Arctia villica L.

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Arctia villica L.

Post autor: Jarosław Bury »

Niedźwiedziówka włodarka Arctia villica L. należy chyba do rzadziej spotykanych gatunków rodziny, w każdym razie w Polsce nie spotkałem jej w naturze ani raz. Nikt też nie ujawnił się z obserwacjami tego gatunku na stronie Motyle Europy, nawet co do województwa! Czy to oznacza, że w Polsce nikt jej ostatnio nie łowił?
Załączniki
Przykładowy biotop - Ukraina, Krym, rejon Rezerwatu Karadag, 12.04.2007.
Przykładowy biotop - Ukraina, Krym, rejon Rezerwatu Karadag, 12.04.2007.
DSC_0756a(8x6)07a.jpg (50.9 KiB) Przejrzano 17199 razy
Para.
Para.
DSC_5318a(8x6)07a.jpg (98.65 KiB) Przejrzano 17199 razy
Samiec...
Samiec...
DSC_5301a(8x6)07a.jpg (71.83 KiB) Przejrzano 17192 razy
Samica...
Samica...
DSC_5326a(8x6)07a.jpg (71.97 KiB) Przejrzano 17198 razy
Kokon w naturze - Ukraina, Krym, Karadag, 12.04.2007.
Kokon w naturze - Ukraina, Krym, Karadag, 12.04.2007.
DSC_0763a(8x6)07a.jpg (89.42 KiB) Przejrzano 17194 razy
Dorosłe larwy...
Dorosłe larwy...
DSC_5347a(8x6)07a.jpg (99.49 KiB) Przejrzano 17202 razy
Młoda larwa...
Młoda larwa...
DSC_2098a(8x6)07a.jpg (94.29 KiB) Przejrzano 17199 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

W Checklist współczesny rekord jest tylko z wielkopolskiego.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dziękuję za informację Adamie, zachęcam do podzielenia się obserwacjami dotyczącymi tego gatunku z ostatnich lat, oczywiście nie musi to być podanie kwadratu UTM :wink: Z moich doświadczeń wynika, że hodowla tego gatunku jest b. prosta i nie nastręcza problemów.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Ponad dwadzieścia lat temu wpadł mi przez okno do pokoju (CA97). I to był jedyny raz, kiedy widziałem go żywego (uciekł, więc nie mam dowodu). I sam się teraz zastanawiam, czy to nie była czasem dominula, a tylko mi pamięć czyni figle dając obrazowi w mojej głowie żółte skrzydła tylne... Do bazy więc nie zgłaszam...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

To znaczy, że w Polsce jest krucho z A. villica - co się zaś tyczy hodowli, to wyraziłem się niezbyt ściśle - nie ma problemów, o ile masz już gąsienice, gorzej jeśli masz imago - np. kilka samic i tylko jednego samca, który w dodatku jakoś tak słabo "pinga - pinga" (jak mówi Cejrowski w Rio Anaconda...)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Również widziałam villicę tylko raz, jakieś 12-13 lat temu - kolega ze szkoły, wiedząc o moich zainteresowaniach, przyniósł mi jeden okaz - martwy, i to najprawdopodobniej już w chwili znalezienia, ponieważ motyl był dość pokiereszowany i poobcierany. Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Aneta pisze: Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Gatunek ma opublikowane jedno stanowisko w kraju dlatego, ze nowsze znaleziska nie usatysfakcjonowaly wymagan estetycznych znalazcow...?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Jakbym znalazł nawet toatalnego ściochrańca tego gatunku, to na pewno by trafił do zbioru :wink:
Lecz niestety na razie mi się nie trafił...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

W roku 1997 jeden okaz złowiliśmy na ekran na leśniczówce Darka Wasiluka i od tamtej pory nie stwierdziliśmy go więcej. Wiem też, że po 2000 roku stwierdzany był w okolicach Poznania. Najczęsciej znajdowane są Gąsienice tego gat. a bardzo rzadko przylatuje on do światła.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Aneta pisze: motyl był dość pokiereszowany i poobcierany. Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Oj Aneta, baty za takie podejście!!! Kto jak kto, ale taki guru jak Ty mógłby dać lepszy przykład początkującym kolegom, zwłaszcza w kontekście tego co zostało powiedziane w temacie o ochronie gatunkowej. Powiedz chociaż, że byłaś wtedy naiwna i niedoświadczona :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jacek Gąsienica pisze:Powiedz chociaż, że byłaś wtedy naiwna i niedoświadczona :D
No właśnie tak było; przeczytajcie - bo wspomniałam - kiedy to zdarzenie miało miejsce. Może trudno w to uwierzyć, ale chodząc do liceum nie zdawałam sobie jeszcze sprawy ze statusów wszystkich rzadkich gatunków w naszym kraju :wink:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

No i mamy kolejny przytyk w stronę ministara Gier... edukacji... :lol:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ja wiem, że LPR to zło wcielone, ale bez przesady, za czasów mojej edukacji nikomu jeszcze się nawet nie śniło o ministrowaniu pięknego Romana 8) :wink:
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

Hej,
W tym wątku:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2973
jest zdjęcie motyla, którego oznaczyłem jako A.villica właśnie i mam wrażenie, jakby to zostało klepnięte przez mądrzejszych :)
A fotka jest z 19.06.2007 ze Świbna (peryferie Gdańska nad przekopem Wisły). Motyl był mocno pokiereszowany, a chociaż nie zbieram okazów, to nawet myślałem go zabrać, nie miał bowiem szans na przeżycie. Suma sumarum (no bo w sumie na co mi zdychająca ćma...) - mam tylko fotki.
Poprawcie oznaczenie, inaczej dodaję rekord do obserwacji :)
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Faktycznie :shock: A. villica! - gdzieś mi umknęło to zdjęcie, jeżeli z tego roku z Polski to rewelacja, ale, właśnie... to oznacza, że z A. villica nie jest tak krucho, jak myślałem jeszcze parę godzin temu...
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

:)
jak mi miło
to zatem mój najciekawszy tegoroczny rekord :)
niestety nie mogę się stąd gdzie jestem zalogować na Motyle Europy i dodać obserwacji ręcznie - choć z miesiąc temu wysłałem pakiet w Excelu, a w tym tę niedźwiedziówkę. Trudno się jednak dziwić Krzyśkowi, że nie ma głowy by dodawać wszystko co mu ludzie przyślą... skoro nie pojawiło się w bazie.
Pozdrawiam
Szymon

PS. O motylach z Sardynii pamiętam, ale to jeszcze nie ich czas :)
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Jedyny okaz jaki mam został mi podarowany - niestety bez żadnych danych więc nic on nie wnosi :-( bardziej optymistyczny jest fakt, że w moich okolicach znaleziona została gąsienica (XS09) ale i tu danych nie posiadam :-(
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

A ja znalazłem imago villicy u siebie czyli w Nowej Soli , prawie że pod domem niestety leżała martwa ale dało się ją spreparować bez uprzedniego rozwilżania.Było to w roku 2005.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Nie wiem czy coś się zmieniło od ostatniego czasu o tym gatunku (czy nadal taka rzadkość), ale mój znajomy pan Waldemar Fluder upolował ją aparatem pod Pleszewem (XT95) w dniu 22.05.2009. Jest się z czego cieszyć. Załączam zdjęcia i pozdrawiam
Przemek
Załączniki
Arctia villica, Pleszew.jpg
Arctia villica, Pleszew.jpg (51.02 KiB) Przejrzano 17184 razy
Arctia villica 22.05.2009.jpg
Arctia villica 22.05.2009.jpg (62 KiB) Przejrzano 17185 razy
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Adam Larysz pisze:W Checklist współczesny rekord jest tylko z wielkopolskiego.
Przez dwa lata z rzędu spotykałem u siebie pod Poznaniem pojedynczo samce. Ostatnio w 2007.
Dużo wcześniej podawano go z południa Poznania, ale od wielu lat, tam gdzie występował ,słuch po nim zaginął!
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Kaperek90 »

Witam !
Znalazłem ostatnio już dużą gąsienicę, która lada moment miała zacząć robić oprzęd. Jako niedoświadczony, jak zobaczyłem gąsienicę w takim owłosieniem to byłem pewien, że to Arctia Caja. I jakież było moje zdziwienie kiedy z poczwarki wykluła się Arctia Villica !
Wyczytałem, że jest to gatunek chroniony (czy to prawda?), więc nie chcąc łamać prawa otworzyłem klatkę i wystawiłem na balkon. Samiczce nie było jednak spieszno odlatywać, tylko trochę pochodziła a potem ruszała odwłokiem. Pomyślałem, że może wydziela feromony. No więc zostawiłem otwartą klatkę i jak będzie chciała to sobie poleci.
Moje zdziwienie osiągnęło kresu, kiedy przyszedłem rano zobaczyć klatkę. Do samiczki przyleciały 2 samce !! Jeden zerwał się od razu a drugi został i zdążyłem zrobić zdjęcie.
Być może samiczka jest zapłodniona, więc są szanse na jajka. Jeżeli ktoś jesteście zainteresowani mogę wstawić jakieś zdjęcia albo dokładną lokalizację jeżeli jest to tak rzadki gatunek ;)


Pozdrawiam, Michał ;)


EDIT:
Przed chwilą znalazłem tę stronę http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=109&je=pl i tu napisane jest, że nie jest to gatunek chroniony. Ale na lepidoptera.eu jest na tej liście gatunków chronionych. Wszędzie widzę symbol VU - co on oznacza ?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Wojtek M »

Kaperek90 pisze:Wszędzie widzę symbol VU - co on oznacza ?
VUlnerable - narażony (na wyginięcie).
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Janusz S. »

Prof.Buszko podałem do atlasu na forum 5 stanowisk z środkowej Wielkopolski.
Naturalnie gatunek zagrożony,miejsca lęgowe to często siedliska ruderalne/zaniedbane ogrody,działki/,które przeznacza się pod budownictwo itp.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Z Wielkopolski znam dwa stanowiska z ostatnich lat - Piasków Wielkopolskich k. Gostynia i z Pleszewa, a z tego roku dodatkowo z Broniszewic (XT96).
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Adam Larysz pisze:Jakbym znalazł nawet toatalnego ściochrańca tego gatunku, to na pewno by trafił do zbioru  :wink:
Lecz niestety na razie mi się nie trafił...
Około 20 lat - 2 exx.spotkałem przypadkowo w Sosnowcu,w ogródku przy ul.Foscha/dzielnica Pogoń/.
KateFin
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:40
Gender: women
UTM: XT48

Re: Arctia villica  L.

Post autor: KateFin »

Temat już troszkę przedawniony, ale złowiona została A.villica L. w Poznaniu w piątek tj: 15.06.2012. I to samica, teren to zaniedbany i zarośnięty ogród. Będzie ciekawym elementem zbiorów <została mi przyniesiona już zatruta>
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Jarosław Bury »

Temat jest oczywiście ciągle otwarty, i jak widać napływają nowe obserwacje :brawo:
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Kolejna (trzecia) w ostatnich latach obserwacja w okolicach Pleszewa (XT95) w Wielkopolsce - miała miejsce 12.05.2012, na terenie ogrodów działkowych.
Pozdrawiam
Załączniki
Pleszew, ul. Bałtycka, 12.05.2012, fot. P. Kostuj.JPG
Pleszew, ul. Bałtycka, 12.05.2012, fot. P. Kostuj.JPG (101.13 KiB) Przejrzano 16410 razy
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Drobna, naprawdę drobniutka korekta do Kacperka. Epitety gatunkowe, czyli drugi człon nazwy binominalnej pisze się z małej litery np. Arctia caja a nie A.Caja czy Vilica. Również tą samą zasadę stosuje sie nawet wtedy kiedy epitet gatunkowy pochodzi od nazwy własnej, np. nazwiska, np. Scythris buszkoi.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Pod Pleszewem w latach 2009-2012 zanotowana 3 razy (szczegóły w tym wątku powyżej).
Wczoraj (27.05.2014) po raz czwarty: Kowalew (XT85) - 1 ex.
Pozdrawiam
Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Błażej Nowak »

Witam,

Na południe od Poznania (Czempiń-Kościan-Brodnica) gatunek ten spotykam corocznie, pojedynczo. W ubiegłym roku miałem na ekranie okaz ze zdjęcia (12.06.2013, ogródki działkowe sąsiadujące z terenami kolejowymi, Czempiń XT27), a także jeden martwy u moich rodziców (Czempiń) jakoś na przełomie czerwca i lipca.

Pozdr!
Załączniki
Arctia_villica_2013-06-12.jpg
Arctia_villica_2013-06-12.jpg (110.28 KiB) Przejrzano 15889 razy
KateFin
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:40
Gender: women
UTM: XT48

Re: Arctia villica  L.

Post autor: KateFin »

Witam!
Chyba jestem niebywala szczesciara, druga obserwacja A.villica L. w ciagu 2 lat :D stanowisko to znowu Poznan, piekny ogrod w okolicach lotniska Lawica UTM: XU20, zdjecia dodam po powrocie do domu. Data obserwacji 7 i 8.06.14. Wypisuje dwa dni gdyz motyl przylecial w sobote w nocy do latarni w godzinach nocnych (ok. 1 w nocy) i siedzial do nastepnego dnia az do 13, a pozniej odfrunal w sina dal ;)
Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Błażej Nowak »

Błażej Nowak pisze:Na południe od Poznania (Czempiń-Kościan-Brodnica) gatunek ten spotykam corocznie, pojedynczo.
na poparcie swojego poprzedniego postu kolejna obserwacja włodarki - miejsce to samo (Czempiń XT27), do światła ok. 1:00 ostatniej nocy, szkoda tylko że mocno zlatana

Pozdr!
Załączniki
A.villica 09.06.2014..jpg
A.villica 09.06.2014..jpg (69.1 KiB) Przejrzano 15670 razy
goościu
Posty: 433
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Arctia villica  L.

Post autor: goościu »

Pytanie dotyczące strony Motyle Europy: Skąd pochodzą dane o występowaniu tego gatunku na południu kraju, tj. Małopolska?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Marek Hołowiński »

goościu pisze:Pytanie dotyczące strony Motyle Europy: Skąd pochodzą dane o występowaniu tego gatunku na południu kraju, tj. Małopolska?
Widocznie ktoś go tam obserwował. Pamiętam że w 1972 roku będąc uczniem trzeciej klasy Technikum Leśnego zebrałem jednego takiego motyla ze słupa oświetleniowego na dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Biłgoraju.
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Arctia villica  L.

Post autor: kamil 50 »

ja znalazłem martwą w 2012 roku
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Czołem
Pod Pleszewem w tym roku gatunek zanotowałem na kolejnych stanowiskach.
Sprawa jest ciekawa na tyle, że z Błażejem Nowakiem chcemy podsumować występowanie tego gatunku w Polsce.
Od czasu ukazania się "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - Bezkręgowce" doszło sporo nowych obserwacji.
Będziemy wdzięczni za wszelkie nieznane nam obserwacje.
Załączam zdjęcia samiczki z jajami sprzed paru chwil, którą wypatrzyły u mnie moje dzieci.
Pozdrawiam
Przemek
Załączniki
Żbiki XT96, 4.06 (1).JPG
Żbiki XT96, 4.06 (1).JPG (128.79 KiB) Przejrzano 12721 razy
Żbiki XT96, 4.06 (2).JPG
Żbiki XT96, 4.06 (2).JPG (94.78 KiB) Przejrzano 12721 razy
Przemysław Wieczorek
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2020, 13:29
UTM: XU31

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemysław Wieczorek »

Cześć,

pozwalam sobie odgrzać temat. Z wątku powyżej dowiedziałem się, że w latach 2012-14 łowiono A. villica w Poznaniu. Jeżeli ktoś z Was w ostatnich latach spotkał/złowił ten gatunek na terenie Poznania lub okolic bądź posiada informacje na ten temat, proszę o odpowiedź. Chciałbym tego motyla sfotografować, a szanse na wyjazd w okresie jego pojawu w tym roku raczej marne, dlatego pytam tylko o ten rejon. Będę bardzo wdzięczny za informacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”