Do identyfikacji [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Do identyfikacji [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Krzysztof S. »

Dolny Śląsk/Chocianów/dzisiaj 6-06-2022
Załączniki
przeziernik.jpg
przeziernik.jpg (131.2 KiB) Przejrzano 1995 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bembecia megillaeformis (Hubner) !!! :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
PUBLIKUJ.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Do identyfikacji

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Bembecia megillaeformis (Hubner) !!!  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:
PUBLIKUJ.
A nie zbyt pochopnie?
Przecież to jest Synanthedon vespiformis, samica
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Do identyfikacji

Post autor: Krzysztof S. »

W pierwszej chwili też tak oznaczyłem jak Jacek ale coś mi nie pasowała stąd ten post.
Dzięki Wam za pomoc.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek, dzięki za czujność. Jestem w terenie i po całym dniu pracy dokonałem takiego oznaczenia. Teraz patrzę i nie mogę znaleźć kluczowych różnic między tymi dwoma gatunkami. W kluczu Lastuvki różnica na rodzaj Synathedon i Bembecia (str. 29) jest "Longitudinal transparent area reaches discal spot", ale tego na zdjęciu nie widać.

B.bembeciformis miewa zaczerwienienie za plamką dyskoidalną, ale bardzo drobne natomiast S.vespiformis ma zazwyczaj szresze, przynajmniej ja go tak zawsze kojarzyłem, widziałem. Pondto S.vespiformis przednie skrzydło ma często pokryte pomaranczową barwą (masa zdjec w Google) a ten osobnik Krzysztofa ma czarne skrzydło.

Co decyduje, jakie cechy są widoczne, które przemawiają za tym, że to S.vespiforme?

Krzysiek, w jakim środowisku złowiłeś ten okaz - las czy łąka?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Do identyfikacji

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Marek, dzięki za czujność. Jestem w terenie i po całym dniu pracy dokonałem takiego oznaczenia. Teraz patrzę i nie mogę znaleźć kluczowych różnic między tymi dwoma gatunkami. W kluczu Lastuvki  różnica na rodzaj Synathedon i Bembecia (str. 29) jest "Longitudinal transparent area reaches discal spot", ale tego na zdjęciu nie widać.

B.bembeciformis miewa zaczerwienienie za plamką dyskoidalną, ale bardzo drobne natomiast S.vespiformis ma zazwyczaj szresze, przynajmniej ja go tak zawsze kojarzyłem, widziałem. Pondto S.vespiformis przednie skrzydło ma często pokryte pomaranczową barwą (masa zdjec w Google) a ten osobnik Krzysztofa ma czarne skrzydło.

Co decyduje, jakie cechy są widoczne, które przemawiają za tym, że to S.vespiforme?
Nie mam czasu na tłumaczenie... To są gatunki w różnych rodzajach i różnice są bardzo duże. Weź klucz i sobie poczytaj...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji

Post autor: Jacek Kurzawa »

W Lastuvce tego nie ma, ale jest w naszym starym Kluczu.

Żyłka poprzeczna skrzydeł tylnych skierowana na zewnątrz ... Synanthedon (rys. 16)
Żyłka poprzeczna skrzydeł tylnych skierowana do środka ... Bembecia. (rys 15)

I to widać na zdjęciu - to jest Synanthedon.

Wygląd ogólny jest jakby bez wiekszego znaczenia :-)
Marek Hołowiński pisze:Nie mam czasu na tłumaczenie... To są gatunki w różnych rodzajach i różnice są bardzo duże. Weź klucz i sobie poczytaj...
Rozumiem doskonale. Ja też pracuję w tej chwili pod presją czasu i w natłoku spraw zawodowych, więc wczoraj popełniłem bład w oznaczeniu. W każdym razie dawno już do przezierników nie zaglądałem i przyznam, że to bardzo ciekawy okaz wraz z lekcją oznaczania. Trzeba sobie przypomnieć klucz i siedzieć w przeziernikach.
Załączniki
Bembecia Synantedon.jpg
Bembecia Synantedon.jpg (80.3 KiB) Przejrzano 1863 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Marek Hołowiński »

Źle czytasz klucz. Tu Bembecia to obecnie Pennisetia
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiscie. Z tego co pokazałem wynika, wg klucza, że to nie jest Bembecia (hylaeiformis) i tyle. Wg polskiego klucza różnica między megillaeformis i vespiformis zawiera się w cesze między rodzajami Synathedon i Dipsosphecia - str. 17 cecha 3. Ale tej cechy nie widać na zdjęciu.
Po czym poznajesz, że to jest vespiformis? Odpowiedz kiedy będziesz mial czas, nie pali się.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Marek Hołowiński »

A może jednak byś raczył zajrzeć dalej i porównać gatunki. Masz dostępne przecież więcej materiałów. To że nie potrafisz odróżnić tak różnych motyli to już Twój problem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marku, jeśli nie chcesz pomóc, ok. Damy radę. Obecnie jestem w terenie na wyjeździe i nie mam "więcej" materiałów (jakich materiałów?) ani też nie zamierzam się teraz doszkalać z przezierników. Jedynym moim zamiarem jest chęć pomocy Krzyśkowi w oznaczeniu tego motyla. Na moją pomoc będzie musiał jednak trochę poczekać, aż wrócę do domu za kilka dni. Tam mam m.in. książkę Marka Bąkowskiego i w niej zapewne znajdę odpowiedź. Pytanie na Forum nie daje żadnych konstruktywnych odpowiedzi, taki urok....

Już kilkukrotnie pytałem o Ciebie cechy ale nie raczysz dać żadnej odpowiedzi na temat jak to oznaczasz, zadowalasz się tylko dawaniem uwag.
A propos porównywania - pisałem, że nie widzę różnic. Widzę tylko ile wiem. No to mam problem, tak samo jak Krzysztof i jeszcze pewnie parę osób, które nie zadowala się jedynie Twoim oznaczeniem. A wiadomo zresztą, czy poprawnie? Nie dajesz żadnych argumentów przemawiających za Twoją oceną. Pozostaje "autorytet" i wiara.

Z drugiej strony ten przykład dobrze pokazuje, ze na iNaturalist można oznaczać ze zdjęć.

A może ktoś jeszcze widzi różnice przemawiające za tym, że to jest S.vespiformis a nie B.megillaeformis?
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Maciej Sosnowski »

Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze. Zacznę od tego, że w sytuacji gdy nie jesteśmy czegoś pewni, to lepiej nie pisać nic. Błędy i tak się kiedyś zdarzą, ale po co się na nie dobrowolnie narażać (i przy okazji dezinformować autora zdjęcia)? Późniejsze podważanie opinii osoby o większym doświadczeniu w danej grupie również można sobie darować. A przechodząc do meritum: Istnieje szereg cech morfologicznych pozwalających na rozróżnienie dwóch wyżej wspomnianych gatunków. Żaden ze mnie znawca, zwłaszcza w zakresie przezierników, ale niech to świadczy o tym, że się da. Synanthedon vespiformis ma żółto zabarwioną szczecinę na końcu odwłoka przeciętą na środku czarnym pasem - dokładnie jak osobnik ze zdjęcia. U Bembecia megillaeformis ten obszar jest czarny. Kolejna sprawa: S. vespiformis ma czarny pierścień na goleniach ostatniej pary odnóży, zaś B. megillaeformis ma je jednolicie żółte - osobnik ze zdjęcia ma pierścienie na odnóżach. Tułów S. vespiformis jest czarny, ale charakteryzują go dwa zaznaczone pasy żółtych włosków, których również można się dopatrzyć na zdjęciu Krzysztofa. B. megillaeformis ma co do zasady cały tułów czarny - u niektórych osobników żółte paski są obecne lecz słabo widoczne. Oprócz tego skrzydła przy plamce poprzecznej S. vespiformis są zabarwione na czerwono, zaś w przypadku B. megillaeformis jest to kolor bliższy pomarańczowemu. Wszystkie wymienione cechy wskazują na S. vespiformis. Załączam jeszcze zdjęcia samic obu gatunków z monografii Marka Bąkowskiego.
Załączniki
Bembecia megillaeformis
Bembecia megillaeformis
73FBC991-1E9B-45B3-B9A0-FF1017E004BB.jpeg (69.74 KiB) Przejrzano 1721 razy
Synanthedon vespiformis
Synanthedon vespiformis
119F9D77-AF8E-4F80-A4A4-B9167866821C.jpeg (63.76 KiB) Przejrzano 1721 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Do identyfikacji  [Synanthedon vespiformis - nie Bembecia megillaeformis]

Post autor: Jacek Kurzawa »

O to chodziło. Można?
Maciej Sosnowski pisze:...w sytuacji gdy nie jesteśmy czegoś pewni, to lepiej nie pisać nic. Błędy i tak się kiedyś zdarzą, ale po co się na nie dobrowolnie narażać (i przy okazji dezinformować autora zdjęcia)? Późniejsze podważanie opinii osoby o większym doświadczeniu w danej grupie również można sobie darować.
Mój strzał nie był obliczony na dezinformację autora. Faktycznie, lepiej nie pisać, nie mając pewności, ale to kwestia indywidualnego podejścia. Rzeczywiscie jestem zaskoczony, że tak może wyglądać S.vespiformis. Kompetencji Marka nie podważam, chciałem go zmotywować do napisania rzeczowego postu z jakąkolwiek argumentacją na temat fotografii, to była interakcja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”