszczenie fotki w lepszej rozdzielczości.
Załączniki
Pogonus-armeniae---ana.gif
Pogonus-armeniae---ana.gif (95.08 KiB) Przejrzano 8616 razy
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

stereomakrofotografia anaglifowa...to juz kurcze niepojęte jak ta technika pdzi do przodu, oczywiście wracając do meritum, rzeczony kompakcik o czym nie wiedziałem nalezy zaopatrzyc w aparacik ( myslałem że to koszt całeo kompaktu).....i rzeczywiście w tej sytuacji zakup mikroskopu Leica wydaje się dużo rozsądniejszą decyzją.
Mietku, czy wykonujesz zdjęcia hmmm rzekłbym usługowo, oczywiście mógłbym ponieść koszty.
mam na mysli wykonanie kilku zdjęć
pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek pisze:stereomakrofotografia anaglifowa...to juz kurcze niepojęte jak ta technika pdzi do przodu
Ta technika to akurat juz pedzi od okolo szescdziesieciu lat ;-)
Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Pawel Jaloszynski pisze:
Przemek pisze:stereomakrofotografia anaglifowa...to juz kurcze niepojęte jak ta technika pdzi do przodu
Ta technika to akurat juz pedzi od okolo szescdziesieciu lat ;-)
Pawel
ale nie z wykorzystaniem zaawansowanego sprzetu elektronicznego :wink:
same anaglify pewnie sa znane juz od dawna, a w tej chwili wykjorzytujemy jedynie satre odkrycia alboich adaptujemy do potrzeb wlasnych :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek pisze: w tej chwili wykjorzytujemy jedynie satre odkrycia alboich adaptujemy do potrzeb wlasnych :wink:
alboich wykjorzytujemy alboich adaptujemy, nie da sie ukryc ;-)
Albo to slawna gwara lubelska albo wlasnie operowales jakiegos kota pod narkoza i ci halotan z rury uciekal ;-)
Pawel
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

czy wykonujesz zdjęcia hmmm rzekłbym usługowo
Myślę, że nie powinno z tym być większych problemów.
Pytanie, co ma być obiektem zdjęć i czy mają to być zdjęcia stereoskopowe (anaglif, stereopary), czy tylko „zwykłe” makro. Fotki mają być w świetle przechodzącym, odbitym, czy mieszanym, w ciemnym czy jasnym polu, przy jakiej długości fali świetlnej (dotyczy zdjęć w świetle odbitym!): UV, niebieskie, zielone czy białe (barwy można mieszać!), z kontrastem czy bez? Na kiedy potrzebujesz te zdjęcia (między 16 sierpnia a 7 września będę na wyprawie na Madagaskarze!)?
Pozdrawiam
MS
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Paszportowe Mietek, paszportowe :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Pawel Jaloszynski pisze:
Przemek pisze: w tej chwili wykjorzytujemy jedynie satre odkrycia alboich adaptujemy do potrzeb wlasnych :wink:
alboich wykjorzytujemy alboich adaptujemy, nie da sie ukryc ;-)
Albo to slawna gwara lubelska albo wlasnie operowales jakiegos kota pod narkoza i ci halotan z rury uciekal ;-)
Pawel
Strzeliles w 10 tke mam wyciek na wziewce i naprawialem rure, prorok jakis czy cos takiego?????
Moze niekoniecznie sie nawachalem halotanu ( tak ociupinke) ile sie spieszylem z odpisaniem hehehehe no i w rzeczywistosci nie pochodze z Lublina
ale mnie ubawiles :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-08-07, 12:52 ]
M. Stachowiak pisze:
czy wykonujesz zdjęcia hmmm rzekłbym usługowo
Myślę, że nie powinno z tym być większych problemów.
Pytanie, co ma być obiektem zdjęć i czy mają to być zdjęcia stereoskopowe (anaglif, stereopary), czy tylko „zwykłe” makro. Fotki mają być w świetle przechodzącym, odbitym, czy mieszanym, w ciemnym czy jasnym polu, przy jakiej długości fali świetlnej (dotyczy zdjęć w świetle odbitym!): UV, niebieskie, zielone czy białe (barwy można mieszać!), z kontrastem czy bez? Na kiedy potrzebujesz te zdjęcia (między 16 sierpnia a 7 września będę na wyprawie na Madagaskarze!)?
Pozdrawiam
MS
Pospiechu nie ma preparaty ma przygotowane, ale poczekamy z tym do Twojego powrotu :)
jakos sie zrewanzuje oczywiscie
a co do obiektow, praparaty przeswietlone, swiatlo przechodzace, zwykle makro
pozdrawiam
i dziekuje!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”