Dwa dziwaczne znaleziska

STAWONOGI głównie gromady: pajęczaki (Arachnida), skoczogonki (Collembola), pierwogonki (Protura), widłogonki (Diplura) i inne. Również ślimaki, bo i takie na Forum się pojawiają.

Podział stawonogów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawonogi
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Wczoraj w Łodzi sfociłem skakuna, który po przejrzeniu galerii interentowych zakwalifikowałem jako Icius subinermis, może Icius hamatus. Problem w tym, że ten gatunek w Polsce nie występuje...
A dziś w podłódzkim lesie na spodniej stronie kapelusza grzyba znalazłem kilka maleńkich, kilkumilimetrowych kosarzy. Początkowo sądziłem, że to porzucone wylinki, ale nie - dotykane aktywnie się poruszały. Może to jakieś wczesne stadia?
Proszę o rozstrzygnięcie ignoranckich dylematów.
Załączniki
Icius..JPG
Icius..JPG (160.03 KiB) Przejrzano 1789 razy
Icius.JPG
Icius.JPG (103.31 KiB) Przejrzano 1789 razy
Opx.JPG
Opx.JPG (72.27 KiB) Przejrzano 1789 razy
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Robert Rozwałka »

Kosarz to taki "noworodek" Rilaena triangularis lub Platybunus bucephalus. Rilaena raczej, bo Platybunus bucephalus jest wprawdzie w Łódzkim OBot., (zawlewczony ale trwały)
ale w lesie się go nie spodziewałbym pod Łodzią, chyba że się rozprzestrzenił...

Pająk masz info na e-maliu.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Odpowiedziałem na emaila. Zatem nie Icius, ale moim zdaniem niektóre formy barwne bardzo podobne.
Dziękuję, także za rozpoznanie małych kosarzy. Na żywo prezentują się niesamowicie.
P.bucephalus w niektórych lasach w łódzkim już jest. W 2018 wraz z Jackiem Strojnym obserwowaliśmy kilka osobników w rezerwacie Kobiele Wielkie. Oczywiście wszystkie na pniach buków.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Robert Rozwałka »

To albo się tak szybko Platybunus rozprzestrzenił, albo guzik wiemy o jego faktycznym rozmieszczeniu w centralnej Polsce.
Jest wyspowo w Górach Świętokrzyskich czy Puszczy Kozienickiej, ale np. brak na Roztoczu i na północ od A4 w rejonie
na wschód od Wisły, no nieznacznie tę linię przekracza, ale generalnie to granica zwartego zasięgu jest w tej części Polski taka.
W centralnej Polsce i na zachód od Wisły mam mało aktualnych danych, ale był na całej? Jurze, np. czy pod Częstochową....

Niestety Platybunus bucephalus i Rilaena triangularis jako bardzo młode, a takie masz na zdjęciu,
są nieodróżnialne. W dodatku oba gat. mają jednakową fenologię i tutaj nic nie zdziałam.

Lasy bukowe nie są jakoś preferowane, może łatwiej go namierzyć po prostu. W górach jest w każdym typie lasu, na polanach
w kosówce, oraz na halach, aż po ich górną granicę, a nawet trochę wyżej. W Puszczy Kozienickiej bywa też w grądach np.
Na niżu za to nie wchodzi na tereny otwarte, a w górach jest częsty na halach....

Ciekawostka, pojawił się po 2001 r. w Puszczy Białowieskiej. Stanowiska są gęstym kręgiem wokół Hajnówki (na głębokość 2-3 oddziałów)
i idzie wzdłuż drogi Hajnówka-Białowieża (dane z lat 2016-2017)... sośniny, świerczyny, grądy....
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Oznaczę jako Rilaena/Platybunus z zaznaczeniem, że pierwsza opcja jest bardziej prawdopodobna. W tych lasach dorosłych P.bucephalus nie odnalazłem. Natomiast przekonałem się, że kosarze chętnie przesiadują na, pod, lub między grzybami. Zaglądałem pod kapelusze oraz między zgrupowania blisko siebie rosnących grzybów i kilka razy natknąłem się na kosarza. To dla mnie nowość.
Przy okazji - na spodniej stronie kapeluszów bardzo dużo skoczogonków. Też niespodzianka.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

avidal pisze: Przy okazji - na spodniej stronie kapeluszów bardzo dużo skoczogonków. Też niespodzianka.
A gdzie zdjęcia? Rób :mrgreen:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Zrobiłem trochę, ale słabo wyszły. Skoczogonke ze zdjęcia znalazłem na kilkunastu różnych grzybach w różnych miejscach. Wszystkie na spodzie kapuluszów.
Załączniki
Collembola.JPG
Collembola.JPG (74.7 KiB) Przejrzano 1745 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Symphypleona, na tych się nie znam. Bez preparatu dużo nie zwojuję. Jakbyś miał takie podłużne to wrzucaj.

Pozdrawiam

Jurek
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Trochę sprawdzałem, ale jest wiele podobnych. A i tak identycznie ubarwionego, z podobnym deseniem - nie znalazłem.
Ok, dzięki za propozycje. Na pewno skorzystam.
Na grzybach znalazłem takie.
Załączniki
Collembola (2).JPG
Collembola (2).JPG (65.32 KiB) Przejrzano 1742 razy
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Lepidocyrtus sp.

Osobiście uważam. że tylko Lepidocyrtus paradoxus jest oznanczalny ze zdjęć. W tym wypadku mogę potwierdzić, że to nie on.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

Aha. Dobre i to. Sam bym tyle nie zdziałał.
Dziękuje bardzo
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Robert Rozwałka »

Tak, pod kapeluszami grzybów z kosarzy często bywa Oligolophus tridens, czasem też Lophopilio palpinalis lub Lacinius dentiger. Czasem młode Rilaena/Platybunus albo jeszcze i inne gat.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Robert Rozwałka »

Pająk z zdjęcia to Icius hamatus, nie I. subinermis. Wprawdzie oba gatunki są bardzo podobne, ale więcej
cech wskazuje na ten pierwszy.
I hamatus kilkukrotnie był w Polsce notowany, jako import z Europy Południowej w winogronach/granatach itp.
Ciekawostką jest, że "złapany w naturze", bo dotychczasowe znaleziska były zawsze "ze sklepu". Musiał mieć sporo szczęścia
że uciekł "z Biedronki" czy innego sklepu i przeżył w warunkach naturalnych a w dodatku trafił przed obiektyw.
Nie ma szans na przezimowanie w naszych warunkach i populację "w naturze".
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: avidal »

To taka natura bardzo blisko cywilizacji, tuż obok. Znaleziony na ławeczce. Więc można sobie jakoś to wytłumaczyć.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: ricosz »

Pierwszy skoczogonek to Ptenothrix leucostrigata. Też widuję je w dużych ilościach na spodniej stronie grzybów. Ostatnio znalazłem na grzybie blaszkowym ładnego skoczogonka Orchesella spectabilis. Poza nimi można też często spotkać Dicyrtomina ornata i parę mniejszych gatunków Collembola.
Przy okazji dorzucę wczorajsze pajęczaki, może da się oznaczyć (EC95). Na 1 i 2 ten sam osobnik. Na 3 jakiś krzyżakowaty zapewne, ale nie spotkałem jeszcze tak włochatego.
Załączniki
paj1.jpg
paj1.jpg (349.18 KiB) Przejrzano 1647 razy
paj2.jpg
paj2.jpg (319.73 KiB) Przejrzano 1647 razy
paj3.jpg
paj3.jpg (241.35 KiB) Przejrzano 1647 razy
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: Robert Rozwałka »

Kosarz to Lacinius ephippiatus a krzyżak to Gibbaranea gibbosa
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dwa dziwaczne znaleziska

Post autor: ricosz »

Dziękuję za oznaczenie. Obydwa nowe w moich zbiorach. Oczywiście po wrzuceniu na stronkę zamieszczę info o oznaczającym. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów)”