Mrówki a śmieci

sniper
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 18:48
Specjalność: kambio- i ksylofagi
Lokalizacja: CB89

Mrówki a śmieci

Post autor: sniper »

Z racji tego, że pracuję w lesie, często zdarza mi się zbierać pozostawione tam przez ludzi śmieci. Zauważyłem, że pod szklanymi i plastikowymi butelkami oraz różnymi foliami, które zalegają od dłuższego czasu i zdążyły nieco "wrosnąć" w podłoże, bardzo często występują kolonie mrówek. Zazwyczaj wynoszę takie luźne śmieci z wnętrza lasu do najbliższej drogi, a po pewnym czasie (niekiedy po kilku tygodniach) robię objazd i zbieram wszystko po kolei. Najczęściej zastaję te zgrupowania śmieci częściowo obudowane nowymi mrowiskami.

Z czego wynika to zamiłowanie mrówek do szklanych i plastikowych odpadów? Czy tworzą się wokół nich "wyspy ciepła", a może stanowią po prostu zabezpieczenie przed deszczem dla larw i poczwarek? Może zostało to gdzieś zbadane i wyjaśnione?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mrówki a śmieci

Post autor: PawełB »

cóż, chyba tak samo jest dobre miejsce na gniazdo pod kamieniami albo płaskim kawałkiem drewna....,
na pewno osłona przed deszczem ma spore znaczenie, może jak słusznie zauważasz powstaje cieplejsze miejsce. Ja sporo hoduję motyli w izolatorach (a roślina żywicielska w doniczce) i zawsze mrówki się wmeldują do doniczek, mimo ze są podlewane chyba czesciej niż obecne warunki zapewniają deszcze....Moim zdaniem doniczka bardziej nagrzewa się i to zapewnia lepszy rozwój larw.

Co ciekawe, niekoniecznie oznacza to "wyjedzenie gąsienic". I nie chodzi o znane z myrmekofili modraszki, ale np. rusałkowate. Albo mrówkie nie są tak agresywne jak by się zdawało, albo jakoś gąsienice sobie radzą inaczej. w sumie nie widziałem jakichś badań dot. gąsienic innych nż modraszki.....
sorry za taki off-topik :-)
Załączniki
przykładowa "obojetnosc" mrówek wobec nieruchomej gasienicy. Niedługo potem przepoczwarczyła się, a więc przez dobra chwilę była mieciutkim mięskiem łatwym do pokrojenia żuwaczkami.....
przykładowa "obojetnosc" mrówek wobec nieruchomej gasienicy. Niedługo potem przepoczwarczyła się, a więc przez dobra chwilę była mieciutkim mięskiem łatwym do pokrojenia żuwaczkami.....
dafne.jpg (170.89 KiB) Przejrzano 320 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”