Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
lukkrajewski
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Usłyszany z kilkunastu metrów z pobliskiej drogi, skraj boru sosnowego i szczotlichowisk o zmroku, głos z wnętrza dużego jałowca, ok. 1,5 m nad ziemią, mimo poszukiwań latarką właściciel głosu nieodnaleziony... :tup:

A może to jednak nie jest prostoskrzydły, tylko inny jurajski duszek :laugh: ;-) ?

CB90, Góra Włodowska, blisko Centralnej Magistrali Kolejowej, 347 m, 27 VIII 2018
Załączniki

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Robert Rozwałka »

A może coś z Homoptera podśpiewuje.... :coto: ?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Jacek Kurzawa »

Załączam poprawione pliki audio, bo dźwięk jest na bardzo niskim poziomie głośności. Jest po normalizacji i odszumieniu.
Załączniki

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie mp3 zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Salticus »

Siodlarka stepowa Ephippiger ephippiger. W niższych temperaturach jej głos się "rozciąga" jak na tym nagraniu.
lukkrajewski
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Dzięki za oznaczenie oraz ulepszenie plików :ok: Było dość chłodnawo, raczej sporo poniżej 20 stopni, bluzę zakładałem chwilę później jeszcze pod kurtkę
Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: Salticus »

Mimo że to jest gatunek południowy, ciepłolubny, to nocą twardo stryduluje nawet gdy temperatura powietrza spada do 12-13 st. C, dotrzymując towarzystwa pasikonikowi zielonemu i podkrzewinowi szaremu. Na początku swojej przygody z prostoskrzydłymi, kiedy jeszcze nie miałem dużego obycia z tym gatunkiem, też mi on spłatał małego figla. Wracałem po zmroku z terenu na kwaterę, gdy z zarośli przy szosie usłyszałem tajemniczy głos, taki jak na Twoim nagraniu. Pomyślałem, że to jakiś nowy gatunek, wlazłem do rowu i przez pół godziny próbowałem zlokalizować strydulanta. Akurat tego dnia nie wziąłem ze sobą latarki, więc strzelałem na ślepo z flesza aparatu fotograficznego w kierunku źródła głosu, po czym przeglądałem zdjęcie na ekranie aparatu. O dziwo za którymś razem udało mi się wcelować w owada, zrobić ostre zdjęcie i zidentyfikować go jako siodlarkę. Poniżej owa pamiętna fotka.

Upór w identyfikowaniu źródła tajemniczych głosów przynosi jednak efekty, bo parę lat później w podobnych okolicznościach znalazłem nowy w Polsce gatunek - pasikonika stożkogłowego. Warto więc wchodzić nocą do rowów ;) .
Załączniki
P1290262mc.JPG
P1290262mc.JPG (56.84 KiB) Przejrzano 3103 razy
lukkrajewski
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:03
UTM: CA77
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Głos z jałowca do oznaczenia, Jura

Post autor: lukkrajewski »

Gratuluję Ruspolia, siodlarka też piękna :ok:

Na pewno głosy warto namierzać - wcześniej, jeszcze w słońcu, właśnie kierując się za głosami namierzyłem nowego dla mnie pasikonika śpiewającego Tettigonia cantans, może nie nowy dla Polski, ale też cieszy ;-) Podobne głosy słyszałem ze dwa tygodnie temu w dolinie górnej Pilicy, ale wtedy nie było czasu na szukanie śpiewaków.

Coś +/- podobnego do tego podkrzewina szarego wygrzebałem niedawno ze staroci, uwiecznione kiedyś po połowie listopada - to jeden z tych najwytrzymalszych na chłody..?
Załączniki
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgtone z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgtone z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg (102.95 KiB) Przejrzano 3055 razy
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgotne z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg
CB80, Myszków, Czarna Struga, łąki wilgotne z pokrzywą, 50 35 16, 19 20 21, 27 VIII 2018.jpg (115.83 KiB) Przejrzano 3055 razy
EB68, Kazimierz Dolny, przy ruinach zamku, 51 19 24, 21 56 59, 19 XI 2013.JPG
EB68, Kazimierz Dolny, przy ruinach zamku, 51 19 24, 21 56 59, 19 XI 2013.JPG (85.57 KiB) Przejrzano 3055 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ORTHOPTERA”