Gdzie szukać owadów ?

mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

Entomolodzy zapewne łapią owady masowo, przywabiają. A jak i gdzie wypatrywać owadów podczas spaceru, w jakich miejscach, na jakich roślinach, o jakiej porze dnia, przy jakiej temperaturze ? Zauważyłe, że na przykład sporo robaków jest na baldaszkowatych, czasem w zielsku przy rowach jak na drzewach w dżungli.
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

Dobrze jest nie pędzić cały czas, ale zatrzymać się w jakimś miejscu i czekać, aż coś wyląduje, wychyli się spod liścia albo zza łodygi, a nawet zostanie wyodrębnione z tła przez nasz mózg.
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: Przestrojnik »

mysz leśna pisze:Entomolodzy zapewne łapią owady masowo, przywabiają. A jak i gdzie wypatrywać owadów podczas spaceru, w jakich miejscach, na jakich roślinach, o jakiej porze dnia, przy jakiej temperaturze ? Zauważyłe, że na przykład sporo robaków jest na baldaszkowatych, czasem w zielsku przy rowach jak na drzewach w dżungli.

zajmuje się amatorsko, głównie motylami, ale dopiero gdy zacząłem czytać literaturę, przeglądać fora, zacząłem bawić się hodowlą, zorientowałem się jak ludzie są "ślepi". Nie widzą tego co ja dostrzegam na 1 rzut oka (na podstawie doświadczeń z moimi znajomymi)

Nie spotkasz i nie zobaczysz konkretnego owada w trakcie spaceru, póki nie będziesz sama chciała go zobaczyć. Najpierw musisz się nauczyć "widzieć" i "chcieć", a potem możesz polować :)
Ludzie omijają "chaszcze", zarośla bo niewygodnie się tamtędy chodzi, wykaszają trawniki do gołej ziemi tworząc "zielone pustynie", sami zabijając różnorodność. Nie wiem czy jesteś z miasta, czy ze wsi, ale wszędzie przy odrobinie szczęścia można spotkać naprawdę ciekawe okazy.

opisanych owadów jest na świecie ponad 1 milion gatunków, a co roku odkrywane kilkaset* nowych

zacznij od tego, że skręć w czasie spaceru na mniej uczęszczaną ścieżkę, tam gdzie rosną "chwasty", tam gdzie trawa, krzewy i drzewa nie są przycinane od linijki. Nie biegnij, idź powoli, obserwuj. Zacznij zwracać uwagę na szczegóły - objedzone liście, lub dziwnie sklejone liście, zgniłe owoce pod drzewem, na pęknięta korę na pniu drzewa. Na dziurę w ziemi wypełnioną wodą.

ale i tak nie gwarantuje, że znajdziesz to czego szukasz, bo musisz wiedzieć co chcesz spotkać, dzięki czemu zwiększasz swoją szansę.

przykładowo jak napiszesz motyle ? ale jakie? nocne czy dzienne? o jakiej porze roku? szukasz imago czy gąsienicy? a może jaj? szukasz dużych efektownych motyli czy zadowoli Cię z pozoru "nie warty uwagi" mikrusek? motyle które pobierają pokarm, czy takie które nic przez okres imago nie jedzą?

najbardziej pospolite gatunki spotkasz nawet w centrum dużego miasta, w sąsiedztwie parku, wystarczy trochę koniczyny/luceryny kwitnącej, może budleja gdzieś jest posadzona w pobliżu w słoneczny ciepły dzień. Spokojnie idzie zaobserwować kilkanaście (dziesiąt??) gatunków
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: Przestrojnik »

żebyś się nie zniechęciła, zacznij od np. motyli

https://lepidoptera.eu/listThumbnails

lista gatunków dla Europy, wchodzisz, szukasz Ciebie interesującego gatunku, masz podane okres występowania, rośliny przy jakich możesz szukać, mapka rekordów

przykładowo Paź Żeglarz

https://lepidoptera.eu/species/4
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

Czyli fachowcy nie mają jakichś specjalnych sposobów poza łapaniem i przywabianiem. Zapytałem z ciekawości.
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

Czyli fachowcy nie mają jakichś specjalnych sposobów poza łapaniem i przywabianiem.
Zapytałem z ciekawości. Też zajmuję się tym trochę hobbystycznie, a raczej fotografowaniem przyrody, od kilkudziesięciu lat, tak przy okazji również i makro, kiedyś Zenitem TTL z pierścieniami a nawet obiektywem Practica, najpierw na materiałach czarno-białych, własnoręcznie wywoływanych, od końca lat 90-ych specjalnym obiektywem do makro. Na ogół jednak nie chciało mi się zmieniać obiektywu poza jakimiś ciekawszymi obiektami. Chociaż ostatnio nawet cały czas mam założony, co już robi się męczące, tzn. gapienie się na wszystko wokół w celu wypatrzenia robaka a nie odpoczywanie.
Sporo owadów jest na kwiatach, ale mogą też być na przykład na pokrzywach czyli pewnie tam gdzie są jakieś soczki lub może olejki eteryczne ? Przynajmniej takie zachodzi podejrzenie w przypadku wspomnianych wcześniej baldaszkowatych.
Kory w gospodarczych lasach nie za wiele do oderwania, poza tym pewnie byłoby to niezgodne z przepisami.
Pod kamieniami może też być coś ciekawetgo, jakieś skorupiaki, krocionogi.
Na grzybach.
W pobliżu zbiorników punkty obserwacyjne ważek.
Podobno są też ciekawostki w krowich plackach.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 lipca 2019, 19:14 przez mysz leśna, łącznie zmieniany 2 razy.
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: goościu »

mysz leśna pisze:Czyli fachowcy nie mają jakichś specjalnych sposobów poza łapaniem i przywabianiem.
https://www.entomo.pl/forum/viewforum.php?f=64
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

W wodorostach wyrzucanych przez morze mogą być owady i skorupiaki.
Harvi
Posty: 208
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2012, 10:31
UTM: EC48
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: Harvi »

Ależ fachowcy mają na to sposób. Tym sposobem jest wiedza. Jeśli wiesz co chcesz złapać/przywabić należy wiedzieć także:
a) gdzie? (czyli wiedza na temat zasięgu występowania, biotopu jaki preferuje dany owad, czy jego rozwój jest powiązany z jakimiś roślinami bądź innymi zwierzętami)
b) kiedy? (pora roku, porad dnia, warunki atmosferyczne)
c) jak? (na światło, feromony, różnego rodzaju pułapki, wabiki pokarmowe)
To tak pokrótce z mojego laickiego punktu widzenia. Ja się mało udzielam na forum, ale staram się codziennie wejść i przejrzeć pojawiające się wpisy. Może to nieskromnie ale napiszę, że dzięki temu wiem troszeczkę więcej na temat owadziego świata niż przeciętny Kowalski, więcej owadów jest dla mnie "widocznych" i nie biorę Tipulidae za komary tygrysie. :mrgreen: Wiedza "otwiera oczy" i dzięki niej możesz łatwiej i więcej dostrzec. Dużej części owadów nie wypatrzysz, bo prowadzą skryty tryb życia, lub żyją w miejscach trudno dostępnych bądź niewygodnych. Trzeba zajrzeć pod kamień, grzebnąć w ziemi, próchnie gówienku albo truchełku, zajrzeć do dziupli, pod korę.
Jeśli robisz zdjęcia i nie wiesz co sfotografowałeś to daj fotkę w dziale ID. Ja też czasem daję jakieś zdjęcie owada do ID, później jeśli ktoś go oznaczy czytam o tym gatunku. Wiedząc co nieco o danym owadzie łatwiej o kolejne spotkanie w terenie kiedy celowo go szukamy.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: AJW »

Ta dyskusja, moim zdaniem, powinna się znaleźć w HydeParku.
Ale skoro się wypowiadam to odpowiem tak:

same ciebie znajdą - po śmierci - o ile nie ciała spalą
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: AJW »

o widzę, że z Wawy jesteś, to proponuję Zakole Wawerskie :okok:
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

Harvi pisze:Ależ fachowcy mają na to sposób. Tym sposobem jest wiedza. Jeśli wiesz co chcesz złapać/przywabić
No tak, ale bez łapania i przywabiania, tylko na spacerze. Na co zwrócić uwagę, na co patrzeć.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: AJW »

kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: kolagen »

Po pierwsze warto zauważyć że różnych owadów będziesz szukać w innych miejscach.
Ważki nad wodą - i to w zależności od tego czy to woda stojąca czy płynąca inny może być skład gatunkowy, motyle raczej na łąkach z kwiatami... itd.
W miejskich parkach ze skoszonymi trawnikami może być ciężej o ciekawe znaleziska, lepiej poszukać jakichś chaszczy i nieużytków.

Takie "gapienie się wokół" daje lepsze efekty jak się szuka jakichś konkretnych owadów - np. na roślinach żywicielskich.

Mogę tylko dodać że fotografowanie fauny "podkamiennej" bywa bardzo frustrujące bo zwykle delikwenci dlatego siedzą pod kamieniem bo nie przepadają za słońcem i po odkryciu dość szybko uciekają pod inne kamienie (może pomóc zrobienie nad nimi cienia np. ręką).
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gdzie szukać owadów ?

Post autor: mysz leśna »

To już jest coś. W tej książce na początku też są jakieś wskazówki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „*** HYDEPARK ***”