Prosba o pomoc w identyfikacji

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Witam.

Bardzo prosze o pomoc w identyfikacji.

Gryzlo na poczatku, oprysk zrobiony 3 tygodnie temu. Nie ma widocznych ugryzien ale dalej jest w domu.

Z gory serdecznie dziekuje.
Załączniki
zrobione 02/12, znalezione na materacu dziecka
zrobione 02/12, znalezione na materacu dziecka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (248.05 KiB)
zrobione 02/12, znalezione na materacu dziecka
zrobione 02/12, znalezione na materacu dziecka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (242.93 KiB)
zrobione 02/01, znalezione na futrynie drzwi sypialni
zrobione 02/01, znalezione na futrynie drzwi sypialni
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (232.28 KiB)
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Witam.
Przepraszam najmocniej, ze znowu się dobijam ale jestem już na skraju załamania.
Wczoraj w nocy znowu zaczęło gryźć.

Przekopałam dziś całą sypialnie swoja i dziecka w poszukiwaniu jakiegoś gniazda, dowodu, czegokolwiek ale jedyne co udało mi się znaleźć, to to co na zdjęciu. Wygada jak zasuszone coś w takiej jakby łusce, powłoce, nie wiem jak to nazwać. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale to najlepsze co udało mi się zrobić.
Zdjęcie w dużym powiększeniu, realnie to ma jakieś 2, może 3 milimetry bez łuski

Chciałabym wykluczyć albo potwierdzić ze to pluskwy.
Zdjęcia które mogę znaleźć na internecie nie do końca potwierdzają ze to jednak to. Nie wiem już co robić.

Jeśli ktoś znajdzie chwilkę czasu i ma jakieś pojecie co to możne być, bardzo proszę o pomoc :cry: :cry:
Załączniki
korytarz, 06/01
korytarz, 06/01
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.4 KiB)
korytarz, 06/01
korytarz, 06/01
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (252.62 KiB)
Awatar użytkownika
Maks S
Posty: 986
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2018, 22:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Maks S »

Z pierwszym postem nie pomogę, ale na ostatnich zdjęciach jest nasiono brzozy brodawkowatej.
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Dziękuję najmocniej.
Wyobraźnia już bierze górę chyba, wszędzie widzę potencjalne pluskwy :(

Gdyby komuś się udało zidentyfikować osobnika na pierwszym zdjęciu, będę bardzo wdzięczna.

Dziękuję raz jeszcze.
Awatar użytkownika
Maks S
Posty: 986
Rejestracja: czwartek, 17 maja 2018, 22:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Maks S »

Dodam jeszcze, że w pierwszym poście na pewno nie ma pluskwy (tylko jakiś chrząszcz) ani niczego co by powodowało ugryzienia.
Do gatunku niestety nie oznaczę, ale może Aneta coś wymyśli.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Z tych zdjęć trudno będzie oznaczyć ze 100% pewnością, jednak chrząszcz przypomina pokrojem Ahasverus advena - gatunek rozwijający się na zapleśniałych produktach pochodzenia roślinnego: płatkach, ziarnach zbóż, suszonych owocach i nasionach roślin oleistych. Nie zasiedla dobrze przechowywanej żywności i nie jest w żaden sposób groźny.
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Chrząszcz? One mogą mieć ok 3 milimetrów? Może głupie pytanie ale moja wiedza o chrząszczach jest zerowa.

Pan z firmy pryskajacej stwierdził że wygląda mu to na pluskwe w pierwszej fazie rozwoju.

Sama nie wiem czego się spodziewać, wprowadziliśmy się w listopadzie więc ciągle domu się uczymy tak naprawdę.

Dziękuję za poświęcony czas.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Chrząszcze mogą być sporo mniejsze niż 3 mm :D Najmniejszy gatunek chrząszcza na świecie ma poniżej pół mm.
Natomiast panu pryskającemu przydałby się przyspieszony i kompleksowy kurs entomologiczny (rany, jacy dyletanci mogą pracować w takich firmach...), bo zapewniam, że stworzonko z pierwszych zdjeć to pełnokrwisty chrząszcz 8) Poszukajcie w zapasach kuchennych, może znajdziecie źródło. A jeśli nie i był to pojedynczy osobnik, to mógł nawet zostać przyniesiony przypadkiem ze sklepu czy przeleźć od sąsiada; w każdym razie, powtórzę, to nic groźnego.
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Dziękuję bardzo Pani Aneto:-)
Poszukam, chociaż bardziej myślę o mchu na dachu, dwa osobniki znalazłam na drugim piętrze domu, pokoje zrobioną tak jakby z poddasza. Może oknem weszły? Przeszukam i kuchnię i może kwiatki też na wszelki wypadek. Dom ma dopiero 4 lata więc nie jest to jakiś stary budynek.
Zostaje mi chyba szukać dalej tylko, bo coś jednak gryzie. Tyle że nie chrząszcze ani nasiona brzozy. :-)
Dziękuję serdecznie :-)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Pamiętajcie, że te chrząszcze rozwijają się na rzeczach zapleśniałych. Warto więc szukać w miejscach, gdzie jest podwyższony poziom wilgotności i gdzie może się rozkładać coś pochodzenia roślinnego. Tak naprawdę - jeśli to Ahasverus, oczywiście - ten gatunek jest nie szkodnikiem, a dobrym wskaźnikiem, że coś złego dzieje się z zawilgoceniem w danym pomieszczeniu.

A jeszcze co do gryzienia - jesteście pewni, że to rzeczywiście kwestia ugryzień przez jakieś stawonogi? Takie pokąsania dają mało specyficzne objawy i można je często pomylić z reakcjami alergicznymi o zupełnie innym podłożu.
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Pogryzien jestem pewna, przypominają ugryzienie pluskiew jeśli chodzi o natężenie świadu i długość gojenia, niestety wiem z doświadczenia. Czy to jednak na pewno pluskwy gryzą nie mam pojęcia.
Zacznę od zmierzenia procentowo wilgoci w domu , na ostatnim piętrze nie ma nawet łazienki, o kuchni nie mówiąc więc nie nie miałyby się czym żywić. Czy deski, drewno zaliczają się do potencjalnego pokarmu chrząszczy?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Chrząszczy ogólnie tak, ale nie Ahasverusa, to nie drewnojad.

A potencjalnych pluskiew warto poszukać nocą, przy świetle latarki. No i nie tylko w łóżku z przyległościami, ale i obok - pod listwami, pod osłonami gniazdek elektrycznych itp. Aczkolwiek życzę, żeby to nie były akurat te wredoty.
malymc
Posty: 7
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 22:11
UTM: IRLAM, MAN

Re: Prosba o pomoc w identyfikacji

Post autor: malymc »

Szukałam, wszędzie gdzie mogłam. Dziękuję Wam bardzo, jesteście nieocenieni :-)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”