Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Witam,

Od kilku dni obserwuję w Łodzi nieprawdopodobny "wysyp" dużych czerwców, obsiadających całymi stadami drzewa, głównie przyuliczne. Najsilniej opanowane są lipy, potem klony, najsłabiej kasztanowce. Czerwce są duże, ich tarczki mają około 5 mm średnicy. Skala gradacji jest niesamowita, w życiu czegoś podobnego nie widziałem. W sieci znalazłem zdjęcia inwazyjnego Pulvinaria regalis, ale, nie będąc specem od czerwców, prosiłbym o potwierdzenie. Załączam kilka zdjęć, przepraszam za jakość - robione telefonem.

Pozdrawiam,
Markus
Załączniki
czerwce 1.jpg
czerwce 1.jpg (274.95 KiB) Przejrzano 2728 razy
czerwce 2.jpg
czerwce 2.jpg (311.63 KiB) Przejrzano 2728 razy
czerwce 3.jpg
czerwce 3.jpg (278.43 KiB) Przejrzano 2728 razy
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Niestety nie wiem czy jest na tym forum ktoś, kto zajmuje się czerwcami...
P. regalis wg Fauna Europaea i bazy Biomap.pl nie był wykazany do tej pory z Polski... :mysl:
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Trzeba byłoby trochę samic zeskrobać i pooznaczać wg jakiegoś dobrego klucza.
Gatunek jest inwazyjny i jak jest w Łodzi, to i w zach. Polsce (opanował wcześniej znaczną część Niemiec).
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Dane w Fauna Europaea są chyba trochę nieaktualne, nie ma np. informacji o występowaniu tego gatunku w Szwecji (a jest tam od 2006). Nie wiem, czy ktoś już wykazywał to z Polski, w sieci niczego sensownego nie znalazłem. Może jeszcze żadnemu fachowcowi nie rzucił się w oczy, choć to mało prawdopodobne...
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Zabawne, że we Wszechświecie z 1985, w rubryce "drobiazgi przyrodnicze", jest artykuł Joanny Królikowskiej o inwazji tego gatunku w Anglii...
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Markus pisze:Dane w Fauna Europaea są chyba trochę nieaktualne, nie ma np. informacji o występowaniu tego gatunku w Szwecji (a jest tam od 2006). Nie wiem, czy ktoś już wykazywał to z Polski, w sieci niczego sensownego nie znalazłem. Może jeszcze żadnemu fachowcowi nie rzucił się w oczy, choć to mało prawdopodobne...
widać i tam fachowców niedostatek...
Dane w Fauna Europaea powinny być aktualne do ok. maja 2012... Wtedy (12.06.2012) skończył się patronat FauEu ze strony Holendrów (dane z 2006 powinny tam się znaleźć).

pzdr,

Andrzej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”