Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Witam,

Od kilku dni obserwuję w Łodzi nieprawdopodobny "wysyp" dużych czerwców, obsiadających całymi stadami drzewa, głównie przyuliczne. Najsilniej opanowane są lipy, potem klony, najsłabiej kasztanowce. Czerwce są duże, ich tarczki mają około 5 mm średnicy. Skala gradacji jest niesamowita, w życiu czegoś podobnego nie widziałem. W sieci znalazłem zdjęcia inwazyjnego Pulvinaria regalis, ale, nie będąc specem od czerwców, prosiłbym o potwierdzenie. Załączam kilka zdjęć, przepraszam za jakość - robione telefonem.

Pozdrawiam,
Markus
Załączniki
czerwce 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.95 KiB)
czerwce 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (311.63 KiB)
czerwce 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (278.43 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Niestety nie wiem czy jest na tym forum ktoś, kto zajmuje się czerwcami...
P. regalis wg Fauna Europaea i bazy Biomap.pl nie był wykazany do tej pory z Polski... :mysl:
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Trzeba byłoby trochę samic zeskrobać i pooznaczać wg jakiegoś dobrego klucza.
Gatunek jest inwazyjny i jak jest w Łodzi, to i w zach. Polsce (opanował wcześniej znaczną część Niemiec).
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Dane w Fauna Europaea są chyba trochę nieaktualne, nie ma np. informacji o występowaniu tego gatunku w Szwecji (a jest tam od 2006). Nie wiem, czy ktoś już wykazywał to z Polski, w sieci niczego sensownego nie znalazłem. Może jeszcze żadnemu fachowcowi nie rzucił się w oczy, choć to mało prawdopodobne...
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Markus »

Zabawne, że we Wszechświecie z 1985, w rubryce "drobiazgi przyrodnicze", jest artykuł Joanny Królikowskiej o inwazji tego gatunku w Anglii...
Andrzej J. Woźnica

Re: Prośba o potwierdzenie - Pulvinaria regalis

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Markus pisze:Dane w Fauna Europaea są chyba trochę nieaktualne, nie ma np. informacji o występowaniu tego gatunku w Szwecji (a jest tam od 2006). Nie wiem, czy ktoś już wykazywał to z Polski, w sieci niczego sensownego nie znalazłem. Może jeszcze żadnemu fachowcowi nie rzucił się w oczy, choć to mało prawdopodobne...
widać i tam fachowców niedostatek...
Dane w Fauna Europaea powinny być aktualne do ok. maja 2012... Wtedy (12.06.2012) skończył się patronat FauEu ze strony Holendrów (dane z 2006 powinny tam się znaleźć).

pzdr,

Andrzej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”