Weryfikacja oznaczeń

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....lux :ok: ,to jeszcze jedno pytanie :
Był na stanowiskach A.marginatum?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

W Ciechocinku, Kole i Krakowie był, ale w miejscach blisko wody. A. marginatum jest gatunkiem pospolitym, nad zeutrofizowanymi wodami na ogół występuje dość licznie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki! :ok:
A.marginatum znam z dwóch stanowisk i na jednym można powiedzieć że był liczny bo w ciagu pół godziny znalazłem 7 okazów,na drugim ,nigdy nie spotkałem wiecej niz trzech egzemplarzy...głównie maj ale trafił sie też jeden okaz w sierpniu ,zapewne nowego pokolenia.No nic ,poszukamy zobaczymy ;) .
:papa:
Rafał
music!
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=pey29CLID3I
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:
PS
W bazie ksib przypuszczalnie jest błąd — chodzi o okazy z Wrocławia i Puszczy Białowieskiej. Kilka lat temu oznaczałem biegaczowate ze zbioru L. Borowca i nie było wśród nich A. viridicupreum. Wpisy przypuszczalnie dotyczą Oxypselaphus obscurus (tak wynika z treści rekordów — „oryg. nazwa taksonu: Agonum obscurum; wpis: K. Niedojad”)
No właśnie :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...zgadza się ostatniu raz na Czerwonych Wierchach byłem w 92-im ....omijam Zakopane ,bo za duzo ludzi jak dla mnie i to jest głównym powodem,ale w przyszłym roku mam zamiar sie przełamać
...no to po 26-ciu latach można było sprawdzić jak kondycja ;).
W 92-gim szliśmy z Kościeliskiej przez Ciemniak ,tym razem poszliśmy :
Dolina Małej Łąki-Przysłop Miętusi-Małołączniak -Krzesanica-Ciemniak -Polana Upłaz -Dol.Kościeliska.Trasa może nie trudna, ale kosztuje sporo energii.... kto przechodził w ten sposób ten wie 8) ...no ale czego sie nie robi dla owada i widoków....

Pogoda była idealna jakieś 20 st.C i lekki wietrzyk :ok: Już na grzbiecie w tym terminie dominuje Pterostichus morio carpathicus,zauważyłem, że okazy są ciut większe od tych spotykanych na Babiej Górze .Deltomerus tatricus znalazłem zaledwie dwa okazy więc po uwagach, że występuje masowo w Tatrach, wydaje mi sie że to nie jest na niego najlepsza pora....Clathus metallicus kilka sztuk . Carabus sylvestris ssp.transsylvanicus...Znalazłem w sumie 5 okazów 3 na podejściu pod Małołaczniak, już w partiach podszczytowych i 2 przy schodzeniu z Ciemniaka.W lasach Carabus violaceus i C.linnaei ,a nad potokiem Nebria jockischii ,poza tym nędznie ,na szczytach latały jakieś bielinki ,pokrzywniki i admirały.

Co do aktywności sensu stricte to praktycznie każdy zwierz był odgrzebany spod kamieni ,rozdepciuchów też nie stwierdziłem.
W sumie o trasie nie będe pisał ,jak jest to każdy się dowie jak przejdzie ;) .
Zrobiłem duzo zdjęć to będzie na zachęte dla "spacerowiczów".

Co do koniołków to oprócz tego z foty, przy zejściu z Ciemniaka koło Pieca spotkałem jeden okaz (bardzo malutki )którejś miramelli.
:papa:
Rafał
mussssic.... https://www.youtube.com/watch?v=-tiCO1t8HFA
epilog:
Wróciliśmy do chaty o 22-ej ,2 samochody przed nami koleś potrącił śmiertelnie rowerzystę i musieliśmy się cofnąć do Wadowic i objechać do Zatora przez Andrychów....
Załączniki
01.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (380.39 KiB)
02.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (253.37 KiB)
03.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.89 KiB)
05.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (296.02 KiB)
Giewont ;)
Giewont ;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.58 KiB)
07.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (293.7 KiB)
08.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (325.79 KiB)
09.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.99 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.96 KiB)
Wysokie
Wysokie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (212.25 KiB)
12.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.01 KiB)
13.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (319.81 KiB)
14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (247.07 KiB)
15.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (325.04 KiB)
16.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.21 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...
Tytuł pomimo, że nadany tematowi pare lat temu jednak zobowiązuje... więc trochę rzeczy wyprostujemy, żeby ludzie szukajacy info nie byli wprowadzani w błąd .
Wszystkie tematy sa stare jak świat, wiec takie błędy były na porzadku dziennym ,nie ma z tym żadnego problemu ,chodzi o to żeby wyprostować .
W tym temacie :arrow:
viewtopic.php?f=68&t=4957&hilit=carabus+sylvestris na pierwszej focie gdzie Jacek jest niepewny etykietki ,to te "Laski" będa pasować, bo to na pewno nie jest sylvestris ssp. sylvestris tylko po prostu mocno zielona samiczka C.arvensis ssp arvensis.
Podobnie u Witka na dwóch ostatnich fotach w temacie
:arrow: viewtopic.php?f=49&t=7135&hilit=carabus+sylvestris Mieczysław nie zauważył najpewniej Nowych Chrustów w opisie zdjęcia ,co C.sylvestris jako gatunek górski eliminuje i również trzeba by zrobić korektę na C.a.ssp arvensis.
Faktycznie te okazy nie wyglądają na typowe ale lokalizacja pozwala od razu eliminować C.sylvestris.
Teraz na koniec jak zwykle Ksib ;)
tu :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... _2_7_8.jpg obydwa zdjecia Marka W.Kozłowskiego przedstawiaja ssp. transsylvanicus a nie nominatywny,to wynika z rozsiedlenia tych podgatunków (vide CPC ,FE itd. ;) )
https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... ominatywny
https://fauna-eu.org/cdm_dataportal/tax ... 3b8fd83bb0 -transsylvanicus
W Polsce od Bieszczadów do Tatr (czyli aktualnie właściwie w Bieszczadach i Tatrach ;) ) na pewno jest ssp.transyllvanicus. Co do tej mapy http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... stris/mapb to ssp.sylvestris dotyczą tylko rekordy z Sudetów.
tu :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... nicus/mapb jest w miarę ok ,przy czym poza Babią Górą raczej dopatrywał bym się błędów w oznaczeniu bo jednak w Gorcach nie ma piętra alpejskiego...no ale może było, bo to stare dane ;) .
Z takich przemyśleń jeszcze C.arvensis eremita
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 933580444/ przez rosjan nazywany synonimem carpathus :arrow: http://carabidae.org/gallery?taxon=3394 co wydaje się , że jest błędne patrzac na rok opisu(również w CPC jest C.arvensis eremita) .
W KFP nie jest rozróżniany i podawany z Polski jako podgatunek nominatywny.U nas spotkałem go tylko w Bieszczadach na połoninach ale słowacy maja go w Tatrach(Mała i Wielka Fatra) więc pewnie i u nas Tatrach mógłby się trafić....W Ksibie są tylko 2 rekordy z czego tego z Węgierskiej Górki nie traktowałbym poważnie...to gatunek połoninowy.... ze strefy subalpejskiej.... generalnie , to tak do przemyśleń ,dla kogoś kto jest zainteresowany tematem i zastanawia się co gdzie łazi ;)
:papa:
Rafał
:arrow: riff riffów ;) https://www.youtube.com/watch?v=baezVSueZ2s
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dwa uzupełnienia tematu z ostatnich wycieczek...
O Pilsku niewiele mozna powiedzieć, bo życia tam niewiele i właściwie jedynym górskim gatunkiem jaki tam spotkałem był Calathus metallicus....reszta w wykazie ponizej ...pająki też sa ze szczytu...
Wczoraj dzięki uprzejmości "Slawko" pobuszowaliśmy w Cieszynie w miejscówkach gdzie widywał C.scheidleri ,po 7-u godzinach łupania i odwracania pniaków udało nam sie znaleźć jeden okaz...ale dla mnie hitem było znalezienie, aż siedmiu okazów Abax schueppeli rendschmidtii ,większośc znalezisk miło miejsce w buczynach i ciepłym grądzie ale jeden okaz znalazłem równiez w łęgu nad olzą.
Co do C.scheidleri, to jedyny okaz znaleziony został w zimowisku w łęgu pod kłoda drewna,wydaje się , że preferują zimowanie właśnie w ziemi, bo podobne obserwacje mam z Niskich Tatr na Słowacji ...tylko okazy wyglądaja troche inaczej ;) ....i w sumie tyle ...warto odwiedzić Cieszyn ....
:papa:
Rafał
Pilsko 20.09.2018

C.glabratus
P.oblonogopunctatum
B.properans
B.deletum
A.ovalis
C.metallicus
Cieszyn 06.10.2018
Abax schueppeli rendschmidtii (Germar, 1839)
Abax parallelus (Duftschmid, 1812)
Abax parallelepipedus (Piller et Mitterpacher, 1783)
Carabus coriaceus Linnaeus, 1761
Carabus granulatus Linnaeus, 1758
Carabus hortensis Linnaeus, 1758
Carabus violaceus Linnaeus, 1758
Carabus scheidleri Panzer, 1799
Platynus assimilis (Paykull, 1790)
Pterostichus melanarius (Illiger, 1798)
Pterostichus oblongopunctatus (Fabricius, 1787)
Nebria brevicollis (Fabricius, 1792)
Agonum gracilipes (Duftschmid, 1812)
Agonum sp.
https://www.youtube.com/watch?v=TFjmvfRvjTc
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (364.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (380.05 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (289.2 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (321.77 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.67 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (289.84 KiB)
Babia Góra z Pilska.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.05 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (187.53 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (392.39 KiB)
łęg.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (346.45 KiB)
Ravens....JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.82 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...taki temat do przemyśleń na nowy tydzień ;) .Rozmawialiśmy ostatnio z Tomkiem Olbrychtem na temat Carabus transylvanicus....
ani on, ani ja chodząc po połoninach nigdy nie spotkaliśmy tego gatunku w Bieszczadach....ma Babiej Górze nie widywany od ponad stu lat(Pawłowski1967),Na Ukrainie jest dosyć liczny w Czarnochorze ,w Rumuni tylko w Alpach Transylvańskich u nas w Tatrach zaczyna sie go spotykać od wysokościu 1800m n.p.m. ....są wzmianki, że na Haliczu jeszcze w latach 80-tych były fragmenty muraw alpejskich z narcyzem zawilcowym etc. ...Grzebiąc za informacjami,natknąłem się na wpółczesny rekord z Bieszczadów C.transylvanicus z fotką prof. M.Kozłowskiego :arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... _2_6_7.jpg ,pominąwszy że rekord jest przypisany podgatunkowi nominatywnemu (nie wnikam, bo dalej nie wiem na jakiej poodstawie podzielono te podgatunki na oddzielne gatunki) ale na focie jest Carabus hortensis....Dam znać Piotrowi wieczorem, bo wiem że zawsze ma mi za złe jak znajdę jakiś błąd i nie piszę do niego bezpośrednio ;) ,ale ja po prostu trafiam na takie rzeczy przypadkiem i wrzucam info dla ludzi na forum...
Pominawszy to wszystko mam pytanie :
Czy są jakieś historyczne lub współczesne okazy z Bieszczadów lub z Babiej Góry poza publikacjami z sprzed lat i info ustnymi ze ktoś coś widział ?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

dodaję jeszcze fotę zanim zniknie ;)
righty M.K. ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
MarekWKozlowski_Carabus_sylvestris_2_6_7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.73 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

Rafał Celadyn pisze: Czy są jakieś historyczne lub współczesne okazy z Bieszczadów ..
Będą w tym roku :D
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Podgatunki czy gatunki? Status tych taksonów ciągle jest niejasny. W najnowszym wydaniu CpC powrócono do koncepcji podgatunków i na dzisiaj tego się trzymajmy :-). Współczesne rozmieszczenie C. sylvestris w Polsce nie jest dobrze udokumentowane i wymaga badań.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Współczesne rozmieszczenie C. sylvestris w Polsce nie jest dobrze udokumentowane i wymaga badań.
...tak też to odczuwam ;) ,szczerze powatpiewam w występowanie historyczne i na BG. i w Bieszczadach,z prostego powodu że piętro alpejskie w obydwu tych miejscówkach prawdopodobnie powstało "sztucznie " na przestrzeni wieków na skutek wypasu.Już teraz w Bieszczadach mozna zaobserwować zarastanie niektórych połonin,w zeszłym roku miałem okazję widzieć to na Małej -Wielkiej Rawce gdzie praktycznie na grzbietowej części szlaku łączącym te górki rośnie sobie jarzębina...No ale może kiedyś faktycznie tam występowały,przy czym jest parę gatunków(linnaei,hortensis,arcensis eremita) które można było wziąć w dawnych czasach (jak chłopy nie miały dostępu do internetu ;) )właśnie za sylvestrisa...W obecnych czasach ocieplania sie klimatu można spodziewać się, że te górskie gatunki będą się wycofywać i być może właśnie tak stało się z C.s.t. no ale jak nie ma okazów sprzed lat
to można tylko gdybać....
Przemek Zięba pisze:Będą w tym roku  
...życzę powodzenia aczkolwiek nie wróżę sukcesu ;)
To gatunek alpejski a takie piętro rozwija sie tysiące lat, Na B.G.jeszcze jest fragment w partiach szczytowych,jak długo jeszcze tego nie wie nikt ale podejrzewam że w miarę wzrostu temperatury za dwa trzy pokolenia zostaną tylko fotki kwiatków sprzed lat ;) .
:papa:
Rafał

Poza wszustkim brak w Gorcach C.a.eremita i obecność C.sylvestris transylvanicus wydaje mi się ekstremalnie nieprawdopodobne....
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał SZCZECIN »

A zy biegacz na powyższym zdjęciu to nie jest przypadkiem C.hortensis ?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

Przecież Rafał to napisał, że to jest C. hortensis, a nie C. sylvestris :-)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał SZCZECIN »

:gl: z rozpędu, nie doczytałem, racja
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

;) ,to jeszcze rozkmińmy tą fotę, bo też z Bieszczadów
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... _2_7_8.jpg
righty jw. ;)
Mieczysław ma podejrzenia, czy to aby nie obsoletus i im dłuzej patrzę na przedplecze to wydaje mi sie, że może tak być. Tutaj trochę różnych obsoletusów :arrow: http://carabidae.org/gallery?taxon=3480 http://carabidae.org/carabidae/taxa-ori ... 1_3323.jpg .Fota nie ma exifu a to mogłoby pomóc, bo obsoletus to gatunek majowo- czerwcowy a sylvestris zdecydowanie lipcowo- sierpniowy....
Do przemyśleń ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
ulep.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.19 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...do porównań jeszcze obydwa podgatunki sylvestrisa :arrow: http://carabidae.org/gallery?taxon=3577 ,jeśli to miałby być sylvestris to musiałby być sfocony w Sudetach a nie w Bieszczadach bo transylvanicus ma dużo bardziej obłe przedplecze....coś na pewno jest nie tak...albo pomylony opis miejsca w fotce, albo bład w oznaczeniu....takie moje zdanie...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

do kontemplacji jeszcze jeden ulep,kombinowany ale coś widać...
Załączniki
P1350759-horz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.39 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Brachytron »

Ostatni przecudnej urody :rotfl:

że z nietoperzem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Załączniki
gacopierz.jpg
gacopierz.jpg (18.08 KiB) Przejrzano 19311 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

To na pewno jest Carabus obsoletus :-). Cechą wyróżniającą są wyraźnie odgięte w dół płaty tylnych kątów przedplecza.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

:ok: Wysłałem info do Piotra, żeby posprzątał ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Przemek Zięba »

Rafał Celadyn pisze: ...życzę powodzenia aczkolwiek nie wróżę sukcesu  ;)
To gatunek alpejski a takie piętro rozwija sie tysiące lat, Na B.G.jeszcze jest fragment w partiach szczytowych,jak długo jeszcze tego nie wie nikt ale podejrzewam że w miarę wzrostu temperatury za dwa
niemniej będę się bardzo starał :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...przerwa w temacie dosyć długa...powoli wszystko rusza ,Calosomy w tym roku mniej.Podczas 2 godzinnej przechadzki po lesie murckowskim,spotkałem raptem trzy okazy...ciekawe co na babiej górze ....
:papa:
Rafał
Załączniki
C.i..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (379 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...krótki raport z Cieszyńskich obserwacji C.scheidlerii .
Otóż wygląda to tak, że aktywnie na tyle aby je spotkać buszują po terenie od około połowy maja ,przełom maja i czerwca prawdopodobnie rusza rójka, bo można spotkać samce i samice, ale jak do tej pory kopulacji nie zaobserwowałem.
Towarzyszą im na stanowisku w naprawde dużych ilościach Abax schuepeli rendschmidti (wczoraj posród kilkunastu okazów, spotkałem dwie parki in copula),Abax pararellus, A.parallepipedus,Carabus ulrichii i Pterostichus burmeistrii.Co ciekawe o ile w Bogucicach spotkałem jeden okaż w łęgu jesienią,to wszystkie obserwacje z Kopców dotyczą głównie buczyny,jedynymi miejscami w jakich je spotykam są kłody pod którymi siedzą z w/w Abaxami,pod kłodami gdzie jest C.violaceus na razie nie spotkałem C.s..Dzięki zaangażowaniu Marka, który służy mi wydajną pomocą :birra: , przy obserwacjach ,może uda się znaleźć również larwy,zobaczymy.Wczoraj spotkałem 2 okazy a od połowy maja udało się stwierdzić około 9-ciu osobników ,co ciekawe w wiekszości to były samice.Dodaję parę fotek z miejsc w których znalazłem okazy ,wszystkie obserwacje spod leżaniny bukowej i z miejsc gdzie praktycznie cały podszyt jest porośniety czosnkiem niedźwiedzim.Foty kiepskie, bo w buczynie ciemno a komary latają takimi eskadrami, że wytrzymanie na miejscu dwóch godzin graniczy z cudem -nawet dla najtwardszych :P .
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=_p9xAZDP26Y :mrgreen:
Załączniki
habitat.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (368.04 KiB)
c.s.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (354.91 KiB)
habitatI.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357.76 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

... a tymczasem na Babiej Górze...
....powiem tak, wegetacja w tym roku mocno przyspieszona , wszystkie sasanki kompletnie przekwitnięte i chyba sporo czasu juz minęło od tego faktu, bo czuby sa kompletnie brązowe.Do szczytu nie spotkałem ani jednego C.fabricii ,zresztą jak zobaczyłem przekwitnięte sasanki to tego się spodziewałem.Ale schodząc do Przełęczy Brona zakodowałem dosyć dużą łache śniegu w Kotle pod Kościółkami ,a na szlaku jeszcze uchowały sie jakieś zawilce narcyzowe,pomyslałem poprzewracam jeszcze troche kamyczków...no i bingo ,widocznie na północno-wchodnim stoku jest nieco chłodniej i wszystko dzieje sie wolniej....Najpierw znalazłem pod kamieniem pokrywy i odwłok ,chwilę później na wypłaszczeniu za Diablakiem samiczkę.Potem na kościółkach jeszcze jedno rozprasowane truchełko,ale najciekawsze było znalezienie żywego samca juz w kosodrzewie jakieś 100-150 metrów za Kosciółkami.Poza tym standard zestaw ale poza P.morio carpathicus którego widziałem kilka kopulujacych par wszystkie gatunki towarzyszące wymieniane w latach poprzednich bardzo pojedynczo...i tyle.
https://www.youtube.com/watch?v=kYK2v-QqE4A
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (256.98 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.03 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.66 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (325.91 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (329.78 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (291.25 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.48 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (173.27 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.33 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (287.13 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Buuuu, ja też bym tak chciał... Takie piękne biegacze, Ullrichii, scheidleri czy Fabricii. Nawet nigdy ich nie widziałem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...spokojnie ,u mnie , posługując sie językiem ptasiarzy do "życiówki" ;) , czyli checklisty obserwowanych w naturze gatunków z rodzaju brakuje mi 9-ciu (po ikonografii) niektóre ponoć nawet sa liczne jak auratus czy clathratus, no ale trzeba przelecieć parę setek kilosów ,wlać wachę i jeszcze trafić w miejsce i czas...pożyjemy ,zobaczymy...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...rano szukając pewnych informacji ;) ,trafiłem na pracę Maxymiliana Siły-Łomnickiego linkuję, bo są tam w wykazie podawane nazwy rodzajowe biegaczy po polsku...dosyć ciekawe.... lesz ,wnetek, dyrdacz,świętoszek itp.moze komuś się przyda, albo poczyta z czystej ciekawości :ok: .
:arrow: http://baza.biomap.pl/pl/getpdf/6138_Nowicki_M_1864.pdf
:papa:
Rafał
...na rozbudzenie :P :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=TWKJmbmOOf4
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:... a tymczasem na Babiej Górze...
...co prawda zimy w tym roku na nizinach specjalnie nie widać a w przyszłości może w ogóle śnieg będzie rzadszy niż fabricii ,jednak póki co na Babiej Górze zima nie odpuszcza.W piatek obskoczyłem pętlę Krowiarki-Diablak -Przełęcz Brona-Markowe-Krowiarki ....
Wiało naprawdę mocno, ale było słonecznie ,pstryknałem parę fot, żeby można poczuć jak ciężko musi być przetrwać owadom w tak ekstremalnych warunkach i jak dobrze muszą być do nich przystosowane...bez raków w tej chwili nie polecam pchać się od strony Markowych Szczawin ,od Krowiarek jeszcze ujdzie w dobrych butach ale z powrotem "tyłko- ślizgiem" - najszybciej i najbezpieczniej .
:papa:
Rafał
music...https://www.youtube.com/watch?v=0IPqH5rKPT0
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (163.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (299.71 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.54 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.03 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.05 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dla równowagi dla doniesień o wiosennych motylach ,chrząszczach i gwatemalskich miernikowcach ;) -Polica zimą, foty z soboty .Warunki na szlakach są extremalne ,bez rakiet ,albo nart i kondycji lepiej nie ryzykowć jakichś wyjść na "szczyt", bo nawet przy przepięknej pogodzie można nie wrócić ....cała trasa tam i z powrotem zajęła nam 7 godzin ,z czego wyjście nieprzetartym szlakiem z Psiej Doliny ponad 4 h :-? ,w tym samym dniu jakąś parę ściągali z okrąglicy GOPR-owcy.Fabricii na babiej pomimo wszystko wcześniej nie wyjdzie spod śniegu ;) .
:papa:
Rafał
Załączniki
Wielka Polana.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (363.22 KiB)
Tatry.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (178.86 KiB)
Babia góra z Policy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (283.39 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem w Puszczy Niepołomickiej...
W łykend zrobiłem małą przebieżkę po rezerwacie Lipówka ,głównie z powodu odnalezienia tam C.scheidleri/zawadzki co jest zasygnalizowane w tej pracy :arrow: https://www.researchgate.net/publicatio ... ear_Krakow
Bywałem tam wcześniej i nie spotkałem, więc podjechałem...no ale nie spotkałem :P .
Masowo za to występował i występuje C.granulatus,poza nim znalazłem C.violaceus,P.niger ,P.oblonogopunctatus i L.assimilis .Samiczka P.niger była żwawa i wyglądała jakby była w ciąży ;) ,więc sezon powoli nadchodzi .Ciekawe, że nie spotkałem żadnych Abaxów, które na stanowiskach scheidlerii i zawadzkiego w Cieszynie i Bystrej pod Gorlicami występują bardzo licznie(A.schuepeli rendschmidti i A.paralepipedus) Tu nie znalazłem nawet A.ovalis ....może za wczas i siedzą jeszcze w ziemi...
Poza wszystkim przedstawiam foty jak wyglądają martwe drzewa w Puszczy Niepołomickiej
foto 1,2 -około 300 m od granicy rezerwatu
foto 3,4 -na granicy rezerwatu
To tak dla porównania lasu gospodarczego z rezerwatem ....
Byłem też na spacerze na wiosce ,w P. Dulowskiej znalazłem C.violaceus,kilka C.nemoralis,C.glabratus i tyle...
music :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=d3gMdMCwxqU :tancze:
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.96 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.37 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.29 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.48 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (317.31 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (302.88 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.75 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288 KiB)
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jurek Szypuła »

Rezerwat jakoś się trzyma :okok: Grzybiarze za smardzami już biegają :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...clathratusa w wiosce nie ma ale na wypadzie w P.Dulowskiej odwiedziłem kontrolnie olszyny i jak to w takich miejscach masowo pod korą siedzą granulatusy i limmodromusy a czasem trafił się P.niger ,czy P.aethiops.Wśród wielu miedzianych, zdarzają się tam również takie zielone okazy jak na focie ,po ścieżkach krecą sie amary...i tyle na razie z tego "sezonu".
:arrow:https://www.youtube.com/watch?v=wUumNIU08jo
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (280.96 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (339.31 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (330.84 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (316.07 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (323.53 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.92 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (359.55 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Marek Hołowiński »

Jeśli to możliwe, proszę o oznaczenie. Fotka z fb. Lokalizacja - Jasło, okolice Beskidu Niskiego. 12 kwietnia 2020
Załączniki
93379440_857952121367918_816881614100365312_o.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.07 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...bez większych wątpliwości C .ulrichii ,skąd zwierz bo mi umknęło?
edit ok,skoro beskid niski to ulruchii ,cancellatusy w tej okolicy wyglądają jak C.canc.durus ,więc czerwone nasady czułków i uda.
:papa:
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Marek Hołowiński »

Dzięki, :ok: :papa:
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Jak to w przyrodzie jest... Takiego pięknego biegacza Ulryka nie widziałem i pewnie koło Szczecina nie zobaczę nigdy. Chyba że się klimat ociepli?
A z kolei jak Rafał C. piszesz, że takiego auratusa nigdy nie widziałeś, to ja mieszkając koło centrum Szczecina, auratusy widuję np koło mojego bloku, tam gdzie jest jeszcze nie zabudowany teren o powierzchni około 3tys m kw gdzie kiedyś były ogródki działkowe. Ponadto na licznych pagórkowatych terenach gdzie są teraz pobudowane osiedla, na wzgórzach morenowych, nawet koło szkoły podstawowej obok mnie na trawie.
Pamiętam 3 lata temu, w markecie budowlanym leżał rozgnieciony auratus na posadzce koło kasy. A gdybym teraz pojechał tuż poza miasto, to na rozległych lekko pagórkowatych terenach śmigały one aż miło. W Rezerwacie Przelewice koło Pyrzyc jest ich full, szczególnie na drogach asfaltowych jak przebiegają pomiędzy polami uprawnymi.
Ponadto w lasach koło Szczecina spotykałem : granulatusy, nemoralisy, coriaceusy, violaceusy, hortensisy, arcensisy, convexusy, intricatusy a w nieco dalszej odległości, w Międzyzdrojach widywałem glabratusy, koło Chociwla na polach były cancellatusy.
Spodziewam się upatrzeć clatratusa i może menetriesa, no i nic innego już w płn-zach Polsce chyba nie trafię. A zresztą, kto wie...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...nazbierało się trochę zaległości z różnych przyczyn, więc powoli uzupełnię , możliwości wyjazdów zagranicznych szlag trafił, więc pozostały góry... w maju byłem chwilkę w Pieninach -porażka ,z końcem czerwca na babiej i o dziwo jeszcze kwitły zawilce i sasanki a nawet spotkałem jednego osobnika C.fabricii .Miesiąc później w Toporzysku nie spotkałem już C.variolosus , za to odkopałem trzy larwy z których jedną udało mi sie sfotografować.Z początkiem sierpnia poszedłem na Kozi Wierch i nie wiem czy to przez panujacy upał ,czy termin oprócz kulawej samicy C.sylvestris nie było nic, co powinno być w Tatrach... (D.tatricus,N.tatrica etc.) ...i tyle, o bieszczadach opowiem w wątku o bieszczadach...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=bn6lfljADKs&t=505s
:papa:
Rafał
Załączniki
Wielka Siklawa
Wielka Siklawa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.2 KiB)
Orla z Koziego Wierchu
Orla z Koziego Wierchu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.82 KiB)
Dolina 5 Stawów
Dolina 5 Stawów
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (264.38 KiB)
Dolina 5 Stawów
Dolina 5 Stawów
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (294.95 KiB)
Torfowisko W D.5.S.
Torfowisko W D.5.S.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (365.34 KiB)
C.sylvestris
C.sylvestris
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (357 KiB)
C.variolosus
C.variolosus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (311.01 KiB)
habitat C.v.
habitat C.v.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381.56 KiB)
C.abricii
C.abricii
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (211.68 KiB)
Babia-inwersja
Babia-inwersja
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.34 KiB)
Babia- inwersja
Babia- inwersja
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.75 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...dawno nic się nie działo w temacie ,więc kilka jesiennych remiminiscencji .W sumie z dwóch miejsc; Dol.Eliszówki i Dol.Racławki .Jak w poprzednich latach, dobrze trzymają sie auronitensy i intricatusy, poza nimi spotykałem jeszcze sporo arcensisów ,ale jakos nie trafiłem violaceusów i innych pospolitych gatunków z rodzaju i nie tylko ,ale może to kwestia przykładania się do poszukiwań ...
i tyle, troche kolorytu jesiennej melancholii :wine: ...
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=RQkc2Qq ... lani-Topic
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (285.67 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (303 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.4 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.78 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...tia ... wydaje mi się ,że warto złapać trochę oddechu od map, wektorów, chamstwa i idiotów a zająć się tematyką bardziej zbliżoną do profilu forum chociaż nie wiadomo jak będzie :mrgreen: .
Zrobiłem juz jakiś czas temu te fotki i jeszcze nie skończyłem, bo mam do sfocenia dwie samice z bieszczadzkich dolin i jedną z słowackich Tatr Niskich,niestety nie dysponuję bieszczadzkimi samcami C.zawadzkii ...Ale po kolei, poniżej przedstawiam dwie samiczki Carabus (Morphocarabus) scheidleri zawadzkii E.G. Kraatz, 1854(za biomap :mrgreen: )z Bieszczadów, ta z lewej jest z doliny Solinki ,z miejscowości Polanki druga-z prawej z Tarnicy prawie spod szczytu ,poniżej jest para Carabus (Morphocarabus) scheidleri scheidleri Panzer, 1799 z okolic Cieszyna .
Można pogadać czy widzimy różnice czy nie ,czy to może dwa gatunki ...? Na tą chwilę nie dysponuje fotkami endofalusów, ale mam juz materiał do fotek C.scheidleri scheidleri ,niestety nie dogrzebałem sie do samców C.zawadzkii z bieszczadów, więc jeśli chcielibyśmy zobaczyć róznice będą potrzebne samce...może ktoś ma?
Na tą chwile tyle ;)
...do kontemplacji https://www.youtube.com/watch?v=7u9dlrk ... ndsTheFire
:papa:
Rafał
Załączniki
Carabus (Morphocarabus) scheidleri zawadzkii E.G. Kraatz, 1854.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (343.21 KiB)
Carabus (Morphocarabus) scheidleri scheidleri Panzer, 1799.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (356.73 KiB)
rpanin
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 16 sierpnia 2007, 14:01

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: rpanin »

Rafał Celadyn pisze:...tia ... wydaje mi się ,że warto złapać trochę oddechu od map, wektorów, chamstwa i idiotów a zająć się tematyką bardziej zbliżoną do profilu forum chociaż nie wiadomo jak będzie :mrgreen: .
Zrobiłem juz jakiś czas temu te fotki i jeszcze nie skończyłem, bo mam do sfocenia dwie samice z bieszczadzkich dolin i jedną z słowackich Tatr Niskich,niestety nie dysponuję bieszczadzkimi samcami C.zawadzkii ...Ale po kolei, poniżej przedstawiam dwie samiczki Carabus (Morphocarabus) scheidleri zawadzkii E.G. Kraatz, 1854(za biomap  :mrgreen: )z Bieszczadów, ta z lewej jest z doliny Solinki ,z miejscowości Polanki druga-z prawej z Tarnicy prawie spod szczytu ,poniżej  jest para Carabus (Morphocarabus) scheidleri scheidleri Panzer, 1799 z okolic Cieszyna .
Można pogadać czy widzimy różnice czy nie ,czy to może dwa gatunki ...? Na tą chwilę nie dysponuje fotkami endofalusów, ale mam juz materiał do fotek C.scheidleri scheidleri ,niestety nie dogrzebałem sie do samców C.zawadzkii z bieszczadów, więc jeśli chcielibyśmy zobaczyć róznice będą potrzebne samce...może ktoś ma?
Na tą chwile tyle ;)
...do kontemplacji https://www.youtube.com/watch?v=7u9dlrk ... ndsTheFire
:papa:
Rafał
Kto ci powiedział, że to Morphocarabus scheidleri scheidleri (Cieszyna)? Może to być cokolwiek, ale ne scheidleri.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

rpanin pisze:Kto ci powiedział, że to Morphocarabus scheidleri scheidleri (Cieszyna)? Może to być cokolwiek, ale ne scheidleri.
...Tak jest w Bazie KSib ;) ,jaki jest status podgatunków i gatunków na tą chwile chyba nie wie nikt ,bo co autor to inne podejście.. a co Ty sądzisz o tych polskich południowo -zachodnich populacjach (od Cieszyna po Wrocław) i tych południowo- wschodnich od Bieszczadów do Gorców(?) ?
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

rpanin pisze: Kto ci powiedział, że to Morphocarabus scheidleri scheidleri (Cieszyna)? Może to być cokolwiek, ale ne scheidleri.
Ciekawe, co to według Ciebie może być i dlaczego nie Carabus scheidleri s. str.? ;-)
rpanin
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 16 sierpnia 2007, 14:01

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: rpanin »

Rafał Celadyn pisze:
rpanin pisze:Kto ci powiedział, że to Morphocarabus scheidleri scheidleri (Cieszyna)? Może to być cokolwiek, ale ne scheidleri.
...Tak jest w Bazie KSib ;)   ,jaki jest status podgatunków i gatunków na tą chwile chyba nie wie nikt ,bo co autor to inne podejście.. a co Ty sądzisz o tych polskich południowo -zachodnich populacjach  (od Cieszyna po Wrocław)  i tych południowo- wschodnich od Bieszczadów do Gorców(?) ?
:papa:
Rafał
Dopóki dobrze przygotowany endophallus Morphocabus z różnych części Polski nie będzie widoczny, ten obszar będzie biała plama
Ale myślę, zamieszkania że są dwa gatunki: zawadzkii Kraatz, 1854
i helleri Ganglbauer, 1893 (lub praecellens ssp helleri, ta kwestia jest nadal dyskusyjna)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...i tu tkwi problem, bo ilu badaczy tyle opini ;) ,ostatnio kupiłem Retazara "Morphocarabus in the Carpathian Basin" i poza świadomym lub nie pominięciem paru miejsc w Karpatach ;) (jak Polska np.) to dzielenie włosa na czworo doszło tam do kuriozalnych rozmiarów...a same endofalusy są słabo wypreparowane i ciężko cokolwiek z tych teorii wydumać...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: M. Stachowiak »

rpanin pisze:
Rafał Celadyn pisze:
rpanin pisze:Kto ci powiedział, że to Morphocarabus scheidleri scheidleri (Cieszyna)? Może to być cokolwiek, ale ne scheidleri.
...Tak jest w Bazie KSib ;)   ,jaki jest status podgatunków i gatunków na tą chwile chyba nie wie nikt ,bo co autor to inne podejście.. a co Ty sądzisz o tych polskich południowo -zachodnich populacjach  (od Cieszyna po Wrocław)  i tych południowo- wschodnich od Bieszczadów do Gorców(?) ?
:papa:
Rafał
Dopóki dobrze przygotowany endophallus Morphocabus z różnych części Polski nie będzie widoczny, ten obszar będzie biała plama
 Ale myślę, zamieszkania że są dwa gatunki: zawadzkii Kraatz, 1854
 i helleri Ganglbauer, 1893 (lub praecellens ssp helleri, ta kwestia jest nadal dyskusyjna)
Rozstrzygnięcia co jest czym powinny bazować na badaniach molekularnych, a nie tylko morfologii endofallusów. Póki co, w świetle dotychczasowej wiedzy Polskę zasiedlają dwa podgatunki C. scheidleri: nominatywny (rozmieszczony w południowo-zachodniej części kraju, na wschód dochodzący do linii Wisły) i zawadzkii Kr. (rozsiedlony w Beskidach i na Pogórzu Karpackim od linii Wisły po zachodnią część Ukrainy).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem na Babiej Górze.... ;)
Jak co roku wybrałem się z chłopakami na babią i spostrzeżenia sa nastepujące:
Jest pięknie,śniegu tak mało o tej porze roku jeszcze na górze nie widziałem ,więc fabricii w tym roku chyba pojawi sie wcześniej tak jak i wiosna ;) ,ludzi jak na pogode którą zastaliśmy dosyć sporo chociaż jak na ferie i łykend umiarkowanie dużo.Pogoda na szczycie nie rozpieszczała ,wiało umiarkowanie ale chłód byl przenikliwy i po ściągnięciu rękawiczek do aparatu rece od razu kostniały...Z ciekawszych wydarzeń jakie miały miejsce na górze to spotkaliśmy gościa, który w tych warunkach (około -11 st C) szedł sobie w butach i majtkach z plecaczkiem jak gdyby to było lato :wow: ,nie wiem co to za sport extremalny ale wrażenie robił jak szaman na kapitolu ;) ,inną ciekawostkoą było szkolenie ze wspinaczki goprowców w Kotle pod Kościółkami, gdzie znajduje się ponoć jedyne stanowisko Leistus montanus pawlowskii .W sumie tyle, oby do wiosny a na razie kilka fot z zimy na babiej :ok: .
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=jo29PoL ... lunatic502
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (380.69 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.48 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.38 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.68 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.5 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.43 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159.87 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (336.11 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze:Z ciekawszych wydarzeń jakie miały miejsce na górze to spotkaliśmy gościa, który w tych warunkach (około -11 st C) szedł sobie w butach i majtkach z plecaczkiem jak gdyby to było lato
Okazuje się, że to modny sport ....głupota czy "głupota" ? ;)
:arrow: https://wydarzenia.interia.pl/malopolsk ... sfeed_html
:papa:
Rafał
W szortach i staniku w góry. Turystka w poważnym stanie
...dodam od siebie że w tych warunkach na szczycie (wiatr 85 km/h -14C) jak ściągnie się rękawiczki do zrobienia foty to po dłużej niż 5 ciu minutach ból łap jest nie do wytrzymania więc to, że ona żyje to cud...
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Darecki »

Nie wiem czy to zgodne z regulaminem :mrgreen:
Rafał pomożesz?
https://m.facebook.com/groups/owady/per ... 830523706/
Bo się kuźwa znafca trafił :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie mam fejsa ,ale to co widzę w komentarzach jest poprawnie C.intricatus .
Co tam było wcześniej nie mam pojęcia, ale Marcin pisze coś o problematicusie - no nie problematicus ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcie jest tutaj https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... 8452_n.jpg
Aby było regulaminowo powinno być tutaj, aby było wiadomo o czym piszemy, więc wstawiam

To Carabus intricatus.
Załączniki
intricatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.29 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...i tak pomimo tegorocznej nie-wiosny ,biegacze znowu aktywne.
Około 15 kwietnia , można juz było spotkać pod kamieniami Licinus depressus,Chlaenius nitidiulus ,Leistus ferrugineus i Nebria brevicollis.
Od tygodnia na wyżynie Krakowskiej można spotkać C.ulrichii,C.nemoralis C.granulatus, C.arcensis C.attenuatus i C.intricatus ,chociaż te ostatnie jeszcze pod korą ale widać, że już się ruszają.Wyszły na pewno z kolebek zimowych auronitensy, bo przestałem spotykać pod korą ale w terenie jeszcze ich nie widać,poza tym spacerują Amara comunnis ,P.oblonogopunctatus ,P.assimilis P.versicolor i Notiophilusy: aestuans, palustris.W Ojcowie trafił się Annisodactylus signatus i kilka P. anthracinus.
Zimno ,wieje i pada...
:papa:
Rafał
https://www.youtube.com/watch?v=Vr3hflUHuog
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.66 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (304.98 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (290.56 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (240.55 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

... a tymczasem w górach...
W łykend poszedłem na Wysoka w Pieninach ,a parę dni wcześniej odwiedziłem Toporzysko i Psią Doline pod Policą ,w pniakach już życia niewiele spotkałem 2 C.a.escherii i w sumie kilkanaście granulatusów,abaxy już pod kłodami, udało sie spotkać trzy najpospolitsze gatunki .Poza tym na ścieżkach trochę P.versicolor pojedyncze C.campestris i jakas drobnica w stylu Bembidion lampros+properans.Na Babiej i Pilsku i w Tatrach snieg...
...i tyle.
https://www.youtube.com/watch?v=qYWyCk2klPM
Załączniki
Tatry z Wysokiej.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (312.39 KiB)
Trzy Korony ,Babiagóra i Pilsko.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (280.65 KiB)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: rysiaty »

ale żeś namalował, to standardowa przejrzystość powietrza? niestety nie bywam w tych rejonach
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Odpowiem za Rafała jako obywatel Łapszów. Nie, szczególnie o tej porze roku. Musiało jednak wiać.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

....wiało akurat cały zeszły tydzień,ale jak szedłem na Wysoką było optimum termiczne i prawie bezchmurnie ,jednak już pod samą górą i na szczycie wieje chyba w standardzie ;) ,czuć było ten chłodny dotyk Tatr....Generalnie Babią Góre, co się rzadko zdarza widać było ostatnio z "mojej" wiochy chyba 4 dni pod rząd ...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze, tak celem rzetelności dziennikarskiej :mrgreen: , ciekawie otagowany samochód spotkałem na parkingu pod Wąwozem Homole ;)
:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=7wRHBLwpASw
:papa:
Rafał
Załączniki
received_810492026530569.jpeg.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (280.9 KiB)
;).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (320.88 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...a tymczasem na Babiej Górze .
...Wiosna w górach w tym roku zebrała się późno i to widać po roślinności ,o tej porze sasanki przeważnie są już przekwitnięte a wczoraj to była pełnia kwitnienia.C. fabricii początek pojawu ,gdy w innych latach to była końcówka lub środek .Spotkałem tylko dwa świeżutkie samczyki ,więc dla tych którzy chcieliby zaliczyć spotkanie spokojnie jeszcze dwa tygodnie powinno sie udać.Stonek praktycznie nie ma ,goryczka kropkowana pewnie zakwitnie za jakiś tydzień ,są juz Ctenicery i trochę ryjków poza tym sporo Pterostichusów z dominującym P.pilosus...i tyle kilka fot w tym C.fabricii in situ ;) ciężko się fociło bo momentami wiatr dawał w kość...
:papa:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (353.94 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.67 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.87 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (298.75 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.93 KiB)
6.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.38 KiB)
7.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.02 KiB)
8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (328.93 KiB)
9.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (335.95 KiB)
10.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.06 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

..minęło ponad pół roku od ostatniego wpisu w temacie wię z kronikarskiego obowiązku celem uzupełnienia opowieści i poszerzenia choryzontów ... 8)
Byłem w tym roku trzykrotnie na Babiej Górze . Pod koniec czerwca pomimo paskudnej pogody(a musiało być paskudnie bo nie zrobiłem ani jednego zdjęcia..) był prawdziwy wysyp C. fabricii spotkałem łacznie z rozdepciuchami aż 9 okazów podczas jednego trekingu natomist w sierpniu i wrześniu udało się w końcu sfocić stadia preimaginalne :ok: ,Poza tymi krótkimi trekingami dwa razy odwiedziłem tatry ,tu z pogodą byłotak sobie o ile na czerwonych wierchach w lipcu była brzytwa to we wrześniu na Kończystym i Staroborciańskim wierchu łaziłem w chmurach .obydwie trasy dosyć wycieńczające ale zawsze warto...W tatrach poza nielicznymi C.sylvestris i drobnicą całkowicie skalkowaną z Babiej trafiły się również Trechus striatulus i Amara erratica ,żadnych tatrzańskich endemitów nie trafiłem natomiast na siwym zworniku 25 września po kamieniem znalazłem szczątki C.fabricii(same pokrywy),więc mniemam, że na Ornaku można go spotkać....Myślę, że w Tatrach można go spotkać co najmniej miesiąc później niż na Babiej Górze i czas pojawu jest przesunięty ...do sprawdzenia.
:papa:
Rafał
:arrow:
Załączniki
B.G..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (246.26 KiB)
Babia.G.sierpień I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (259.54 KiB)
Charissa ambiguata.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (297.47 KiB)
Goryczka wiosenna.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (229.05 KiB)
Kominiarski Wierch z Ciemniaka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (254.08 KiB)
Kopa Kondracka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (257.33 KiB)
Krzesanica I.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (314.78 KiB)
Krzesanica.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (327.91 KiB)
larwa C.fabrcii.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.02 KiB)
legia rządzi,legia radzi,legia nigdy cie nie zdradzi ;))).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (364.86 KiB)
Lepnica bezłodygowa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (358.73 KiB)
Małołaczniak.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.59 KiB)
Ornak.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (257.5 KiB)
Pełnik alpejski.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.12 KiB)
Poczwarka C.fabricii.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.14 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Weryfikacja oznaczeń

Post autor: Rafał Celadyn »

...krótki raport z nizin ;) odwiedziłem w ciagu dwóch tygodni ,rez.Pazurek pod Olkuszem ,Doline Szklarki i Dolinę Racławki .
Pod korą w Pazurku dominowały C violaceus ,C.intricatus i C.auronitens,w Dolinie Racławki poza C.intricatus i A.similata kompetnie nic, ale intricatusów sporo.
W D.Szklarki poza kilkoma C.auronitens ,w glinie przy wykrotach dogrzebałem sie do C.linnaei,C.arvensis,C.cancellatus i C.violaceus...i tyle ciągnie w góry tylko ta łykendowa pogoda wbija nóż w plecy... :ja wiem: .
niedzielna symfonia :arrow:
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.88 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (323.25 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (225.36 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”