Co to za muchówka?

Muchówki
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

zapewne coś z rodzaju Ectophasia.
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

Panie Kacper, już myślałem, że Pan sam to oznaczył:
https://diptera.info/forum/viewthread.p ... ost_365837
:jo: :jo: :jo: :jo: :jo:
Lich555
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 16 czerwca 2017, 15:09

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Lich555 »

Jeśli zachowałem się niestosownie nie pisząc, że Pan to oznaczył to bardzo przepraszam. Przeważnie piszę, że "na innym forum powiedziano mi...". Nie wiem czemu tutaj nie napisałem. Chyba, że źle odebrałem Pana wiadomość :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest ciekawe i trudne zarazem, niejednoznaczne. Trudne, bo w necie panują odrębne zasady, coraz częsciej przypomina to stream - rwący potok informacji, które powstają w trakcie i żyją swoim życiem - na to jeszcze nie wykuto chyba określenia. Determinacja okazu w świecie realnym dotyczy pracy z okazem i jego etykietowania. Tu mamy taką coraz częstszą sytuację, że fotografik, jakich w internecie setki, pyta sie na różnych portalach, forach, FB i gdzieś uzyskuje jakieś informacje, po czym podaje to dalej i dalej aż mu się udaje oznaczyć owada na fotografii i wstawia to zdjecie na swojego bloga z pominięciem cytowania tych wszystkich portali i ludzi napotkanych po drodze. Właściwie z ludźmi to ma niewiele wspólnego, bo są to często nicki, pseudonimy albo zbiorowy bełkot, z którego fotograf wybiera sobie to co mu pasuje.
Tu jest oczywiscie sytuacja prostsza ale też nie wyobrażam sobie, żeby gdzieś pod zdjęciem pisać "do rodzaju oznaczył janusz z forum entomologicznego (który jutro zmienić może nick na irenka) a do gatunku oznaczył gregory z diptera forum, ale może to być też..... tu inny gatunek zaproponowano na FB przez .... itd.... Po prostu się nie tak nie da.
Osobiście uważam, że trzeba się liczyć z tym, że oznaczenie podane na publicznym forum staje się częscią potoku informacji. A kiedy jeszcze za tym stoi pseudonim to nie ma mowy o żadnym autorstiwe oznaczenia (chociaż może to właśnie nie jest takie oczywiste, po wg prawa autorskiego jest autor....). Ale czy to jest oznaczenie czy domysł? "Zapewne..." oznacza przypuszczenie a więc nie jest to oznaczenie. Logicznie rzecz ujmując to jest tylko podsuniecie możliwej odpowiedzi. Pytanie na Diptera to też jest przypuszczenie "Some Ectophasia?" a więc nie ma problemu. Kacper pyta "Some Ectophasia?" i ma do tego prawo, bo ma prawo tak przypuszczać, bo ktoś gdzieś mu to tak zasugerował....
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

Drogi Panie Jacku,

może i słuszne są to uwagi, ale ja to po zdjęciu próbowałem jednak oznaczyć...
Zwróciłem uwagę za to na typ działań,jaki pojawia się w necie.
Dziwne, że autor fotki nie zapytał się na tym Forum czy na pewno i jaki gatunek to może być...
Ja mam jeden pseudonim. Autor zdjęcia może ich mieć wiele...
Przynajmniej by podziękował i byłoby mi miło (że "Janusz" to nie tylko pejoratywna nazwa wynikająca z "nicka").
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie pytał... ani o cechy ani czy to jest dobrze. Nikt tego też nie potwierdzał ani nie zaprzeczał. Może po prostu przyjął na wiarę i puścił sobie dalej post na kolejnym forum, na którym też nie widać na razie zaiteresowania. A tam - może ktoś oznaczy "A" a może "B" a autor na swoim blogu umiesci z podpisem "C", bo w międzyczasie mu tak ktoś podpowie na FB i jemu może uwierzy bardziej. Taka to jest wirtualna nierzeczywistość.


Tu mamy podobny przypadek, w każdym razie ciekawy:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... 77#p261177

Ostatni postujący (mwkozlowski) napisał jeden wyraz. Teraz ja się zastanawiam, czy pytający jest w stanie ocenić wagę tej odpowiedzi. Jeśli określi ją prawidłowo będzie miał odpowiedź na swoje pytanie ale jeśli potraktuje ten wpis jako jeden z wielu strzałów, jakie padają w sieci to może nawet nie zwróci uwagi na ten post (jakże krótki :-). I niby jest oznaczenie a niby go nie ma. A pytający zinterpretuje sobie te wszystkie odpowiedzi jak mu będzie pasowało i się sam pod tym podpisze, że znalazł larwy X. Z pewnością z pominieciem procesu oznaczania sieciowego. Takie to teraz nowoczesne narzędzie, ale w żaden sposób nie uregulowane. Czy tu są jakieś zasady? Prawo cytatu?
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

Zgadza się. Na forum Diptera.info pojawił się i ten wątek (w dziale inne), fotki też ...
Co do informacji internetowych: z cytacją problem jest rzeczywiście nieuregulowany.
O tempora! O mores!.
Lich555
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 16 czerwca 2017, 15:09

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Lich555 »

Faktycznie podawanie autora po nicku jest często niemożliwe.
Masz rację Janusz, przepraszam i dziękuję za oznaczenie :)
Nie dziękuję za oznaczanie. Wzięło się to z tego, że dawno temu na 1 z forów powiedziano mi, że niepotrzebnie spamuję takimi odpowiedziami (poważnie).
Nie zapytałem "czy na pewno", albo "jaki to gatunek?". Założyłem, że jak to nie byłoby to, to na pewno ktoś inny by się odezwał. O gatunek nie zapytałem, bo założyłem, że jakby Pan znał gatunek, to by go po prostu napisał. Chyba słusznie założyłem?
Pan ma 1 pseudonim. Niestety tylko Pan o tym wie :) Moje posty często można rozpoznać po podpisie na zdjęciu (chyba, że ktoś sobie je "zapożyczył").

Na innych forach nadal nie będę pisał autora oznaczeń, bo (jak to Pan Jacek zauważył) jak? Jeśli ktoś będzie miał w sygnaturze albo w nicku "czyste" imię i nazwisko (tak jak ma to Pan Jacek) to jest ok. Szczerze już dawno się zastanawiałem, jak to rozwiązać.
To naprawdę nie jest tak, że ja chcę sobie "przywłaszczyć" oznaczenie, czy nie chcę podać jego autora. Na Diptera napisałem też wątek o larwie. Najpierw ten wątek umieściłem tutaj. Podrzucono mi tutaj link do innego artykułu na tym forum. Na Diptera wrzuciłem zdjęcie z tego artykułu i podałem link do tego forum. Z racji, że robię zdjęcia, to sam nie lubię jak ktoś "kradnie" czyjąś własność albo nie poda jej autora. Temat jest łatwy, jak ma się do czynienia z bardziej materialnymi rzeczami (np. zdjęcia, filmy na których często autorzy). Komplikuje się sprawa jak w grę wchodzą rzeczy mniej materialne i nicki.

W każdym razie przepraszam i dziękuję :)
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

:okok: Spoko, nerwowy byłem za dziecka ... :D .
Lich555
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 16 czerwca 2017, 15:09

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Lich555 »

Nie wiem czy obserwujecie wątek na diptera, ale podobno jest to samiec Ectophasia crassipennis.
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

Nu, zajrzałem...
I Ty kolego śmiesz jeszcze wątpić w oznaczenia super-specjalisty od Tachinidae???

:ups: :ups: :ups: :ups: :ups: :ups: :ups: :ups: :ups: :ups:
Lich555
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 16 czerwca 2017, 15:09

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Lich555 »

janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Co to za muchówka?

Post autor: janusz_polak_2000 »

Są lepsi ode mnie na tym forum. Znajdziesz ich w dziale: Diptera: Syrphidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lich555 pisze:A tego specjalista nie oznaczy? :D
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=78&t=39929
Specjalista (wg Janusza) światowej klasy oznaczył Ci https://diptera.info/forum/viewthread.p ... ost_365837 więc zamiast zadawać pytania zastanów się, czy Ci specjalista światowej klasy od Tabanidae czytający forum diptera oznaczy bzyga na Forum entomo....

Słowo "podobno" w Twoim poprzednim poście sugerowało, że nie jest to ostateczne, pewne oznaczenie. A "to jest" E.crassipennis.
Lich555
Posty: 84
Rejestracja: piątek, 16 czerwca 2017, 15:09

Re: Co to za muchówka?

Post autor: Lich555 »

O rany, to był żart (co sugeruje emotka na końcu zdania). Nie podważam nikogo wiedzy. Wiem tylko tyle, że sam jestem zerem jeśli chodzi o takie rzeczy. Nie znam jeszcze społeczności tego forum.
A Pan Janusz podpowiedział rodzaj, tam dowiedziałem się jaki to gatunek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”