Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: meadowlark »

Nie wiem, czy każdy wie o istnieniu Sci-Hub.
Ciekawa jest też historia jego założycielki.

Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sci-Hub
https://www.zu.p.lodz.pl/punty-widzenia-na-sci-hub

Strona, co jakiś czas zmienia serwer i domenę, ale bez trudu można ją znaleźć w Google - aktualnie pierwsza na liście.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To jakaś totalna ściema. Rosyjska strona zachęca do instalowania google extensions które są ZIPem, z daleka czuć wirusami.
Na innej przeglądarce nie znalazło mi żadnego słowa kluczowego np. Lepidoptera co utwierdziło mnie w przekonaniu, że to ściema.
Nie zalecam ryzykować, wręcz odradzam.
Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: meadowlark »

Jest to sprawdzona baza. Nie trzeba nic instalować.

Podaję instrukcję.
W przypadku, gdy artykuł jest płatny, wklejasz link do tego artykułu w okienko wyszukiwania i pojawia Ci się gotowy artykuł w pdf'ie.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: L. Borowiec »

Co ma być ściemą? Strona co jakiś czas zmienia adres, obecnie otwiera się na: https://sci-hub.tw/

Używam jej regularnie wpisując numer DOI, ale niektóre wydawnictwa już się wycwaniły i po wpisaniu DOI ich publikacji następuje blokada ściągania.

Praktyki wydawnictw to jest dopiero czyste złodziejstwo. Nie dość, że płacisz za opublikowanie swojej pracy, to jeszcze musisz przepisać prawa do własności intelektualnej na ich rzecz i nie masz żadnych tantiemów ze sprzedaży swojej pracy. Ta strona to jedne z nielicznych dobrodziejstw istnienia takich krajów jak Rosja, która nie uznaje tych bandyckich praktyk i autorka sci-hub może spać spokojnie chyba, że wyślą jakiś gangsterów żeby ją uciszyć.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

L. Borowiec pisze:Co ma być ściemą? Strona co jakiś czas zmienia adres, obecnie otwiera się na: https://sci-hub.tw/

Używam jej regularnie wpisując numer DOI, ale niektóre wydawnictwa już się wycwaniły i po wpisaniu DOI ich publikacji następuje blokada ściągania.

Praktyki wydawnictw to jest dopiero czyste złodziejstwo. Nie dość, że płacisz za opublikowanie swojej pracy, to jeszcze musisz przepisać prawa do własności intelektualnej na ich rzecz i nie masz żadnych tantiemów ze sprzedaży swojej pracy. Ta strona to jedne z nielicznych dobrodziejstw istnienia takich krajów jak Rosja, która nie uznaje tych bandyckich praktyk i autorka sci-hub może spać spokojnie chyba, że wyślą jakiś gangsterów żeby ją uciszyć.
Mnie każe instalować dodatki do chrome i te dodatki zawarte są w plikach ZIP. Nigdy nie instaluję takich dodatków bo po prostu nie ufam takim praktykom. W Operze nic nie musiałem instalować ale wpisałem kilka słów kluczowych i żadna praca nie została znaleziona. Jeśli wpiszę Lepidoptera czy Coleoptera to w wynikach nic się nie pojawia. Rosjanie mają jeszcze jedną stronę skąd można ściągnąć nieprawdopodobną ilość rozmaitych książek przyrodniczych.

Oczywiście podzielam Twoje zdanie o prawach własności przepisanych na wydawnictwa. Wszelkie prace naukowe powinny być open access, tylko tak postęp nauki byłby szybszy. Praca o koszówkach Korei której jestem współautorem wydana w Journal of Natural History (kilkanaście stron) kosztuje 40 euro lichwa i skandal nad skandale ale niestety nie miałem na to wpływu bo dla współautorów ważne były punkty i wydanie pracy w Europie.

Skoro sci-bio.tw uznajesz za godne zaufania to przyjmuję to do wiadomości, zwracam stronie honor i popróbuję coś z niej wydobyć.
Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: meadowlark »

Grzegorz Banasiak pisze:Praca o koszówkach Korei której jestem współautorem wydana w Journal of Natural History (kilkanaście stron) kosztuje 40 euro
Jeżeli chodzi o "A new and an unrecorded species of the family Psychidae (Lepidoptera) from Korea, with an annotated catalogue", to jest ona dostępna za darmo na Sci-Hubie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

meadowlark pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Praca o koszówkach Korei której jestem współautorem wydana w Journal of Natural History (kilkanaście stron) kosztuje 40 euro
Jeżeli chodzi o "A new and an unrecorded species of the family Psychidae (Lepidoptera) from Korea, with an annotated catalogue", to jest ona dostępna za darmo na Sci-Hubie.
No to duży plus dla sci-hub :D
Muszę nauczyć się z tego korzystać.
Awatar użytkownika
meadowlark
Posty: 204
Rejestracja: środa, 20 grudnia 2017, 21:40
Gender: women

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: meadowlark »

Ja nie wpisuję numeru DOI, tylko wklejam link, gdzie jest sprzedawany dany artykuł.
W przypadku art. o Psychidae, wklejam do wyszukiwarki Sci-Huba link https://www.tandfonline.com/doi/full/10 ... 15.1082654 i wyrzuca mi gotowego pdf'a.
janusz_polak_2000
Posty: 65
Rejestracja: środa, 26 września 2018, 02:28

Re: Sci-Hub - baza publikacji naukowych

Post autor: janusz_polak_2000 »

na jedno wychodzi...
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”