Rybiki Zygentoma

rybiki (Zygentoma), przerzutki (Archaeognatha), nogoprządki (Embioptera), wielkoskrzydłe (Megaloptera), glebiki (Zoraptera), świerszczokaraczany (Grylloblattodea (Grylloblattidae, Mantophasmatidae)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Rybiki Zygentoma

Post autor: rysiaty »

Dziś rano w wannie (Zielona Góra, lubuskie) znalazłem rybika olbrzyma - długość ciała bez czułków i przydatków 13-14 mm
na oko z 2-3 razy większy od rybików cukrowych, które też u nas żyją

Z ciekawości przejrzałem popularne źródła, które mam w domu oraz wikipedię, coby zobaczyć co to za stwór i ile gatunków reprezentuje ten rząd. Na forum pojawiają się tylko w dziale "Domowe robaczki", więc proponują jakiś konkretniejszy wątek do którego można odsyłać miłośników domowych robaczków

wygląda na to że mamy 3 gatunki

najpospolitszy rybik cukrowy Lepisma saccharina 7-10 mm

rzadszy rybik piekarniczy/cieplarniany Thermobia domestica - podobno mniejszy od rybika cukrowego

no i Nicoletia phytophila albo meinerti- podobno tylko w szklarniach, nie ma za bardzo zdjęć w necie, nie wiem jaką ma długość ciała

ale skoro mój rybik nie jest ani cukrowym, ani piekarniczym, to może tym?!

no chyba że jakiś nowy

rybiki to synantropy jednak spotykam je dziko żyjące w dziuplach starych dębów na terenach zalewowych Odry (chyba rybiki cukrowe) - ciekawe czy to ich naturalne biotopy, czy przeszły tam z naszych domów :coto: ktoś coś wie?
Załączniki
DSC_1676.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.78 KiB)
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Porównaj jeszcze z tym: Ctenolepisma longicaudata

Nie upieram się, że to jest ten, ale następnym razem go łap. W Polsce oficjalnie chyba jeszcze nie stwierdzony, ale nie wierzę aby go nie było. (w Niemczech i na Litwie jest)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: L. Borowiec »

Na 100% to Ctenolepisma longicaudata, gatunek opisany z Afryki Południowej, obecnie rozwleczony po całym świecie, wykazywany z 28 krajów europejskich ale nie z Polski (chyba, że coś przeoczyłem).

https://en.wikipedia.org/wiki/Ctenolepisma_longicaudata
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: rysiaty »

świetnie :okok: dziękuję

więc 4 gatunek rybika

widzę że na forum już 2 razy się pojawił - obie obserwacje w zeszłym roku, jedna bez podanej lokalizacji, a druga z Białegostoku - czyli drugi kraniec Polski
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Oficjalnie nie jest podawany z Polski. Nie wiem na ile można być pewnym oznaczenia ze zdjęcia, ale jeśli jest to możliwe, a nie było jeszcze publikacji to zachęcam kolegę do skrobnięcia notatki.
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: rysiaty »

To zupełnie nie moja bajka
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: L. Borowiec »

Dla uzupełnienia, w Europie jest kilka rodzimych gatunków z rodzaju Ctenolepisma. Spotykam je regularnie w Grecji. Ale te europejskie gatunki mają mniejsze rozmiary niż ten kosmopolityczny gatunek C. longicaudata. Z informacji internetowych wynika, że wstępne dane molekularne wskazują, iż ta grupa jest dużo bogatsza w gatunki w Europie niż to wynika z obecnych katalogów faun. Jest więc jakieś prawdopodobieństwo zawleczenia do Polski z południa Europy również innych gatunków. Zabierając się do notatki o C. longicaudata w Polsce trzeba więc trochę się przekopać przez inne prace o ekspansji tego rybika w Europie.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Rybiki Zygentoma

Post autor: Leszek Matacz »

Jak będzie wyglądał w takiej notce opis metod i terenu badań :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „INNE rzędy”