Tachina grossa?

Rączycowate
Konto nieaktywne

Tachina grossa?

Post autor: Konto nieaktywne »

Wczoraj widziałem 2 osobniki (zapewne samce) w okolicach Kielc (15km na zachód), na kserotermie, na baldaszkowatych. Kawał muszyska. Czyżby to była ona?
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Na to wygląda.
Jeśli da się złapać, to dobrze by było 1 osobnika pozyskać.
Z okolic Kielc jest podawana, ale nie wiem z jakich UTMów i raczej było to dość dawno. Proponuję skontaktować się z Czarkiem Bystrowskim (lub ze mną na priv*) - być może jest to nowe stanowisko (lub potwierdzenie starych).

*i być cierpliwym, ponieważ nie mam stałego dostępu do netu (rzekłbym nawet, że jedynie okazyjny)
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Do Czarka wysłałem maila ale jeszcze nie odpowiedział. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Trzymam żywego samca w lodówce. Mam skrupuły, bo chociaż nie jest chroniona to jednak wymieniona w czerwonej księdze... Ale z drugiej strony podobno obecnie to duża rzadkość i jak śledzę literaturę to dochodzę do wniosku, że chyba jednak warto byłoby go wcielić do zbioru muchówek przy muzeum zoologicznym UJ jako dowód na występowanie tutaj jeszcze w naszych czasach (są tam tylko 3 osobniki jeszcze z XIXw po Nowickim).
pozdrawiam
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Ok, fajnie ;)
... warto chyba byłoby wcielić do zbioru ;)
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Czarek także potwierdził oznaczenie :D Chociaż raz w życiu trafiło mi się coś godnego uwagi :mrgreen: (ale zaraz pewnie wejdzie jakiś dipterolog i stwierdzi, że to jednak nie jest żadna rzadkość, już tak raz miałem z grzybkami kiedy znalazłem stanowisko Ptychoverpa bohemica).
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Jacek Gąsienica pisze:ale zaraz pewnie wejdzie jakiś dipterolog i stwierdzi, że to jednak nie jest żadna rzadkość
Nie w tym przypadku raczej ;)
Gratulacje ;)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Również gratuluje.
To jest rzadka mucha.Tylko w gablotkach takie widziałem :(

[ Dodano: 08-08-07, 19:37 ]
Dzisiaj upolowałem dwie w Przedborskim Parku Krajobrazowym,moje pierwsze T. grossa :D
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

17.07.09 (Machowa woj. Podkarpackie)) odłowiłem jedą T. Grossa na roślinie baldaszkowatej, po sprawdzeniu okazało się że wg. Polskiej Czerwonej Księgi Bezkregowców najbliższe stanowisko oddalone jest o jakies 100 km , a tu proszę!..rączyca jak się patrzy!!!!...czyżby nowe stanowisko?!
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Teraz jest dobry okres na łapanie Tachinidae, ta roślina na której łapałeś to może barszcz zwyczajny. Ja łapałem Tachina grossa kilka dni temu w granicach Włoszczowy, z fajnych rączyc była też Lophosia fasciata:)
O ile się orientuje to ostatnio opublikowane stanowisko jest z Przedborskiego Parku Krajobrazowego, a pozostałe nowe jeszcze nie publikowane, ale mogę się mylić.
100 km to przy aktywności dipterologicznej w tym kraju jest całkiem blisko :razz:
Awatar użytkownika
Michał Brzeski
Posty: 228
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 01:50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Rymanów/Dębica/Kraków
Podziękowano: 2 times

Post autor: Michał Brzeski »

Moją T.Grossa zebrałem akurat nie na barszczu a na (cytat z etykiety: "Podagrycznik pospolity") Niestety u mnie już pomału zaczynają przekwitac baldaszkowate i nadzieja na kolejną raczycę maleje :sad:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tachinidae”