Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Post autor: adam k. »

Pierwsze moje próby formowania "wyciągania" igieł zakończyły się sukcesem. Efekt jest widoczny na zdjęciu. W środku igła o średnicy 1,2 mm, a na końcu 0,05 mm. Do procesu formowania jest potrzebnych kilka rzeczy, czyli: Rurki szklane kapilarne, palnik jubilerski i "wyciągacz". Przyrząd nazwany przeze mnie "wyciągaczem", to najistotniejszy element w całym procesie wytwarzania igieł. Na obecnym etapie udoskonalania projektu nie opisuję szczegółów, jeśli będzie zainteresowanie tematem, to niebawem postaram się doprecyzować. O zastosowaniu igieł w entomologicznej preparatyce nie będę się rozpisywał, można się domyśleć, lub dopasować do własnych potrzeb.
Załączniki
Igły.jpg
Igły.jpg (236.47 KiB) Przejrzano 824 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Świetne! Gratuluję. :brawo:
Robiłem kiedyś podejście do tego, ale jakoś nie udało mi się tego dokonać. Cienkie rureczki byłyby potrzebne do dmuchania endophallusów u Coleoptera. Istotne, by rurka była odpowiednio cienka i jednak to była nadal rurka.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Post autor: adam k. »

Jacek Kurzawa pisze: środa, 20 marca 2024, 00:14 Istotne, by rurka była odpowiednio cienka i jednak to była nadal rurka.
Tak jest nadal, po "wyciągnięciu" rurka zachowuje pełną drożność, sprawdzałem wszystkie. Dopiero przekraczając średnicę zewnętrzną poniżej 0,03 mm, środek rurki zatapia się i aby tego uniknąć, należałoby przedmuchiwać rurkę gazem obojętnym. Można zakupić w pełni zautomatyzowane, profesjonalne urządzenia do wyrobu igieł, ale koszt takiego "cacka" przekracza (około 20000 dolarów) nasze możliwości finansowe. Zamówienie igieł od producenta jest również drogie, a jedna sztuka może kosztować nawet 150 dolarów.
Następną czynnością będzie osadzenie szklanej igły na igle do iniekcji, np. nr. 0,8 mm. Wystarczy zakleić, połączyć je klejem dwuskładnikowym, a dalej osadzić bezpośrednio na strzykawce insulinowej. Dla wygody można połączyć igłę iniekcyjną ze strzykawką za pośrednictwem miękkiego wężyka. Cały taki zestaw mam zamiar instalować na mikromanipulatorze X Y Z. Posiadam taki prawie gotowy, ale wymaga dopracowania szczegółów, np. konstrukcji imaka do mocowania strzykawki.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Post autor: adam k. »

Następne wyciąganie igieł przynosi coraz lepsze wyniki, są cieńsze, kształtniejsze i nadal nie zaklejają się w środku. Tymczasem skompletowałem mikromanipulator z elementów mikroskopowych Zeiss Jena (Aus) made in DDR i połączyłem je w jedną całość. Wstępnie wygląda tak jak na zdjęciach. Wszystkie cztery posuwy działają płynnie, bez zbędnych drgań. Ramię z imakiem do mocowania narzędzi składa się z trzech przegubów. Manipulator pracuje od poziomu stołu do wysokości 340 mm z osprzętem w pozycji równoległej do stołu. Wygląd może nie oddaje solidności i stabilności (waży 5,4 kg) przyrządu, a przecież bardzo ważne jest, aby wyeliminować przypadkowe drgania. Na zdjęciach widać jak można wykorzystywać manipulator do pracy z mikroskopem biologicznym, jest to tylko przykładowe zastosowania. Prawdziwym powodem budowy manipulatora, było wykorzystanie go na mikroskopie stereoskopowym. Ostateczny kształt urządzenia pokaże w kilku rzutach.
Załączniki
DSC_3266.jpg
DSC_3266.jpg (252.61 KiB) Przejrzano 569 razy
DSC_3268.jpg
DSC_3268.jpg (241.72 KiB) Przejrzano 569 razy
DSC_3275.jpg
DSC_3275.jpg (189.03 KiB) Przejrzano 569 razy
DSC_3282.jpg
DSC_3282.jpg (311.52 KiB) Przejrzano 569 razy
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szklane igły do preparatyki mikroskopowej

Post autor: adam k. »

adam k. pisze: poniedziałek, 25 marca 2024, 21:49 Ostateczny kształt urządzenia pokaże w kilku rzutach.
Już jest- myślę, że to, co widać na zdjęciach, będzie ostateczną wersją tego urządzenia. Poprawiłem przeguby, są teraz lepiej tolerowane na śrubach i dokręcają się bez wysiłku. Zmieniłem imak mocujący narzędzia, co wymusiło przeniesienie strzykawki i zastosowanie wężyka pośredniczącego. Układ jest szczelny przy wykorzystaniu wody. Precyzyjnie jest dozowana przez igłę, pomimo obecności bąbelków powietrza w wężyku. Dodałem drugą prowadnicę i wzmocniłem blat na stoliku przedmiotowym. Można zadawać pytania, jakie inne zastosowanie może znaleźć ten, lub podobny manipulator? Spostrzegawczy obserwator, z pewnością dopatrzy się paru innych. Między innymi, do wykonywania serii zdjęć nieruchomych obiektów (owadów) zawieszonych nad dowolną sceną, w dowolnej odległości, zapewniającej lepsze oświetlenie i rozmycie tła. W rezultacie większość ekspozycji małych obiektów musi odbywać się, gdy wszystko jest idealnie nieruchome. Solidny manipulator z konfiguracją sztywnych elementów wchodzących w jego skład, może to zapewnić.
Załączniki
Od przodu
Od przodu
DSC_328666.jpg (253.26 KiB) Przejrzano 367 razy
Z tyłu
Z tyłu
DSC_328999.jpg (155.4 KiB) Przejrzano 367 razy
Z boku
Z boku
DSC_329000.jpg (173.38 KiB) Przejrzano 367 razy
Skręt stolika
Skręt stolika
DSC_329111.jpg (224.16 KiB) Przejrzano 367 razy
Z boku, niska pozycja
Z boku, niska pozycja
DSC_3283666.jpg (257.36 KiB) Przejrzano 367 razy
Z góry
Z góry
DSC_3284444.jpg (245.57 KiB) Przejrzano 367 razy
Z boku, wysoka pozycja
Z boku, wysoka pozycja
DSC_3287777.jpg (260.18 KiB) Przejrzano 367 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”