Prosba o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
rojasek3
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2018, 00:29
UTM: gniezno

Prosba o identyfikację

Post autor: rojasek3 »

Witam
Mam goracą prosbę o identyfikację n/w owadów. MIeszkam od roku w domu drewnianym kilkam metrów od lasu i pola owsa (byc moze pomoze w identyfikacji naturalnego srodowiska bytowników). Od około miesiąca na stropie pokrytym deską jesionową zauwazylem mikroskopijne owady które migrują miedzy szczelinam. Myslę ze są mniejsze niż 1mm. Generalnie intryguje mnie co to jest i czy moze byc szkodliwe.

Drugi przypadek to chrzaszcze które do tej pory pojawiały sie sporadycznie wieczorem ale w ten weekend złapałem okoo 10szt. Stawiam na Mącznika młynarka ale zastanawiam się skąd to się bierze.Czyżby bliskość rosnącego owas? Wszczesniej tego nie było w takiej ilości.
Mam teorię ze wchodzą szczelinami w balach z zew. i mam cichą nadzieję, że nie zadomowiły sie na stałe w izolacji z wełny drzewnej.
Prośba o rozpoznanie gatunków i określenia ich poziomu szkodliwości i zabezpieczenie.
Z góry dziekuje i pozdrawiam
Łukasz
Załączniki
Gniezno 08.07.2018
Gniezno 08.07.2018
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.29 KiB)
Gniezno 07.07.2018
Gniezno 07.07.2018
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.01 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prosba o identyfikację

Post autor: Aneta »

Numer 1 - skoczogonki (czyli nie owady, BTW). Same w sobie szkodliwe nie są, pojawiają się przy zwiększonej wilgotności, czyli mogą być wskaźnikiem rosnącego zawilgocenia danego miejsca.

Numer 2 - rzeczywiście mącznik, być może młynarek. O tej porze przylatują często do światła. Większa ilość może brać się np. z jakichś ptasich gniazd w pobliżu, tak naturalnych, jak i będących konsekwencją działalności człowieka (kurniki, gołębniki) - można jeszcze myśleć o tym, czy ktoś nie pozbył się w okolicy sporej ilości zboża albo jego produktów. Wełna drzewna raczej ich nie kręci, co innego izolacja wykonana z odpadów zbożowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”